SEVENET [SEV] księga I NewConnect

wszystko na temat spółek publicznych
Jaan Pahechan Ho
Starszy sierżant
Posty: 99
Rejestracja: 27 mar 2012 11:33

Postautor: Jaan Pahechan Ho » 18 sie 2013 20:46


Czyli lock up dawno już nie obowiązuje. Siódemka głównych właścicieli posiadająca po 12,58% kapitału akcyjnego nie stanowi ani małżeństwa, ani nawet konkubinatu. Związana jest co najwyżej tzw. "umową dżentelmeńską", która w sensie prawnym nie jest wiążąca. Zatem każda z powyższych osób może zbyć te akcje. Ale równocześnie każda z tych osób zdaje sobie sprawę, że "puszczenie" takiej ilości akcji w rynek oznaczałoby nagłe załamanie notowań. Dlatego - moim zdaniem - rozsądniej byłoby sprzedać te akcje w transakcji pakietowej lub w drodze umów cywilno-prawnych.

Główni właściciele to nie są już młodzieniaszki. Nikt nie jest wieczny, a przecież każdy z nich chciałby żyć na godziwym poziomie już teraz ... a nie za 10-20 lat - do grobu też nikt tych pieniędzy nie zabierze. Stąd wynika moje przypuszczenie o zamiarze sprzedaży akcji SEV przez jeżeli nie wszystkich, to przez niektórych akcjonariuszy większościowych - oczywiście nie na giełdzie, tylko poza nią.

To co się teraz dzieje na Sevenecie jest moim zdaniem bardzo podobne do sytuacji na Azotach - gdzie akcje kupował rosyjski Akron. Początkowo Akron skupił kilka procent akcji z rynku. Później ogłosił wezwanie. Tutaj sytuacja może być analogiczna. Ten zjazd z 3,55 PLN do kilkudziesięciu groszy też nie był dziełem przypadku.

Absolutną większością akcji i głosów na WZA w tej spółce dysponują 4-ej akcjonariusze (4x12,58%=50,32%).
Wg mnie snujesz troche teorie spiskowe... Zakładasz, że dołowanie kursu było dziełem chętnego na zakup spółki wg scenariusza jaki przedstawiłeś. Nie wierze, by w spółce nikt tego nie wypatrzył i temu poprzez zwykłą animację nie zapobiegł... Jeśli tego nie zrobił, w kretyński sposób działałby na szkodę spółki i jej udziałowców.

Dodatkowo FF na azotach był chyba o niebo większy niż na SEV...

Obserwuję tę spółkę od początku jej kariery na NC - zdołowanie do jakiego doszło było wynikiem wtopy tuż sprzed debiutu, gdzie w DI tuż przed nim spółka wrzuciła wyniki kwartalne pogrążające w tatmtych czasach jej plany rozwojowe. Było to szokiem zarówno dla kupujących w private plejsmencie jak i dla potencjalnych kupujących na wtórnym.

Potem zawiązała się grupa inwestorów z prywatnej, która chciała spółkę podać do sądu za to, że ich zdaniem nie poinformowała inwestorów o spodziewanej stracie za IIIQ 2011, choć o niej powinna wiedzieć dużo wcześniej niż były zawierane transakcje objęcia akcji.

Powyższe spodowało straszny smród i wyprzedaż do poziomów poniżej złotówki.

Kolejne kwartały pokazywały, że spółka coraz mocniej rozpycha się na rynku - przychody zaczęły rosnąć skokowo - zaczęło brakować jedynie lepszej rentowności. Mn. w. od miesiąca pierwszy raz od wóch lat zaczęło się prawdziwe zainteresowanie sevem - niestety, po wynikach za IVQ, gdzie rynek ewidentnie liczył na super przychody i niezłe zyski, nastąpiło schłodzenie turbiny.

Nie doszukiwałbym się tu niczego nadzwyczajnego i manipulacji chętnego na skup.

Oczywiście nie można tego wykluczyć całkowicie, jednakże nie na zasadzie scenariusza jaki opisałeś.

REKLAMA


Jethro-Tull
Starszy chorąży
Posty: 1594
Rejestracja: 10 gru 2008 12:23
Lokalizacja: PODPORUCZNIK

Postautor: Jethro-Tull » 21 sie 2013 09:34


Potem zawiązała się grupa inwestorów z prywatnej, która chciała spółkę podać do sądu za to, że ich zdaniem nie poinformowała inwestorów o spodziewanej stracie za IIIQ 2011, choć o niej powinna wiedzieć dużo wcześniej niż były zawierane transakcje objęcia akcji.

Powyższe spodowało straszny smród i wyprzedaż do poziomów poniżej złotówki.

Kolejne kwartały pokazywały, że spółka coraz mocniej rozpycha się na rynku - przychody zaczęły rosnąć skokowo - zaczęło brakować jedynie lepszej rentowności. Mn. w. od miesiąca pierwszy raz od wóch lat zaczęło się prawdziwe zainteresowanie sevem - niestety, po wynikach za IVQ, gdzie rynek ewidentnie liczył na super przychody i niezłe zyski, nastąpiło schłodzenie turbiny.

Mam te akcje od kilku miesięcy (kupowałem je po około 80 groszy) więc trudno mi teraz polemizować w kwestii tematów "historycznych". Sprawdziłem sobie jednak WYNIKI NETTO spółki po fatalnym I kwartale 2011. Co się okazuje: Nie były one takie złe. Pomimo tego kurs akcji SEV dalej spadał.

Wyniki netto Sevenetu:
===========================
IQ 2011: (-)3 628
IIQ 2011: 2 599
IIIQ 2011: 203
IVQ 2011: 967

Piszesz, że rynek ewidentnie liczył na super przychody i niezłe zyski. Skąd taka teoria ... bo nie rozumiem? Bardziej jestem w stanie zgodzić się z opinią NICPONIA, który pisał o dyskontowaniu możliwości wygrania przez SEVENET przetargu ogłoszonego przez ZUS. Ja - po niezbyt udanym dla SEVENETU I-szym kwartale 2013 (strata netto 981 tys, zł !!!) - spodziewałem się wyników netto na poziomie tylko nieco wyższym niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jeśli uwzględnić przeszacowanie realnej wartości willi przy ulicy Tuwima, to wynik netto był tylko niewiele niższy. Więc absolutnie nie odczułem jakiegoś większego rozczarowania, tym bardziej że poprawiła się REALNA rentowność netto. Co prawda przychody wyraźnie spadły ... ale nie zapominajmy o tym, że spółka skoncentrowała się w bieżącym roku na realizacji dużego projektu informatycznego (stopniała ilość mniejszych zleceń i podpisanych umów) więc przychody z realizacji tego zadania mogą zostać zaksięgowane dopiero po jego zakończeniu. I dopiero wtedy będziemy very happy.


"Od miesiąca zaczęło się zainteresowanie Sevenetem"
Ja to widzę inaczej: W ciągu ostatniego miesiąca wykonano parę bardzo ciekawych przerzutów (z kieszeni do kieszeni) - co zaowocowało wzrostem obrotów 8)

Jaan Pahechan Ho
Starszy sierżant
Posty: 99
Rejestracja: 27 mar 2012 11:33

Postautor: Jaan Pahechan Ho » 21 sie 2013 19:05

Mamy dwie różne wizje, ale obyś miał rację w swoich przemyśleniach. Obecnie natomiast mamy powrót do przeszłości. I może nawet nie być pod co rosnąć gdyż I kwartały SEV należą do najsłabszych.

Jethro-Tull
Starszy chorąży
Posty: 1594
Rejestracja: 10 gru 2008 12:23
Lokalizacja: PODPORUCZNIK

Postautor: Jethro-Tull » 21 sie 2013 21:41

Mamy dwie różne wizje, ale obyś miał rację w swoich przemyśleniach. Obecnie natomiast mamy powrót do przeszłości. I może nawet nie być pod co rosnąć gdyż I kwartały SEV należą do najsłabszych.
Rzeczywiście mamy dwie różne wizje, co oczywiście nie oznacza że każdy z nas ma monopol na rację.

Co do III kwartału, to tutaj zyski netto w ciągu ostatnich 3 lat kalendarzowych oscylowały wokół zera.

Wynik netto (tys. PLN):
=============================
III kwartał 2010: (-)206
III kwartał 2011: +203
III kwartał 2012: (-)270

Jest zatem co poprawiać

Tak poza tym, to w najbliższy piątek o godz. 14:00 czeka nas na stronie SII czat z prezesem SEVENETU (trzeba się zarejestrować na stronie SII). Może dowiemy się czegoś konkretnego ...

http://www.sii.org.pl/3669/aktualnosci/ ... tml#ak3669

Jaan Pahechan Ho
Starszy sierżant
Posty: 99
Rejestracja: 27 mar 2012 11:33

Postautor: Jaan Pahechan Ho » 21 sie 2013 21:52

Piszesz, że rynek ewidentnie liczył na super przychody i niezłe zyski. Skąd taka teoria ... bo nie rozumiem?
ano stąd, że IV kwartały w tej spółce, podlegającej regularnej sezonowości w kwartałach zawsze były dobre - zbliżone do rekordowych II kwartałów, zobacz:

4_2010-11
P: 13 418
ZN: 2 843

4_2011-12
P: 22 813
Z: 714

a teraz mamy zaledwie 14 844 i 531 zysku - to z pewnością rozczarowało.

Jethro-Tull
Starszy chorąży
Posty: 1594
Rejestracja: 10 gru 2008 12:23
Lokalizacja: PODPORUCZNIK

Postautor: Jethro-Tull » 21 sie 2013 22:14

Już pisałem na ten temat, ale powtórzę:
============================================
Za ostatni kwartał wyniki finansowe byłyby lepsze gdyby nie ich czysto księgowe i jednorazowe obniżenie o zmianę wyceny wartości inwestycji w nieruchomość. Kwota wyniku operacyjnego została obniżona o wartość 446.000 PLN.
Przekładając to na wynik netto pomniejszono go w ten sposób o (446.000 x 0,81) = ca 361.000 PLN. Czyli wynik netto bez tej korekty zamknąłby się kwotą 531.000 + 361.000 = +892 tys. zł (rent. netto +6,00%).

Niespodzianką in minus były przychody - to fakt.

Jethro-Tull
Starszy chorąży
Posty: 1594
Rejestracja: 10 gru 2008 12:23
Lokalizacja: PODPORUCZNIK

Postautor: Jethro-Tull » 22 sie 2013 10:23

Podsumowując te nasze wywody i dywagacje powiem tak: Lepiej mieć co kwartał te 0,9 mln zł REALNEGO zysku netto (0,9 mln zł x 4 kwartały w roku = 3,6 mln zł ZN rocznie) + wysoki poziom rentowności netto, niż dwukrotnie albo nawet trzykrotnie wyższe przychody ... a przy tym stratę netto lub co najwyżej zysku tyle co w pysku.
P.S. Mało tu nas zostało. Mało też akcji w obrocie - arkusz mocno przerzedzony.
Czas na buy-back lub zapowiedź wypłaty dywidendy - co wg mnie spowodowałoby szybkie podciągnięcie kursu.

Jethro-Tull
Starszy chorąży
Posty: 1594
Rejestracja: 10 gru 2008 12:23
Lokalizacja: PODPORUCZNIK

Postautor: Jethro-Tull » 04 wrz 2013 15:39

Nie ma grzyba, ktoś coś wie ... i skupuje duże ilości z ukrytego zlecenia. Jedziemy na 3-4 PLN. Wkrótce ................. 8)

Jaan Pahechan Ho
Starszy sierżant
Posty: 99
Rejestracja: 27 mar 2012 11:33

Postautor: Jaan Pahechan Ho » 04 wrz 2013 18:17

Nie ma grzyba, ktoś coś wie ... i skupuje duże ilości z ukrytego zlecenia. Jedziemy na 3-4 PLN. Wkrótce ................. 8)
Moze i masz racje, w sumie w fundamentach od opublikowania raportu za 4Q nic się nie zmieniło (przynajmniej nie było komunikatów), a popyt ma niezły cug...
Albo przetarg w ZUS albo willa albo co innego.

nicpon
Młodszy chorąży
Posty: 617
Rejestracja: 21 gru 2010 23:40

Postautor: nicpon » 04 wrz 2013 22:14

Witam
sevenet odpadł z przetargu dla zus
http://biznes.pap.pl/NSE/en/news/pap/in ... e-ip-w-zus więc pozostało trzymać kciuki za betacom, nawiasem mówiąc całkiem ciekawa spółka, dynamiczny wzrost przychodów w ostatnich latach i wysoka dywidenda, a w sevenet gra toczy się pod coś innego, dziś dostałem od SII na mail prezentację spółki, wcześniej był czat, spółka rozpoczęła pracę nad wizerunkiem..dlaczego??

Jethro-Tull
Starszy chorąży
Posty: 1594
Rejestracja: 10 gru 2008 12:23
Lokalizacja: PODPORUCZNIK

Postautor: Jethro-Tull » 05 wrz 2013 09:55

Do Nicponia:) Masz PW.

Jethro-Tull
Starszy chorąży
Posty: 1594
Rejestracja: 10 gru 2008 12:23
Lokalizacja: PODPORUCZNIK

Postautor: Jethro-Tull » 05 wrz 2013 11:10

... więc pozostało trzymać kciuki za betacom, nawiasem mówiąc całkiem ciekawa spółka, dynamiczny wzrost przychodów w ostatnich latach
Ja tego nie widzę ... http://mojeinwestycje.interia.pl/gie/pr ... ?wlid=2583

Jaan Pahechan Ho
Starszy sierżant
Posty: 99
Rejestracja: 27 mar 2012 11:33

Postautor: Jaan Pahechan Ho » 06 wrz 2013 11:20

w sevenet gra toczy się pod coś innego, dziś dostałem od SII na mail prezentację spółki, wcześniej był czat, spółka rozpoczęła pracę nad wizerunkiem..dlaczego??
lockupów już nie ma, może główni chcą się nieco scashować po lepszej cenie? Nie miałbym nic przeciwko, poprawiłby się FF, a w przypadku wezwania, o czym tu już dyskutowaliśmy, baza do ustalenia ceny byłaby wyższa.

Jethro-Tull
Starszy chorąży
Posty: 1594
Rejestracja: 10 gru 2008 12:23
Lokalizacja: PODPORUCZNIK

Postautor: Jethro-Tull » 06 wrz 2013 14:02

Wydaje mi się, że kluczem do spekulacji, a właściwie kluczem do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: "dlaczego rośnie i kto skupuje te akcje?" stanowi rzut oka na bilans i rachunek przepływów. Mamy tam inwestycje krótkoterminowe na wartość 5.706 tys. zł oraz stan gotówki na koniec czerwca br. 4.436 tys. zł. Do tejże gotówki należałoby dodać 4.500 tys. PLN, które spółka zainkasuje po sprzedaży willi położonej we Wrzeszczu przy Tuwima 25. Razem mamy ok. 9-10 mln zł przy obecnej kapitalizacji spółki (przy cenie 2,00 zł) na poziomie 13.353 tys. zł.
Obstawiam 2 rozwiązania:
1) akwizycja podmiotu z branży,
2) buy-back co drugiej, co trzeciej, albo co czwartej akcji (odpowiednio 50%, 33,3% i 25% kapitału), a następnie umorzenie tych akcji.
Być może ktoś zna te plany/zamierzenia i dlatego skupuje akcje Sevenetu.

Jaan Pahechan Ho
Starszy sierżant
Posty: 99
Rejestracja: 27 mar 2012 11:33

Postautor: Jaan Pahechan Ho » 07 wrz 2013 14:37

Obstawiam 2 rozwiązania:
1) akwizycja podmiotu z branży,
2) buy-back co drugiej, co trzeciej, albo co czwartej akcji (odpowiednio 50%, 33,3% i 25% kapitału), a następnie umorzenie tych akcji.
Być może ktoś zna te plany/zamierzenia i dlatego skupuje akcje Sevenetu.
Gdyby mieli robić buyback to po co te hocki klocki z promocją SEV? 2 lata milczeli, zero PR, teraz robią hałas który ma moim zdaniem wpływ na wycene. Jakby mieli skupować własne akcje to powinni to robić po taniości i nie promować się za bardzo...


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości