TFI Investors

TFI, PTE i inne...
Nolimit
Młodszy chorąży
Posty: 432
Rejestracja: 04 paź 2006 14:46

Postautor: Nolimit » 23 sty 2007 13:10

Mam kilka pytan - jak ktos jest tak dobry i umie mi na nie odpowiedziec to bardzo prosze.

A wiec tak:

1)A gdzie moge umorzyc te certyfikaty? Gdzie musze sie udac? I jesli zloze zapis odkupienia powiedzmy tego 7 dnia miesiaca to kiedy te certifikaty beda umorzone i po jakim kursie?

2)Kiedy bedzie nowa seria certyfikatow (ta ktorej zapisy sa do 26 stycznia) notowana na gieldzie?

3)I jak bede chcial umorzyc certyfikaty na gieldzie to sprzedaje to jak normalne akcje? Mam rachunek w BM emakler mbanku - czy moge tam to zlecic? Skad mbank bedzie widzial ze ja posiadam te certyfikaty?

4) jeszcze nie do konca rozumiem procent zyskow. Na stronie pisze ze przez miesiac zarobil cos ponad 5 % a od poczatku ponad 96 %. Wczoraj patrzylem na notowania INVFIZ na gieldzie i urosl prawie 50 %... wiec jak to jest liczone?

5) wyczytalem ze pobieraja prowizje 20% jesli zyski przekrocza 15% - ale w jakim czasie musza przekroczyc te 15 % zeby oplata zostala pobrana?

REKLAMA


Skalar
Starszy chorąży
Posty: 1036
Rejestracja: 27 sty 2006 00:17
Lokalizacja: TSN

Postautor: Skalar » 23 sty 2007 13:35

Zapisując się na certyfikaty chyba podałeś nr. rach w B.MAKL.
celem zdeponowania.?
Ich notowanie zaplanowane na 02/2007

Zadzwoń do INVESTORA .
Chetnie odpowiedzą na Twoje pytania.

Tak zdawkowo bo czasu mało mam.

Nolimit
Młodszy chorąży
Posty: 432
Rejestracja: 04 paź 2006 14:46

Postautor: Nolimit » 23 sty 2007 14:09

Napisalem maila do nich ale wole zawsze sie upewnic w 2och miejsach, jakos nie ufam tym od ktorych chce cos kupic - zawsze uwazam ze chca mi wcisnac *** %-) Wiec pytam tez tutaj bo wam bardziej wierze ;-)

Ale ja wplate chce zrobic w gotowce w BGZ - przyniose kase za 7 certyfikatow czy za 8 i chce odrazu tam zrobic wplate na to ich konto w BPH.

Skalar
Starszy chorąży
Posty: 1036
Rejestracja: 27 sty 2006 00:17
Lokalizacja: TSN

Postautor: Skalar » 23 sty 2007 14:23

To BGŻ (ten właściwy) masz chyba gdzieś pod ręką.
Ja jakieś 100 km.
Więc staram sie kupić coś z tego co juź notowane .
Ale to nie łatwe .
Dzisiaj do 14:00 cena 2090 to miń.A bywa też więcej.

Nolimit
Młodszy chorąży
Posty: 432
Rejestracja: 04 paź 2006 14:46

Postautor: Nolimit » 23 sty 2007 14:57

No tak w moim miescie mam BGZ gdzie przyjmuja zapisy dlatego wole tam kupic bo jest taniej niz kupowac na gieldzie.

andy9999
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 277
Rejestracja: 16 cze 2006 23:11
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: andy9999 » 23 sty 2007 15:10

Mam kilka pytan - jak ktos jest tak dobry i umie mi na nie odpowiedziec to bardzo prosze.

A wiec tak:

1)A gdzie moge umorzyc te certyfikaty? Gdzie musze sie udac? I jesli zloze zapis odkupienia powiedzmy tego 7 dnia miesiaca to kiedy te certifikaty beda umorzone i po jakim kursie?

2)Kiedy bedzie nowa seria certyfikatow (ta ktorej zapisy sa do 26 stycznia) notowana na gieldzie?

3)I jak bede chcial umorzyc certyfikaty na gieldzie to sprzedaje to jak normalne akcje? Mam rachunek w BM emakler mbanku - czy moge tam to zlecic? Skad mbank bedzie widzial ze ja posiadam te certyfikaty?

4) jeszcze nie do konca rozumiem procent zyskow. Na stronie pisze ze przez miesiac zarobil cos ponad 5 % a od poczatku ponad 96 %. Wczoraj patrzylem na notowania INVFIZ na gieldzie i urosl prawie 50 %... wiec jak to jest liczone?

5) wyczytalem ze pobieraja prowizje 20% jesli zyski przekrocza 15% - ale w jakim czasie musza przekroczyc te 15 % zeby oplata zostala pobrana?
ad 1) Jeśli masz certyfikaty na rachunku w biurze maklerskim, to tam zgłaszasz chęć umorzenia, do 21 dnia miesiąca. Umorzenie się odbywa po cenia jaka będzie w najbliższym terminie wyceny, więc na koniec tego miesiąca.

ad 2) w lutym

ad 3) możesz przez eMaklera jeśli tam je zdeponujesz

ad 4) spekulacja związana z małą płynnością, i zachętą do kupna nowej emisji, po asymilacji zniknie

ad 5) jeśli zarobią 15 % i więcej w skali roku to pobiorą premię za sukces 20%, jeśli zarobią 14% to nie.
Ciekawostka - te wyniki, które podają są już po pobraniu tej premii, czyli w ostatnim roku zarobili 100%. Trochę to niebezpieczne....

andy9999

Skalar
Starszy chorąży
Posty: 1036
Rejestracja: 27 sty 2006 00:17
Lokalizacja: TSN

Postautor: Skalar » 23 sty 2007 16:44

No i przerwałeś w jajciekawszym momencie.

Czy to już czas na reklamy ? :wink:

andy9999
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 277
Rejestracja: 16 cze 2006 23:11
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: andy9999 » 23 sty 2007 18:31

We Wrocławiu w sobotę było spotkanie z zarządzającym portfelem akcji tego funduszu - Grzegorzem Mielcarkiem. Gość dość rozsądnie opowiadał, a w sprawie wyniku za ostatni rok mówił, że to "kosmiczny wynik" i, że ich celem jest dostarczanie dla właścicieli certyfikatów zysku na poziomie 20-30%, i to mi się bardzo spodobało, bo 80 czy 100% wiąże się z podejmowaniem olbrzymiego ryzyka, i raz się uda, a raz nie.
Efekt jest taki, że się zdecydwałem na złożenie zapisu.

andy9999

Nolimit
Młodszy chorąży
Posty: 432
Rejestracja: 04 paź 2006 14:46

Postautor: Nolimit » 23 sty 2007 23:35

andy9999

dziekuje bardzo za odpowiedz.

mam tylko jeszcze pytanie. Czy moge te certyfikaty sprzedac poza gielda? Normalnie w BGZ tak jak ide kupowac to czy moge rowniez sprzedac w BGZ czy musze juz tylko poprzez rachunek maklerski?


I czy jesli teraz kupie przykladowo planuje na poczatek kupic 8 certyfikatow to czy po terminie zapisow czyli po 26 stycznia bede mogl dokupic te certyfikaty normalnie na gieldzie? I czy wtedy place prowizje to - 1% i czy place prowzje jesli osiagna powizej 15% zysku? Czy jesli zakupie na gieldzie to juz nic nie place zadnych prowizji?

andy9999
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 277
Rejestracja: 16 cze 2006 23:11
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: andy9999 » 24 sty 2007 00:32

andy9999

dziekuje bardzo za odpowiedz.

mam tylko jeszcze pytanie. Czy moge te certyfikaty sprzedac poza gielda? Normalnie w BGZ tak jak ide kupowac to czy moge rowniez sprzedac w BGZ czy musze juz tylko poprzez rachunek maklerski?


I czy jesli teraz kupie przykladowo planuje na poczatek kupic 8 certyfikatow to czy po terminie zapisow czyli po 26 stycznia bede mogl dokupic te certyfikaty normalnie na gieldzie? I czy wtedy place prowizje to - 1% i czy place prowzje jesli osiagna powizej 15% zysku? Czy jesli zakupie na gieldzie to juz nic nie place zadnych prowizji?
Można je przedstawić do umożenia do 21 dnia każdego miesiąca - umożenie nastąpi po cenie z końca tego miesiąca. Jeśli masz je na rachunku w biurze maklerskim, to tam zgłaszasz się, a jeśli kupiłeś je w BGŻ i nie deponowłeś ich na rachunku maklerskim to w tym BGŻ.

Jeśli kupisz na giełdzie to obowiązuje Cię wyłącznie prowizja z Twojego biura maklerskiego.
Jeśli zaś chodzi o tę 20 % premię za sukces po osiągnięci 15% przyrostu wartośći certyfikatu, to na jest rozbita na poszczególne miesiące, ale nie potrafię sobie przypomnieć szczegółów obliczania.
Handlując na giełdzie certyfikatami liczy się tylko cena rynkowa, no i podatek 19% od zysku :((

andy9999

Nolimit
Młodszy chorąży
Posty: 432
Rejestracja: 04 paź 2006 14:46

Postautor: Nolimit » 24 sty 2007 13:00

Dzieki bardzo jeszcze raz.

No wiec dzisiaj albo jutro ide po certyfikaty i zdeponuje je na rachunku maklerskim bo wyczytalem ze w moim miejscie nie moge zlozyc zlecenia umorzenia tylko jedynie zakupic... wiec musze na rachunku maklerskim zdeponowac.


POzdrawiam

Alkor
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 9597
Rejestracja: 05 cze 2006 08:04
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Postautor: Alkor » 24 sty 2007 17:31

:arrow:



. Obrazek


Hejka, nie wiem czy mieliscie juz okazje czytac bardzo fajny dodatek do miesiecznika
Forbes. Na 52 stronach mniej lub bardziej znani analitycy przescigaja sie w prognozach,
ostrzezeniach i poradach. Wiadomo jak to jest z analitykami i ich zdaniem,
ale czyta sie fajnie. Jako zajawke zeskanowalem 3 artykuly. Po reszte odsylam oczywiscie
do kioskow,
bo tak czy siak warto na sniezny wieczor miec do pod reka do czytania :)

Wspomniane skany do pobrania tutaj:


http://rapidshare.com/files/13177225/Fo ... a.zip.html

Artykuły:
- Prognozy - sens i pulapki
- W poszukiwaniu gieldowych okazji
- Ostroznie z funduszami hedge


No i oczywiscie caly czas pozostaje aktualna moja propozycja - jesli
masz ochote zarabiac na wzorstach i spadkach, to zapoznaj sie
z oferta zamieszczona na http://www.alkortrade.biz/start.html
Obecnosc nieobowiazkowa :D


:arrow:

Marcin.
Starszy kapral
Posty: 7
Rejestracja: 26 lis 2006 11:22

Postautor: Marcin. » 24 sty 2007 19:14


Dzisiejsza cena na giełdzie to 2070pln, a więc 4,8 % więcej niż w okienku.
Myślę, że cena powyżej wartości wyceny jest możliwa tylko do czasu asymilacji starych certyfikatów z obecnie sprzedawanymi, poza tym dzisiejszy kurs giełdowy ma przełożenie na wycenę portfeli. Małym kosztem można sobie poprawić humor...
Maksymalna prowizja przy zakupie w okienku wynosi 1% !


andy9999
Czy ja dobrze rozumiem, że bezsensem jest kupowanie tych certyfikatów na giełdzie w tej chwili? Po asymilacji chyba cena na giełdzie powinna być chyba zbliżona do ceny na rynku pierwotnym?

andy9999
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 277
Rejestracja: 16 cze 2006 23:11
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: andy9999 » 24 sty 2007 21:22


Dzisiejsza cena na giełdzie to 2070pln, a więc 4,8 % więcej niż w okienku.
Myślę, że cena powyżej wartości wyceny jest możliwa tylko do czasu asymilacji starych certyfikatów z obecnie sprzedawanymi, poza tym dzisiejszy kurs giełdowy ma przełożenie na wycenę portfeli. Małym kosztem można sobie poprawić humor...
Maksymalna prowizja przy zakupie w okienku wynosi 1% !


andy9999
Czy ja dobrze rozumiem, że bezsensem jest kupowanie tych certyfikatów na giełdzie w tej chwili? Po asymilacji chyba cena na giełdzie powinna być chyba zbliżona do ceny na rynku pierwotnym?
Oczywiście lepiej udać się do BGŻ i kupić w okienku. Po asymilacji certyfikaty będą notowane pod jedną nazwą.
No chyba, że ktoś ma bardzo daleko najbliższy BGŻ...

andy9999

Skalar
Starszy chorąży
Posty: 1036
Rejestracja: 27 sty 2006 00:17
Lokalizacja: TSN

Postautor: Skalar » 01 lut 2007 15:55

Czy ktoś już widzi wycenę za miesiąc styczeń ?
(W robocie tylko intranet).


Wróć do „Fundusze”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości