MCI księga LIV kup bo Cze odbierze drożej

wszystko na temat spółek publicznych
młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI księga LIV happy end w 2021

Postautor: młoddy » 15 mar 2020 12:08

Wiem że nic ni wiem. Właśnie dlatego domagam się jasności. Raport jej nie dał. Niech Tomek, do cholery!, podaje w sensownym terminie aktualne NAV/s i jego aktualne składniki. Teraz nawet odeszły kwartalne prezentacje. Na koniec trzeciego kwartału dostaliśmy obowiązkowe raporty, ale w nich nie zdołałem wyczytać aktualnych wyników funduszy.

REKLAMA


2chel
Starszy kapral
Posty: 7
Rejestracja: 15 mar 2020 11:17

Re: MCI księga LIV happy end w 2021

Postautor: 2chel » 15 mar 2020 12:20

Porównywałem dane z półrocznej prezentacji do tego co pokazał Noble.
Odnośnie tych mikro opłat zmiennych to wydaje się że są one od tych co w EV są najkrócej i jako że w ostatnim czasie udało się co nieco podnieść wyceny to właśnie od tego jest pobierana opłata zmienna np. jeśliby (teoretyzuję oczywiście) rok temu EV ludzie by nabyli jednostek np za 40mln a od tego czasu wycena by się zwiększyła o więcej niż minimalny przyrost dla opłaty zmiennej to od tej kwoty nabycia (proporcjonalnie) zostałaby naliczona opłata zmienna i właśnie chyba dlatego takie śmieszne wartości się pojawiały w przychodach PEMu jako wartości opłaty zmiennej (taka opłata np była w prezentacji na koniec 2018r dla PEM - bodaj z EV było to 0,7mln)

młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI księga LIV happy end w 2021

Postautor: młoddy » 15 mar 2020 22:48

Ludzie nie kupują certyfikatów EuroV. Samo MCI Capital cosik dokupiło. Przecież jednym z wątków afery Maciejewskiego było to że Tomek umorzył trochę certyfikatów TV i dokupił certyfikaty EV. Od tych ostatnio kupionych (jesień 2018) będzie jakaś opłata zmienna. Wcześniej jakieś grosze też były.
Lwia część certyfikatów EuroV dopiero teraz doszła do progu opłaty zmiennej.

Ale to mało istotne i właściwie dotyczy PEM. Natomiast brutalnie istotne jest to że ATM już jest wyceniany w księgach przy ogromnej kapitalizacji baniek. Incoqnito w swoim nieustającym szaleństwie zapowiadania ogromnych wzrostów NAV/s przeoczył ten "drobiazg" i jeszcze mnie zmatolił. Raport jest poprawny.

Trzymajmy się ziemi. Wyniki inwestycyjne są jedną wielką porażką. NAV/s=24.5 wcale nie ma oczywistego potencjału wzrostowego. Przez pięć lat z 16.46 na 24.5 to zaledwie 8% rocznie. Fatalny wynik jak na fundusz technologiczny. Fatalny wynik w porównaniu z poprzednimi pięcioma latami gdy rosło średnio rocznie o 24%. W dodatku nic nie wskazuje na to że następne pięć lat będzie dobre. Zdaniem analityków nawet utrzymanie tych żałosnych wzrostów po 8% jest nierealne. Chyba mają rację.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI księga LIV happy end w 2021

Postautor: młoddy » 16 mar 2020 00:03

Wracając do zarazy, nadal nie rozumiem czemu europejscy politycy mówią o 60-80% osób które się zarażą. Delikatnie mówiąc praktyczne zakończenie epidemii w Chinach po zarażeniu 0.005% na to nie wskazuje.

Nowy incoqnito
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3121
Rejestracja: 21 cze 2019 19:59

Re: MCI księga LIV happy end w 2021

Postautor: Nowy incoqnito » 16 mar 2020 07:53

Skąd mogłem wiedzieć że ATM jest wyceniany kosmicznie? W 1H2019 był normalnie po cenie rynkowej....

Jeszcze tli się nadzieja, bo nadzieja umiera ostatnia...
ATM za dwa lata 900mln zł i to będzie złoty strzał...
A może nie sam już nie wiem.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI księga LIV happy end w 2021

Postautor: młoddy » 16 mar 2020 08:08

Nie. ATM także na koniec półrocza 2019 był w księgach bardzo wysoko. On po prostu został drogo kupiony i (zakładając że obecnie jest warty 600-700) to niewiele na nim zarabiamy i całość tego niepewnego zarobku dawno mamy w wartości EuroV i NAV/s.

Dziecinada z nas wyszła, nie zorientowaliśmy się że tam była inżynieria finansowa, zakup przez spółkę z zobowiązaniami itd. Zaprawdę nie jesteśmy warci tego żeby mieć jakiekolwiek pieniądze. Dzieciaki-głuptaki złapane na śmieszną pułapkę pod tytułem ktoś przez jakiś czas ma wysokie stopy zwrotu.

Wysokie stopy zwrotu u idiotów (takich jak my) rodzą nadzieje na to że będą kontynuowane. Niestety prawie zawsze po wysokich stopach zwrotu przychodzą niskie stopy zwrotu.

Raz na zawsze przestań chrzanić że tutaj będzie w przyszłości wysoki NAV/s. Nie będzie!!! Czechowicz inwestuje kiepsko i to się prawdopodobnie nie zmieni. Po prostu dawno temu miał sporo małpiego szczęścia i myśmy się na to nabrali.
Z drugiej strony ten przyszły NAV/s powinien jednak być wyższy niż prognoza Noble.

Nowy incoqnito
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3121
Rejestracja: 21 cze 2019 19:59

Re: MCI księga LIV happy end w 2021

Postautor: Nowy incoqnito » 16 mar 2020 08:36

Po pierwsze to już przyznałem że myliłem się co NAVu ale ty teraz podobnie jak weteran petrol będziesz to przypominał.
Dwa to w prezentacji jest jak wól 360mln wycena.Gdyby było inaczej już w pierwszym raporcie Noble byś to przeczytał.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI księga LIV happy end w 2021

Postautor: młoddy » 16 mar 2020 08:45

Tutaj jedynym istotnym driverem wzrostu mogłyby być dywidendy ograniczające dyskonto. Szanse na to są umiarkowane ponieważ Tomasz Janusz prawdopodobnie jest w ciężkim szoku gdy widzi swoje beznadziejne wyniki. On jest ambitny, myślał że jest świetny i teraz go boli. W ramach tego swojego dyskomfortu raczej będzie bardzo nieprzyjazny dla innych akcjonariuszy. Zresztą już jest.

Wprawdzie próbuje się oszukiwać. Pierwsze lata złych wyników to miał być rzekomo efekt g-curve. Teraz niby wymyślił że inwestycje typu TechV są losowe, a on zna się na takich nielosowych nad którymi panuje czyli EuroV. Problem w tym że Windeln i Morele to właściwie są typu EuroV z Wodzem wyznaczającym kierunek. Podobnie jak ABC Data która po początkowych sukcesach stała się mocno porażkowa.

Nie wiem na jakim etapie zrozumienia jest Czechowicz. Trudno jest przyznać przed samym sobą że niezbyt wiele się potrafi. W końcu nie będzie miał innnego wyjścia. Przecież nawet to EuroV idzie całkiem kiepski, przez cztery i pół roku około 10% rocznie. Kiepsko. I w tym wcale nie ma wielkiego konserwatyzmu. Możliwe że IAI jest obecnie niedoszacowane , ale ATM jest mocno doszacowany zupełnie niekonserwatywnie.

Nowy incoqnito
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3121
Rejestracja: 21 cze 2019 19:59

Re: MCI księga LIV happy end w 2021

Postautor: Nowy incoqnito » 16 mar 2020 08:53

Skoro twierdzisz że drogo kupili ATM to napisz ile to jest to drogo?

młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI księga LIV happy end w 2021

Postautor: młoddy » 16 mar 2020 08:54

Po pierwsze to już przyznałem że myliłem się co NAVu ale ty teraz podobnie jak weteran petrol będziesz to przypominał.
Dwa to w prezentacji jest jak wól 360mln wycena.Gdyby było inaczej już w pierwszym raporcie Noble byś to przeczytał.
No właśnie ten wół nas zrobił w konia. Te 360 baniek to jest przy bardzo wysokiej, dużo wyższej niż myśleliśmy kapitalizacji ATM. Myśleliśmy że gdyby spółkę sprzedano za 500-600 to byłby z tego znakomity zarobek a byłyby ...odpisy. Patrz inżynieria finansowa zastosowana w tym przypadku.

Nie mówię że to rozumiem, za głupi widocznie jestem. Niestety realia są takie że na koniec roku NAV/s wynosił 24.5 i w tym już siedziały zarobek Netrisk oraz wysoki kurs (którego nie ma) ATM.

Możesz kontynuować wariactwo i dalej pisać że za chwilę będzie kilka złotych więcej NAV/s bo np. Azimo, IAI i wstaw co chcesz. Ale to nie ma sensu. Oprócz udanych inwestycji mamy mnóstwo porażek i lipek. Całość jest słaba. NAV/s pełznie.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI księga LIV happy end w 2021

Postautor: młoddy » 16 mar 2020 08:56

Skoro twierdzisz że drogo kupili ATM to napisz ile to jest to drogo?
Dyć piszę że niezbyt to rozumiem, ale obecna sytuacje jest jasna. Wycena ATM nie zmieniła się znacząco w 2019H2, ona już wcześniej była wysoka.

Suche fakty:
-Nobliści są rozgarnięci, a my to de.bile
-na koniec roku NAV/s=24.5
-w tym już siedzi zarówno potężna wycena Netrisk jak i ATM z kapitalizacją 641
-czasy kiepski, a i bez tego Gett szedł w czarną dvpę, Morele źle się rozwijały, padał KupiVip

Jest 24.5 i nieprędko będzie sporo więcej. Na razie to chyba mniej będzie.

fiolet
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 9630
Rejestracja: 08 gru 2005 14:49

Re: MCI księga LIV happy end w 2021

Postautor: fiolet » 16 mar 2020 09:29

Masakra
Pozamykałem w piątek wszystkie pozycje. Zysk z tego i połowy ubiegłego roku poszedł się je ...

Jeśli taki stan potrwa 2-3 miesiące a na to się zanosi to będzie tragedia.
Kolega zamknął hotel z restauracją, zatrudnia 39 osób. Trzeba im płacić.
Drugi ma firmę transportową, wszystko stoi
Trzeci pensjonat nad morzem, na 330 rezerwacji 300 odwołanych
Przykłady mógłbym mnożyć
:roll:

Nowy incoqnito
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3121
Rejestracja: 21 cze 2019 19:59

Re: MCI księga LIV happy end w 2021

Postautor: Nowy incoqnito » 16 mar 2020 10:44

Z pierwszego raporyu Noble
ATM S.A. – wycena 330 mln zł (udział MCI 317 mln zł wg stanu na koniec 2018 roku)
Przy NAV 23,904 na koniec 2019r
I co obecnie ATM wyceniony na 700 baniek przy NAV 24zł :shock: :shock: :shock:
Jest jedna wtopa. Wyzerowanie NaviExpert i przeszacowanie w dół MorelePigu A gdzie przeszacowanie Frisko, gdzie sprzedaż Netriska– wycena 151 mln zł (udział MCI 146 mln zł wg stanu na koniec 2018 roku)
:shock:

I co nagle aktywa w ciągu roku wzrosły o 8-9zł a NAV w tym samym czasie spadł??? :shock:
*** to znaczy że ja w ogóle nie rozumiem MCI i nie wiem co ja tu robię 8)

Nowy incoqnito
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3121
Rejestracja: 21 cze 2019 19:59

Re: MCI księga LIV happy end w 2021

Postautor: Nowy incoqnito » 16 mar 2020 10:59

A tego to nie rozumiem w ogóle ( to z nowej analizy)
Wyniki za 1-3Q19
Zyski z inwestycji za okres 1-3Q19 wyniosły 71,6 mln zł, a zysk netto
60,4 mln zł. Na koniec 1Q19 wartość aktywów MCI Capital wynosiła 1,41 mld zł,
wartość zobowiązań 191,6 mln zł, a wartość księgowa 1,22 mld zł, co dawało
23 zł/akcję
.
A to ze starej analizy:
Wyniki za 1Q19
Zyski z inwestycji w 1Q19 wyniosły 32,4 mln zł, a zysk netto 26,5 mln zł. Na
koniec 1Q19 wartość aktywów MCI Capital wynosiła 1,48 mld zł, wartość
zobowiązań 185 mln zł, a wartość księgowa 1,29 mld zł, co dawało 24,4 zł/akcję
.
kogo obchodzi co było w 1Q2019 :shock: :shock: :shock:

młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI księga LIV happy end w 2021

Postautor: młoddy » 16 mar 2020 11:04

No robisz (robimy) tu z siebie durnia, bo najwyraźniej tamta wycena ATM jakimś cudem (poprzez inżynierię finansową ze spółką pośredniczącą z zobowiązaniami) już oznaczała wysoką kapitalizację ATM. My myśleliśmy że podstawowa spółka portfela ma ogromny potencjał wzrostowy bo wydawała się być warta 600 baniek a powodowani głupotą sądziliśmy że tylko trzysta kilkadziesiąt z tego jest w księgach. Tymczasem w księgach stoi kapitalizacja ATM 641.

Nie plumkaj o Frisco bo to drobiazg zupełny, nawet nie zdołał podciągnąć nad kreskę wyników drugiego półrocza TechV.


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 155 gości