MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

wszystko na temat spółek publicznych
młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: młoddy » 15 paź 2017 10:21

A propos wyników funduszy. Na stronie MCI podano że TechV średniorocznie zarabia 20.36%, a EuroV 15.76%. Nie zgadza się to ani z zamieszczonymi tam wykresami funduszy ani z publikowanymi wycenami. Zarówno wykres jak i wyceny rozpoczynają się od zakończenia 2008Q1. Do końca 2017Q3 minęło dziewięć i pół roku istnienia funduszy. W tym czasie wartości certyfikatów wzrosły z 48.12 na 222.15 i z 15826.72 na 46840.26 czyli odpowiednio 17.47% i 12.10% średniorocznie.

Przy okazji mam takie spostrzeżenie że fundusz TechV jest atrakcyjnym produktem - wysoka średnia stopa zwrotu 17.5%, niewielkie obsunięcia kapitału. Dałoby się to świetnie sprzedawać gdyby nie to że kupowanie po 1.0*NAV obecnie jest frajerstwem.
Nie wiem czy Tomek o tym wie, ale on naprawdę potrzebuje znacznie lepszego kursu MCI.

dywidenda przyniosłaby lepszy kurs
mniej zły kurs MCI poprawiłby sprzedaż certyfikatów
lepsza sprzedaż TechV oznaczałaby rozkwit PEMu
sukces PEM uczyniłby z Tomka global playera w branży PE
on marzy o byciu tym playerem ergo nie płacąc dywidendy sam sobie robi krzywdę
chyba zacznie płacić

REKLAMA


Reno
Starszy chorąży
Posty: 1465
Rejestracja: 06 gru 2013 20:13

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: Reno » 15 paź 2017 14:42

on nigdy nie będzie dobrym zawiadowcą
1.Na pewno od wielu lat jest złym zawiadowcą.
i tu się mijamy, odbieram to w ten sposób (i też po innych tysiącach postów), że Pułkownik myśli że coś u Tomka w tym temacie się może zmienić, że on jednak będzie kiedyś dobrym a nawet może i łamerykańskim zawiadowcą, bo co, bo wypłaci dywidendę? Po co mi tu dywidenda kiedy zawiadowca ma rację, że znajdzie lepszy mnożnik niż dywidenda - 19% belki. Ja tu się znalazłem jako akcjonariusz tylko ze względu na profil działalności tej spółki i osobę zawiadowcy, ale w sensie takim, że cenie jego "nosa" do inwestowania i zarządzania portfelem, ale już się dawno wyleczyłem z tego, że on tu kiedyś empati nabierze w stosunku do drobnych akcjonariuszy, albo kurs akcji swojej spółki poprowadzić po łamerykańsku. Ile tu się osób przewinęło - już licząc nawet tylko ostatnie lata , dla przykładu tylko taki Cezary (dlaczego wyleciał ?), a Ty Pułkowniku masz nadzieję, że pisząc tu instrukcje dla Tomka dzień w dzień zmienisz jego Ego? Tu zawiadowca nigdy pokory się nie nauczy, no taka już choroba, ja bym się bardziej skupił na tym że zawiadowca ma "nosa" do biznesu! Wracając do tych nazwisk co się tu przewinęły przez ostatnie lata tylko, to ja też bym wolał zawiadowcę - co by daleko nie szukać nawet tego czeskiego iluzjonistę bodajże Biedrzyckiego co potrafił na konferencjach zamieniać rosoraki w prawdziwe BMW (w czym on był gorszy, przynajmniej się starał). Nie licz Pułkowniku na empatię u Tomka kiedykolwiek (nawet dobry lekarz mu nie pomoże), nie licz, że tu dywidenda zmieni nastawienie rynku czy kurs, tu jedynie zostaje liczyć moim zdaniem na wyjątkowe predyspozycje zawiadowcy do zarządzanie portfelem tylko w sensie core biznesu.

Reno
Starszy chorąży
Posty: 1465
Rejestracja: 06 gru 2013 20:13

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: Reno » 15 paź 2017 15:07

on nigdy nie będzie dobrym zawiadowcą
1.Na pewno od wielu lat jest złym zawiadowcą.
i tu się mijamy, odbieram to w ten sposób (i też po innych tysiącach postów), że Pułkownik myśli że coś u Tomka w tym temacie się może zmienić, że on jednak będzie kiedyś dobrym a nawet może i łamerykańskim zawiadowcą, bo co, bo wypłaci dywidendę? Po co mi tu dywidenda kiedy zawiadowca ma rację, że znajdzie lepszy mnożnik niż dywidenda - 19% belki. Ja tu się znalazłem jako akcjonariusz tylko ze względu na profil działalności tej spółki i osobę zawiadowcy, ale w sensie takim, że cenie jego "nosa" do inwestowania i zarządzania portfelem, ale już się dawno wyleczyłem z tego, że on tu kiedyś empati nabierze w stosunku do drobnych akcjonariuszy, albo kurs akcji swojej spółki poprowadzić po łamerykańsku. Ile tu się osób przewinęło - już licząc nawet tylko ostatnie lata , dla przykładu tylko taki Cezary (dlaczego wyleciał ?), a Ty Pułkowniku masz nadzieję, że pisząc tu instrukcje dla Tomka dzień w dzień zmienisz jego Ego? Tu zawiadowca nigdy pokory się nie nauczy, no taka już choroba, ja bym się bardziej skupił na tym że zawiadowca ma "nosa" do biznesu! Wracając do tych nazwisk co się tu przewinęły przez ostatnie lata tylko, to ja też bym wolał zawiadowcę - co by daleko nie szukać nawet tego czeskiego iluzjonistę bodajże Biedrzyckiego co potrafił na konferencjach zamieniać rosoraki w prawdziwe BMW (w czym on był gorszy, przynajmniej się starał). Nie licz Pułkowniku na empatię u Tomka kiedykolwiek (nawet dobry lekarz mu nie pomoże), nie licz, że tu dywidenda zmieni nastawienie rynku czy kurs, tu jedynie zostaje liczyć moim zdaniem na wyjątkowe predyspozycje zawiadowcy do zarządzanie portfelem tylko w sensie core biznesu.
edit
1) popatrz na zawiadowce mówiącego na webcast do akcjonariuszy jak przeliczył ile on już nie zarobił prywatnie na MCI. 900 % czy jakoś tak, zabrakło troszeczkę pokory, nie tym razem !, nie, po prostu ten gość nie ma pojęcia o prowadzeniu kursu spółki, tego nie zmienisz, on po prostu zaczyna i jednocześnie kończy swoje umiejętności dbania o kurs w sensie łamerykańskim, Ty mu chcesz coś doradzić, kiedy moim zdaniem są dowody na to, że się nie da ! Tu nawet lekarz nie pomorze, a co dopiero były wojskowy i to jeszcze w randze Pułkownika tylko :)
2) drugi fajny przykład, Incognito pisał jak mu fajnie, rzetelnie i przede wszystkim bardzo szybko odpisuje dział marketingu powiększony o 100% (jaki ten Tomek dumny z optymalizacji swojej) na pytania od akcjonariusza i tu bym dodał tylko jedno, wystarczy włączyć webcast i zobaczyć jak fajnie z ironią w głosie ! czytają pytania od akcjonariuszy na webcast. Co jeden z drugim jeszcze robi w MCI, dlaczego ich Tomek toleruje ?

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8089
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: incoqnito » 15 paź 2017 20:40

Uber Will IPO by 2019 and Let Softbank Buy a Huge Stake
...Uber will receive $1 billion to $1.25 billion in direct funding in the deal with Softbank and Dragoneer Investment Group. That investment will value Uber at its current private-market valuation, $69 billion. Softbank and Dragoneer will also acquire a stake of 14% to 17% in Uber by buying shares from existing investors through a tender off, the person familiar with the matter told Business Insider. Those shares will be sold by several of Uber’s existing private investors at a valuation that could not immediately be learned. The direct-funding portion of the deal with Softbank preserves Uber’s hefty market value, following reports that nearly a year of problems at the company had begun to erode its valuation. …

Though Uber lost $3 billion last year and continues to lose money, the company is one of the most closely watched IPO candidates. An offering, which Uber now says will happen by 2019, could be one of the largest ever. …
https://therideshareguy.com/uber-will-i ... uge-stake/

młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: młoddy » 15 paź 2017 21:54

@ Reno

Tomek beznadziejnie prowadzi kurs MCI - to oczywiste, dyskonto jest szokujące.
Jednak na razie wcale nie jesteśmy pewni przyczyny. Być może to skrajna nieudolność wynikła z braku empatii. A być może to tylko słuszna obrona przed G1 (które kiedyś z nieznanych nam przyczyn druknął dla Arki) następnie poszerzona o okazyjny BB (plus ewentualnie okazyjny zakup własny, którego się spodziewam).

Najpierw chcę poznać odpowiedź na powyższą wątpliwość. Przyszły rok to wyjaśni. Chyba nawet już pierwszy kwartał.
Ponadto chcę się dowiedzieć czy Tomek osobiście skorzysta na zmasakrowanym kursie. Odpowiedź nie dalej jak za cztery tygodnie. Na razie, wbrew oburzonemu Incoqnito, Tomek nic osobiście nie zarobił dzięki dyskontu 0.4x. Nawet stracił. Wszak po zmasakrowanej cenie indywidualnie sprzedał 4.0, a kupił 1.4 ergo sprzedał 2.6mln akcji. Oczywiście skorzystał na BB, ale razem z nami więc OK.

BTW Upraszczając można powiedzieć że zarysowały nam się trzy poglądy na przyczynę mega-dyskonta.
Reno: nieusuwalna nieudolność "empatycznego"
Inco: perfekcyjny plan maratończyka
Młoddy: nie wiem, ale się niedługo dowiem

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8089
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: incoqnito » 16 paź 2017 09:38

@ Reno



BTW Upraszczając można powiedzieć że zarysowały nam się trzy poglądy na przyczynę mega-dyskonta.
Reno: nieusuwalna nieudolność "empatycznego"
Inco: perfekcyjny plan maratończyka
Młoddy: nie wiem, ale się niedługo dowiem
A ten czwarty o słabości swig80 i strachu o koniec kilkuletnich wzrostów na Nasdaq (wymiennie z mega bessą) ???

Reno
Starszy chorąży
Posty: 1465
Rejestracja: 06 gru 2013 20:13

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: Reno » 16 paź 2017 10:07

Tomek się zakiwał, tego już patykiem nawet rynek nie chce dotykać. Jak Tomek nie kupuje to obroty zerowe, niech kiwa tak dalej to zostanie mu handlowanie samemu ze sobą. Na PEM już widzę też jakieś kiwki z kursem wcale nie są wykluczone.

Reno
Starszy chorąży
Posty: 1465
Rejestracja: 06 gru 2013 20:13

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: Reno » 16 paź 2017 10:11

Znając rynek to możliwe, że na MCI może to być dobry moment na wchodzenie patrząc w dłuższym terminie, chociaż jak przyszłaby bessa to i chyba 0,3NAV mnie tu by już nawet nie zdziwiło.

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8089
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: incoqnito » 16 paź 2017 11:44

Zobaczymy czy i tym razem będzie spory apetyt.
http://mci.pl/zaczely-sie-zapisy-na-dru ... ntures-fiz

Wtedy może okazać się po raz kolejny, że nie brakuje zaufania i do wycen spółek z portfela i do umiejętności zarządzających i zawiadowcy w kwestii inwestycji i doboru spółek. Więc dlaczego ludzie nie chcą akcji MCI??? Bo moim zdaniem brakuje zaufania do tego osoby Czechowicza. Co zawiadowcy strzeli do łba i jaką "kiwkę" zastosuje w najbliższej przyszłości.

Młoddy twierdzi, że to rynek nie lubi PEM a ja, podobnie jak Reno że to kolejna kiwka Tomka. Zakiwa się chłop i pomnażanie NAV niewiele to pomoże. W sumie to być może już się zakiwał.

Podoba mi się ta kiwka :P

młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: młoddy » 16 paź 2017 11:54

Młoddy twierdzi, że to rynek nie lubi PEM
Wiem że nic nie wiem, ale w piątek i dzisiaj dokupowałem PEM.

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8089
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: incoqnito » 16 paź 2017 12:01

Młoddy twierdzi, że to rynek nie lubi PEM
Wiem że nic nie wiem, ale w piątek i dzisiaj dokupowałem PEM.
Będzie poniżej 40zł. Tak mi fusy mówią :lol:

młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: młoddy » 16 paź 2017 12:31

Młoddy twierdzi, że to rynek nie lubi PEM
Wiem że nic nie wiem, ale w piątek i dzisiaj dokupowałem PEM.
Będzie poniżej 40zł. Tak mi fusy mówią :lol:
Jeśli coś (cokolwiek) może być po 40.9 to jak najbardziej wycena 39.9 też może się zdarzyć.
W dołek nikt nie trafi (inaczej niż przypadkowo) więc należy się z tym pogodzić.

Zakładam że dziesięcioletnie wyniki TechV i EuroV nie były przypadkiem. Powtórzą się. To przyciągnie wielu klientów i da PEMowi piękne zarobki. Oprócz tego CreditV może znaleźć wielu klientów. Jeśli mam rację to zakupy PEM po obecnych cenach są mega-okazją.

Za miesiąc akcjonariusze PEM dostaną na konta opóźnioną dywidendę. Niektórzy z nich ją reinwestują z powrotem w akcje. Nie zostało dużo czasu na wyceny poniżej 40, ale trochę zostało. Próbuj.

BTW przypominam dywidendy w PEM
w 2014 to było około 21.2 na papier (wypłacone w całości dla MCI tuż przed split off'em)
w 2015 - 12.04zł
w 2016 - 14.41zł
w 2017 - 2.93zł

optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: optymistyczny » 17 paź 2017 00:40

Widze, ze to co niektorzy mowia od lat - wreszcie dotarlo! :P Certyfikaty to zupelnie co innego niz jakies MCI z T.Cz. (i jego "kiwkami") na czele. Tam sie kupuje zupelnie co innego niz tu*** - tym bardziej dziwi, ze ci, ktorzy powinni kupowac certyfikaty, plota codziennie jakims MCI :P

A "kiwki" o tyle wazne, bo pewne typy osobowosci - wlasnie <po "kiwkach" ich poznacie>! :P Do bolu "robotycznie" kazda kiwke przeprowdza, za to przekonanie o wlasnej wielkosci ( pycha - nieprzypadkowo nr 1: https://pl.wikipedia.org/wiki/Siedem_gr ... C3%B3wnych) i ten "deficyt empatii" (wobec swiata/otoczenia wlasnego "ja" - w sumie) nie pozwalaja dostrzec, ze dlugoterminowo coraz mniej dzieci sie z takimi bawi. Niby kazdy ruch sensowny, a calosc juz... niekoniecznie! :P
Teraz wisza zastawy i kazdego dnia, kazda godzinke, kiedy ktos (przypadkiem i z odruchem "brrr" :twisted:) pomysli o MCI - sobie wisza. I nie pojmie, dlaczego mniej sie bedzie z nim bawilo, cokowliek juz zrobi. Az w koncu sam sie zakiwa w sytuacje, kiedy (zgrubsza) moze juz tylko handlowac sam ze soba - i znow mu "matematycznie" wyjdzie, ze to przeciez nie ma... sensu! Zwiazek przyczynowy pomiedzy tak udanymi "kiwkami", a sytuacja, ze z Tomciem nikt juz nie chce sie bawic - jest nie do ogarniecia! Przeciez - w swoim mniemaniu (znow: pycha!) nikogo nie oszukal i bawil sie fair! Co ejst zreszta i pewnym dramatem "samotnego Tomcia"..

*** zgrubsza: wedlug powszechnej opinii na tym forum - same plusy sie kupuje! I to bez "minusow"! Cud! :P

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8089
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: incoqnito » 17 paź 2017 05:17

Z tymi zastawami kolego weteranie to też dziwna sprawa, bo na normalnej spółce można a nawet powinno się pod to zagrać. Nikt średnio inteligentny chyba nie sądzi, że gdyby doszło do wezwania na całość to po 10zł nasz "drybler" zebrałby brakujące mu do wyciśnięcia reszty akcje (16mln akcji). Nie pamiętam jak to było z tymi pożyczonymi 1,2 mln akcji czy zmniejszyły jego stan posiadania czy nie, więc umówmy się że prawie 15mln akcji jest do zebrania. Podejrzewam że 14-15zł to minimum co musiałby zapłacić( choć pewnie część zebrałby taniej nawet po 10-11-12zł jednak ostatnie wezwanie pokazało jak mierna podaż jest do 9zł. Mniemam, że do 10zł niewiele większa), a być może wtedy doszłyby jeszcze kolejne z konwersji G1, bo Arka mogłaby mieć chęć pokiwać Tomka.
Tak więc tu zgadzam się z młoddym, że zastawy nie są elementem odstraszającym, wręcz odwrotnie powinny być impulsem dla strony popytowej bo można ugrać jakieś 30-50%. Do tego mamy jeszcze konwenanty obligów i wypowiedź Stupnickiego na ten temat, a ostatnie eksponowanie https://obligacje.pl/pl/a/mci-privateve ... ej-ofercie tychże zapisów tylko mnie w tym utwierdza.

Tu akurat żadnej kiwki nie ma, nie rozumiem tylko po co czeka? Na niższą cenę? Po co więc robił te zastawy tak wcześnie? A może coś z przepisami prawa i terminami? Tego nie wiem bo nie znam się. Jest jeszcze jedna możliwość, ze wezwania nie będzie w ogóle( albo na jakieś śladowe ilości po obecnej lub niewiele wyższej cenie), a ta kasa jest/była mu potrzebna na jakiś deal poza MCI ale o tym wujek google by coś wiedział a nic nie mogę znaleźć.

Więc jedynym rozsądnym wyjściem jest czekać, czekać, czekać. Choć cierpliwość to zaleta na wagę złota przy zabawie w MCI :lol:

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8089
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: incoqnito » 17 paź 2017 05:43

Nie najnowsze, ale chyba o Travelacie nic takiego nie było:
Задача выйти на окупаемость к лету 2017 года была поставлена руководством Travelata.ru в конце 2016 года. За период с января по июль 2017 года продажи выросли на 85% относительно того же периода прошлого года, заявили в компании.
i ten fragment ciekawy:
К концу 2017 года компания планирует удвоить оборот по турам по сравнению с 2016 годом, а также увеличить не комиссионную выручку за счет расширения франчайзинговой сети и других услуг.
http://firrma.ru/data/insides/68204/


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 207 gości