MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

wszystko na temat spółek publicznych
mykietyn123
Plutonowy
Posty: 11
Rejestracja: 19 paź 2017 07:43

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: mykietyn123 » 19 paź 2017 13:11

optymistyczny a kiedy ty przeprosisz za naganianie na 100 zł? Zapomniał troll, jak cielęciem był?



Obrazek

REKLAMA


incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8089
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: incoqnito » 19 paź 2017 19:24

Supermarket online szykuje się na podbój nowych rynków. Już niebawem pod Warszawą otwarte zostanie nowe centrum dystrybucyjne a być może w dalszej perspektywie zakupy w sklepie internetowym będą mogli robić także mieszkańcy Krakowa i Aglomeracji Śląskiej.
https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artyk ... k-bu,42730

Reno
Starszy chorąży
Posty: 1465
Rejestracja: 06 gru 2013 20:13

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: Reno » 19 paź 2017 19:59


młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: młoddy » 20 paź 2017 10:25

Zerknąłem sobie na pierwszą kwartalną prezentację jaką MCI zamieściło na swojej stronie.
http://mci.pl/content/uploads/2015/04/129.pdf
Materiał mocno historyczny, ale z jedną ciekawostką. Średnie stopy zwrotu 1215 europejskich funduszy PE/VC za lata 1980-2007. Wielka próba statystyczna, długi okres, niestety wadą jest zakończenie okresu w przegrzanym roku. Wynik przeciętny to IRR=11.7%, a wynik dobry to 23.5%.

Tomek nieźle nas wkurzył, ale wszyscy się zgodzimy że przeciętniak to nie jest. Ergo byłoby dużym, nieprzyjemnym zaskoczeniem gdyby MCI nie osiągnęło IRR=15% w przyszłych latach. Zaś te 15% oznaczałoby że NAV/S w 2022 roku przekroczy 40zł. Nawet Opty doczekałby swojej trzycyfrówki. Ino dopiero w 2034 i tylko na NAVie (na kursie 5 lat później zakładając utrzymanie polityki bezdywidendowej).

Inna sprawa że Tomek na pewno celuje wyżej niż 15%, ponieważ dla ambitniaka to nie jest szałowy wynik.

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8089
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: incoqnito » 20 paź 2017 11:05

Analizując dane zawarte na rys. 4, można stwierdzić, iż poziom stopy IRR ma
tendencję spadkową i wraz z nią spada poziom mnożnika TVPI dla europejskich
funduszy. Świadczy to o coraz trudniejszym rynku dla inwestycji podwyższonego
ryzyka oraz o tym, iż fundusze nie wybierają do swoich portfeli odpowiedniej jako-
ści spółek portfelowych. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku rynku amerykańskiego.
Można zauważyć, iż w latach 1990-2000 fundusze venture capital były
znacznie bardziej efektywne w USA w porównaniu z funduszami europejskimi.
Średnia stopa zwrotu była wyższa i kształtowała się w latach 1990-1998 na średnim
poziomie 36%, podczas gdy fundusze europejskie zanotowały w tym okresie średnią na poziomie 17%. Sytuacja dla lat 2000-2011 była odmienna, gdyż fundusze europejskie
zanotowały średnią dla tego okresu na poziomie 8,3%, podczas gdy fundusze
amerykańskie to jedynie wynik na poziomie 2,7%

Z drugiej strony mamy to:
Ponad 60 projektów inwestycyjnych oraz ponad 30 wyjść z inwestycji, średnioroczna stopę zwrotu 23% (18 lat). Macie kilka funduszy, które powstały w różnym czasie – do czego odnosi się ten wynik?

Oceniając osiągnięcia naszych FIZów należy patrzeć na stopy zwrotu IRR i CoC na poszczególnych transakcjach, ale też wziąć pod uwagę pewną ciągłość w realizowaniu zyskownych projektów, czyli tzw. track record. Wspomniane 23% to wynik naszych funduszy liczony począwszy od 1 stycznia 1999 r. Gdy porównamy się do innych funduszy Private Equity / Venture Capital, jesteśmy pod tym względem jednym z najlepszych w Europie. Warto też pamiętać, że stopa zwrotu IRR nie jest prostym wzrostem wartości spółki od dnia jej zakupu wyrażonym w procentach, ale zawiera w sobie wszelkie koszty transakcyjne, takie jak koszty prawne, due dilligence czy wynagrodzenie zespołu.
http://okiemmaklera.com/private-equity/

Historia pokazuje, że nie jest farciarzem.
Co pokaże przyszłość?
Skoro mam akcje to obstawiam, ze pokaże to co pokazuje przeszłość, czyli bardzo dobry dobór spółek ich rozwój i exity.

Co do zwodów i kiwek których wynikiem jest/będzie kurs MCI, różnie to może być i tu optymistą nie jestem, bo straciłem zaufanie. :oops:

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8089
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: incoqnito » 20 paź 2017 11:08

Szykują jeszcze jedną emisję papierów w tym roku.
W tym roku przeprowadzimy prawdopodobnie jeszcze jedną emisję...
Warto też pamiętać, że finalizacja exitu pozwala na weryfikację konserwatywnych wycen spółek, co jest bardzo ważne w przypadku długookresowych inwestycji w fundusze private equity.
https://obligacje.pl/pl/a/wywiad-w-tym- ... dna-emisje

młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: młoddy » 20 paź 2017 11:51

Co do zwodów i kiwek których wynikiem jest/będzie kurs MCI, różnie to może być i tu optymistą nie jestem, bo straciłem zaufanie. :oops:
Doskonale Cię rozumiem, ale być może była tylko jedna kiwka/błąd (G1) a cała reszta to gaszenie pożaru aby nie przyniosła fatalnych konsekwencji.

BTW sWIG80 poszedł w bessę, Wall Street w nieustającej ekstazie. Martwi mnie timing. W przyszłym roku, gdy MCI wreszcie będzie miało szansę na nieco lepsze czasy, otoczenie może być niesprzyjające.

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8089
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: incoqnito » 20 paź 2017 14:30


incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8089
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: incoqnito » 20 paź 2017 16:12

@młoddy
To dla Ciebie o tym jak Tomek nie sprzedawał.
Kto siedzi w MCI wie, że nawet zwiększył stan posiadania, ale do potencjalnego kupca akcji przesłanie jest jedno: wywala i tyle.
https://stooq.pl/q/h/?s=mci

młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: młoddy » 20 paź 2017 16:32

@młoddy
To dla Ciebie o tym jak Tomek nie sprzedawał.
Kto siedzi w MCI wie, że nawet zwiększył stan posiadania, ale do potencjalnego kupca akcji przesłanie jest jedno: wywala i tyle.
https://stooq.pl/q/h/?s=mci
Akurat Stooq ma jakieś skrajne opóźnienia w tej tabelce. Ostatnie info powinno być takie że Tomek kupił około 1.4mln akcji. Tu bym nie szukał problemu. Tym bardziej że wycena bardziej zależy od funduszy niż od (nie zawsze zorientowanych w temacie) indywidualnych inwestorów.

W uproszczeniu:
indywidualni fundamentaliści nie kupują bo już kupili
indywidualni technicy zainteresują się gdy narodzi się trend wzrostowy
instytucjonalni fundamentaliści potrzebują dywidendy
instytucjonalni technicy w ogóle nie są zainteresowani z powodu zbyt małej płynności

Ergo czekając na lepsze czasy de facto czekamy na dywidendę. Ona uruchomi trend, do którego nie jeden dołączy wzmacniając wzrosty. Nieśmiało przypuszczam że po 17 stycznia będzie ogłoszona dywidenda za 2017 rok. Prawdopodobnie w marcu podczas omawiania rocznego sprawozdania.

optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: optymistyczny » 20 paź 2017 17:14

Nie zeby cos, ale to "podium":

1. Poland +236%
2. Moldova +225%
3. Nigeria +207%
:P

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8089
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: incoqnito » 20 paź 2017 18:12

Nie zeby cos, ale to "podium":

1. Poland +236%
2. Moldova +225%
3. Nigeria +207%
:P
A co w tym śmiesznego???
Polacy to wiadomo.
Mołdavia- nie wiem dlaczego
Nigeria to Nwankwo Kanu i jego fundacja we współpracy z Azimo
Każdego roku ponad trzy miliony Nigeryjczyków otrzymuje pieniądze zza oceanu. Suma przelewów w 2015 roku przekroczyła 24 miliardy funtów, a nasz niedawno odświeżony serwis stawia nas na samym czele konkurencji:

młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: młoddy » 20 paź 2017 20:31

Incoqnito/Białoczerwony jest bardziej PEM-owcem, a nie MCI-ologiem. To dziwne i nielogiczne że ma akcje MCI zamiast PEM. Nasz Kolega zachwyca się rozwojem spółek Gett, Frisco, Azimo, Marketinvoice itd. Prawdopodobnie ma rację. Faktycznie w wielu spółkach TechV dzieje się bardzo dobrze. Ale to raczej wróży dobrą przyszłość PEM niż MCI.

MCI-olog musi wierzyć przede wszystkim w:
-redukcję dyskonta
-EuroV

Oczywiście powodzenie TechV też sprzyja MCI. Jednak w dużo większym stopniu jest to woda na młyn PEMu.

BTW osobiście jestem starodawnym MCI-ologiem tzn. mam MCI+PEM w podobnej proporcji jak Wódz.

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8089
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: incoqnito » 21 paź 2017 05:38

Incoqnito/Białoczerwony jest bardziej PEM-owcem, a nie MCI-ologiem. To dziwne i nielogiczne że ma akcje MCI zamiast PEM. Nasz Kolega zachwyca się rozwojem spółek Gett, Frisco, Azimo, Marketinvoice itd. Prawdopodobnie ma rację. Faktycznie w wielu spółkach TechV dzieje się bardzo dobrze. Ale to raczej wróży dobrą przyszłość PEM niż MCI.

MCI-olog musi wierzyć przede wszystkim w:
-redukcję dyskonta
-EuroV

Oczywiście powodzenie TechV też sprzyja MCI. Jednak w dużo większym stopniu jest to woda na młyn PEMu.

BTW osobiście jestem starodawnym MCI-ologiem tzn. mam MCI+PEM w podobnej proporcji jak Wódz.
Nie sprzedam MCI po cenie 0,4 NAV. PEMu też mam kapkę, bo kupowałem powyżej 50. Teraz czekam na rozwój sytuacji, będzie poniżej 40zł to zacznę się zastanawiać co robić. Czy zamieniać perły, czy może jakiś kredyt z DM i dobrać PEMu,

Dobra passa TechV nie stoi w sprzeczności z dobrym kursem MCI, po za tym to można jako tako kontrolować czy core biznes idzie dobrze czy słabowato, głowy Tomka i co tam się po niej błąka już nie. Mimo wszystko mamy mniejsze dyskonto na MCI z kiwkami Tomka i z super wynikami TechV niż z kiwkami lecz z flautą w wynikach.


Na PEM przy takiej płynności to może być i 2x,00zł kto tam normalny za Tomkiem nadąży, chyba mu za drogo bo skup miał być a coś go ani widu ani słychu a termin upoważnienia do jego dokonania mija 31.12.17 więc już bliziutko. Więc skoro dla Tomka drogo to dla mnie też. Dobrze, że powyżej 50zł mam aż prawie 5%. Uff Tylko 5%.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: młoddy » 21 paź 2017 10:02

Nie sprzedam MCI po cenie 0,4 NAV.


Dobra passa TechV nie stoi w sprzeczności z dobrym kursem MCI.


Więc skoro dla Tomka drogo to dla mnie też.
O sprzedawaniu nie ma mowy. Sugeruję zamianę akcji w ramach grupy. Z tych w które nie wierzysz (eksponując kiwki i brak zaufania bynajmniej nie spodziewasz się likwidacji dyskonta) na te w które wierzysz. Nie wiem jaka będzie przyszłość i co się opłaci, ale chyba każdy powinien posiadać papiery w które wierzy.


Nie tylko nie stoi w sprzeczności, lecz nawet sprzyja. Sęk w tym że powodzenie TechV trzy razy mocniej pomoże PEMowi niż MCI. Dla nas to tylko umiarkowana poprawa NAV/S (bardziej zależymy od EuroV) i niewielka poprawa dyskonta (tu decyduje głównie wizerunek). Dla PEMu to byłby kosmos (wysokie zyski z opłaty zmiennej i dynamiczny napływ nowych aktywów pod zarządzanie).


Tomek już ma towar. Posiada 37.6+0.1024*59=43.64% akcji PEM. Kupował średnio po 60.5 trzy lata temu. Po drodze łyknął 12.0, 14.5, 2.9 dywidend. Przyjmijmy wartość pieniądza w czasie 5% rocznie i możemy wyliczyć iż przekładając z polskiego na nasze Tomek teraz kupił PEM po 38.7zł.
To zupełnie niespotykana sytuacja żeby móc kupić spółkę nieznacznie drożej od jej założyciela. Właściwie nawet w tej samej cenie.

EDIT prawdę mówiąc główny zakup Tomka nie był trzy lata temu, lecz trzy i pół roku temu. Ergo on po 40 kupił.
60.5*1.05^3.5-12.0*1.05^2-14.5*1.05-2.9=71.8-13.2-15.2-2.9=40.5


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 230 gości