Zaliczka na prowizje opodatkowana !!!?

dyskusja na temat instrumentów pochodnych
inplant
Kapral
Posty: 5
Rejestracja: 03 kwie 2006 21:19

Zaliczka na prowizje opodatkowana !!!?

Postautor: inplant » 03 kwie 2006 21:47

Jesteś np. klientem DM BZWBK i wydaje Ci się że mniej zarobiłeś w ubiegłym roku niż wykazali w PIT 8-C. Masz rację. Okazuje się iż zaliczka na prowizję zwracana jeżeli zamknie się pozycję w ten sam dzień wliczana jest do dochodu giełdowego (Day Trader). Moim zdaniem nie jest to prawidłowa interpretacja US. Jak nie dać się oskubać bo czasu coraz mniej. Co o tym sądzicie? :? :? :?

REKLAMA


guru_rynku_opcji
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 253
Rejestracja: 14 cze 2005 19:20

Postautor: guru_rynku_opcji » 04 kwie 2006 08:14

to pytanie do podatkowego_guru czyli Anteny :)

AntenA
Sierżant sztabowy
Posty: 157
Rejestracja: 25 gru 2005 21:06

Postautor: AntenA » 04 kwie 2006 09:53

Odpowiedź guru_podatkowego jest następująca.

1. Oblicz sobie z danych które posiadasz dokładnie ile zarobiłeś :) - oczywiście po odliczeniu wszelkich prowizji - wszystkich opłat.

2. Sprawdź jaki dochód wykazało Ci biuro maklerskie :)
3. Jeśli stwierdziłeś różnice na swoją niekorzyść oczywiście to biegnij szybko do biura maklerskiego i niech Ci wyjaśnią krok po kroku skąd wzięły im się te sumy i skąd wyszedł im taki dochód skoro Tobie wyszedł inny a znasz wszystkie zrealizowane transakcje :).

4. Urząd Skarbowy szczerze mówiąc nic do tego nie ma :).


Pamiętaj zawsze o tym, że Twoje zarobki muszą być zgodne z zarobkami wykazanymi przez biuro. Wtedy jest wszystko ok :)

guru_rynku_opcji
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 253
Rejestracja: 14 cze 2005 19:20

Postautor: guru_rynku_opcji » 04 kwie 2006 15:41

Przepraszam, że śmiem polemizować z podatkowym guru Anteną, ale moje zarobki jak dotąd nigdy się nie zgadzały z tym co wyliczyło mi biuro.

Np. w 2005 r. wziąłem kredyt na zakup ZELMERa na 500 czy 600 tyś. i musiałem uiścić opłaty/odsetki od kredytu, które mogę sobie wliczyć w "koszty uzyskania przychodu", ale biuro już tego nie wykazało. Podobnie jest z opłatami za prowadzenie rachunku, które również nie wynikają z PIT 8c.

:)

-morfeusz-
Sierżant sztabowy
Posty: 112
Rejestracja: 14 kwie 2005 17:28
Lokalizacja: w-wa

Postautor: -morfeusz- » 04 kwie 2006 20:13

oplaty za prowadzenie są wliczane, a jesli chodzi o kredyt i odsetki to musialbyc poprosic bank o zaswiadczenie, i wtedy mozna se to dodatkowo wliczyc w koszty...., ale jest haczyk, bo jezeli przy redukcji 90% to akcje kupiles za wlasną kase a nie na kredyt wiec niemozesz odliczyc tych rzeczy, ja to omijam w ten sposob ze zapisuje sie bez kasy wlasnej tylko pod papiery wartosciowe i skladam zapis tylko z kredytu (100%) wtedy te koszty mozna wliczyc.
A jesli chodzi o ten daytraiding to fakt ze cos jest inaczej bo w biurze jeszcze raz wysylali pity z poprawioną wartoscią, ja niestety niemam zwracanej kwoty za daytraiding bo prowizje mam 7, 5 zakontr i 8 za opcje(maximum, bo oczywiscie przy tanich prowizja jest nizsza)

AntenA
Sierżant sztabowy
Posty: 157
Rejestracja: 25 gru 2005 21:06

Postautor: AntenA » 04 kwie 2006 21:13

U mnie w BZWBK sprawa jest prosta, bo w 2005 grałem tylko na opcjach i mogę się w tym wszystkim łatwo połapać bo wiem co po ile kupiłem i sprzedałem bądź na odwrót i wiem, że u mnie wszystko gra.
Od dochodu musiałem tylko odjąć wydatki związane z założeniem rachunku czyli zakup znaczków skarbowych - tzn o taką kwotę musiałem zwiększyć koszty uzyskania przychodu mówiąc językiem urzędowym.

W związku z powyższym nie wiem z jakiego biura maklerskiego korzystacie usług, ale musicie może zwrócić im uwagę, że źle wystawiają PIT - oczywiście jeśli odbywa się to na Waszą niekorzyść :)
Bo chyba wszyscy dobrze wiedzą, że lepiej sprzeczać się z biurem maklerskim niż z US :)
A tak poza tym pozdrawiam wszystkich urzędasów :)

AntenA
Sierżant sztabowy
Posty: 157
Rejestracja: 25 gru 2005 21:06

Postautor: AntenA » 04 kwie 2006 21:17

Podobnie jest z opłatami za prowadzenie rachunku, które również nie wynikają z PIT 8c.
Guru u mnie oprócz informacji PIT-8C biuro przysłało mi informację, że do kosztów uzyskania przychodów biuro zaliczyło opłaty zawiązane z prowadzeniem rachunku :) no i faktycznie się zgadza :)

Guru musisz chyba zmienić biuro skoro źle wypełniają informacje podatkowe :), bo z budżetem państwa trzeba być w porządku :)

inplant
Kapral
Posty: 5
Rejestracja: 03 kwie 2006 21:19

Postautor: inplant » 04 kwie 2006 21:59

Poszedłem do biura DM BZWBK i usłyszałem, że od prowizji Day Trader należy zapłacić podatek bo DM posiada taką interpretacje US i wszystko jest ok. Dla nie wtajemniczonych – wpłacasz na prowizję 15zł DM zwraca z tego 5 i już masz dochód 5zł. Trochę się tego nazganiało przez rok. Mam wrażenie, że nie chcą przyznać się do błędu. Od kwietnia zlikwidowali tylko Day T. Nie wiem czy mam iść do US (jak im to wytłumaczyć...?) czy do biura skoro jedna reklamacja nie załatwiła sprawy. Dołączyli do odpowiedzi wydruk operacji, który jednoznacznie potwierdza, że chodzi o DT.

Jot23
Kapitan
Posty: 55914
Rejestracja: 06 cze 2005 00:53

Postautor: Jot23 » 04 kwie 2006 22:50

koszty , ktore nie sa uwzgledniane prze BM w PIT8C to np koszty zaswiadczen (na walne lub do wezwan), koszty prowizji od sprzedazy przy wezwaniach (przynajmnije przy tych w celach umorzenia)

U mnie lekko liczac nie policzyli ponad patola, stad 190 zeta podatku w plery :evil:
POWODZENIA-a ja i tak będę robił po swojemu :-)

Tomek_rz
Starszy kapral
Posty: 9
Rejestracja: 12 paź 2005 18:59

Postautor: Tomek_rz » 04 kwie 2006 23:02

inplant, miales ustalone pobieranie prowizji w taryfie Day Trader tak? czyli jesli np wystawiasz zlecenie kupna opcji na 1000zł, modyfikujesz na 900zł, dostajesz zwrot prowizji. To też ma być Twoj zysk? Rownie bezensownie jak mowienie ze niezrealizowane zlecenie za ktorym idzie zwrot prowizji to zysk. BZDURA. Nie widze tego nawet w umowie :) Wyjaśnij to jakos z DM bo to jakies kpiny, nikt inny nie ma tego problemu z WBK?.

inplant
Kapral
Posty: 5
Rejestracja: 03 kwie 2006 21:19

Postautor: inplant » 04 kwie 2006 23:58

Ja miałem na kontraktach dwie stawki prowizji. Normalnie prowizja była 13zł od otwarcia i 13 od zamknięcia. Zawsze tyle było pobierane. Jeśli zamknąłem w ten sam dzień to płaciłem mniej - 8zł (zgodnie z cennikiem) a nadwyżka była zwracana czyli 5zł. Teraz; 5 x 100 kontraktów daje 500zł "zysku" x19% = 95zł do zapłacenia. Kompletna bzdura czarno na białym! Rozmawiałem już z kilkoma osobami z DM pisałem do centrali i RPK. Utrzymują, że pit jest prawidłowy

byczy-miś
Sierżant sztabowy
Posty: 166
Rejestracja: 14 kwie 2005 17:28

Postautor: byczy-miś » 05 kwie 2006 07:25

Dla nie wtajemniczonych – wpłacasz na prowizję 15zł DM zwraca z tego 5 i już masz dochód 5zł. Trochę się tego nazganiało przez rok. Mam wrażenie, że nie chcą przyznać się do błędu. Od kwietnia zlikwidowali tylko Day T. Nie wiem czy mam iść do US (jak im to wytłumaczyć...?) czy do biura skoro jedna reklamacja nie załatwiła sprawy. Dołączyli do odpowiedzi wydruk operacji, który jednoznacznie potwierdza, że chodzi o DT.
Witam.
Zwrot zapłaconej prowizji jest dla inwestora przychodem. Jest to prawidłowa interpretacja przepisów podatkowych. Wcześniej w koszty uzyskania została przypisana większa kwota niż nalezało.

Oto przykład na danych z DMBZWBK:

Dane wejściowe:
prowizja za kontrakt - 13 PLN
zwrot przy daytraydingu - 5PLN

Sytuacja 1

Otwarcie kontraktu po 13 i zamknięcie po 8.
Koszty uzyskania przychodu: 21

Sytuacja 2

Otwarcie i zamknięcie kontraktu po 13 oraz zwrot prowizji.
Koszty uzyskania przychodu: 26
Przychód podatkowy: 5
Saldo przychodu i kosztu: 21

Czyli to samo. Wszystko jest ok.

pozdrawiam

inplant
Kapral
Posty: 5
Rejestracja: 03 kwie 2006 21:19

Postautor: inplant » 05 kwie 2006 13:02

Czyli zarobiłem np. 100 zł i poniosłem koszty nabycia np. 100 zł + 26 zł prow.

Przypadek I z DT gdzie zwrócono 5 zł
Przypadek II bez DT

I.

Przychód->205
Koszty->126
Dochód->79

II.

Przychód->200
Koszty->126
Dochód->74

Przepis mówi przychodach uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia PW. Dlatego nie rozumiem takiego postępowania DM.

byczy-miś
Sierżant sztabowy
Posty: 166
Rejestracja: 14 kwie 2005 17:28

Postautor: byczy-miś » 05 kwie 2006 13:21

Czyli zarobiłem np. 100 zł i poniosłem koszty nabycia np. 100 zł + 26 zł prow.

Przypadek I z DT gdzie zwrócono 5 zł
Przypadek II bez DT

I.

Przychód->205
Koszty->126
Dochód->79

II.

Przychód->200
Koszty->126
Dochód->74

Przepis mówi przychodach uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia PW. Dlatego nie rozumiem takiego postępowania DM.
Tak przepis mówi o uzyskanych dochodach ze zbycia. Tak naprawde to te 5 PLN nie jest przychodem ale pomniejszeniem kosztu (takie storno księgowe). Ale widać system BZWBK tego nie może oddzielić.

Odnośnie II przypadku powinno być tak:
Przychód->200
Koszty->121 (bo prowizję płacisz 13+8 a nie 13+13)
Dochód->79

I teraz się zgadza.

pozdr.

inplant
Kapral
Posty: 5
Rejestracja: 03 kwie 2006 21:19

Postautor: inplant » 06 kwie 2006 08:39

Witam.
Zwrot zapłaconej prowizji jest dla inwestora przychodem. Jest to prawidłowa interpretacja przepisów podatkowych. Wcześniej w koszty uzyskania została przypisana większa kwota niż nalezało.
Tak przepis mówi o uzyskanych dochodach ze zbycia. Tak naprawde to te 5 PLN nie jest przychodem ale pomniejszeniem kosztu (takie storno księgowe). Ale widać system BZWBK tego nie może oddzielić.
Co mnie obchodzi system BZWBK. Róznie się liczy i powinno na jedno wyjść! Można mydlić oczy klientom ale do czasu.

Dziękuje za wasze wypowiedzi. Najwyższa pora odwiedzić US a póżniej zmienić brokera. POZDRAWIAM WSZYSTKICH


Wróć do „Kontrakty, opcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości