PGS SOFTWARE [PSW]

wszystko na temat spółek publicznych
Piter188pl
Sierżant
Posty: 60
Rejestracja: 09 sie 2017 12:43

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: Piter188pl » 14 sie 2017 08:56

Poprostu przeszli na unitied i myśleli że to jest jakiś złoty grall :) Niestety ale ta spółka dopiero zaczyna raczkować i ma wiele ryzyk które mogą się zmaterializować. Wydaje mi się że poprostu poszli ślepo za niektórymi w tą spółkę i nie zdawali sobie sprawy z ryzyk jakie mogą wystąpić, a teraz płacz i zgrzytanie zębami , obrzucanie się oszczerstwami że niby co poniektórzy wiedzieli o emisji :) Sory ale ta spółka do livechata się nie umywa nawet :) Ona MOŻE kiedyś stać się drugim livechatem ale musi pokonać wiele przeszkód co nie jest pewne. Poprostu duży potencjał no i duże ryzyko :)

REKLAMA


subleo
Młodszy chorąży
Posty: 471
Rejestracja: 12 kwie 2013 19:40
Lokalizacja: Z pogranicza Beskidów

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: subleo » 16 sie 2017 12:40

Spojrzałem dokładnie na raport UFC i ... mam nadzieję, że inwestorzy to zauważyli. Rzeczywiste koszty spółki są znacznie wyższe niż te podane w rachunku zysków i strat. UFC zatrudnia w całej grupie 41 osób. W I półroczu wynagrodzenia wyniosły 567 tys. PLN, ZUS-y i pozostałe koszty rodzajowe 149 tys. PLN. Sumując 716 tys. PLN, czyli średnie wynagrodzenie pracownika wynosi ~4900 PLN / m-c. W IT jest to mało.

Jeżeli spojrzymy na przepływy finansowe, a dokładniej na przepływy w inwestycjach, to znajdziemy pozycję "Inwestycje w nieruchomości oraz wartości niematerialne" o wartości 12.8 mln PLN gdzie ukryte są, w mojej ocenie w znacznym stopniu, koszty wytworzenia oprogramowania. Zatem koszty te nie zostały ujęte przez spółkę jako faktyczne koszty księgowe lecz jako inwestycja! Po stronie rachunku zysków i strat zostały ujęte jako "Wartości niematerialne i prawne" 25 mln PLN, z czego istotne są koszty prac rozwojowych (7.5 mln PLN) i zaliczki na wartości niematerialne i prawne (12.5 mln PLN).

Ponieważ spółka traktuje koszty wytworzenia systemu i oprogramowania jako inwestycję to w przyszłości, w kolejnych kwartałach z dodatnimi przychodami, będą one przenoszone w koszty działalności tudzież w amortyzację. Trzeba się z tym liczyć, a te koszty małe nie są.

Piszę to tutaj, na wątku PGS-u, gdyż pewno starzy uczestnicy wątku, którzy zainwestowali w UFC jeszcze tutaj zaglądają.

glowacki4
Starszy chorąży
Posty: 1804
Rejestracja: 05 cze 2015 20:36

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: glowacki4 » 16 sie 2017 13:12

Subleo: odnośnie UFC, to pełna zgoda w temacie księgowania kosztów. Czytałem już o tym całkiem niedawno, bodajże na "opiniotwórczym" bankierze :]
Natomiast szybko licząc to średnie wynagrodzenie według podanych przez Ciebie danych, wychodzi mi znacznie niższy wynik. To wszystko są sumy są za półrocze i dzieliłeś je na 6 miesięcy ?

subleo
Młodszy chorąży
Posty: 471
Rejestracja: 12 kwie 2013 19:40
Lokalizacja: Z pogranicza Beskidów

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: subleo » 16 sie 2017 13:24

Natomiast szybko licząc to średnie wynagrodzenie według podanych przez Ciebie danych, wychodzi mi znacznie niższy wynik. To wszystko są sumy są za półrocze i dzieliłeś je na 6 miesięcy ?
Racja, powinno być 2900 PLN a to ociera się o płacę minimalną, bo w tym musi być np. ZUS pracodawcy.

Leo_0605
Starszy plutonowy
Posty: 21
Rejestracja: 13 lip 2016 15:04

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: Leo_0605 » 16 sie 2017 17:01

Hey Subleo,
Dzięki za komentarz do wyników UFC ale chyba coś pomieszałeś liczby, jeśli mowa o kwocie (567+149) 716 dotyczącą kosztów pracowniczych, to jest to kwota dotycząca jednostkowego sprawozdania UFC a więc i liczba jest pracowników jest inna - a dokladnie 27,25 FTE. Przy takich wartościach to średnie wynagrodzenie wynosi 4400 PLN/miesięcznie.

Natomiast jeśli chcemy mówić o całej grupie to poniżej są wartości:
- 2 476 wynagrodzenia
- 426 ZUS i inne świadczenia
- 32 pozostałem koszty rodzajowe

Total : 2 927

To podzielone na ilość FTE (41) daje średnie miesięczne wynagrodzenie w kwocie 11900 PLN.

Mam nadzieje że się zgadzasz z powyższym :)
Natomiast szybko licząc to średnie wynagrodzenie według podanych przez Ciebie danych, wychodzi mi znacznie niższy wynik. To wszystko są sumy są za półrocze i dzieliłeś je na 6 miesięcy ?
Racja, powinno być 2900 PLN a to ociera się o płacę minimalną, bo w tym musi być np. ZUS pracodawcy.

subleo
Młodszy chorąży
Posty: 471
Rejestracja: 12 kwie 2013 19:40
Lokalizacja: Z pogranicza Beskidów

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: subleo » 16 sie 2017 17:26

Hey Subleo,
Dzięki za komentarz do wyników UFC ale chyba coś pomieszałeś liczby, jeśli mowa o kwocie (567+149) 716 dotyczącą kosztów pracowniczych, to jest to kwota dotycząca jednostkowego sprawozdania UFC a więc i liczba jest pracowników jest inna - a dokladnie 27,25 FTE. Przy takich wartościach to średnie wynagrodzenie wynosi 4400 PLN/miesięcznie.
.
Racja, miałem na myśli UF S.A. czyli powinno być podzielone przez 27.25. Tak czy inaczej jest to mniej niż moje omyłkowe 4900 PLN, zatem jak na branżę IT wygląda to licho, bardzo.
.
Natomiast jeśli chcemy mówić o całej grupie to poniżej są wartości:
- 2 476 wynagrodzenia
- 426 ZUS i inne świadczenia
- 32 pozostałem koszty rodzajowe

Total : 2 927

To podzielone na ilość FTE (41) daje średnie miesięczne wynagrodzenie w kwocie 11900 PLN.

Mam nadzieje że się zgadzasz z powyższym :)
.
Niestety tutaj się nie zgadzam. Dla całej grupy nie da się tego policzyć, gdyż w Databroker S.A. było zatrudnionych 140 osób na umowę zlecenie, czego pominąć w wyliczeniach nie można. W UF S.A. są 2 umowy zlecenia oraz 4 umowy o dzieło, to można jeszcze pominąć, zakładając oczywiście, że kwoty nie są duże.

Databroker S.A. to jest głównie call-center. Zatem te umowy zlecenie to zamiast umów o pracę i pewno rotacja pracowników co kilka(naście) m-cy.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2017 17:43 przez subleo, łącznie zmieniany 1 raz.

Leo_0605
Starszy plutonowy
Posty: 21
Rejestracja: 13 lip 2016 15:04

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: Leo_0605 » 16 sie 2017 17:37

Tutaj masz racje, tym razem moje niedopatrzenie.
Tak zgadzam się że faktycznie wynagrodzenia jak na branże IT nie powalają kwotami aczkolwiek żeby mieć pełny obraz sytuacji to trzeba by już mieć wgląd do bardziej szczegółowych danych :P
Hey Subleo,
Dzięki za komentarz do wyników UFC ale chyba coś pomieszałeś liczby, jeśli mowa o kwocie (567+149) 716 dotyczącą kosztów pracowniczych, to jest to kwota dotycząca jednostkowego sprawozdania UFC a więc i liczba jest pracowników jest inna - a dokladnie 27,25 FTE. Przy takich wartościach to średnie wynagrodzenie wynosi 4400 PLN/miesięcznie.
.
Racja, miałem na myśli UF S.A. czyli powinno być podzielone przez 27.25. Tak czy inaczej jest to mniej niż moje omyłkowe 4900 PLN, zatem jak na branżę IT wygląda to licho, bardzo.
.
Natomiast jeśli chcemy mówić o całej grupie to poniżej są wartości:
- 2 476 wynagrodzenia
- 426 ZUS i inne świadczenia
- 32 pozostałem koszty rodzajowe

Total : 2 927

To podzielone na ilość FTE (41) daje średnie miesięczne wynagrodzenie w kwocie 11900 PLN.

Mam nadzieje że się zgadzasz z powyższym :)
.
Niestety tutaj się nie zgadzam. Dla całej grupy nie da się tego policzyć, gdyż w Databroker S.A. było zatrudnionych 140 osób na umowę zlecenie, czego pominąć w wyliczeniach nie można. W UF S.A. są 2 umowy zlecenia oraz 4 umowy o dzieło, to można jeszcze pominąć, zakładając oczywiście, że kwoty nie są duże.

Poker Man
Sierżant sztabowy
Posty: 166
Rejestracja: 02 paź 2011 21:05

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: Poker Man » 16 sie 2017 23:26

Panowie, ja księgowym nie jestem, ale wydaje mi się, że gdyby cokolwiek księgowali niezgodnie z prawem, to by chyba audytor zwrócił na to uwagę, czyż nie...? A nie było przecież zastrzeżeń, a nie sądzę, by audytor był w jakiejś zmowie.
Poza tym piszcie może o Unified na wątku Unified, może tam się ktoś do tego odniesie, tu w końcu jest wątek PGS... :-)

glowacki4
Starszy chorąży
Posty: 1804
Rejestracja: 05 cze 2015 20:36

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: glowacki4 » 17 sie 2017 00:28

Ależ tu nikt nie mówi o niezgodności z prawem.
Po prostu w zależności od przyjętych standardów rachunkowości możliwe są pewne "upiększenia".
Ja zresztą odniosłem się tylko do postu Subleo. Wiem, że tego typu zabiegi są w Polsce stosowane. Przykładem może być Bloober, który ładuje koszty pisania nowych gier do zapasów, a ich amortyzację opóźnia jak tylko może ( bodajże do 5 lat według prawa). No i można tam zaobserwować niewspółmierność w wykazywaniu przychodów i kosztów...

subleo
Młodszy chorąży
Posty: 471
Rejestracja: 12 kwie 2013 19:40
Lokalizacja: Z pogranicza Beskidów

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: subleo » 17 sie 2017 08:23

Poza tym piszcie może o Unified na wątku Unified, może tam się ktoś do tego odniesie, tu w końcu jest wątek PGS... :-)
.
Nie jestem akcjonariuszem UFC, stąd nie chciałem pisać w tym wątku. Po drugie, te przemyślenia były bardziej skierowane do akcjonariuszy PGS-u, którzy są jednocześnie w UFC. Summa summarum masz rację, to w końcu wątek PGS-u i może nie ma co dyskutować tutaj o UFC.

Zatem wracając do tytułowej spółki tj. PGS Software widać, że coś na rynku DACH zaczyna się się dziać, gdyż pojawiły się oferty pracy dla analityków ze znajomością j. niemieckiego Business Analyst with German. Zresztą aktualnie różnych ofert w różnych biurach jest 38, co samo w sobie też jest pozytywnym sygnałem, bo spółka w każdym obszarze tj. od analityków przez grafików aż po testerów, poszukuje pracowników.

I jak to tutaj tradycyjnie bywa, kurs swoją drogą, spółka swoją. C'est la vie.

pandorinium
Chorąży sztabowy
Posty: 6728
Rejestracja: 08 mar 2016 08:43

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: pandorinium » 17 sie 2017 08:33

Spojrzałem dokładnie na raport UFC i ... mam nadzieję, że inwestorzy to zauważyli. Rzeczywiste koszty spółki są znacznie wyższe niż te podane w rachunku zysków i strat. UFC zatrudnia w całej grupie 41 osób. W I półroczu wynagrodzenia wyniosły 567 tys. PLN, ZUS-y i pozostałe koszty rodzajowe 149 tys. PLN. Sumując 716 tys. PLN, czyli średnie wynagrodzenie pracownika wynosi ~4900 PLN / m-c. W IT jest to mało.

Jeżeli spojrzymy na przepływy finansowe, a dokładniej na przepływy w inwestycjach, to znajdziemy pozycję "Inwestycje w nieruchomości oraz wartości niematerialne" o wartości 12.8 mln PLN gdzie ukryte są, w mojej ocenie w znacznym stopniu, koszty wytworzenia oprogramowania. Zatem koszty te nie zostały ujęte przez spółkę jako faktyczne koszty księgowe lecz jako inwestycja! Po stronie rachunku zysków i strat zostały ujęte jako "Wartości niematerialne i prawne" 25 mln PLN, z czego istotne są koszty prac rozwojowych (7.5 mln PLN) i zaliczki na wartości niematerialne i prawne (12.5 mln PLN).

Ponieważ spółka traktuje koszty wytworzenia systemu i oprogramowania jako inwestycję to w przyszłości, w kolejnych kwartałach z dodatnimi przychodami, będą one przenoszone w koszty działalności tudzież w amortyzację. Trzeba się z tym liczyć, a te koszty małe nie są.

Piszę to tutaj, na wątku PGS-u, gdyż pewno starzy uczestnicy wątku, którzy zainwestowali w UFC jeszcze tutaj zaglądają.
Wtrącę się. Jak dobrze wiesz, albo i nie nie wszystkie wynagrodzenia są w pozycji wynagrodzeń. Jest jeszcze coś takiego jak usługa obca i np można mieć własną firmę, świadczyć usługę i jeszcze mieć zleconko lub etat. Jest tyle mozliwości teraz, że kwestia dobrej woli pracownika i pracodawcy. O księgowaniu kosztów każdy zdrowo myslący wiedział hm, od roku najbidniej. :lol: To jest standardowa praktyka na wielu spółkach z NC. Potem przy przejściu robi się korekty ze względu na MSR i tyle. Osobiście tego nie lubię, ale ma to też korzyści np w obsłudze obligacji czy pozyskiwaniu kapitału po lepszych cenach.

kompozytor
Sierżant
Posty: 40
Rejestracja: 07 sie 2015 08:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: kompozytor » 17 sie 2017 18:30

Szanowni Panowie inwestorzy PGS.
Czy to naprawdę przystoi komentować na wątku PGS Software inne giełdowe spółki?
Przecież można zabrać głos na wątku UFC Factory i tam podyskutować z jej akcjonariuszami. Tutaj piszemy o sprawach PGS Software.

bankrucik
Podporucznik
Posty: 10734
Rejestracja: 14 mar 2008 13:55
Lokalizacja: z kasyna

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: bankrucik » 17 sie 2017 22:47

Szanowni Panowie inwestorzy PGS.
Czy to naprawdę przystoi komentować na wątku PGS Software inne giełdowe spółki?
Przecież można zabrać głos na wątku UFC Factory i tam podyskutować z jej akcjonariuszami. Tutaj piszemy o sprawach PGS Software.
w 1000 % popieram :shock:
wyrażam moje osobiste poglądy, w żaden sposób nie można ich traktować jako rekomendacji !:-)
http://www.stockwatch.pl/forum, https://twitter.com/
Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość

Quasarro
Młodszy chorąży
Posty: 415
Rejestracja: 25 sie 2011 09:13

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: Quasarro » 26 sie 2017 13:14

Czemu tak spada, przez funta...? Czyżby już inwestorzy nie zwracali uwagi na II kwartał, tylko już patrzyli w dalszej perspektywie, czy jak...? Może ktoś zamieści wykres długoterminowy, gdzie jest teraz dolne ograniczenie linii trendu długoterminowego...?

glowacki4
Starszy chorąży
Posty: 1804
Rejestracja: 05 cze 2015 20:36

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: glowacki4 » 30 sie 2017 23:25

Już jutro raport. Szybko to minęło. Kurs wydaje się przyjmować formę "wyczekującą".


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 226 gości