Guru_rynku_opcji kontra AntenA :)

dyskusja na temat instrumentów pochodnych
kupodemnieopcje
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 245
Rejestracja: 03 lip 2010 17:25
Lokalizacja: ? z arkusza zleceń

Re: witam!

Postautor: kupodemnieopcje » 12 sie 2010 11:48

a ja mam 22 lata na opcjach gram jakieś 20 miesięcy (może to i już 2 lata) z różnym skutkiem,
z doświadczenia teraz wiem, że zajmowanie długich na opcjach rzadko popłaca i teraz tego unikam, biore sie od dłuższego czasu na poważnie za wystawianie, może to i duże ryzyko, ale wystawiając takich średnio śmieciuchów można sie bać raczej tylko podczas krachów
doświadczeniem zapewne nie grzesze, ale chętnie bym się nim podzielił z zainteresowanymi



P.S mieszkam od Warsaw 100 km
klik www.pajacyk.pl klik

REKLAMA


pecet2003
Kapral
Posty: 5
Rejestracja: 11 sie 2010 13:03

Postautor: pecet2003 » 12 sie 2010 14:03

po dwóch latach grania na opcjach miałem podobne wnioski do twoich :) Jednak jeżeli się nie zabezpieczasz możesz się kiedyś nieźle przejechać i oddać dużo za dużo (zobacz sobie co działo się w czercu 2006 (dynamiczne spadki parę dni przed wygaśnięciem doprowadziły niektórych do katastrofalnych strat, stosując zwykły parytet call put futures mogłeś zarobić ze 20% w tydzień nie ponosząc praktycznie żadnego ryzyka, w każdym razie długo by tu opowiadać, ale nieźle się wtedy krew lała, na opcjach dużo mocniej niż w tym słynnym październiku 2008 roku :) pamiętam to bardzo dobrze. Może to i ekstremalny przykład ale raz na parę lat statystycznie się coś takiego wydarza na gpw, wtedy biedny staje się bogaty i na odwrót :D)) Ogólnie też mam więcej wystawionych opcji niż kupionych, jednak trzeba uważać by pozycja nie stała się zbyt mocno "kappa-ryzykowna". Wystawiać też trzeba wiedzieć kiedy, bo można zapłacić frycowe :p

Wracając do ewentualnego spotkania nikt mi jeszcze maila nie wysłał :( więc mam wątpliwości czy w ogóle się z kimś zobaczę jednak jakbyś był chętny i byłbyś w okolicy daj znać na maila

kupodemnieopcje
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 245
Rejestracja: 03 lip 2010 17:25
Lokalizacja: ? z arkusza zleceń

Postautor: kupodemnieopcje » 25 sie 2010 18:05

podciągnijmy Panowie i Panie wątek, bo smutno tutaj
czyżby nikt się opcjami nie interesował :shock:
klik www.pajacyk.pl klik

darkadio
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 275
Rejestracja: 31 paź 2008 13:57

Postautor: darkadio » 14 wrz 2010 22:07

Wątek faktycznie zamiera, bo grających na opcjach jest naprawdę bardzo mało.
Ja na opcjach gram od 2006 roku, stosując rózne strategie, i tak jak wy praktycznie jestem wystawcą opcji, przezylem straty w 2006 i 2008, pociągnelo niezle, ale suma sumarum jestem doprzodu napewno w większym stopniu niz 25% rocznie,praktycznie z futures przerzucilem sie na opcje, a kontrakty wykorzystuje do strategii inwestycyjnych.
Faktycznie podczas krachow niezle wymiata, ale jest na to rada, mieć jakąś kwotę do gry na opcjach ,a drugie tyle w banku. Wystawiając opcje zarabiamy 15-30% na kwartał, podczas krachów tracimy 70%, czyli jezeli spadki 20% bedą sie zdarzać np raz na dwa lata, bedziemy i tak dobrze zarobieni. Te pieniązki w banku są potrzebne jakbysmy jednak zaczeli grę i odrazu trafili na krach.
W obecnej sytuacji jednak korci mnie wziąc dlugie pozycje, zmiennosc malutka, opcje tanie, a okres pażdziernik grudzień sprzyja duzej zmienności. Tylko pytanie w którą stronę?
Zaczołem grać na opcjach waniliowych i binarnych na platformie, i powiem że jestem bardzo milo zaskoczony, są takie mozliwosci o ktorych nawet wcześniej nieśniłem (np sam sobie wybierasz kurs opcji i termin wykonania) pzdr. ps bedę tu zaglądal jakby ktoschcial podytrzymsavc temat to chetnie pogadam

pecet2003
Kapral
Posty: 5
Rejestracja: 11 sie 2010 13:03

Postautor: pecet2003 » 22 wrz 2010 15:45

cześć darkadio,

zastanawia mnie fakt czy zabezpieczałeś się podczas tych "krachów" albo po prostu redukowałeś wystawione opcje jak ich wartość wzrosła, np. o 50 czy 100% ? Obsunięcie kapitału o 70% to jakaś maskra!

Mniejsza o to, nie znam dokładnie całej sytuacji i szczegółów, ale zainteresowałeś mnie trochę tymi opcjami waniliowymi, gdyż też kiedys o tym myślałem. Porzuciłem jednak ten plan z paru powodów o których zaraz napiszę. Mogę sie mylić do większości stwierdzeń, ale po pierwsze rozumiem, że grasz na opcjach walutowych i tam są te punkty swapowe i one chyba jakoś zjadają twoje zyski dzień po dniu? Po drugie jak juz zawierasz transakcję to ze swoim biurem maklerskim ( tj xtb czy tms nie wiem gdzie masz rachunek) i musisz trzymać pozycję do samego końca, czy to prawda ? (to był główny argument przez który zrezygnowałem z tego pomysłu). Kolejnie to jak tam jest z płynnością opcji z dośc odległym terminem wygaśnięcia powiedzmy za kilka miesiący tj 4-5, jest tez tak żenująca jak na gpw czy dużo lepiej to wygląda? Kiedyś jeszcze chyba by l tak że opcjami sie na osobnej platformie grało niż futami także nie dało się zabezpieczyć opcji futami, nie wiem czy teraz tez tak jest. Szczerze to trochę się obawiam rynku walutowego, nie znam jego specyfiki i bardzo sceptycznie podchodziłbym na opcjach do tego rynku ze względu na to że z biurem maklerskim się zakładasz a nie z innym indywidualnym inwestorem. Jakbys trochę więcej napisał o różnicach między opcjami z gpw na wig20 a tymi waniliowymi byłbym Ci wdzięczny.

Pozdrawiam
Paweł

darkadio
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 275
Rejestracja: 31 paź 2008 13:57

Postautor: darkadio » 23 wrz 2010 20:53

Witaj

Co robilęm podczas krachów?
a rózne rzeczy, albo dalej wystawialem opcje call, albo donosilem kasę.
Na naszym rynku niemożna dopuscic do czegos takiego aby Cie biuro zamykalo, bo wtedy to jest masakra!!!!!!!. Ja w moim biurze jestem szanowanym klientem i zawsze można było sie dogadać odnosnie zamykania bądź uzupełniania. Ale wystawianie podczas spadkow dużej ilosci cali tez sie wiąze z dużym ryzykiem, bo jak przyjdzie odbitka 200 pkt to też Cie zmiecie. Tu niema reguły poprostu trzeba mieć wyczucie i tzw nosa.
Opcje waniliowe to są praktycznie takie same jak te na naszej GPW ale możesz sam wybrać cenę wykonania oraz termin. Ciekawe są rowniez opcje binarne, i te polecam ponieważ masz tam ustaloną maksymalną stratę. Np na dzien dzisiejszy obstawiasz że 20 pazdziernika fut20 będzie w przedziale 2350-2550, kupujesz taką opcje za 500pln i jezeli sie niepomylisz dostaniesz 2000pln,jezeli sie pomylisz wtopiles 500, przedzialy i termin sam sobie ustalasz!!!!!!.
Co do plynnosci. Na gpw plynnosci praktycznie juz niema, bardzo mnie to martwi, pamietam jak bylem jednym z wiekszych graczy na opcjach akcyjnych(bardzo milo je wspominam) i chyba animator mial za duże straty :D bo się wycofał i rynek umarł. Itu też powoli zamiera, dlatego musiałem poszukać alternatywy i ją znalazłem na platformie. Tu z plynnoscią jest ok, jedyny problem to kupno, lub wystawienie opcji OTM czyli odległej od bierzącej ceny, delta musi sie miescić w przedziale 0,2-0,8, w praktyce oznacza to że nie kupisz tam opcji2300 put,bądź 2800call ale te spokojnie mozna kupic na gpw. Fakt jest też problem z zabezpieczeniem futami, poprostu ich niema, trzeba miec drugi rachunek i tam ewentualnie zawierac transakcje. Ale niestety trzeba miec wiecej kapitalu.
Tak jak pisales tu się zakladasz z biurem, i ono dyktuje ceny, w tej chwili te ceny są niezle powiem ze nawet lepsze niz na GPW, ale niewiem jak to bedzie podczas krachu!!!! Jezeli masz jeszcze pytania to wal smiało, bo niestety wsrod moich znajomych nikt opcji nietyka, boją sie ich jak zarazy,a z checią bym sie powymienial wiadomosciami na temat opcji, pozdrawiam Darkadio

pecet2003
Kapral
Posty: 5
Rejestracja: 11 sie 2010 13:03

Postautor: pecet2003 » 30 wrz 2010 11:01

Z tymi krachami to pewnie słyszałeś o prawie wielkich liczb :) Chodzi o to że to normalne że raz na jakiś czas rynek wchodzi w fazę podwyższonej zmienności i zdarza się coś co wydaję się wbrew opini większości nieprawdopodobne. Osobiście znam jedną osobę która grała dość długo na gpw (z 3 lata) nie wierzyła w coś niemozliwego, niestety w październiku 2008 ciągle kupowała akcje, dodam że na kredyt... Nie muszę chyba dodawać jaki był finał tej historii, ale powiem że ma ona nie małe problemy do dzisiaj. Wracając do opcji, w takich sytuacjach wszystkie pozycje URO (unlimited risk option) przynaszą solidne straty. Jak pewnie wiesz "kappę" ciężko jest wyczaić a może ona konkretnie wzrosnąć. Dolewanie oliwy do ognia podczas tak dużych wachań gdy pozycję z kappa ujemną i thetą dodatnią to już dla ,mnie samobójstwo. Stratę można szybko zatrzymać, wyjdziesz np -5 może -10% na kwartał, a jak sam napisałeś regularnie na opcjach zarabiasz 20% w 3 miechy więc lepiej to przeczekać. Ja przez 2008 rok praktycznie nic nie zarobiłem ale jestem dumny z tego że podczas tych spadków i wzrostu zmienności nic też praktycznie nie straciłem, gdzie oczywiście miałem pozycję kappa ujemną. Większość ludzi pisząc kolokwialnie "wyleciała" wtedy z rynku :/

Te opcje na akcje to pamiętam, że były ale ja ich nigdy nie tykałem bo znowu ta płynność... O braku ofert kupna i sprzedaży można by gadać godzinami, w każdym razie jeszcze nie jestem tak dużym graczem żeby na opcjach na wigu 20 mi jej brakowało :/ Moim zdaniem jak masz poniżej 300-400k na rachunku to płynność na opcjach na w20 w zupełności wystarcza. Jak masz więcej to rozumem twoje zainteresowanie opcjami waniliowymi. Sama kostrukcja tych bianrnych i niektóych egzotyków jest bardzo ciekawa, nie wykluczam że się na nie kiedyś przerzucę. Póki co dobrze mi na ow20 więc po co zmieniać rynek skoro tutaj mi dobrze :) Jeśli chodzi o pozycję to nikt Ci przecież nie każe otwierać całej w ciągu jednego dnia czy nawet zlecenia. Jak chcesz spekulować na opcjach "intraday" to rzeczywiście mając nawet 10k na rachunku już masz problemy z płynnością i też można nieźle wtopić :) Wydaje mi się że na tych walutowych łatwiej się obraca gammą i jeżeli już bym się przenosił to tylko dlatego. Z tymi że nie można kupować futów na jednym rachunku to też jest denerujące. Otwierać po kilka rachunków żeby budować pozycję, raczej jestem na anty :/ jeszcze mam za mało siana żeby mi płynnośc znacząco przeszkadzała :)



Witaj

Co robilęm podczas krachów?
a rózne rzeczy, albo dalej wystawialem opcje call, albo donosilem kasę.
Na naszym rynku niemożna dopuscic do czegos takiego aby Cie biuro zamykalo, bo wtedy to jest masakra!!!!!!!. Ja w moim biurze jestem szanowanym klientem i zawsze można było sie dogadać odnosnie zamykania bądź uzupełniania. Ale wystawianie podczas spadkow dużej ilosci cali tez sie wiąze z dużym ryzykiem, bo jak przyjdzie odbitka 200 pkt to też Cie zmiecie. Tu niema reguły poprostu trzeba mieć wyczucie i tzw nosa.
Opcje waniliowe to są praktycznie takie same jak te na naszej GPW ale możesz sam wybrać cenę wykonania oraz termin. Ciekawe są rowniez opcje binarne, i te polecam ponieważ masz tam ustaloną maksymalną stratę. Np na dzien dzisiejszy obstawiasz że 20 pazdziernika fut20 będzie w przedziale 2350-2550, kupujesz taką opcje za 500pln i jezeli sie niepomylisz dostaniesz 2000pln,jezeli sie pomylisz wtopiles 500, przedzialy i termin sam sobie ustalasz!!!!!!.
Co do plynnosci. Na gpw plynnosci praktycznie juz niema, bardzo mnie to martwi, pamietam jak bylem jednym z wiekszych graczy na opcjach akcyjnych(bardzo milo je wspominam) i chyba animator mial za duże straty :D bo się wycofał i rynek umarł. Itu też powoli zamiera, dlatego musiałem poszukać alternatywy i ją znalazłem na platformie. Tu z plynnoscią jest ok, jedyny problem to kupno, lub wystawienie opcji OTM czyli odległej od bierzącej ceny, delta musi sie miescić w przedziale 0,2-0,8, w praktyce oznacza to że nie kupisz tam opcji2300 put,bądź 2800call ale te spokojnie mozna kupic na gpw. Fakt jest też problem z zabezpieczeniem futami, poprostu ich niema, trzeba miec drugi rachunek i tam ewentualnie zawierac transakcje. Ale niestety trzeba miec wiecej kapitalu.
Tak jak pisales tu się zakladasz z biurem, i ono dyktuje ceny, w tej chwili te ceny są niezle powiem ze nawet lepsze niz na GPW, ale niewiem jak to bedzie podczas krachu!!!! Jezeli masz jeszcze pytania to wal smiało, bo niestety wsrod moich znajomych nikt opcji nietyka, boją sie ich jak zarazy,a z checią bym sie powymienial wiadomosciami na temat opcji, pozdrawiam Darkadio

darkadio
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 275
Rejestracja: 31 paź 2008 13:57

Postautor: darkadio » 30 wrz 2010 20:36

No niewiem czy mowiąc o płynnosci mowimy o tej samej giełdzie :)
ja tez nie jestem duzym graczem, ale chce otworzyć okolo 100 opcji na kazdą stronę.
Czyli np na dzien dzisiejszy wystawic calle 2700,2600,2500,2400,2300 po okolo 20sztuk (fakt ze teraz juz 2300 i 2400 się niekalkuluje przy tak malej zmiennosci)
Spojrz o 9 rano w karnet i co???? okazuje się ze praktycznie na dwóch seriach coś mogę zrobić, a co z resztą musze polowac na jakąs sztuczke lub dwie. to samo robie z putami 2500,2600,2700 i tez niema jak!.
Dlatego na gpw mam wystawione teraz tylko 2600 i 2700 a 2300 kupione (na wypadek krachu)
Zobacz tez jak ewentualnie u nas zamknąc te pozycje , po spadku np 200-300 pkt, niektorymi opcjami juz niemozna woogle zachandlować.
A na platformie ustalam sobie przedzialy odpowiednie i ilosc i gotowe,
Sa tam też wady !!! Głowna to taka że kazda pozycja jest jakby odzdzielna!!! tzn masz jedną otwartą pozycję puta, otwierasz potem calla i tez liczy depozyt, i dlatego moze byc problem przy krachach lub hiperbolach. Pozatym depozyt jest staly (na dzien dzisiejszy 789) na opcje, niewazne czy wystawiasz 2600 czy 2200!!! i tu jest taki problem ze po wystawieniu opcji np za 150 po jakims czasie ona jest warta 10 i tak Ci blokuje 789 na gpw z tym jest DUZO LEPIEJ
Dlatego działam na tych dwu rynkach i zobaczymy co z tego wyjscie na konie roku pozdrowiam

pecet2003
Kapral
Posty: 5
Rejestracja: 11 sie 2010 13:03

Postautor: pecet2003 » 08 paź 2010 16:27

mi tam płynność na razie wystarczy, o 9 rano często jeszcze animator nie wszedł ze swoimi widełkami więc ludzie za bardzo nie wiedzą jaką cenę dać więc nie ma ofert, później jest trochę lepiej. Jak dasz "uczciwą cenę" to przez cały dzień bez problemu zbierzesz 100 opcji.

Platforma o której piszesz wydaje się byc dobrą alternatywą, tylko jakoś nie czuję potrzeby przenoszenia się. Tak jak wcześniej pisałem póki jest mi dobrze tam gdzie jestem teraz to zostaję przy swoim.

Obecnie to już jakiś czas się zastanawiam jak uniknąć podatku od zysku na gpw, może macie jakieś propozycje bo ja już powoli tracę nadzieję że da się to legalnie zrobić... Tu jest odpływ gotówki który trzeba zastopować :)

wzi
Młodszy chorąży
Posty: 419
Rejestracja: 24 lis 2010 17:50
Kontakt:

Postautor: wzi » 01 gru 2010 15:41

Na kontraktach warto nastawić sobie monitoring, aby alert we właściwym momencie przypomniał nam o planowanym wejściu w kontrakt.

Apacz
Podporucznik
Posty: 12175
Rejestracja: 15 maja 2010 19:52

Postautor: Apacz » 01 gru 2010 21:32

mi tam płynność na razie wystarczy, o 9 rano często jeszcze animator nie wszedł ze swoimi widełkami więc ludzie za bardzo nie wiedzą jaką cenę dać więc nie ma ofert, później jest trochę lepiej. Jak dasz "uczciwą cenę" to przez cały dzień bez problemu zbierzesz 100 opcji.

Platforma o której piszesz wydaje się byc dobrą alternatywą, tylko jakoś nie czuję potrzeby przenoszenia się. Tak jak wcześniej pisałem póki jest mi dobrze tam gdzie jestem teraz to zostaję przy swoim.

Obecnie to już jakiś czas się zastanawiam jak uniknąć podatku od zysku na gpw, może macie jakieś propozycje bo ja już powoli tracę nadzieję że da się to legalnie zrobić... Tu jest odpływ gotówki który trzeba zastopować :)
najprostsze to na poczatku lub chocby w polowie roku otwierac MW20 w obie strony na roznych rachunkach i zamykac/rolowac te "stratna" w grudniu :lol:
No risk, no fun :-)

darkadio
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 275
Rejestracja: 31 paź 2008 13:57

Postautor: darkadio » 20 gru 2010 12:39

jESTEM MILE ZASKOCZONY ZE Z NOWĄ SERIĄ OPCJI POJAWIL SIE NOWY ANIMATOR, KTORY DAJE PO 20 LUB 50 SZTUK, PRZY NIEWYGOROWANYM SPREDZIE. CIEKAWY JESTEM CZY TO JUZ ZMIANA NA STAŁE.......
Jaki obstawiacie przedział wahań na wig20 na bieżącej serii, i jakie scenariusze? Czy wyjdziemy z przedziału 2600-2850? Ja obstawiam ze na chwilę wyjdziemy, ale rozliczenie bedzie się w nim mieściło. pzdr

kupodemnieopcje
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 245
Rejestracja: 03 lip 2010 17:25
Lokalizacja: ? z arkusza zleceń

Postautor: kupodemnieopcje » 20 gru 2010 12:56

noooo to mi sie podoba :shock:
zacząłem od skronego pakieciku 10 esów na O1240
zamierzałem nabrać krótkich na C1310, ale :shock: dzisiaj zdziwko, jeszcze w piatek po 10-11 pkt'ów brali a dzisiaj spadek indeksu wcale nie taki straszny a cena w *****, ale nie dziwie sie bo na długiej jeszcze ciężej bedzie zarobić
wbrew opiniom co niektórych o korekcie czy też pómpie mam wrażenie, że te 3 miechy to będzie prawdziwy boczniak o rozpiętości nie większej niż 300 pkt., nie zdziwiłbym się gdybyśmy wszyscy spotkali się za 3 miesiące na tym samym poziomie
klik www.pajacyk.pl klik

darkadio
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 275
Rejestracja: 31 paź 2008 13:57

Postautor: darkadio » 10 lut 2011 01:17

Widac ze ten nowy animator pomogl, obroty się zwiekszyly, narazie super. Ciekawe czy sie utrzymamy do końca rozliczenia w horyzoncie?

dzida_zza_wielkiej_wody
Sierżant sztabowy
Posty: 106
Rejestracja: 30 sty 2011 11:56

Postautor: dzida_zza_wielkiej_wody » 10 lut 2011 15:54

bez wątpienia przyjemniej sie handluje z nowym animatorem, jak narazie w tym roku profity ściągam na strategii short strangle


Wróć do „Kontrakty, opcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości