POLIMEX MOSTOSTAL [PXM] księga IX

wszystko na temat spółek publicznych
|Czarne.Koszule|
Starszy chorąży
Posty: 1152
Rejestracja: 10 gru 2017 20:10

Re: POLIMEX MOSTOSTAL [PxM] księga IX

Postautor: |Czarne.Koszule| » 24 maja 2018 19:17

I jeszcze odnośnie atomu, a raczej odstąpienia od tej decyzji - coś może być na rzeczy...

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomo ... mpaign=rss

+ pogłoski o dymisji:
http://www.wnp.pl/parlamentarny/spolecz ... 31635.html

A. Atom wycena 70 mld to kosztorys budowy a realnie 80-90 mld zł i spójrz na to trochę inaczej, nikt nie odkrywa kart ale nabywając PEP nie tylko deal z Norwegami (Statoil) ale to także deal z Duńczykami czyli zakup np. turbin od Vestasa czyli największego na rynku tubin a to wszystko zapowiada się jako deal pod Baltic Pipeline. Coś za coś.

B. Tak Tchórzewski jest przynajmniej tym który testuje rynek jak zareaguje na atom, kto z kim by mógł finansować i teraz trzeba stworzyć pozory jak się z tego wycofać więc Morawiecki "pacyfikuje medialnie" Tchórzewskiego tylko nim on go ruszy z rządu to sam wyleci. Tchórzewski to tytan PIS a chwilowy pobyt Kaczyńskiego w szpitalu to okazja by zobaczyć kto z kim się układa. Państwo ot tak nie może powiedzieć co nam zaoferujecie i nagle, hi hi prima aprilis. Trochę teatrzyku musi być. Zmiana prawa? pisałem to chyba wczoraj. PGE Odnawialna też ma projekt nawet zgłoszony do planu Junckera na 1000 MW a więc może to Orlenowi sprzedać.

O tym że atomu nie będzie mówię od dawna, ale kto poleci to Borys i cały PKO czeka trzęsienie ziemi i tu Jagiełło się nie wybroni choć z historii z Solidarności Walczącej i trochę po linii Morawieckiego.(też plotki tylko każdy ich słucha w innym miejscu)

REKLAMA


rocky_balboa
Młodszy chorąży
Posty: 540
Rejestracja: 20 paź 2017 14:29

Re: POLIMEX MOSTOSTAL [PxM] księga IX

Postautor: rocky_balboa » 24 maja 2018 19:25

A co myślisz o wezwaniu? Jakie opcje dla drobnych?

|Czarne.Koszule|
Starszy chorąży
Posty: 1152
Rejestracja: 10 gru 2017 20:10

Re: POLIMEX MOSTOSTAL [PxM] księga IX

Postautor: |Czarne.Koszule| » 24 maja 2018 19:27

A co myślisz o wezwaniu? Jakie opcje dla drobnych?

właśnie czytam co napisałeś, trochę inaczej: komu tak bardzo zależy by tak zdołować Polimex? daj mi chwilkę, takie proste powody wymieniałem dziś podczas sesji, na to trzeba też spojrzeć jakie korzyści mają mieć energetycy i to nie tylko finansowe.

|Czarne.Koszule|
Starszy chorąży
Posty: 1152
Rejestracja: 10 gru 2017 20:10

Re: POLIMEX MOSTOSTAL [PxM] księga IX

Postautor: |Czarne.Koszule| » 24 maja 2018 20:08

nie mogą nas bronić, muszą ogłosić wezwanie bo przekroczą próg 66% a PEO siedzi od lat bo nabywali właśnie w 2012 i to instytucja która kiedyś chciała też upadłości PxM.



Ciekawe po ile akcje mają podprogowcy instytucjonalni, bo oni też trochę papierów pewnie posiadają.
Co do drobnych akcjonariuszy, to cena musiałaby być atrakcyjna, bo po po zeszłorocznej hiperboli na bank jest sporo utopionych w PXM, którzy ciągle wiszą i trzymają papier nie chcąc sprzedawać ze stratą. A jak nie sprzedawali w trakcie spadków np. po 5 czy po 4 zł, i nie sprzedają teraz licząc na odbicie, to i pewnie nie odpowiedzą na wezwanie po średniej.
Średnia 6m: 4,18 zł
Średnia 3m: 3,82

Instytucjonalnym jest łatwiej, bo inwestują nie swoją kasą. Drobni często hołdują zasadzie - "nie mam straty dopóki nie sprzedam" i wolą często czekać nawet lata licząc na odrobienie strat.

Załóżmy, że energetyka ogłasza wezwanie? Co wtedy? Jakie Wasze opinie, jaka strategia

Drobni są między młotem a kowadłem, razem z Rafako zawarliśmy taki układ że z jednej strony są energetycy i TF Silesia a z drugiej towarzystwo pijawek czyli finansjery (PFR i pewnie PKO) i takich TFI jak Quercus z Sebastianem Buczkiem który mając swych klientów majętnych tonie i tonąć będzie choć ja postrzegam go pozytywnie.

Taki trójkąt PXM-RFK-PBG jest i to widać i po wejściu do PXM energetyków otrzymaliśmy nowe linie gwarancyjne i dostęp do finansowania, konkurencja objęcie serii K a to 170 mln zł brutto.

Cwaniactwo i sorry PXM też w tym jest droższe od GE/Alstom na blok C o 2 mld złotych czyli po 1 mld na każdego, PXM by się wyleczył, RFK by uratowało PBG i wszystko za jednym razem, ale że mamy szyld "Polskie" nie przeszło bo nikt nie chce odpowiadać w przyszłości za niegospodarność, wybrano GE/Alstom i kto wie jakie są inne opcje. Ten rajd PXM na 17zł i powrót (dziś) do punktu wyjścia to nic innego jak dominacja rynkowa i nie zwracanie uwagi na nikogo, wygląda to że kapitały zarobione na rajdzie poszły właśnie na Rafako a energetycy nie mając z tego nic. Wybór GE/A to cios przede wszystkim w Rafako a nie PXM, ten potrafi bez awantur współpracować u GE/A(patrz Opole) GE/A nie da sobie dyktować z kim będzie współpracować ale wie że bez PXM może polecenie rozpoczęcia prac nawet podpisując umowę nie nastąpić.

Finansjera widząc że cały plan na nic jest wściekła i teraz mówimy wezwanie ale gdy spojrzysz na wig-energetyka to obrazy się idealnie nakładają a wycena to przeważnie minima roczne, od nas po PGE TPE itd. a to także sygnał że na żaden atom się nie zgodzą i 50-letnie umowy by to się spłaciło.

Przytaczasz opinie o PEP i atomie, że nawet PM Morawiecki jest przeciw, jest bo wie że nie ma dla 3000MW pieniędzy tylko by coś odrzucić to trzeba mieć alternatywę i to jest właśnie to pytanie, nie da się zjechać w wytwarzaniu z 80% udziału węgla w misksie do 60% przy akt. 6000 MW w OZE(farmy onshore) plus 4000MW w offshore bez właśnie nowoczesnych bloków i utrzymać w podstawie sieci. Nawet Niemcy jako prymus czy Duńczycy mają nadal 40% w węglu, węglu tylko z importu a atom tam jest do odstawki.

Enea/Energa to Ostrołęka (Alstom, węgiel)
PGE GIEK 2x 500 MW gazówki w ZEDO
ale jak PGE odpali z GE/Alstom 2x 800 MW EP to finansjerę szlag trafi i oni to widzą, bo PGE z gazówkami 1000MW+2800MW offshore+1600MW by miał prawidłowy miks energetyczny czyli poniżej średniej 700gr na Kwh i nawet gdy da się gazówki MHPS co ma sens po Turowie to PGE ma opcje na Bełchatów (50% starych bloków + 858 MW w nowym z 2012r.) Tu na siłę chce się wydrzeć akcje ulicy bo tu podwójny samobój wisi w powietrzu, wyoutować się z wykonawstwem(RFK vs seria K) i wyoutować się z akcjonariatu Polimexu

Co by oznaczało wezwanie?

Poza wyrolowaniem ARP vel PFR czyli Borysa, energetycy bez owych 6 mln akcji ARP(czyli stare 300 mln akcji Operatora) musieliby ogłosić wezwanie praktycznie na stare akcje przed emisją serii T dla energetyków i przede wszystkim nie dla Kowalskiego ale PEO a to po 4zł nie odda akcji mając 15 mln sztuk czyli 6,7%. Wezwanie oznaczało by nic innego jak pokazanie finansjerze środkowego palca tylko że oni gwarantują finansowania, więc prędzej wymiana w PFR jak i PKO co wspominałem by właśnie zakończyć "wojnę".

Trzy bloki będą budowane: 1x węglowy i 2x gazowo-parowe i opcjonalnie 2x EP a wszystko bez atomu. PGE nie odłączy poza dwoma którym bieg przedłużono o rok pozostałych 2 następnych bez odtworzenia mocy o paliwie tym czy innym.

Warto brać pod uwagę też sieci energetyczne, te mają różne napięcia i spójrzmy na dwa: 220 kV i 400KV or 400KV+ i co daje np. 4000MW mocy gdy nie prześlesz szybko energii albo zapchasz 220 kV, te mogą być tylko rezerwą tak jak 200-tki MW bloki. PGE wygląda mi na grupę która ma bardzo przemyślany plan działania a Enea przede wszystkim będzie po Ostrołęce czekała na wynik i pracę budowy bloków zgazowania węgla w Japonii czyli ich 500-tki.

Zrozumienie PL na arenie międzynarodowej?
Od suniemy stare bloki węgla brunatnego największego kopciuch w Europie, wycofamy się z atomu to polityka niemiecka powie brawo i dajemy offshore czyli i Skandynawii, dając Alstom 3x bloki węglowe do budowy to Francji się podoba i GE bo mają u nas produkcję, steamową w Elblągu i Wrocławiu plus GE swoje turbiny. My odtwarzamy moce wymieniając staruszków czyli 200-tki i lat 80-tych 300tki a reszta w kogeneracji by eliminować palenie indywidualne byle jak i byle czym. Rybnik czy W-wa jak Targówek się kłaniają jako wzory.

W takim spojrzeniu przede wszystkim banki i takie PFR są sprowadzane do wysokości domofonu, mają finansować ale żadnych korzyści ekstra nie mieć a to przecież "przestępstwo" :)))

Patrzą, patrzą kto i co jak zrobił na giełdzie i kopną za burtę kogo trzeba i problem minie.

Tak to widzę

rocky_balboa
Młodszy chorąży
Posty: 540
Rejestracja: 20 paź 2017 14:29

Re: POLIMEX MOSTOSTAL [PxM] księga IX

Postautor: rocky_balboa » 24 maja 2018 20:45

W tych punktach mam trochę wątpliwości:
1) Czy 4 spółki energetyczne można tu traktować jako jeden podmiot? Na stronie PXM w akcjonariacie mamy energetyków jak "Inwestorzy działający łącznie i w porozumieniu" podając, że mają blisko 66% akcji PXM. Innym razem akcje podawane sąoddzielnie,a każda spółka informuje, że ma 16,48%.
Ustawa mówi o podmiocie i wezwaniu po przekroczeniu 66%?
2) Cel wezwania - ściągnięcie spółki z giełdy?
3) Cena akcji w wezwaniu - średnia 6m niska i mało atrakcyjna zarówno dla drobnych, bo tak jak pisałem masa ludzi wisi powyżej 5zł, a i Pekao obejmowało duużo drożej.

|Czarne.Koszule|
Starszy chorąży
Posty: 1152
Rejestracja: 10 gru 2017 20:10

Re: POLIMEX MOSTOSTAL [PxM] księga IX

Postautor: |Czarne.Koszule| » 24 maja 2018 20:52

W tych punktach mam trochę wątpliwości:
1) Czy 4 spółki energetyczne można tu traktować jako jeden podmiot? Na stronie PXM w akcjonariacie mamy energetyków jak "Inwestorzy działający łącznie i w porozumieniu" podając, że mają blisko 66% akcji PXM. Innym razem akcje podawane sąoddzielnie,a każda spółka informuje, że ma 16,48%.
Ustawa mówi o podmiocie i wezwaniu po przekroczeniu 66%?
2) Cel wezwania - ściągnięcie spółki z giełdy?
3) Cena akcji w wezwaniu - średnia 6m niska i mało atrakcyjna zarówno dla drobnych, bo tak jak pisałem masa ludzi wisi powyżej 5zł, a i Pekao obejmowało duużo drożej.

odpowiedź:
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, potwierdził w środę informację, że zostanie powołany specjalny zespół ds. GetBacku, który ma zbadać tło rozmów, jakie windykacyjny gigant odbywał z przedstawicielami PKO BP i PFR.
...... https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka ... ki/2y4yvf7

Winny, niewinny, tak długo jak badają trzeba odsunąć wszystkich...inaczej mamy ping-pong....medialny.

Obrazek

Jeśli jesteś w porozumieniu jesteś traktowany jako jeden podmiot, to legalna forma. Nie ma sprzeczności z ustawą, porozumienie to jeden podmiot a podają tylko dla formalności ile danych członek porozumienia akcji posiada.

Wezwanie po przekroczeniu progu 66% na 100% akcji wykup przymusowy gdy masz ponad 90% akcji wtedy możesz wycofać spółkę z giełdy.

rocky_balboa
Młodszy chorąży
Posty: 540
Rejestracja: 20 paź 2017 14:29

Re: POLIMEX MOSTOSTAL [PxM] księga IX

Postautor: rocky_balboa » 24 maja 2018 20:59

No i klops - pod co ta zwałka kursu?: obniżenie średniej do wezwania przez energetyków i ewentualnie trwająca już zbiórka, czy też inne od spółek energetycznych podmioty próbują tu coś wyrwać dla siebie akonto perspektyw Polimexu na roboty w energetyce...

|Czarne.Koszule|
Starszy chorąży
Posty: 1152
Rejestracja: 10 gru 2017 20:10

Re: POLIMEX MOSTOSTAL [PxM] księga IX

Postautor: |Czarne.Koszule| » 24 maja 2018 21:16

No i klops - pod co ta zwałka kursu?: obniżenie średniej do wezwania przez energetyków i ewentualnie trwająca już zbiórka, czy też inne od spółek energetycznych podmioty próbują tu coś wyrwać dla siebie akonto perspektyw Polimexu na roboty w energetyce...

PEO może mieć akcje po 17,5gr na stare a to daje na nowe 8,5zł owe 15 076 136 akcji.

To jest jedna z wersji, dla mnie bardziej prawdopodobna jest wersja że sprzedając 6 mln akcji po 3,76zł jak i ostatecznie dług w formie obligacji (to mniej, serię B posiadają nadal, oddali serię A te zamienne) ARP dopuściło się niegospodarności a traktowało się docelowo jako podmiot mający mieć docelowo 33% i PXM to ostatni tak duży podmiot o kapitale krajowym.

Trader
Chorąży sztabowy
Posty: 4975
Rejestracja: 16 paź 2009 14:40

Re: POLIMEX MOSTOSTAL [PxM] księga IX

Postautor: Trader » 24 maja 2018 21:49

Śmierdzi emisją akcji.

Yusuke
Młodszy chorąży
Posty: 471
Rejestracja: 24 kwie 2018 14:49

Re: POLIMEX MOSTOSTAL [PxM] księga IX

Postautor: Yusuke » 24 maja 2018 22:29

No to jutro się trochę wkurzą, bo wpadła ekstra kasa a cena jest zadowalająca. Prawdopodobnie otworzą kolejne lopsy ale kicham na nich. Ja jestem zadowolony, a oni jak to ładnie Cz. K. napisał są frajerami co dwa razy dali się wydymać tak będzie. Cz. K. Wiesz trochę więcej ode mnie, kiedy przejdzie huragan przez PFR i PKO? PKO już sprzedałem ale jestem ciekaw czy podmioty sygnowane przez PFR za P.B. dostaną młotkiem po głowie.
Wytrwałość tworzy charakter, a charakter tworzy nadzieję.

rocky_balboa
Młodszy chorąży
Posty: 540
Rejestracja: 20 paź 2017 14:29

Re: POLIMEX MOSTOSTAL [PxM] księga IX

Postautor: rocky_balboa » 24 maja 2018 22:42

Śmierdzi emisją akcji.
Nowa emisja nie jest na rękę energetykom. Przed ostatnią emisją (styczeń 2017) celowo ustawiono taką cenę emisyjną (2 zł), żeby liczba nowych akcji dała energetykom prawie 66% (300 mln PLN/2 PLN =150 mln akcji +6 mln od ARP = 65.93% wszystkich akcji.
Po co? Ano po to, że to właśnie bardzo blisko 66% czyli progu pozwalającego energetykom na ogłoszenie wezwania i ewentualne przejęcie całkowitej kontroli.
Drugi powód - PXM jako wykonawca dotychczasowych, ale i potencjalnych nowych bloków energetycznych w tej układance jest jednym z elementów bezpieczeństwa energetycznego. Energetyka mając większość w PXM ma pewność, że jakiś nowy akcjonariusz (np. zza granicy) nie będzie komplikował im robót, albo ukierunkowywał firmy na inne sektory.
Po co rozwadniać sobie akcje bardziej, skoro będąc blisko 66% ma się praktycznie nieograniczony wpływ na firmę?

|Czarne.Koszule|
Starszy chorąży
Posty: 1152
Rejestracja: 10 gru 2017 20:10

Re: POLIMEX MOSTOSTAL [PxM] księga IX

Postautor: |Czarne.Koszule| » 24 maja 2018 22:48

Śmierdzi emisją akcji.
Nowa emisja nie jest na rękę energetykom. Przed ostatnią emisją (styczeń 2017) celowo ustawiono taką cenę emisyjną (2 zł), żeby liczba nowych akcji dała energetykom prawie 66% (300 mln PLN/2 PLN =150 mln akcji +6 mln od ARP = 65.93% wszystkich akcji.
Po co? Ano po to, że to właśnie bardzo blisko 66% czyli progu pozwalającego energetykom na ogłoszenie wezwania i ewentualne przejęcie całkowitej kontroli.
Drugi powód - PXM jako wykonawca dotychczasowych, ale i potencjalnych nowych bloków energetycznych w tej układance jest jednym z elementów bezpieczeństwa energetycznego. Energetyka mając większość w PXM ma pewność, że jakiś nowy akcjonariusz (np. zza granicy) nie będzie komplikował im robót, albo ukierunkowywał firmy na inne sektory.
Po co rozwadniać sobie akcje bardziej, skoro będąc blisko 66% ma się praktycznie nieograniczony wpływ na firmę?
@RB

Wygląda na to że Trader krótko był Samurajem, a najlepiej postraszyć albo sobie wytłumaczyć emisją akcji. Energetycy zajmują się poważnymi sprawami a nie są spekulantami tej giełdy. Sama myśł trąci trochę brakiem logiki, chcieli 66% by jak piszesz kontrolować Polimex w pełni i stąd też oddanie pod obligacji na rzecz TF Silesia, najzwyklej do ARP nie ma się zaufania.

|Czarne.Koszule|
Starszy chorąży
Posty: 1152
Rejestracja: 10 gru 2017 20:10

Re: POLIMEX MOSTOSTAL [PxM] księga IX

Postautor: |Czarne.Koszule| » 24 maja 2018 23:01

No to jutro się trochę wkurzą, bo wpadła ekstra kasa a cena jest zadowalająca. Prawdopodobnie otworzą kolejne lopsy ale kicham na nich. Ja jestem zadowolony, a oni jak to ładnie Cz. K. napisał są frajerami co dwa razy dali się wydymać tak będzie. Cz. K. Wiesz trochę więcej ode mnie, kiedy przejdzie huragan przez PFR i PKO? PKO już sprzedałem ale jestem ciekaw czy podmioty sygnowane przez PFR za P.B. dostaną młotkiem po głowie.

@Yusuke

wiem tyle co i Ty, nie jestem wykładnią "Młot na czarownice"...:))

rocky_balboa
Młodszy chorąży
Posty: 540
Rejestracja: 20 paź 2017 14:29

Re: POLIMEX MOSTOSTAL [PxM] księga IX

Postautor: rocky_balboa » 24 maja 2018 23:07

Czarne.Koszule:
Sama myśł trąci trochę brakiem logiki, chcieli 66% by jak piszesz kontrolować Polimex w pełni i stąd też oddanie pod obligacji na rzecz TF Silesia, najzwyklej do ARP nie ma się zaufania.

Koszula, A jeżeli TF Silesia jest tu też jednym z elementów układanki? Dostali obligacje PXM, teraz mają Sefako.
A Rafako i PBG stanęły poza linią autu.

|Czarne.Koszule|
Starszy chorąży
Posty: 1152
Rejestracja: 10 gru 2017 20:10

Re: POLIMEX MOSTOSTAL [PxM] księga IX

Postautor: |Czarne.Koszule| » 24 maja 2018 23:16

Czarne.Koszule:
Sama myśł trąci trochę brakiem logiki, chcieli 66% by jak piszesz kontrolować Polimex w pełni i stąd też oddanie pod obligacji na rzecz TF Silesia, najzwyklej do ARP nie ma się zaufania.

Koszula, A jeżeli TF Silesia jest tu też jednym z elementów układanki? Dostali obligacje PXM, teraz mają Sefako.
A Rafako i PBG stanęły poza linią autu.

TF Silesia podlega Tchórzewskiemu, chyba nie sądzisz że gość żyjącym pełnym sercem z regionem i siedleckim zakładem ale też podsyłający nam Figata by pozwolił na jakieś ruchy nam szkodzące. Jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić. Zabrali obligacje by nie było że ktoś je na akcje po 2zł(ówczesne 4gr) wymieni i "umoczy" energetyków.

Przegranym jawi się Rafako a ssące PBG to tylko element. Państwo na dziś nie ma żadnej kontroli a kontrolą nad Rafako nie jest że Borys i Semailowa się znają, wszak ona właśnie w PEO zabiegała by ustąpili. Wtedy ARP dokapitalizowało Polimex.

Napiszę to jasno:

Polimexowi do niczego na dziś i teraz Rafakonie jest potrzebne a tym bardziej PBG, jakiekolwiek związki po tej przegranej Ostrołęka gdy nie wiemy skąd taka różnica cenowa to ściąganie dodatkowych problemów na Polimex. To jest konkurencja i tak należy na nią patrzeć.

Safako było aktywem Polimexu w przeszłości, musieliśmy je sprzedać w ramach procesów naprawczych, został core, podobnie było z biurami projektowymi.


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 96 gości