Odzyskanie podatku ze sprzedaży akcji NFI

TFI, PTE i inne...
szpak123
Chorąży sztabowy
Posty: 4381
Rejestracja: 26 cze 2006 19:12

Odzyskanie podatku ze sprzedaży akcji NFI

Postautor: szpak123 » 19 gru 2006 08:46

Osoby, które miały problem z odzyskaniem podatku od zysku ze sprzedaży akcji spółce w celu umorzenia powinny nadal walczyć o zwrot pieniędzy. Chodzi o akcje kupione przed rokiem 2004, czyli datą handlu bez podatku. Ta zachęta dotyczy nie tylko tych, którzy wogóle nie wyst ępowali o zwrot podatku do Urzędu Skarbowego, ale także tych, którzy zrobili to i otrzymali decyzje negatywne. Wobec pozytywnych dla inwestorów rozstrzygnięć w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, mimo upływu czasu na odwołanie od tych decyzji, jest możliwość powrócenia do tej sprawy przy wykorzystaniu niżej opisanej ścieżki.
Oczywiscie osoby, które dotąd nie zwracały się o zwrot podatku robią to w zwykłym trybie (spółki formularze takich wniosków zamieszczały na swoich stronach).

Sposobem na zwrot podatku może być zwrócenie się do Dyrektora Izby Skarbowej (zgodnie z art.248 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej) z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji z uwagi na jej wydanie z rażącym naruszeniem prawa (przesłanka określona w art. Art. 247 § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej).

Powodzenie tego kroku zależeć będzie od przychylenia się organu do argumentacji przedstawionej przez inwestora, powołującego się na fakt zmiany linii orzecznictwa. W razie uwzględnienia wniosku i stwierdzenia nieważności decyzji postępowanie w tej sprawie kończy się, zaś inwestor, przedstawiając rozstrzygnięcie Dyrektora Izby Skarbowej, może zwrócić się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty i jej wypłatę lub zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych inwestora.
W przypadku wydania decyzji negatywnej przez Dyrektora Izby Skarbowej inwestorowi służy odwołanie, kierowane do Ministra Finansów (na podstawie art. 13 § 2 pkt 2). pozytywne rozstrzygnięcie odwołania kończy sprawę w sposób analogiczny do opisanego powyżej, natomiast negatywne, wobec wyczerpania toku instancji, może być podstawą
skierowania sprawy do WSA, a w ostateczności do NSA.

REKLAMA


szpak123
Chorąży sztabowy
Posty: 4381
Rejestracja: 26 cze 2006 19:12

Postautor: szpak123 » 19 gru 2006 14:30

ja składam narazie jeden wniosek o stwierdzenie niewaznosci decyzji(brałem udział w 5 wezwaniach i US teraz jest mi winien 11tyś zł)jeżeli IS oddali mój wniosek wtedy sąd .ciekawe ilu z was złoży taki wnioski wygrana jest niemal pewna US łamał prawo konstytucje :D [/img]


Wróć do „Fundusze”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości