PGS SOFTWARE [PSW]

wszystko na temat spółek publicznych
AnalizyCornix
Starszy sierżant
Posty: 74
Rejestracja: 26 paź 2015 00:06

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: AnalizyCornix » 31 sie 2017 09:36

No i popsuła nam się maszynka do zarabiania pieniędzy, eh. :( Na otwarciu poszło ponad tysiąc akcji PKC.

Obrazek

Najsłabsze rentowności chyba nawet historycznie! :cry: I to nie wina funta - waluty były chyba nawet na plus. Przychody spadły mocniej niż funt. :cry: A w 3q funt spadł jeszcze mocniej, niż w 2q, więc negatywny efekt jeszcze będzie w przyszłych kwartałach. Szkoda, bo spółka rozwojowa, więc przychody powinny rosnąć i niwelować obniżkę związaną z walutami.

Wyniki r/r wyglądają imponująco, ale to przez strasznie niską bazę - pamiętamy, że 2q2016 roku był baaaardzo słaby.

Spółka się przeprowadziła do nowego budynku i pewnie to też podbija koszty - teraz czas na mocniejszą rekrutację, a to znowu koszty i powiększenie ławki rezerwowych (nowi nie będą od razu wstawienie do wykonywania zleceń).

REKLAMA


Piter188pl
Sierżant
Posty: 60
Rejestracja: 09 sie 2017 12:43

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: Piter188pl » 31 sie 2017 09:57

PGS SOFTWARE
Wyniki II kw.’17 poniżej oczekiwań, dobry guidance na 3Q
- Kwartał został zakończony przy dużej ilości programistów bez przydziału projektów – rekrutację prowadzono mocno na wyrost. Jednak zaznaczono również, że zatrudnienie może jeszcze bardziej przyśpieszyć żeby nadążyć za spodziewanymi zamówieniami.
- Wysoka sprzedaż w lipcu pozwala sądzić, że wzrost sprzedaży w 3Q’17 będzie na poziomie wyższym niż w 2Q’17. - Od września w działach sprzedaży dojdą dwie osoby w DACH i jedna w UK. Cel w DACH to 3 osoby na koniec roku. Efekty sprzedażowe będą widoczne najwcześniej w 4Q’17. Rekrutację w UK należy uznać za zakończoną.
- Największy klient miał 17% udziału w sprzedaży. Według Zarządu, wolumen od tego klienta może zacząć spadać w 2018r., istnieje także ryzyko zaprzestania współpracy ale na razie sygnały płynące od klienta są niejednoznaczne.

Myślę że oni się rozkręcą jak te osoby które zostały zatrudnione wezmą się do roboty w nowe projekty :) Na tą chwilę ich strategia jest bardzo dobra , chcą zatrudniać ile się da programistów bo wiedzą że będzie coraz trudniej na rynku z nowymi programistami więc nawet chwilowe koszty dobrze jest ponieść ale potem będzie miał kto zajmować się nowymi projektami. Hmm można liczyć że zaczną coraz więcej kasy zbierać w euro. W kasie spółki mamy 16 mln zł vs 10 rok wcześniej a więc jestem raczej spokojny o dywidendę zaliczkową ( oby była wyższa niż w tamtym roku ) .Fajnie jakby kurs funta się ustabilizował na tych poziomach co mamy bo to mogłoby dać na przyszłość jakąś stabilizacje ale czy tak będzie cholera wie. Napewno dużo zagrożeń na funcie jest już w cenach.
Ostatnio zmieniony 31 sie 2017 10:09 przez Piter188pl, łącznie zmieniany 1 raz.

AnalizyCornix
Starszy sierżant
Posty: 74
Rejestracja: 26 paź 2015 00:06

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: AnalizyCornix » 31 sie 2017 10:08

Piter, no właśnie wczytuję się w raport i jakoś weselej mi nie jest. Ten klient mnie martwi. Złapali wreszcie pierwszego większego i już mowa o rostaniu? Damn... Niedobrze. W negatywnym scenariuszu może im nawet ubyć 17% przychodów! W połączeniu z:
> kosztami rekrutacji,
> niepokryciem programistów zleceniami,
> spadkiem funta,
> wzrostem wynagrodzeń,
> kosztami nowego biura,
> koszty na dział sprzedaży (uk i DACH) oraz na marketing (konferencja)
to może się wyłonić naprawdę nieciekawy obraz. :cry:
Ostatnio zmieniony 31 sie 2017 10:16 przez AnalizyCornix, łącznie zmieniany 1 raz.

Piter188pl
Sierżant
Posty: 60
Rejestracja: 09 sie 2017 12:43

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: Piter188pl » 31 sie 2017 10:13

Spokojnie nie wiadomo jeszcze czy od stycznia stracą tego największego klienta ( to w bardzo pesymistycznym wariancie ) :) trzeba poczekać i tyle. Piszą że od 4 kwartału zaczną się efekty na rynkach DACH więc myślę że super może nie będzie ale dramatu też bym się nie spodziewał :) Ja poprostu mam nadzieję że ten funcior wreszcie przestanie wiecznie spadać i po stabilizacji będą wreszcie zarabiać :) Z pgsem jest taki problem że oni nie mają co kwartał coraz lepszych stabilnych wyników jak np livechat ale w okresach rocznych myślę że będzie ok . Pan Kowollik myślę że ma racje te 24 mln są w zasięgu ręki :) jak narazie mamy 11mln a liczę że 3-4q będzie lepszy , zresztą już lipiec podobno jest niezły jak zaznacza zarząd :P

"niepokryciem programistów zleceniami"
Naprawdę wierzysz w to cornix że nie będą mieli roboty :) ??

AnalizyCornix
Starszy sierżant
Posty: 74
Rejestracja: 26 paź 2015 00:06

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: AnalizyCornix » 31 sie 2017 10:25

Piter, Ty masz nadzieję i ufność. Ja widzę fakty. Te podpunkty, które wypisałem wyżej są na podstawie tego co napisali w raporcie.

Myślę, ze Kowolik się zdrowo przejedzie na tej rekomendacji. Spółka sama napisała, że "Nie można liczyć na to, by ewentualne podwyżki cen zrekompensowały zarówno wzrost wynagrodzeń jak i spadek wartości waluty."
Pensje będą rosnąć - to pewne. Jak z funtem to nikt nie jest pewien, ale pewnie będzie spadać z korektami, aż się otrząsną i wreszcie skończą ten brexit.

Dodatkowo: "Dalsze osłabienie funta brytyjskiego może jeszcze bardziej obniżyć rentowność projektów realizowanych w Wielkiej Brytanii."
Więc tu nie tylko o funta chodzi. Tak jak pisałem wyżej - przychody spadły mocniej niż funt. :cry:

Cisną w rynek brytyjski w najgorszym momencie. W tym roku zespół sprzedawców w uk powiększy się z 2 do 5 (już jest 4), a ze sprzedaży w innych krajach "nie należy się spodziewać wymiernych rezultatów wcześniej niż pod koniec IV kwartału", czyli to melodia na przyszłe lata. Dobrze wiemy jak długo się rozkręcali ze sprzedażą w uk. Na Polskę nie ma co liczyć.

Piter188pl
Sierżant
Posty: 60
Rejestracja: 09 sie 2017 12:43

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: Piter188pl » 31 sie 2017 10:30

"czyli to melodia na przyszłe lata"

Masz rację bardzo niesprzyjające warunki nastały w uk i funcie dlatego uważam że naprawdę w takich warunkach najlepiej inwestować w firmę, bo właśnie za te kilka lat będziemy odcinać kupony :) a że jestem inwestorem długoterminowym to nie będę wykonywać nerwowych ruchów :)

AnalizyCornix
Starszy sierżant
Posty: 74
Rejestracja: 26 paź 2015 00:06

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: AnalizyCornix » 31 sie 2017 10:31

"niepokryciem programistów zleceniami"
Naprawdę wierzysz w to cornix że nie będą mieli roboty :) ??

Zią, przecież piszę, ze wyciągam to z raportu, a nie z historii czy swojej głowy.

"Rekrutacja była prowadzona w oparciu o spodziewaną sprzedaż w kolejnych kwartałach. Była więc w pewnym sensie „na wyrost”. To zwiększało koszty i obniżało marżę operacyjną. Zarząd zgodnie ze swoim doświadczeniem z lat ubiegłych uznał, że to jedyna skuteczna metoda wzrostu, szczególnie biorąc pod uwagę jednoczesne inwestycje w sprzedaż i marketing. Drugi kwartał został zakończony przy dużej ilości programistów bez przydziału do projektów. "

Piter188pl
Sierżant
Posty: 60
Rejestracja: 09 sie 2017 12:43

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: Piter188pl » 31 sie 2017 10:35

"w oparciu o spodziewaną sprzedaż w kolejnych kwartałach"

Zgadza się :) sorry chodziło mi o perspektywę właśnie kilku kwartałów :) moje przeoczenie .

Cornix PW zajrzyj.

Liczę na minimum taką samą dywidendę zaliczkową jak w tamtym roku a wy co o tym myślicie ?

bankrucik
Podporucznik
Posty: 10734
Rejestracja: 14 mar 2008 13:55
Lokalizacja: z kasyna

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: bankrucik » 31 sie 2017 10:51

czemu ja zwykle widzę świat inaczej niż większość... 8) i wcale mnie to nie martwi :lol:
wyrażam moje osobiste poglądy, w żaden sposób nie można ich traktować jako rekomendacji !:-)
http://www.stockwatch.pl/forum, https://twitter.com/
Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość

Quasarro
Młodszy chorąży
Posty: 415
Rejestracja: 25 sie 2011 09:13

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: Quasarro » 31 sie 2017 11:00

czemu ja zwykle widzę świat inaczej niż większość... 8) i wcale mnie to nie martwi :lol:
Znowu pycha przez ciebie przemawia, nie byłbyś sobą....
Ale jakoś inni realizowali zyski po 15zł, a ty wedle tego co piszesz z akcjami zostałeś, więc po co piejesz z dumy jak kogut przed aktem rozrodczym...???

rea
Sierżant
Posty: 51
Rejestracja: 28 lip 2017 21:28

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: rea » 31 sie 2017 11:34

czemu ja zwykle widzę świat inaczej niż większość... 8) i wcale mnie to nie martwi :lol:
To proste. Myslenie dlugoterminowe nie jest w Polsce w cenie.

pedro gonzales
Sierżant
Posty: 65
Rejestracja: 12 sie 2017 13:17

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: pedro gonzales » 31 sie 2017 11:43

Proponuję wrócić za rok do tej dyskusji, dla wielu akcjonariuszy PGS nie jest to długi okres.
Były już trudne momenty, przez wielu interpretowane nadmiernie pesymistycznie, jestem przekonany, że wielu wykorzysta ten czas na wzmocnienia zaangażowania i nie będą żałować.

Pakman
Sierżant sztabowy
Posty: 118
Rejestracja: 30 paź 2014 17:33

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: Pakman » 31 sie 2017 12:18

Raport słaby ale części rzeczy można się było spodziewać.
Dla odmiany trochę pozytywnych wiadomości znalezionych w raporcie.
"Wysoka sprzedaż w lipcu pozwala sądzić, że wzrost sprzedaży w III kwartale r/r będzie na poziomie wyższym niż
w II kwartale"
"Wzrost sprzedaży u dotychczasowych klientów."
10 nowych klientów - ta informacja jest chyba neutralna bo to są dane za pół roku a z tego co pamiętam standardowo w raportach kwartalnych liczba nowych klientów oscylowała wokół 5.

II kwartał zawsze był słaby. Zarząd cały czas mocno rekrutuje więc spodziewa się że zlecenia będą. Oni wiedzą najlepiej co się dzieje w spółce i mają łeb na karku bo inaczej nie doprowadzaliby spółki do obecnej pozycji. Skoro nadal zlecają rekrutacje to zainteresowanie firmą musi być bo inaczej strzelaliby sobie w kolano.

Jeśli chodzi o tego Klienta 17% to mogą to być zagrywki skierowane na uzyskanie lepszych warunków współpracy. Póki co to wróżenie z fusów co będzie w 2018r ale to też dobry znak, że Zarząd dostrzega takie ryzyko bo ma przez to szanse temu zapobiec lub przygotować się do tej sytuacji.

Kris20MLN
Starszy plutonowy
Posty: 34
Rejestracja: 10 sie 2017 17:06

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: Kris20MLN » 31 sie 2017 12:58

czemu ja zwykle widzę świat inaczej niż większość... 8) i wcale mnie to nie martwi :lol:
możesz rozwinąć ?.
inwestuje od 2010r. od 2013r. tylko tym się zajmuję,
mój cel to 20 MLN w portfelu do 2025r., brakuje jeszcze :shock:

Dyretkor_ork
Starszy sierżant
Posty: 70
Rejestracja: 19 maja 2017 13:08

Re: PGS - SOFTWARE (PSW)

Postautor: Dyretkor_ork » 31 sie 2017 19:49

brawo quasarro, prostactwo trzeba zwalczać. Uśmiałem się czytając Twoje podsumowanie tych wypocin :))
I co to za hejt tutaj odchodzi na UFC??


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 208 gości