Kreacja pieniądza bezgotówkowego

kkk_arol
Kapral

Kreacja pieniądza bezgotówkowego

Postautor: kkk_arol » 22 lis 2008 11:36

Witam,
mam problem ze zrozumieniem kreacji pieniądza bezgotówkowego. I prosiłbym o pomoc. Może dla niektórych problem ten wyda się śmieszny, ale dla mnie nie jest.
Na stronie NBP znajduje się prezentacja:
http://www.nbportal.pl/pl/cw/prezentacj ... zm-kreacji
I do niej właśnie mam kilka pytań.
1. Czy te 1000 zł które zostały złożone w banku są papierowe czy elektroniczne?
2. czy bank pożycza 965 zł z dokładnie tych pieniędzy które otrzymał(35 zł idzie do NBP) czy tworzy nowe elektroniczne 965 zł(jeśli pożyczałby te które dostał to gdzie tu kreacja pieniądza bezgotówkowego? a jeśli tworzy nowe to co robi z tymi 965 które mu zostały?)
3. Czyli jeśli nowy bank staruje i daje depozyt do NBP 1000 zł to może udzielić pożyczki od razu na ok 27 tys? (1000 zł byłoby tym 3,5% które należy umieścić w NBP)

*** od tego tematu jeszcze jedno pytanie:
Na jakiej zasadzie oblicza się ile pieniędzy(gotówki) ma być wprowadzonych na rynek - chodzi mi o te pieniądze które drukuje Mennica.

Bardzo proszę o pomoc
Pozdrawiam.

Eonel82
Plutonowy

Postautor: Eonel82 » 26 sty 2017 23:25

To jest trochę pokręcone, sam pamiętam, że na studiach miałem z tym problem w kwestii zapamiętania i zrozumienia. Dzisiaj już wszystko zapomniałem. Autentycznie.

neemeroosi
Starszy szeregowy
Kontakt:

Postautor: neemeroosi » 05 lut 2017 11:41

Poszukaj artykułów w internecie, bo tak jak kolega wyżej pisze jest to mocno pokręcone i nie da się tego wyjasnić w dwóch słowach.

Wróć do „Polska”