MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

wszystko na temat spółek publicznych
młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: Białoczerwony udaje głupiego.

Postautor: młoddy » 15 cze 2018 13:38

Kto mu da kredyt na 700mln zł( wezwanie+skup dalszych akcji+obligacje)?
Dziś nikt. Dlatego na razie nie będzie delistingu. Zakładam że zdecydowaną większość z tych 19 mln "obcych" akcji kupi za pieniądze MCI Capital w latach 2018-20. Więc tak naprawdę pozostaje wyłącznie temat refinansowania/rolowania obecnego zadłużenia.
On już ten dług otrzymał. Obsługuje go. Więc może dostać alternatywne finansowanie. Tym łatwiej za dwa lata gdy będzie miał lepsze parametry biznesowe niż teraz.

Delisting 2018 - niemożliwy
Delisting 2019 - mało prawdopodobny
Delisting 2020 - całkiem możliwy
Ale chyba nie ma pośpiechu więc obstawiam 2021. Nawet jeśli przyszłe obligi będą miały kowenant utrzymania na giełdzie (chociaż oczywiście byłby to element trochę przeciwny tej prognozie, ale na pewno jej nie wykluczający, ponieważ konsorcjum 2-3 banków może zastąpić obligatariuszy). Zauważ że najdłuższe obligi, te wygasające dopiero pod koniec 2021 nie mają kowenantu utrzymania na giełdzie. Przypadek? Następne serie będą miały kowenant?

Last but not least. CreditV specjalizuje się w finansowaniu dłużnym. Być może pozyska certyfikatariuszy i stanie się pomocny.

REKLAMA


incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8077
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: incoqnito » 15 cze 2018 14:12

@pułkowniku
Daj spokój. Ile to czytałem Twoich założeń, jedne się spełniły inne nie. Nie ma o kruszyć kopi
Ja twierdzę, że w 2021 NAV będzie grubo ponad 30zł i twierdzę że kurs na pewno nie będzie 12zł, Ty twierdzisz że nie będzie nawet 15zł. Obaczymy...
To będą lata potężnych zysków i notoryczne unikanie dywidendy a w dodatku bezczelne przejmowanie spółki za właśnie pieniądze z tych zysków to idealny materiał dla sądu...

Sewersp10
Plutonowy
Posty: 18
Rejestracja: 12 cze 2018 20:17

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: Sewersp10 » 15 cze 2018 15:21

Czechowicz jest jednak cwany. Przewidział, że wiele nie zbierze - może między innymi czyta fora internetowe. Miałby problem jakby mu wszyscy oddali.

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8077
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: incoqnito » 15 cze 2018 15:33

Czechowicz jest jednak cwany. Przewidział, że wiele nie zbierze - może między innymi czyta fora internetowe. Miałby problem jakby mu wszyscy oddali.
Dokładnie miałby, tyle że on także bał się że nie przekroczy 66% stąd możliwość wzięcia udziału listem poleconym. :lol:

Jerubaaal
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 266
Rejestracja: 25 maja 2018 15:58

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: Jerubaaal » 15 cze 2018 15:50

Ja obstawiam, że Tomek zostawi Mci na giełdzie. Poza kwestiami finansowania, obligacji czy prestiżu to miał już z tego tytułu realne korzyści. Jak sprzedał pakiet akcji podczas szczytowej fazy hossy, ponad 10 lat temu. To było chyba kilkadziesiąt baniek. Może coś takiego przytrafi się w przyszłości.
Dojdzie do ok. 80-90 proc. A jak rynek zwariuje to znowu sprzeda coś, bez szkody dla swojej władzy w firmie.
Tomek może mieć też ambicje wprowadzić kiedyś akcje Mci na inną giełdę, np w Londynie. Obecność na naszym parkiecie będzie wtedy okolicznością sprzyjającą.
Myślę, że jakoś przeżyje, że te 10-20 proc. dywidendy będzie ewentualnie trafiać w inne ręce.

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8077
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: incoqnito » 15 cze 2018 16:13

A jeśli zacznie płacić dywidendę Ci co zostaną będą go sławić jak Polska długa i szeroka

młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: młoddy » 15 cze 2018 16:19

Myślę, że jakoś przeżyje, że te 10-20 proc. dywidendy będzie ewentualnie trafiać w inne ręce.
Z tym mógłby się pogodzić, ale znacznie trudniej będzie mu zaakceptować nie kupienie tych 10-20% akcji za połowę ich konserwatywnie liczonej wartości. Wszak zabierając te ostatnie akcje mniejszościowym zarobi sumę rzędu stu baniek.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: młoddy » 15 cze 2018 16:27

A jeśli zacznie płacić dywidendę Ci co zostaną będą go sławić jak Polska długa i szeroka
Dywidendy (takie nie mniejsze niż jedna trzecia zysków spółki) byłyby całkowitą zmianą reguł tutejszej gry. Długo na to czekałem. Wiele razy Prezes to obiecywał. W oparciu o te obietnice spodziewałem się dobrej przyszłości akcji MCI. A jest tak jak jest.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

kluczowa różnica zdań

Postautor: młoddy » 16 cze 2018 08:21

Wszyscy się zgadzamy że Tomek idzie na ponad 80% akcji MCI. Pytanie co dalej?

Niektórzy Koledzy spodziewają się że kolejnym etapem będzie normalizacja, dywidendy. Dlatego cieszą się z rosnącego NAV/s, bo spodziewają się w przyszłości dużo zarobić. Prawdopodobnie chodzi o kursy powyżej 20zł w nieodległych latach gdy NAV/s przekroczy 30zł.

Ja (na pewno nie tylko ja) uważam że kolejnym etapem będzie kontynuacja tzn. po 80% przyjdzie 90% i 100%. Nie bardzo szybko, bo zbytnio podnosiłoby to kurs i w dodatku byłoby trudne ze względu na obligacje. Ale za 2-3 lata już będzie po wszystkim tzn. delisting.
Problem zadłużenia obligacyjnego da się rozwiązać. Albo gwałtownie poprzez refinansowanie bankowe albo stopniowo przez rolowanie obligacji na pozbawione kowenantu albo stopniowo poprzez wykup obligacji. W tym roku MCI Capital wyjęło z certyfikatów PEM 64 miliony. W kolejnych latach może wyjmować nawet więcej tak żeby wystarczyło na kolejne BB czyli przejmowanie MCI za pieniądze MCI oraz na spłatę zapadających serii obligów.

Maq
Sierżant sztabowy
Posty: 134
Rejestracja: 20 wrz 2015 09:59

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: Maq » 16 cze 2018 22:07

Czechowiczowi obecność na giełdzie aktualnie jest zbędna, nie przynosi żadnych korzyści, a jedynie kłopoty.
Giełda jako finansowanie? Najwidoczniej stwierdził że aktualna skala działałania wystarcza mu, nie będzie robił nowych emisji akcji, a ew. dodatkową kasę na większe inwestycje zdobędzie z obligacji, kredyty bankowego czy sprzedaży certyfikatów przez PEM. Przy aktualnym wskaźniku C/Z finansowanie przez giełdę jest zupełnie nieopłacalne.
Prestiż z bycia na GPW? Jaki prestiż? Swoją dotychczasową polityką wystarczająco zepsul wizerunek swój i podległych spółek.
Premia w wycenie? Nie ma premii jest spore dyskonto, lepiej skupić akcje które w kilka lat się zwrócą z nawiązką, jako dyrygent sam stwierdzi czy i kiedy będzie chciał wyciągnąć kasę.
To ze Czechowicz ma w planach wycofać MCI Capital jest sprawa dość oczywistą, jednak nie uczyni tego od razu. Z powodu braku odpowiedniej gotówki, oraz dotychczasowych zapisów w warunkach emisji obligacji.
Prawda jest taka ze aktualnie Czechowicz uznaje drobnych akcjonariuszy za *** próbujących jedynie żerować na jego "sukcesie" i umiejętnościach.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: młoddy » 17 cze 2018 09:08

Nic dodać, nic ująć. Tak to właśnie wygląda. Ale jeśli okaże się że przyszłe serie obligacji będą miały kowenanty pozostawienia MCI na giełdzie to sprawa przestanie być oczywista. W sumie to nie wiemy jakie finansowanie dłużne jest realistyczne i najopłacalniejsze dla Tomka. Więc jednak potrafię sobie wyobrazić sytuację że MCI zostanie na giełdzie aby tanio i mocno finansować się obligami. Inna sprawa że delisting uważam za bardziej prawdopodobny.

Nie wiem ile trzeba dopłacić obligatariuszom żeby nie wymagali kowenantu pozostania na giełdzie.
Nie wiem czy niegiełdowe MCI zdołałoby skutecznie rolować obligacje.
Nie wiem jakie byłyby potencjalne warunki refinansowania długu kredytami bankowymi.


BTW Tomek nie zaplanował miernych wyników EuroV i TechV przez trzy lata i nie zaplanował fatalnej koniunktury na GPW. Zaś bez tych czynników jego atak na 66% byłby niemożliwy. Oczywiście ponosi winę za dodatkowe osłabianie kursu MCI brakiem dywidend. Ten element jest ważny, ale samotnie nie wystarczyłby aby pojawiło się opportunity przejęcia całości.
Zatem nie jest przestępcą który cynicznie zaplanował odebranie mniejszościowym akcji za pół ceny. On "tylko" wykorzystuje możliwość która się pojawiła wbrew jego intencjom.
Te wnioski nie zmieniają mojej krytycznej opinii o Czechowiczu. Złamał ważną obietnicę więc przestałem go szanować.

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8077
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: incoqnito » 18 cze 2018 12:53

Warto przeczytać jak drobnych się robi w c.***.j.a na bananie
https://www.pb.pl/drobni-oskarzaja-wladze-famu-932288

Nie mogę wrzucić całego tekstu, bo mi wyskakuje błąd error 500 i to chyba on był przyczyną niemożności dodania postu przeze mnie. Co za żałosne forum....

młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: młoddy » 18 cze 2018 13:45

Mój kumpel prawnik mówi że możemy zrobić dwie rzeczy. Właśnie tak jak w FAM skarżyć przymusowe wyciskanie po cenie dużo niższej niż wartość aktywów netto (ale oczywiście najpierw musiałoby dojść do squezee off).
Ale przede wszystkim należy jeździć na WZA głosować przeciwko podziałowi zysku bez dywidendy, oprotestowywać to i oddawać do sądu.

W tej pierwszej sprawie werdykt sądu niepewny, ale sukces jak najbardziej możliwy.
W sprawie dywidend prościzna i prawie pewna wygrana. Więc naszym błędem jest to że tego nie robimy.

EDIT jak widać działa więc tylko Inco ma problemy techniczne.

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8077
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: incoqnito » 18 cze 2018 18:16

No i ktoś łyknął tego batona po 9,72 :shock: :shock: :shock:

Bob@
Starszy plutonowy
Posty: 37
Rejestracja: 18 maja 2018 09:35

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: Bob@ » 19 cze 2018 08:12

Liczyłem że wezwania nie będzie ale niestety jest jak jest. Wg mnie jest grane na wyciśnięcie mniejszościowych.
Art o FAM mówi wymownie jak to się robi. W mojej ocenie powinien być to kryminał. Po takich akcjach gdzie tu mowa o zaufaniu do rynku. Podobna sytuacja jest na Midas. Zostało zawiązane porozumienia akcjonariuszy. Aktualnie toczy się sprawa cywilna i śledztwo / sprawa karna w prokuraturze. Mniejszościowi nie odpuszczają, zawiązali stowarzyszenie akcjonariuszy mniejszościowych i działają jako zwarta kilkuset osobowa grupa. Polecam Wam kontakt z nimi, napewno Was pokierują. Jeśli będziecie bierni to Was wymiksują. Po co Wam to forum. Zamiast tu tracić energię możecie powalczyć z chudym.
Takie w porę zawiązane porozumienie może dać szansę na skuteczne oprotestowanie squeeze out.
Podobnie jak tu po ustaleniu ceny "godziwej" na midasie pojawiła się ściana po stronie Kupna i Sprzedaży. Wygląda to jak powszechnie stosowany schemat przez maklera.


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości