BPH Nieruchomości [BPHFIZSN]

TFI, PTE i inne...
ciułacz
Młodszy chorąży
Posty: 575
Rejestracja: 02 lis 2006 08:14
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: ciułacz » 10 lip 2008 14:06

Rynek nieruchomości
Nieruchomości buduj w Polsce
Nasz kraj znalazł się na I miejscu wśród najbardziej obiecujących rynków nieruchomości w Europie i na IX w świecie - wynika z raportu firmy doradczej A.T. Kearney.

Analitycy przekonują, że coraz ciężej jest budować w Ameryce Północnej i w Europie Zachodniej. Dlatego też, inwestorzy powinni skupić się, między innymi, na Polsce.




REKLAMA Czytaj dalej





Jak mówi Aleksander Kwiatkowski prezes firmy A.T. Kearney, w naszym kraju bilansują się "szanse" i "ryzyka". Wśród szans wymienia przede wszystkim infrastrukturę na Euro 2012.

Ale również lotniska. W Polsce przez kolejne lata będzie także potrzeba budowania powierzchni biurowych dla firm, które oferują usługi outsourcingowe, konsultingowe i finansowe.

REKLAMA


Marczello08
Sierżant sztabowy
Posty: 112
Rejestracja: 11 cze 2008 16:30

Postautor: Marczello08 » 11 lip 2008 11:13

Co się dzieje z BPH SN? Bankrutuje czy to sygnał krachu w nieruchomościach??

hannibal73
Sierżant
Posty: 48
Rejestracja: 05 lut 2008 18:38

Postautor: hannibal73 » 14 lip 2008 17:35


Pan_NickT_
Plutonowy
Posty: 10
Rejestracja: 16 lip 2007 21:26

Wycena nieruchomości - do Fawellas

Postautor: Pan_NickT_ » 14 lip 2008 22:45

Zadałem sobie trud poczytania o zasadach wycen nieruchomości stosowanych przez Arkę.

W przypadku Arki nieruchomości wycenia się według zasad przewidzianych w Ustawie o Gospodarce Nieruchomościami, z tym że pełną wycenę nieruchomości stosuje się w momencie nabycia oraz po upływie dwóch lat od dnia dokonania poprzedniej pełnej wyceny, a tak że w każdym przypadku, w którym istnieje uzasadnione przypuszczenie, że nastąpiły okoliczności powodujące istotną zmianę wartości nieruchomości, przy
czym nie rzadziej niż co trzy miesiące dokonuje się aktualizacji wartości nieruchomości, z uwzględnieniem zmian cen na rynku nieruchomości, odpowiednio do rodzaju nieruchomości.

Dodam na marginesie, że wyceny dokonywane są przez zespół 3 rzeczoznawców zatrudnionych przez Arkę.

Szczegóły w prospekcie emisyjnym Arki
http://www.arka.pl/_items/arka/doc/arka ... ospekt.pdf[/url]

Pan_NickT_
Plutonowy
Posty: 10
Rejestracja: 16 lip 2007 21:26

Postautor: Pan_NickT_ » 14 lip 2008 23:25

Nie polecam podejmowania decyzji inwestycyjnych na podstawie dziwnych artykułów oraz wpisów pojawiających się na internetowych forach - za które autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności.

Jeżeli jesteście zaniepokojeni sytuacją panującą w funduszu to przypominam o przysługującym Wam prawie:

Art. 220 ust. 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych
Na żądanie uczestnika towarzystwo ma obowiązek udzielić dodatkowych informacji o limitach inwestycyjnych funduszu, sposobie zarządzania ryzykiem inwestycyjnym funduszu, a także o aktualnych zmianach i przyrostach wartości w zakresie głównych lokat funduszu.

Więc proponuję wysłać do TFI pismo zawierające trapiące Was pytania zamiast siać panikę na internetowych forach.

Pozdrawiam

andy9999
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 277
Rejestracja: 16 cze 2006 23:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wycena nieruchomości - do Fawellas

Postautor: andy9999 » 15 lip 2008 23:42

Zadałem sobie trud poczytania o zasadach wycen nieruchomości stosowanych przez Arkę.

W przypadku Arki nieruchomości wycenia się według zasad przewidzianych w Ustawie o Gospodarce Nieruchomościami, z tym że pełną wycenę nieruchomości stosuje się w momencie nabycia oraz po upływie dwóch lat od dnia dokonania poprzedniej pełnej wyceny, a tak że w każdym przypadku, w którym istnieje uzasadnione przypuszczenie, że nastąpiły okoliczności powodujące istotną zmianę wartości nieruchomości, przy
czym nie rzadziej niż co trzy miesiące dokonuje się aktualizacji wartości nieruchomości, z uwzględnieniem zmian cen na rynku nieruchomości, odpowiednio do rodzaju nieruchomości.

Dodam na marginesie, że wyceny dokonywane są przez zespół 3 rzeczoznawców zatrudnionych przez Arkę.

Szczegóły w prospekcie emisyjnym Arki
http://www.arka.pl/_items/arka/doc/arka ... ospekt.pdf[/url]
Nastąpiła zmiana statutu funduszu i wycena nieruchomości przez biegłych rzeczoznawców dokonywana jest raz na 6 miesięcy: na koniec marca i na koniec września. Wszystko poza tym się zgadza.

Pan_NickT_
Plutonowy
Posty: 10
Rejestracja: 16 lip 2007 21:26

Postautor: Pan_NickT_ » 16 lip 2008 18:44

Czy możesz mi powiedzieć skąd masz takie informacje?

Na stronie arki:
http://www.arka.pl/11951

jest tylko jedno ogłoszenie o zmianie statutu Funduszu jednak nie dotyczy ono zasad wycen nieruchomości. [/url]

Marczello08
Sierżant sztabowy
Posty: 112
Rejestracja: 11 cze 2008 16:30

Postautor: Marczello08 » 16 lip 2008 23:54

Mocny spadek cen nieruchomości jest dopiero przed nami. To co dzieje się teraz to jego preludium tylko, że... mam na myśli mieszkaniówkę. W powierzchniach komercyjnych jeszcze jest dobrze ale biorąc pod uwagę "bananowość" naszej giełdy i zaskakująco słabą wycenę BPH pierwszy mocno po uszach (po kursie) dostanie ten fundusz. Jeżeli do następnego kwartału nie będzie informacji (wyceny), która nas uspokoi to wpadniemy w wir panikarzy a wtedy kurs 50 pln będzie jak najbardziej realny. Dyskonto 50% - zbiorę chyba garściami ;-)

Fawelas
Starszy plutonowy
Posty: 28
Rejestracja: 11 kwie 2007 18:29

Postautor: Fawelas » 17 lip 2008 20:30

Mocny spadek cen nieruchomości jest dopiero przed nami. To co dzieje się teraz to jego preludium tylko, że... mam na myśli mieszkaniówkę. W powierzchniach komercyjnych jeszcze jest dobrze ale biorąc pod uwagę "bananowość" naszej giełdy i zaskakująco słabą wycenę BPH pierwszy mocno po uszach (po kursie) dostanie ten fundusz. Jeżeli do następnego kwartału nie będzie informacji (wyceny), która nas uspokoi to wpadniemy w wir panikarzy a wtedy kurs 50 pln będzie jak najbardziej realny. Dyskonto 50% - zbiorę chyba garściami ;-)
Nie dasz rady bo wcześniej ja wszystko kupie :twisted:

maslak
Młodszy chorąży
Posty: 593
Rejestracja: 08 sie 2005 21:20
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: maslak » 18 lip 2008 18:03

Zgodnie z opublikowaną informacją, w trakcie subskrypcji trwającej od 19.05 do 4.07 fundusz BPH FIZ SEKTORA NIERUCHOMOŚCI 2 zgromadził zapisy dotyczące 747 664 certyfikatów. Uwzględniając cena emisyjna wynoszącą 98 PLN w fundusz zebrał w pierwszej subskrypcji 73 271 072 PLN. Zapisy złożyło 2917 osób co oznacza przeciętną wpłatę na poziomie 25,1 tys PLN.

Dla porównania, w trakcie subskrypcji zakończonej 29 maja 2008 roku 651 inwestorów złożyło zapisy na certyfikaty Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości 2 FIZ o wartości 209 835 541 mln PLN. W tym przypadku przeciętna wpłata wyniosła 322,3 tys. PLN.
http://www.fund24.pl/?id=6174&fm=10268&c=54875625010
Nic na tym świecie nie jest pewne, oprócz śmierci i podatków.

andy9999
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 277
Rejestracja: 16 cze 2006 23:11
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: andy9999 » 22 lip 2008 07:04

Czy możesz mi powiedzieć skąd masz takie informacje?

Na stronie arki:
http://www.arka.pl/11951

jest tylko jedno ogłoszenie o zmianie statutu Funduszu jednak nie dotyczy ono zasad wycen nieruchomości. [/url]
Żebyśmy się dobrze zrozumieli ! Wartość aktywów netto przypadająca na certyfikat podawana jest co kwartał, ale wycena nieruchomości przez rzeczoznawców dokonywana jest co 6 miesięcy. W jaki sposób jest wyliczna wartość aktywów w okresie gdy nie jest wyceniana przez rzeczoznawcę ? Tego nie wiem, ale podejrzewam, że jest przeszacowana o jakiś wskaźnik.

andy999

Jerry le Krach
Sierżant
Posty: 60
Rejestracja: 11 lut 2008 01:53
Lokalizacja: Kielce

Postautor: Jerry le Krach » 26 lip 2008 20:59

Czy możesz mi powiedzieć skąd masz takie informacje?

Na stronie arki:
http://www.arka.pl/11951

jest tylko jedno ogłoszenie o zmianie statutu Funduszu jednak nie dotyczy ono zasad wycen nieruchomości. [/url]
Żebyśmy się dobrze zrozumieli ! Wartość aktywów netto przypadająca na certyfikat podawana jest co kwartał, ale wycena nieruchomości przez rzeczoznawców dokonywana jest co 6 miesięcy. W jaki sposób jest wyliczna wartość aktywów w okresie gdy nie jest wyceniana przez rzeczoznawcę ? Tego nie wiem, ale podejrzewam, że jest przeszacowana o jakiś wskaźnik.

andy999
Teoretycznie wartości nieruchomości nie powinni przeszacowywać wcale (może tak robią).
Powinni uwzględnić tylko same zmiany stanu pieniędzy:
+ wpływy z czynszów, lokat itp
- spłaty kredytów
Tak, że zmiany wartości aktywów w okresie gdy nie jest wyceniana przez rzeczoznawcę powinna być niewielka.

andy9999
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 277
Rejestracja: 16 cze 2006 23:11
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: andy9999 » 27 lip 2008 21:48

Czy możesz mi powiedzieć skąd masz takie informacje?

Na stronie arki:
http://www.arka.pl/11951

jest tylko jedno ogłoszenie o zmianie statutu Funduszu jednak nie dotyczy ono zasad wycen nieruchomości. [/url]
Żebyśmy się dobrze zrozumieli ! Wartość aktywów netto przypadająca na certyfikat podawana jest co kwartał, ale wycena nieruchomości przez rzeczoznawców dokonywana jest co 6 miesięcy. W jaki sposób jest wyliczna wartość aktywów w okresie gdy nie jest wyceniana przez rzeczoznawcę ? Tego nie wiem, ale podejrzewam, że jest przeszacowana o jakiś wskaźnik.

andy999
Teoretycznie wartości nieruchomości nie powinni przeszacowywać wcale (może tak robią).
Powinni uwzględnić tylko same zmiany stanu pieniędzy:
+ wpływy z czynszów, lokat itp
- spłaty kredytów
Tak, że zmiany wartości aktywów w okresie gdy nie jest wyceniana przez rzeczoznawcę powinna być niewielka.
Po namyśle też tak myślę, więc nie powinno być nieprzyjemnej niespodzianki, poza wzmacniającym się pln w stosunku do euro. To może mieć wpływ na przychody z najmu rozliczane w euro.

andy999

jarekon
Starszy sierżant
Posty: 78
Rejestracja: 18 mar 2007 13:09

Postautor: jarekon » 15 wrz 2008 13:46

ulala......
boli... :shock: :shock: :shock:

Skalar
Starszy chorąży
Posty: 1036
Rejestracja: 27 sty 2006 00:17
Lokalizacja: TSN

Postautor: Skalar » 22 wrz 2008 11:54

Trzym się chłopie.
Musi boleć.


Wróć do „Fundusze”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości