MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

wszystko na temat spółek publicznych
młoddy
Podporucznik
Posty: 12571
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: młoddy » 21 lis 2017 11:55

13.sierpnia 2015 roku Prezes Czechowicz jednoznacznie obiecał regularne dywidendy w MCI gdy tylko ustaną kowenanty obligacyjne. Patrz oficjalna strona MCI, zakładka: prezentacje i webcasty, rok 2015, siódme video od góry.

Dotychczas obietnicy nie złamał. Kowenanty ustały dopiero miesiąc temu, a za zeszły rok i tak nie było sensu płacić dywidendy w obliczu strat spółki.
Skąd więc obawa że złamie obietnicę?
22.marca 2016 roku zaprezentowano politykę dywidendową z dodatkowym zaporowym warunkiem jakby żywcem wyjętym z kultowej powieści "Paragraf 22".

Brak dywidend powoduje duże dyskonto. A warunkiem wypłaty dywidendy uczyniono zanik dyskonta (co bez dywidend nigdy nie nastąpi). Kpina czy specyficzne poczucie humoru Prezesa?

BTW uprzejmie informuję Prezesa że buy back po cenach bliskich kursowi wcale nie jest substytutem dywidendy. Jeśli ktoś chce realizować wypłaty dla akcjonariuszy poprzez BB musi to robić tak jak Quercus lub Capital lub wiele innych spółek czyli przeprowadzając BB po bardzo wysokiej cenie. Pozbywanie się akcji po bieżącym kursie nie jest dla akcjonariuszy żadną korzyścią i nie zasługuje na miano polityki dywidendowej. Wszak każdy akcjonariusz każdej spółki w każdej chwili może pozbyć się akcji po cenie rynkowej i nie nazywamy tego dywidendą.

BTW2 jeszcze uprzejmiej nalegam żeby nie stosować głupich wymówek w stylu "rynek nie rozumie MCI; Londyn by zrozumiał; u nas nie ma się do czego porównać". Spółki typu Limited Partner notowane w Londynie, Paryżu i Frankfurcie płacą akcjonariuszom! Język dywidendy jest powszechnie zrozumiały - takie inwestorskie esperanto.
Ostatnio zmieniony 21 lis 2017 14:44 przez młoddy, łącznie zmieniany 2 razy.

REKLAMA


młoddy
Podporucznik
Posty: 12571
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI księga LII obietnica Prezesa

Postautor: młoddy » 21 lis 2017 12:12


incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8056
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI księga LII obietnica Prezesa

Postautor: incoqnito » 21 lis 2017 12:34

Żartujesz sobie, prawda?
Od naszej rozmowy o TRY/PLN ile to czasu minęło? Tydzień? I czego oczekujesz? Spokojnie poniżej 0zł nie spadnie :lol:

Co do uczciwości to uważam, ze Ty własnie spłycasz znaczenie tej cechy do kwestii kradnie lub nie!!!
Polecam bo nie mam czasu tłumaczyć:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Uczciwo%C5%9B%C4%87
Nie koniecznie musisz być złodziejem(czyli kraść) by być uważanym za nieuczciwego...

vetus
Chorąży
Posty: 970
Rejestracja: 04 lis 2015 10:49

Re: MCI księga LII obietnica Prezesa

Postautor: vetus » 21 lis 2017 13:35

kebab testuje 10 !
https://www.bloomberg.com/quote/INDES:TI

windeln na historycznych minimach
https://www.bloomberg.com/quote/WDL:GR

młoddy
Podporucznik
Posty: 12571
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI księga LII obietnica Prezesa

Postautor: młoddy » 21 lis 2017 13:55

Co do uczciwości to uważam, ze Ty własnie spłycasz znaczenie tej cechy do kwestii kradnie lub nie!!!
Polecam bo nie mam czasu tłumaczyć:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Uczciwo%C5%9B%C4%87
Nie koniecznie musisz być złodziejem(czyli kraść) by być uważanym za nieuczciwego...
OK. Ale bądź realistą! W biznesie w ogóle krystalicznej uczciwości się nie doszukasz.
Więc podtrzymuję że Tomek zasadniczo jest uczciwy.

Zresztą właśnie zamierzam przetestować szeroko rozumianą uczciwość Prezesa. Trzymam go za słowo w sprawie dywidendy i oczekuję że wypełni swoją obietnicę. Powinien! Tamten wywiad był cenotwórczy. Dywidendy mają znaczenie. W ważnych sprawach należy dotrzymywać słowa. Jest solidny zysk za rok 2017 ergo są obiektywne możliwości wypłaty. Przyszłoroczne dokończenie BB to zaledwie 1% NAV, zaś umowa z PEM przewiduje wyjmowanie 2-4%. Więc jest przestrzeń. Mój postulat jest realistyczny.

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8056
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI księga LII obietnica Prezesa

Postautor: incoqnito » 21 lis 2017 14:48

Co do uczciwości to uważam, ze Ty własnie spłycasz znaczenie tej cechy do kwestii kradnie lub nie!!!
Polecam bo nie mam czasu tłumaczyć:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Uczciwo%C5%9B%C4%87
Nie koniecznie musisz być złodziejem(czyli kraść) by być uważanym za nieuczciwego...
OK. Ale bądź realistą! W biznesie w ogóle krystalicznej uczciwości się nie doszukasz.
Więc podtrzymuję że Tomek zasadniczo jest uczciwy.

Zresztą właśnie zamierzam przetestować szeroko rozumianą uczciwość Prezesa. Trzymam go za słowo w sprawie dywidendy i oczekuję że wypełni swoją obietnicę. Powinien! Tamten wywiad był cenotwórczy. Dywidendy mają znaczenie. W ważnych sprawach należy dotrzymywać słowa. Jest solidny zysk za rok 2017 ergo są obiektywne możliwości wypłaty. Przyszłoroczne dokończenie BB to zaledwie 1% NAV, zaś umowa z PEM przewiduje wyjmowanie 2-4%. Więc jest przestrzeń. Mój postulat jest realistyczny.
A to już niedługo przekonamy się kolejny raz podczas webcastu wyników rocznych. Ewa uparcie twierdziła że należy być optymistą w tej sprawie (to podczas ostatniego webcastu w części pytań i odpowiedzi.)
Wymyślanie cudów wianków aby nie zapłacić dywidendy dla mnie jest tożsame z niedotrzymaniem słowa. Nie ma różnicy czy nie wypłaci bo nie czy wymyśli coś co na to nie pozwoli.

W sumie w nowej polityce to już przecież wymyślił: wysokość dyskonta. W poprzedniej były konwenanty...

młoddy
Podporucznik
Posty: 12571
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: młoddy » 21 lis 2017 20:05

Ojojoj! Policzyłem ile traci Indes w bieżącym kwartale. Nie ma żartów. Aż 20.4% straty przez raptem półtora miesiąca. Tak dużego bólu nie łagodzi nawet relatywnie dobra postawa ABC Daty w tym samym okresie. 16.3% wzrostu od końca września.

Czyli EuroV jak zwykle do dvpy. Dzięki "rewelacyjnym" wynikom w ogóle nie daje się sprzedawać tych certyfikatów. Mogą sobie po raz czwarty przedłużyć terminy zapisów. Nic to nie pomoże. Nie ma wyników. Nie ma chętnych.

Gdyby nie przypadkowa znajomość prezesa MCI z prezesem PEM to właściwie trzeba byłoby zapytać - po kiego wała wynajmujemy tak słabą spółkę zarządczą? Ostatnimi laty bierne inwestowanie na ślepo byłoby wydajniejsze niż powierzanie zarządzania magikom z PEM.
Przynajmniej nigdy już nie zapłacimy opłaty zmiennej.
Ale właściwie nie wiem za co płacimy opłatę stałą. Za takie zarządzanie to należy się kop w tyłek i dymisja, a nie wynagrodzenie.

BTW nawet jeśli zgodzimy się z Incoqnito że TechV ma jakąś sporą ukrytą wartość (a ja niezbyt się zgadzam) to musimy przyznać że EuroV takiej wartości nie ma. Tam gdzie trzy czwarte portfela jest na bieżąco notowane trudno o znaczącą wartość ukrytą.

Gryfit
Sierżant sztabowy
Posty: 137
Rejestracja: 23 lut 2017 22:14

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: Gryfit » 21 lis 2017 21:26

Turecka lira na dnie z powodu wewnętrznego konfliktu
https://stooq.pl/n/?f=1207151

młoddy
Podporucznik
Posty: 12571
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: młoddy » 21 lis 2017 22:27

Jutro koniec zapisów.
Taka drobna zachęta dla niezdecydowanych ;-)
https://www.bankier.pl/static/att/emite ... 228252.pdf

To oczywiście nie jest bardzo drogo gdy prezes spółki giełdowej zarobi 300k na rok. Niby to tylko premia, ale nie pobiera stałego wynagrodzenia więc to cały zarobek.
Jednak widzę dwa problemy.
Po pierwsze cała realna praca została w PEM. Tu już (poza księgowością) nie ma prawie nic do roboty. Po drugie jedyne co tu pozostało do roboty to tworzenie takiego wizerunku MCI żeby ogarnąć dyskonto. Tomek robi to beznadziejnie i wcale nie zasługuje na żadne wynagrodzenie. On wykonuje pracę ujemną i powinien nam dopłacać za to że może sobie w MCI popracować.

Nie jestem skąpy. Chętnie bym zapłacił Prezesowi dużą premię za to że kurs wynosi 1.1-1.2*NAV (jak w wielu spółkach typu LP), ale jest tak jak jest i nie widzę żadnych przesłanek dla wynagrodzenia. W końcu facet nie jest sekretarką żeby mu płacić za przesiadywanie w robocie. Managerowi płaci się za efekty pracy. Żadnego pozytywnego rezultatu nie widzę.

BTW komunikat nie jest w pełni zrozumiały. Nigdzie nie napisano że to premia dla Tomka, ale chyba inaczej nie da się tego zinterpretować. Jeśli źle to zrozumiałem to sorry.


młoddy
Podporucznik
Posty: 12571
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: młoddy » 22 lis 2017 08:47

Upps. Błędnie podałem koszt premii. Nie 300k, lecz ponad 600k. Przecież zamiast wykorzystać akcje z BB drukujemy nowe serii A1. To robi różnicę! Czyli nawet ten drobiazg Manager Czechowicz przeprowadza nieudolnie. Naprawdę podziwiam że nie wstydzi się pobierać wynagrodzenia za taką pracę. Widocznie otacza go tłum klakierów i lizusów. W wyniku tego Tomek nam się odrealnił i wydaje mu się że dobrze pracuje. Tymczasem według kryteriów obiektywnych nie dostarczył akcjonariuszom żadnych korzyści. Ani wzrostu kursu ani dywidendy. Więc nie zasługuje na żadne wynagrodzenie.

BTW kiedyś dobrze pracował, ale to było dawno temu i już otrzymał za to wysoką zapłatę. Natomiast od dwóch lat naprawdę niczego pozytywnego nie dokonał.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12571
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: młoddy » 22 lis 2017 09:01

Widzę że niestrudzenie lansujesz hipotezę o wielkiej ukrytej wartości w TechV ;-)
Po pierwsze Uber jest potężną i rozpoznawalną na całym świecie marką. Nie zniszczy ich ani strajk rzymskich taksówkarzy ani pozew w Colorado. Po drugie niedługo taksówki nie będą potrzebowały żadnych kierowców i wtedy żaden biurokrata nie zabroni im normalnie konkurować. Po trzecie Gett nie jest numerem drugim w tym biznesie. Istnieje wielu równorzędnych konkurentów.

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8056
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: incoqnito » 22 lis 2017 09:47

Widzę że niestrudzenie lansujesz hipotezę o wielkiej ukrytej wartości w TechV ;-)
Po pierwsze Uber jest potężną i rozpoznawalną na całym świecie marką. Nie zniszczy ich ani strajk rzymskich taksówkarzy ani pozew w Colorado. Po drugie niedługo taksówki nie będą potrzebowały żadnych kierowców i wtedy żaden biurokrata nie zabroni im normalnie konkurować. Po trzecie Gett nie jest numerem drugim w tym biznesie. Istnieje wielu równorzędnych konkurentów.
Czy gdzieś napisałem choć słowo o zniszczeniu Ubera? Czy to tylko kolejne Twoje projekcje? Dla Gett wystarczą poszczególne kawałki tortu po Uberze (Londyn, a może całe UK, Włochy, być może coś jeszcze). Nawet jeśli do stołu zasiada kilku równorzędnych konkurentów. Nie musi być numerem drugim, może być nawet 5.
Co do tych autonomicznych samochodów to nie mów hop, bo na razie to wszyscy się głowią kto będzie odpowiadał za błędy czyli wypadki, stłuczki? Że niby samochód??? :shock:
Po za tym nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale za te kilka lat o których piszesz MCI już nie będzie w Gett a mnie prawdopodobnie w MCI :roll:

młoddy
Podporucznik
Posty: 12571
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: młoddy » 22 lis 2017 09:57

na razie to wszyscy się głowią kto będzie odpowiadał za błędy czyli wypadki, stłuczki? Że niby samochód??? :shock:
Po za tym nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale za te kilka lat o których piszesz MCI już nie będzie w Gett
To nie problem. Będzie odpowiadał ubezpieczyciel. Stosowne zmiany prawne da się szybko przeprowadzić. Problemem pozostaje wciąż niedopracowanie technologii automatycznego prowadzenia auta. Ale to prawdopodobnie zostanie rozwiązane szybciej niż myślisz i dalszy rozwój autonomicznej jazdy nastąpi lawinowo. Pierwszym masowym użytkownikiem niewątpliwie będzie Uber. To może być bardzo ciężki czas dla jego konkurentów.
IMHO z Gett trzeba uciekać póki dobrze nam za to zapłacą. Mamy fatalne doświadczenia z długotrwałym przetrzymywaniem spółek. ABC, Indes, Windeln trzymamy zbyt długo i jest jak jest.

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8056
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LII obietnica Prezesa

Postautor: incoqnito » 22 lis 2017 10:32

na razie to wszyscy się głowią kto będzie odpowiadał za błędy czyli wypadki, stłuczki? Że niby samochód??? :shock:
Po za tym nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale za te kilka lat o których piszesz MCI już nie będzie w Gett
To nie problem. Będzie odpowiadał ubezpieczyciel. Stosowne zmiany prawne da się szybko przeprowadzić. Problemem pozostaje wciąż niedopracowanie technologii automatycznego prowadzenia auta. Ale to prawdopodobnie zostanie rozwiązane szybciej niż myślisz i dalszy rozwój autonomicznej jazdy nastąpi lawinowo. Pierwszym masowym użytkownikiem niewątpliwie będzie Uber. To może być bardzo ciężki czas dla jego konkurentów.
IMHO z Gett trzeba uciekać póki dobrze nam za to zapłacą. Mamy fatalne doświadczenia z długotrwałym przetrzymywaniem spółek. ABC, Indes, Windeln trzymamy zbyt długo i jest jak jest.
Może się wyraziłem niezbyt jasno, nie o ubezpieczenie chodzi a o sprawstwo wypadku gdy są ranni lub nawet gdy zginą ludzie. kto stanie przed Temidą samochód, ubezpieczyciel, Uber??? To wcale nie jest takie proste jak Ci się wydaje. Bo czy można przy dzisiejszych przepisach sądzić Sztuczną IT, czy autonomiczny samochód? Jeszcze długa droga.
A tymczasem w Polsce
KOLIZJA UBERA Z... UBEREM !
Dzisiejszej nocy, około godz. 23, na skrzyżowaniu ulic Żwirki i Wigury i 17 Stycznia, doszło do dosyć nietypowej kolizji ! Mianowicie kierowca Ubera uderzył w... innego Ubera !
Wg. wstępnych oględzin winę ponosi kierowca Citroena, ponoć obywatel Ukrainy, który na domiar złego zbiegł z miejsca wypadku ! Oba samochody z uberwypożyczalni, na miejscu natychmiast pojawili się ich właściciele. Poszkodowanej klientce ,,innowacji" pierwszej pomocy udzielili, jak zawsze niezawodni, Ratownicy Ele Taxi ! Brawo !
To że wypadek to nic nadzwyczajnego, ale ciekawe dlaczego s.p.i.e.r.d.o.l.i.ł :lol: :lol: :lol:


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości