Nowe przepisy usprawnią procedury prywatyzacyjne

wzerojt
Starszy plutonowy
Posty: 27
Rejestracja: 01 cze 2009 07:10
Lokalizacja: Łódź

Nowe przepisy usprawnią procedury prywatyzacyjne

Postautor: wzerojt » 17 kwie 2012 17:55

Sejm uchwalił ostateczny tekst nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają usprawnić i przyspieszyć prywatyzację oraz dostosować ją do możliwości obecnego rynku kapitałowego. Chodzi o określenie zakresu analizy sytuacji prawnej spółki, rezygnację z ograniczenia minimalnej ceny wywoławczej w trybie aukcji oraz poszerzenie katalogu trybów zbywania akcji Skarbu Państwa.

https://keszker.pl/pieniadze/nowe-przep ... atyzacyjne
Minister sam dokona analizy

Zgodnie z nowymi przepisami Minister Skarbu Państwa będzie mógł każdorazowo dokonać analizy sytuacji prawnej spółki. Obecnie może jedynie zlecić jej wykonanie, co w niektórych przypadkach oznaczało wystąpienie dodatkowych kosztów. Nowe uprawnienie ministra umożliwi bardziej elastyczne oszacowanie wartości spółki, w której zostanie uwzględniona specyfika jejdziałalności oraz majątek pozostający w jej posiadaniu. Upoważnienie to będzie miało charakter fakultatywny, czyli nie ograniczy możliwości zlecenia analizy podmiotowi zewnętrznemu.
Aukcja bez ograniczeń

Nowelizacja rozszerza możliwość stosowania aukcji ogłoszonej publicznie, rezygnując z ograniczenia minimalnej cenywywoławczej. Tryb aukcji został wprowadzony nowelizacją z 12 maja 2006 r. i na początku był zastrzeżony do zbywania pakietów akcji spółek, w których Skarb Państwa posiadał nie więcej niż 10% kapitału zakładowego. Później, na mocy nowelizacji z 19 grudnia 2008 r., w trybie aukcji umożliwiono zbywanie akcji spółek, w których udział Skarbu Państwa przekracza 10% kapitału zakładowego, ale w przypadku, gdy cena wywoławcza za sprzedawane akcje nie była niższa od wartości księgowej. Tymczasem praktyka pokazała, że wycena księgowa nie jest tożsama z aktualną i rzeczywistą wartością spółki, nie odpowiada więc potencjalnie możliwej do uzyskania ceny zbycia. W ustawie zabrakło więc takiego ograniczenia. Nowe przepisy zniosą konieczność ustalania ceny wywoławczej na poziomie nie niższym niż wycena księgowa.
Nowe możliwości sprzedaży

Zgodnie z ustawą akcje Skarbu Państwa będzie można sprzedawać w obrocie zorganizowanym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Oznacza to, że w porównaniu z obowiązującym stanem prawnym sprzedaż akcji Skarbu Państwa będzie odbywała również w alternatywnym systemie obrotu, czyli wielostronnym systemem kojarzącymoferty kupna i sprzedaży, organizowanym przez firmę inwestycyjną lub podmiot prowadzący rynek regulowany. Dzięki temu będzie można uzyskać maksymalną cenę za akcje/udziały.

Ponadto, akcje należące do Skarbu Państwa będzie można sprzedać na podstawie oferty publicznej akcji objętych prospektememisyjnym lub memorandum informacyjnym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej, warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Przez taką ofertę należy rozumieć udostępnianie, co najmniej 100 osobom lub nieoznaczonemu adresatowi, w dowolnej formie i w dowolny sposób, informacji o papierach wartościowych i warunkach dotyczących ich nabycia, stanowiących dostateczną podstawę do podjęcia decyzji o odpłatnym nabyciu tych papierów wartościowych. Taki system umożliwi sprzedaż akcji SP po cenie rynkowej.

Nowe przepisy pozwolą na zbycie akcji również w trybie przewidzianym w rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 2273/2003 z dnia 22 grudnia 2003 r. wykonującego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do zwolnień dla programówodkupu i stabilizacji instrumentów finansowych oraz poprzez udzielanie pożyczek akcji w celu realizacji stabilizacji pomocniczej. Mechanizm w postaci umów stabilizacyjnych zwiększy szansę na korzystną sprzedaż oferowanych akcji - podkreślają autorzy projektu.

Ustawodawca zgodził się też na sprzedaż na tzw. platformie transakcyjnej - zbycie akcji lub udziałów należących do Skarbu Państwa nastąpi poza obrotem zorganizowanym, z użyciem systemu kojarzącego oferty kupna i sprzedaży, zorganizowanego i prowadzonego przez spółkę prowadzącą rynek regulowany. Ma się to odbywać bez konieczności sporządzania prospektu emisyjnego. Po sprzedaży w tym trybie możliwe będzie późniejsze dopuszczenie i wprowadzenie akcji do obrotu walternatywnym systemie obrotu lub na rynku regulowanym. Odpowiedni poziom bezpieczeństwa tych transakcji będzie zapewniać udział domów maklerskich lub banków maklerskich, które pełnią rolę pośredników pomiędzy sprzedającymi a nabywającymi. Wprowadzenie takiego trybu umożliwi sprzedaż akcji lub udziałów bez konieczności uzyskiwania zgody Rady Ministrów na zbycie.

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 047:pl:PDF

Nowelizacja została uchwalona 5 stycznia 2011 r. Przyjmując ostateczny tekst ustawy, Sejm uwzględnił poprawkę Senatu dokonującą prawidłowego odesłania do rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych). Akt czeka teraz na podpis Prezydenta. Zgodnie z przepisami ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

REKLAMA


bankruptcy_a
Starszy plutonowy
Posty: 32
Rejestracja: 08 kwie 2012 12:20
Kontakt:

Postautor: bankruptcy_a » 14 lis 2012 10:13

I będzie oczywiście mniej prywaty i nepotyzmu. Przecież jak oszust pisze ustawę to czego się spodziewać?


Wróć do „Polska”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości