IPOPEMA FINE WINE - Inwestuj w markowe wina!

TFI, PTE i inne...
held81
Sierżant
Posty: 51
Rejestracja: 02 kwie 2007 15:42

IPOPEMA FINE WINE - Inwestuj w markowe wina!

Postautor: held81 » 17 cze 2008 14:51

WINE BANKING – INWESTYCJA W WINO SPOSOBEM NA DYWERSYFIKACJĘ RYZYKA
I UNIEZALEŻNIENIE OD ZAWIROWAŃ NA ŚWIATOWYCH RYNKACH KAPITAŁOWYCH

IPOPEMA FINE WINE – JEDYNY W POLSCE FUNDUSZ OFERUJĄCY DOSTĘP DO INWESTYCJI W NAJLEPSZE ROCZNIKI MARKOWYCH WIN


IPOPEMA TOWARZYSTWO FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH wprowadza na rynek IPOPEMA FINE WINE Fundusz Inwestycyjny Zamknięty FIZAN, pierwszy w Polsce fundusz oferujący dostęp do unikalnej inwestycji opartej o markowe wina z całego świata. Strategia funduszu przewiduje zaangażowanie w aktywa klasy Investment Grade Wines, na które składają się ponadprzeciętne roczniki win Premiers Crus, głównie z regionu Bordeaux czy wybrane chateau z Burgundii. Doradcą IPOPEMA TFI jest Piotr Kamecki – Prezes Zarządu „Centrum Wina” Sp. z o.o., Mistrz Polski Sommelierów w 1998 roku, znawca wina i specjalista w zakresie inwestowania w wino.
„IPOPEMA TFI otwiera przed inwestorami nowe możliwości inwestycyjne z obszaru wine banking. IPOPEMA FINE WINE to sposób na wykorzystanie ogromnego potencjału tkwiącego w światowym rynku win, przy jednoczesnym uniezależnieniu od globalnej koniunktury na rynkach akcji i obligacji”, twierdzi Jarosław Wikaliński, Prezes Zarządu IPOPEMA TFI.
DLACZEGO warto inwestować w markowe wina?
Wraz z powstaniem giełdy London International Vintage Exchange pod koniec ubiegłego wieku, wino stało się nową klasa aktywów. Ze względu na swoją specyfikę (m.in. uzależnienie od warunków klimatycznych, uniezależnienie od czynników makroekonomicznych) rynek win wykazywał historycznie niską korelację z rynkiem akcji i obligacji. W ciągu ostatnich 7 lat współczynnik korelacji stóp zwrotu wiodącego indeksu w branży Liv-ex 100 z indeksem WIG20 wyniósł zaledwie 0,1.
Co więcej, ograniczona podaż produktów ze względu na zamkniętą listę wiodących producentów, ograniczony areał upraw i wydajność winnic przy dynamicznie rosnącym popycie szczególnie w Rosji i Azji, odpowiadają za stale rosnącą wartość indeksów markowych win. Od 2005 r. wartość indeksu Liv-ex 100 wzrosła o 160%.

Strategia inwestycyjna IPOPEMA FINE WINE FIZAN
Fundusz inwestuje w wina klasy Investment Grade Wines, na które składają się ponadprzeciętne roczniki, głównie Premiers Crus, z regionu Bordeaux, wybrane chateau z Burgundii, oraz konkretne nazwiska z Hiszpanii, Kalifornii i Włoch. W celu zwiększenia oczekiwanej stopy zwrotu, co najmniej około 15% aktywów funduszu będą stanowić wina w tzw. systemie „en primeur”*. Zakup win en primeur bezpośrednio w winnicach będzie się odbywał przy udziale znawcy win – Piotra Kameckiego.

Zakupy „en primeur”
Nabywanie wina z poprzedniego rocznika na rynku pierwotnym, zanim trafi ono do ostatecznych nabywców.

Strategia inwestycyjna „buy and hold” przy 5-letnim horyzoncie inwestycyjnym przewiduje niską rotację portfela oraz optymalizację momentu sprzedaży. Aktywa funduszu będą przechowywane za granicą (np. Francja, Wielka Brytania).

Docelowa charakterystyka funduszu
Forma prawna: Fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych
Czas trwania: Ograniczony, 5 lat
Emisja certyfikatów serii B: 5 – 20 mln zł
Przyjmowanie deklaracji zainteresowania 16 czerwca - 4 lipca 2008 r.
Zapisy na certyfikaty serii B Po rejestracji funduszu w sądzie rejestrowym
Cena emisyjna 1 certyfikatu serii B: ok. 10.000 zł (według bieżącej Wartości Aktywów Netto na Certyfikat Inwestycyjny, po podziale certyfikatów serii A)
Minimalny zapis 20 certyfikatów (ok. 200.000 zł)
Wycena aktywów: Kwartalna
Opłata manipulacyjna: Brak
Dodatkowa emisja: Czerwiec 2009 – obarczona opłatą manipulacyjną do 2,0%
Umorzenia certyfikatów: Kwartalne, maks. do 30% ogólnej liczby certyfikatów, lecz do wysokości środków płynnych w funduszu


Więcej informacji:
Maciej Jasinski
Wiceprezes Zarządu
tel.: +48 22 583 9311
mob.:+48 601 611 378




IPOPEMA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA uzyskało zezwolenie KNF na działalność oraz na utworzenie pierwszych trzech funduszy inwestycyjnych we wrześniu 2007 r. Obecnie IPOPEMA TFI zarządza 16 funduszami oraz posiada zezwolenia KNF na utworzenie kolejnych 6. Poza Alior SFIO, przedmiotem wniosków do KNF jest ponadto 11 kolejnych funduszy, w tym fundusz sekurytyzacyjny. Według stanu na 28 maja br., łączna wartość aktywów funduszy zarządzanych przez IPOPEMA TFI wynosiła ok. 640 mln zł.


NOTA PRAWNA:

Ze względu na skład portfela inwestycyjnego Funduszu, wartość aktywów netto Funduszu może cechować się dużą zmiennością. Fundusz nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Uczestnik Funduszu musi liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części wpłaconych środków.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie marketingowo-informacyjny.
Niniejszy materiał nie jest i nie może być traktowany jako proponowanie nabycia certyfikatów inwestycyjnych Funduszu ani proponowanie złożenia zapisu na certyfikaty inwestycyjne Funduszu.
Proponowanie złożenia zapisu na certyfikaty inwestycyjne serii B nastąpi w drodze oferty publicznej nie wymagającej sporządzenia, zatwierdzenia oraz udostępnienia do publicznej wiadomości prospektu emisyjnego.
Wiążące dla osoby zapisującej się na certyfikaty inwestycyjne Funduszu postanowienia znajdują się w warunkach emisji certyfikatów inwestycyjnych serii B Funduszu oraz statucie Funduszu, które stanowią wyłączne źródło informacji o Funduszu i prowadzonej przez niego polityce inwestycyjnej. W warunkach emisji certyfikatów inwestycyjnych serii B Funduszu znajdują się wymagane prawem informacje, w tym informacje o ryzyku inwestycyjnym związanym z inwestycją w certyfikaty inwestycyjne Funduszu oraz informacje o wysokości opłat, które obciążą wpłatę dokonywaną tytułem zapisu na certyfikaty inwestycyjne Funduszu i kwotę środków pieniężnych należnych uczestnikowi z tytułu umorzenia certyfikatów inwestycyjnych. Warunki emisji certyfikatów inwestycyjnych serii B Funduszu dostępne będą w siedzibie Ipopema TFI S.A. oraz udostępniane osobom rozważającym złożenie zapisu na certyfikaty inwestycyjne.

Fundusz będzie lokował aktywa głównie w akcje spółek akcyjnych niepublicznych, akcje spółek komandytowo akcyjnych, udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością i instrumenty dłużne emitowane (wystawiane) przez te spółki. Z tego rodzaju inwestycjami funduszu związane są następujące podstawowe, specyficzne czynniki ryzyka:
- ryzyko płynności,
- ryzyko wyceny,
- ryzyko prawne,
- ryzyko kontrpartnerów,
- ryzyko związane z koncentracją aktywów lub rynków,
- ryzyko kredytowe.
Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji każdego uczestnika zależy od dnia nabycia i dnia zbycia (umorzenia) certyfikatu inwestycyjnego Funduszu, od pobranych opłat w związku z zapisami i umorzeniem certyfikatu inwestycyjnego oraz od wysokości należnego podatku.
W związku z faktem, iż Ipopema TFI nie zamierza ubiegać się o dopuszczenie certyfikatów inwestycyjnych Funduszu do obrotu na rynku regulowanym ani o wprowadzenie certyfikatów inwestycyjnych Funduszu do obrotu w alternatywnym systemie obrotu, uczestnik musi liczyć się z ograniczoną płynnością certyfikatów inwestycyjnych. W szczególności może okazać się, że uczestnik nie będzie w stanie zakończyć inwestycji w certyfikaty inwestycyjne w inny sposób niż poprzez ich umorzenie.
Emisja certyfikatów inwestycyjnych serii B Funduszu nastąpi w drodze oferty publicznej nie wymagającej sporządzenia, zatwierdzenia oraz udostępnienia do publicznej wiadomości prospektu emisyjnego.

REKLAMA


held81
Sierżant
Posty: 51
Rejestracja: 02 kwie 2007 15:42

Postautor: held81 » 18 cze 2008 09:20

W KNF czeka aż szesnaście wniosków o utworzenie TFI
Piotr Rutkowski

Fundusze inwestycyjne Jedno z pism to prośba Ipopemy, która tworzy fundusz na zlecenie banku Alior

W nadzorze jest też 57 podań o utworzenie funduszy zamkniętych

Mimo spadków na warszawskim parkiecie i fatalnych wyników większości funduszy inwestycyjnych kolejne instytucje starają się o uzyskanie zgody na utworzenie TFI. Jak się dowiedzieliśmy, w Komisji Nadzoru Finansowego czeka 16 takich wniosków.

Okazuje się jednak, że większość z tych próśb pochodzi od firm, które chcą prowadzić fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ). Potwierdza to liczba wniosków o zatwierdzenie FIZ-ów - nadzór pracuje nad 57 takimi podaniami. Aż 11 z nich pochodzi od Ipopemy, która specjalizuje się w tego typu wehikułach inwestycyjnych (w ten sposób można odroczyć zapłatę podatku od inwestycji aż do czasu umorzenia jednostek udziału w funduszach). Firma uruchomiła już ofertę inwestowania w wina z francuskiego regionu Bordeaux.

- Przykład rynków zachodnich pokazuje, że wyszukane strategie nie zawsze się sprawdzają. Mnożenie FIZ-ów rodzi też problemy wiążące się z brakiem porównywalności funduszy - ostrzega jednak Jan Mieczkowski, prezes DWS Polska TFI. Na decyzję KNF czeka też nowo powstający bank Alior (tworzony przez grupę Carlo Tassara), który zlecił Ipopemie otwarcie funduszu.

hannibal73
Sierżant
Posty: 48
Rejestracja: 05 lut 2008 18:38

Postautor: hannibal73 » 18 cze 2008 12:56

obawiam się ,że nie dotrwałbym do końca inwestycji.....bardzo lubię Bordeaux :D

Marcinos
Młodszy chorąży
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2005 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Marcinos » 23 cze 2008 21:40

160% w 3 lata ladnie :)

to z 200% w 5 bedzie, bo ceny win ida w gore i beda isc.

Marcinos
Młodszy chorąży
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2005 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Marcinos » 03 lip 2008 23:54

dzwnilem do biura i dwa razy nie bylo osoby kompetentnej aby mogla porozmawiac na temat produktu, dwukrotnie pozostawialem im swoje namiary i czekalem prawie tydzien jak laskawie ktos oddzwoni.


Podejscie do klientow maja ponizej 0, dno kompletne.

jak tak ma wygladac wspolpraca z nimi to ja im kasy nie powierze.

PS. myslalem ze ja mam pecha, ale znajomy zostal tak samo olany :)

pelna profeska :lol: :lol:

held81
Sierżant
Posty: 51
Rejestracja: 02 kwie 2007 15:42

Postautor: held81 » 10 lip 2008 10:39

IPOPEMA TFI powiększa sieć dystrybucyjną dla swoich produktów: fundusz IPOPEMA FINE WINE dostępny za pośrednictwem placówek Domu Inwestycyjnego BRE Banku.

IPOPEMA TOWARZYSTWO FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH podpisało umowę dystrybucyjną na pośrednictwo w przyjmowaniu zapisów na certyfikaty inwestycyjne funduszu IPOPEMA Fine Wine FIZAN przez Dom Inwestycyjny BRE Banku SA. Fundusz FINE WINE to pierwszy w Polsce fundusz oferujący dostęp do unikalnej inwestycji opartej o markowe wina głównie z regionu Bordeaux.

Subskrypcja certyfikatów serii B funduszu potrwa do 25 lipca. DI BRE będzie dystrybuował certyfikaty FINE Wine w swojej sieci placówek, a także za pośrednictwem platformy internetowej.
Umowa z DI BRE jest pierwszą umową dystrybucyjną zawartą przez IPOPEMA TFI z podmiotem spoza własnej grupy kapitałowej.

hantaro
Młodszy chorąży
Posty: 419
Rejestracja: 04 gru 2007 14:20

Postautor: hantaro » 24 lip 2008 23:26

...czyli minimalny wjazd za 200 000
nieżle...

held81
Sierżant
Posty: 51
Rejestracja: 02 kwie 2007 15:42

Postautor: held81 » 29 lip 2008 11:13

Dzisiejszy "PB"

W rok aktywa funduszy inwestycyjnych spadły o 30 proc. Ipopema od zera urosła do 844 min zł. Do końca roku chce mieć dwa razy tyle.

Rynek funduszy inwestycyjnych ma w tym roku wyraźnego lidera. Podczas gdy większość towarzystw mierzy się z odpływem pieniędzy, do Ipopemy, która powstała we wrześniu 2007 r., klienci wpłacili 834 min zł. Do drugiego pod tym względem PZU — osiem razy mniej. To nie czary, lecz efekt strategii. Ipopema postawiła na fundusze zamknięte kierowane do pojedynczych inwestorów.

Nie nastawiamy się na klientów detalicznych i nie będziemy otwierać funduszy otwartych, bo ten rynek jest już podzielony między dużych graczy. Wejście wymaga dużych nakładów finansowych i zatrudnienia wielu ludzi. Koncentrujemy się na rozwiązaniach dla biznesu — mówi Maciej Jasiński, wiceprezes Ipopema TFI.

Rozpoczęcie działalności na rynku detalicznym wiąże się z inwestycją rzędu kilkunastu milionów złotych i kilkuletnim czekaniem na zwrot. Tymczasem nam właściciel dał na rozwój 3 min zł dodaje Jarosław Wikaliński, prezes Ipopema TFI.

W niecały rok Ipopema zdobyła 0,9 proc. rynku. Ma apetyt na więcej — dlatego oferta powoli skręca w stronę szerszego grona klientów. Trwa subskrypcja funduszu inwestującego w wino. Towarzystwo ma również umowę z Alior Bankiem — Ipopema będzie zarządzać funduszami pod marką Alior, a bank zajmie się sprzedażą i marketingiem.

Do końca września chcemy uruchomić kolejne 11 funduszy, a do końca roku podwoić aktywa Wśród nowych funduszy będą dedykowane do konkretnych klientów, ale i skierowane do szerszego grona. Myślimy nad funduszem inwestującym w spółki niepubliczne i w nieruchomości — mówi Maciej Jasiński.

Jeśli plan się powiedzie, Ipopema będzie znana nie tylko z funduszy szytych na miarę pojedynczych inwestorów.

Celem jest zbilansowanie struktury funduszy pod względem przychodów z zarządzania. Zupełnie inaczej zarabia się na funduszach dedykowanych, kierowanych do konkretnych inwestorów, niż na funduszach aktywnie zarządzanych. W dłuższej perspektywie aktywa funduszy aktywnie przez nas zarządzanych na pewno będą większe niż dedykowanych – mówi Jarosław Wikaliński

Teck
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 369
Rejestracja: 10 kwie 2008 11:42
Kontakt:

Postautor: Teck » 31 lip 2008 03:16

To pierwszy fundusz winny w polsce ale tak na prawde nie wiadomo, czy powstanie ;) Podobno IPOPEMA zbiera dopiero informacje dotyczace zainteresowania.

Sam zastanawiam sie nad inwestycja w wina, bo patrzac na zagranicę przynosi to dosc dobre zyski.

dzwnilem do biura i dwa razy nie bylo osoby kompetentnej aby mogla porozmawiac na temat produktu, dwukrotnie pozostawialem im swoje namiary i czekalem prawie tydzien jak laskawie ktos oddzwoni.


Podejscie do klientow maja ponizej 0, dno kompletne.

jak tak ma wygladac wspolpraca z nimi to ja im kasy nie powierze.

PS. myslalem ze ja mam pecha, ale znajomy zostal tak samo olany :)

pelna profeska :lol: :lol:

Fundusz to nie jedyny sposob inwestycji w wino. Jest w polsce jakas firma, ktora umozliwia inwetycje bezposrednio w skrzynki.. To troche zlozony temat.

Odsylam do art o wine banking'u na wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wine_Banking

albo wpisania w google wine banking :)

held81
Sierżant
Posty: 51
Rejestracja: 02 kwie 2007 15:42

Postautor: held81 » 20 paź 2008 17:02

Fundusz powstał i jest już pierwsza wycena

http://www.ipopema.pl/articles.php?miId=38&lang=pl

WLD-SZRW
Starszy chorąży
Posty: 1818
Rejestracja: 21 gru 2009 15:19

Postautor: WLD-SZRW » 03 gru 2010 12:33

Nikt nie zapisał sie w ofercie?
zapisy mbank przedluzyl do 6 grudnia...

co myslicie o cenie atrakcyjna?
Ww. tekst nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozp. MF z dn. 19.10.05 r.
Obrazek


Wróć do „Fundusze”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości