BĘDZIN [BDZ] cz.I

wszystko na temat spółek publicznych
Al Ghouti
Starszy chorąży
Posty: 1281
Rejestracja: 28 wrz 2010 08:05

Postautor: Al Ghouti » 30 gru 2010 08:18

A co to za różnica czy w IV kwartale będą mieli 4 mln czy 8 mln jak za 2 lata mają realizację inwestycji na 130 mln? Tam tak naprawdę rozegra się bitwa o miliony. Dofinansowanie + akcyza + polityka dywidendy i zadłużenia to jest fundamentalny temat, a nie 2 mln zysku netto w tą czy w tamtą.
Po pierwsze to chyba nie wiesz jak się robi wnioski o dofinansowanie z EU. Po drugie inwestycja rozłożona jest na dwa lata i Zarząd w pkt 5 regulaminu przetargu napisał, że finansowanie będzie ze środków własnych i przewidywanego dofinansowania z NFOŚ http://www.ecbedzin.pl/resources/przeta ... etargu.doc. Po trzecie wartość najniższej oferty będzie prawdopodobnie poniżej 100 mln zł (wystarczy popatrzeć na wymagania finansowe i wymagane poprzednie kontrakty). Jeżeli Spółka zarobi przez dwa lata ok 35 mln zł z czego przeznaczy ok 10 mln zł na dywidendę (1,80 zł na akcje) oraz dostanie dofinansowanie to masz już 45 mln zł. Resztę sfinansują kredytem bankowym. Jeśli w międzyczasie uda się odzyskać nadpłaconą akcyzę to będzie dodatkowy plus. Dlatego tak ważne jest żeby jak najwięcej zarobili obecnie bo o tyle będą potrzebowali mniej kapitału obcego. Na plus działa to, że Spółka jest mało zadłużona i ma przestrzeń do finansowania dłużnego. A tak naprawdę wszystko wyjaśni się do 31.03.2011 r. na kiedy przewidziano rozstrzygnięcie przetargu.

REKLAMA


Al Ghouti
Starszy chorąży
Posty: 1281
Rejestracja: 28 wrz 2010 08:05

Postautor: Al Ghouti » 30 gru 2010 09:27

No i "ktoś" wziął sobie do serca moją skromną uwagę :twisted:

pawelblu
Chorąży sztabowy
Posty: 4091
Rejestracja: 20 wrz 2006 23:01

Postautor: pawelblu » 30 gru 2010 09:34

A co to za różnica czy w IV kwartale będą mieli 4 mln czy 8 mln jak za 2 lata mają realizację inwestycji na 130 mln? Tam tak naprawdę rozegra się bitwa o miliony. Dofinansowanie + akcyza + polityka dywidendy i zadłużenia to jest fundamentalny temat, a nie 2 mln zysku netto w tą czy w tamtą.
Po pierwsze to chyba nie wiesz jak się robi wnioski o dofinansowanie z EU. Po drugie inwestycja rozłożona jest na dwa lata i Zarząd w pkt 5 regulaminu przetargu napisał, że finansowanie będzie ze środków własnych i przewidywanego dofinansowania z NFOŚ http://www.ecbedzin.pl/resources/przeta ... etargu.doc. Po trzecie wartość najniższej oferty będzie prawdopodobnie poniżej 100 mln zł (wystarczy popatrzeć na wymagania finansowe i wymagane poprzednie kontrakty). Jeżeli Spółka zarobi przez dwa lata ok 35 mln zł z czego przeznaczy ok 10 mln zł na dywidendę (1,80 zł na akcje) oraz dostanie dofinansowanie to masz już 45 mln zł. Resztę sfinansują kredytem bankowym. Jeśli w międzyczasie uda się odzyskać nadpłaconą akcyzę to będzie dodatkowy plus. Dlatego tak ważne jest żeby jak najwięcej zarobili obecnie bo o tyle będą potrzebowali mniej kapitału obcego. Na plus działa to, że Spółka jest mało zadłużona i ma przestrzeń do finansowania dłużnego. A tak naprawdę wszystko wyjaśni się do 31.03.2011 r. na kiedy przewidziano rozstrzygnięcie przetargu.
No to proponuje pozostać przy własnych zdaniach. Dla mnie ważne jest to jak ostatecznie będzie wyglądała struktura zasilenia projektu modernizacji (czy UE da 20 mln, czy bedzie 20 mln z akcyzy i skad bedzie reszta), dla Ciebie ważne jest czy będzie 4, 5, czy 6 mln zysku netto w 2010 r.

PS. Hipotetetycznego wsparcia NFOŚ nie wliczam bo nie ma konkretów na ten temat.

Al Ghouti
Starszy chorąży
Posty: 1281
Rejestracja: 28 wrz 2010 08:05

Postautor: Al Ghouti » 30 gru 2010 09:44

A co to za różnica czy w IV kwartale będą mieli 4 mln czy 8 mln jak za 2 lata mają realizację inwestycji na 130 mln? Tam tak naprawdę rozegra się bitwa o miliony. Dofinansowanie + akcyza + polityka dywidendy i zadłużenia to jest fundamentalny temat, a nie 2 mln zysku netto w tą czy w tamtą.
Po pierwsze to chyba nie wiesz jak się robi wnioski o dofinansowanie z EU. Po drugie inwestycja rozłożona jest na dwa lata i Zarząd w pkt 5 regulaminu przetargu napisał, że finansowanie będzie ze środków własnych i przewidywanego dofinansowania z NFOŚ http://www.ecbedzin.pl/resources/przeta ... etargu.doc. Po trzecie wartość najniższej oferty będzie prawdopodobnie poniżej 100 mln zł (wystarczy popatrzeć na wymagania finansowe i wymagane poprzednie kontrakty). Jeżeli Spółka zarobi przez dwa lata ok 35 mln zł z czego przeznaczy ok 10 mln zł na dywidendę (1,80 zł na akcje) oraz dostanie dofinansowanie to masz już 45 mln zł. Resztę sfinansują kredytem bankowym. Jeśli w międzyczasie uda się odzyskać nadpłaconą akcyzę to będzie dodatkowy plus. Dlatego tak ważne jest żeby jak najwięcej zarobili obecnie bo o tyle będą potrzebowali mniej kapitału obcego. Na plus działa to, że Spółka jest mało zadłużona i ma przestrzeń do finansowania dłużnego. A tak naprawdę wszystko wyjaśni się do 31.03.2011 r. na kiedy przewidziano rozstrzygnięcie przetargu.
No to proponuje pozostać przy własnych zdaniach. Dla mnie ważne jest to jak ostatecznie będzie wyglądała struktura zasilenia projektu modernizacji (czy UE da 20 mln, czy bedzie 20 mln z akcyzy i skad bedzie reszta), dla Ciebie ważne jest czy będzie 4, 5, czy 6 mln zysku netto w 2010 r.

PS. Hipotetetycznego wsparcia NFOŚ nie wliczam bo nie ma konkretów na ten temat.
OK. To czekamy do końca marca a tam już będzie wszystko jasne. Mam nadzieje, że wtedy kurs będzie powyżej 60 zł.

PrinCE
Chorąży
Posty: 824
Rejestracja: 08 cze 2006 12:54
Lokalizacja: z bajki...

Postautor: PrinCE » 30 gru 2010 10:28

Już na pokładzie. :)
Nieźle trzęsie tym błądkiem. :P
Pozdr.
R....
Na GPW od początku... i do końca...

Al Ghouti
Starszy chorąży
Posty: 1281
Rejestracja: 28 wrz 2010 08:05

Postautor: Al Ghouti » 30 gru 2010 10:37

Już na pokładzie. :)
Nieźle trzęsie tym błądkiem. :P
Pozdr.
R....
No to witaj :) Swoją drogą pisałem żebyś wczoraj zgarnął na 44,25 :wink:

PrinCE
Chorąży
Posty: 824
Rejestracja: 08 cze 2006 12:54
Lokalizacja: z bajki...

Postautor: PrinCE » 30 gru 2010 10:39

Wczoraj było za tanio.
A mnie interesuje tylko dobry towar ! :)
Pozdr.
R..
Na GPW od początku... i do końca...

Al Ghouti
Starszy chorąży
Posty: 1281
Rejestracja: 28 wrz 2010 08:05

Postautor: Al Ghouti » 30 gru 2010 10:43

Jeszcze dzisiaj możliwe górne widły :twisted:

PrinCE
Chorąży
Posty: 824
Rejestracja: 08 cze 2006 12:54
Lokalizacja: z bajki...

Postautor: PrinCE » 30 gru 2010 10:50

Nie, nie aż tak drogo nie kupuję. :)
Chociaż może się złamie, wszak jutro sesja just only to 13.30.

Pozdr.
R....
Na GPW od początku... i do końca...

Pietrek33
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2667
Rejestracja: 22 kwie 2008 08:57

Postautor: Pietrek33 » 30 gru 2010 11:10

No i "ktoś" wziął sobie do serca moją skromną uwagę :twisted:
tak, nie wiadomo czy obrót jest naturalny czy sztuczny.

Al Ghouti
Starszy chorąży
Posty: 1281
Rejestracja: 28 wrz 2010 08:05

Postautor: Al Ghouti » 30 gru 2010 11:18

No i "ktoś" wziął sobie do serca moją skromną uwagę :twisted:
tak, nie wiadomo czy obrót jest naturalny czy sztuczny.
Częściowo naturalny bo dużo małych spółek dzisiaj rośnie. Dziwnie nawis 25 tys. sztuk jest na 48,80 o 40 gr. wyżej niż ograniczenie górnych widełek. Sądzę, że to nie jest przypadek i dzisiaj koło 15 możemy mieć próbę zawieszenia notowań bo prawdziwej podaży praktycznie nie ma.

PrinCE
Chorąży
Posty: 824
Rejestracja: 08 cze 2006 12:54
Lokalizacja: z bajki...

Postautor: PrinCE » 30 gru 2010 11:51

Widzę, że błądek nie narzuca się z infami, a jak wysyła tylko to co musi i bez żadnych komentarzy własnych itp. - duży błąd.
Ale też z drugiej strony ma bardzo dobrego finansowego, aż zobaczę kto to.

Pozdr.
R...
Na GPW od początku... i do końca...

pawelblu
Chorąży sztabowy
Posty: 4091
Rejestracja: 20 wrz 2006 23:01

Postautor: pawelblu » 30 gru 2010 12:41

OK. To czekamy do końca marca a tam już będzie wszystko jasne. Mam nadzieje, że wtedy kurs będzie powyżej 60 zł.
Nie prognozuję ceny, ale dla mnie obecna jest atrakcyjna nawet w przypadku braku wielu elementów finansowej układanki. Ryzyka istotnego nie widzę - nawet "pesymistycznie" jak wezmą 100 mln kredytu komercyjnego (za poręczeniem właściciela lub NFOŚ) to sytuacja i tak będzie wyglądała nieźle, chociaż im lepsze okażą się warunki finansowania tym lepsze będzie miało to odzwierciedlenie w raportach przyszłych po modernizacji. Zresztą widzę po zachowaniu notowań że rynek raczej chce mieć Będzin niż się go pozbyć, więc jest OK.

JanekW
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8421
Rejestracja: 17 paź 2005 22:34

Postautor: JanekW » 31 gru 2010 15:01

oj bedzie dzida 33 zł do konca roku na bank 8) :lol:

pozdr
Jeśli by miała być dzida to powinno przebić spokojnie 50 zeta ...
We wspomnianym czasie ( 2003-2004 ) spółka w 9 miesięcy poszła w górę 500%

W każdym razie warto mieć BDZ na podglądzie
Szczęśliwego Nowego Roku oraz udanych inwestycji na GPW
" W tym biznesie jesteś dobry, jeśli masz rację 6 na 10 razy. Nigdy nie ma się racji częściej."
Peter Lynch

krzysztof357
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2126
Rejestracja: 02 sty 2007 00:57

Postautor: krzysztof357 » 03 sty 2011 09:32

W USA inwestycje w akcje spółek dywidendowych są bardziej rentowne niż w inne walory
Grzegorz Siemionczyk 03-01-2011, ostatnia aktualizacja 03-01-2011 04:33

Spo­śród 64 naj­po­pu­lar­niej­szych stra­te­gii in­we­sty­cyj­nych jed­ną z naj­mniej sku­tecz­nych w mi­nio­nych kil­ku­na­stu la­tach by­ła ta zna­na ja­ko „Dogs of the Dow” opar­ta na ak­cjach spół­ek o wy­so­kiej sto­pie dy­wi­den­dy – wy­ni­ka z sy­mu­la­cji ana­li­ty­ków Ame­ry­kań­skie­go Sto­wa­rzy­sze­nia In­we­sto­rów In­dy­wi­du­al­nych (AAII)
źródło: GG Parkiet
+zobacz więcej

* No­wy in­deks wska­że spół­ki dzie­lą­ce się zy­skiem

Od po­cząt­ku 1998 r. do koń­ca li­sto­pa­da 2010 r. przy­nio­sła­by ona oko­ło 4 proc. stra­ty, pod­czas gdy in­deks S&P 500 zwyż­ko­wał w tym cza­sie o 30 proc. Dla po­rów­na­nia naj­lep­sze z uwzględ­nio­nych w ze­sta­wie­niu AAII sys­te­mów in­we­sty­cyj­nych po­zwo­li­ły w tym okre­sie dzie­się­cio­krot­nie po­mno­żyć po­cząt­ko­wy ka­pi­tał.Nie ozna­cza to ­jed­nak, że in­we­sto­wa­nie w spół­ki dy­wi­den­do­we jest po­my­słem chy­bio­nym. Po­pu­la­ry­za­tor „Dogs of the Dow” Mi­cha­el O’Hig­gins za­le­cał, aby spo­śród 30 naj­więk­szych spół­ek no­to­wa­nych na Wall Stre­et, two­rzą­cych in­deks Dow Jo­nes In­du­strial Ave­ra­ge, co ro­ku ku­po­wać dzie­sięć cha­rak­te­ry­zu­ją­cych się naj­wyż­szą sto­pą dy­wi­den­dy. Ta­kie kry­te­rium do­bo­ru ak­cji spra­wia jed­nak, że jest to ra­czej od­mia­na in­we­sto­wa­nia w war­tość, czy­li ku­po­wa­nia nie­do­war­to­ścio­wa­nych wa­lo­rów so­lid­nych spół­ek, niż stra­te­gia ty­po­wo dy­wi­den­do­wa. Wy­so­ka sto­pa dy­wi­den­dy wska­zu­je bo­wiem nie tyl­ko na zdol­ność fir­my do ge­ne­ro­wa­nia zy­sków, ale też na ni­ską wy­ce­nę jej pa­pie­rów.

Tech­ni­ką czy­sto dy­wi­den­do­wą by­ło­by lo­ko­wa­nie ka­pi­ta­łu w ak­cje spół­ek, któ­re re­gu­lar­nie od wie­lu lat dzie­lą się z ak­cjo­na­riu­sza­mi zy­ska­mi. Jej sku­tecz­ność moż­na prze­ana­li­zo­wać, śle­dząc wy­kres in­dek­su S&P 500 Di­vi­dend Ari­sto­crats obej­mu­ją­cy po­nad 40 du­żych i płyn­nych spół­ek, któ­re od co naj­mniej ćwierć­wie­cza co ro­ku zwięk­sza­ły dy­wi­den­dę (a nie jej sto­pę). Obec­nie w je­go skład wcho­dzi m.in. pro­du­cent elek­tro­na­rzę­dzi Stan­ley Black & Dec­ker, sieć do­mów to­wa­ro­wych Tar­get, sieć ap­tek Wal­gre­en, pro­du­cent farb Sher­win-Wil­liams oraz ubez­pie­czy­ciel Aflac. In­deks jest więc zdy­wer­sy­fi­ko­wa­ny pod wzglę­dem sek­to­ro­wym, pod­czas gdy port­fel zło­żo­ny z ak­cji ame­ry­kań­skich spół­ek o wy­so­kiej sto­pie dy­wi­den­dy był­by zdo­mi­no­wa­ny przez sek­to­ry fi­nan­so­wy i uży­tecz­no­ści pu­blicz­nej. W mi­nio­nych pię­ciu la­tach cał­ko­wi­ta sto­pa zwro­tu (uwzględ­nia­ją­ca przy­cho­dy z dy­wi­dend) S&P 500 DA się­gnę­ła 36 proc., trzy­krot­nie prze­kra­cza­jąc ana­lo­gicz­ną sto­pę zwro­tu dla ca­łe­go wskaź­ni­ka S&P 500 (patrz wy­kres). W per­spek­ty­wie dzie­się­ciu lat prze­wa­ga in­dek­su dy­wi­den­do­we­go jest jesz­cze więk­sza– 103,9 proc. w po­rów­na­niu z 15,3 proc. – lecz w jesz­cze dłuż­szym ho­ry­zon­cie ma­le­je. W mi­nio­nych dwóch de­ka­dach wskaź­ni­ki te wzro­sły od­po­wied­nio o 778 i 476 proc.

Co cie­ka­we, ak­cje dy­wi­den­do­wych ary­sto­kra­tów cha­rak­te­ry­zo­wa­ły się tak­że wyż­szą zwy­kłą sto­pą zwro­tu bez uwzględ­nia­nia wy­pła­co­nych zy­sków. Od po­cząt­ku 2006 r. do koń­ca 2010 r. wy­nio­sła ona 17,2 proc., pod­czas gdy ca­ły S&P 500 zy­skał tyl­ko 1 proc. Od 1991 r. ten ostat­ni stra­cił 4,6 proc., S&P 500 DA zaś zwyż­ko­wał o bli­sko 56 proc.

W Eu­ro­pie spół­ki dy­wi­den­do­we nie wy­róż­nia­ją się tak moc­no jak w USA. Wli­cza­jąc dy­wi­den­dy, w ostat­nich ośmiu la­tach (star­sze da­ne nie są do­stęp­ne) in­deks 350 naj­więk­szych eu­ro­pej­skich spół­ek S&P Eu­ro­pe 350 zy­skał 50,9 proc., pod­czas gdy cał­ko­wi­ta sto­pa zwro­tu wcho­dzą­cych w je­go skład ary­sto­kra­tów dy­wi­den­do­wych wy­nio­sła 65,3 proc. Nie uwzględ­nia­jąc dy­wi­dend, w tym okre­sie wskaź­nik S&P Eu­ro­pe 350 zy­skał 31,7 proc., pod­czas gdy je­go dy­wi­den­do­wy sub­in­deks nie­speł­na 27 proc.
PARKIET


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 189 gości