Jak czytać notowani opcji WIG20

dyskusja na temat instrumentów pochodnych
mesklin
Starszy szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 27 mar 2006 13:26

Jak czytać notowani opcji WIG20

Postautor: mesklin » 27 mar 2006 13:36

Witam. :)

Nie gram na giełdzie (przynajmniej obecnie) i nie mam zbyt dużej wiedzy na ten temat. Jenakże mam pytanie. Może dla większości (lub wszystkich) będzie ono banalne ale poproszę o odpowiedź.

Jak odczytywać notowania opcji ??
Chodzi mi w szczególnośći o procentowe zmiany tych notowań. Dla przykładu OW20R6240(P) kosztowała 24.03.2006 r. (piątek) 18,00 pkt. (zmiana jej wynosiła +122 %). Natomiast ta sama opcja dnia 27.03.2006 r. (poniedziałek) kosztuje 15 pkt. (zmiana wynosi +85%).
Skoro procenty wskazują na wzrost to do czego on się odnosi. bo wedłu mnie (może się mylę) nie odnosi się napewno do poprzedniego kursu tejże opcji.
Bardzo proszę kogoś chętnego o wyjaśnienie mi tej kwestii lub podanie opisu w jaki sposób prawidłowo odczytywać tabele notowań opcji giełdowych.
Próbowałem sam w internecie odnaleść odpowiedź ale nie udało mi się.

Czy kurs odniesienia to kurs jaki ustalił wystawca opcji ??????


Z góry dziękuję za zaspokojenie mojego głodu wiedzy :)

REKLAMA


guru_rynku_opcji
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 253
Rejestracja: 14 cze 2005 19:20

Postautor: guru_rynku_opcji » 27 mar 2006 15:10

No widzę, że nikt się nie kwapi z wyjaśnieniami, więc ja muszę:)

Zmiana % dotyczy odchylenia od wartości teoretycznej, a nie od close z dnia poprzedniego. Możesz to sprawdzić na stronach np. biznes.interia.pl wpisując w okienku symbol danej opcji.
Po wyświetleniu szukaj kwoty podanej w nawiasie - jest to właśnie kurs teoretyczny, od którego liczona jest zmiana %, o którą pytasz.

pozdrawiam

serek
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 276
Rejestracja: 16 paź 2005 03:51

Postautor: serek » 27 mar 2006 19:53

hheheh Guru nie zawsze nie zawsze ;))))

np na http://akcje.net/notowania/?kat=g10

jest % od close poprzedniego dnia.


Pozdrawiam

mesklin
Starszy szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 27 mar 2006 13:26

Postautor: mesklin » 27 mar 2006 22:57

Dziękuję bardzo za wyjaśnienia :)

Dzięki też za wskazanie tabel z odmiennymi parametrami :)

Jeśli tylko jeszcze ktoś byłby uprzejmy wyjaśnić mi
skąd się bierze/co to jest wartość teoretyczna opcji,
to wtedy miałbym już całkowitą jasność.

Dziękuję.

serek
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 276
Rejestracja: 16 paź 2005 03:51

Postautor: serek » 28 mar 2006 00:14

co to jest wartość teoretyczna opcji,
Ales przywalil ;)) Prosta sprawa ale paskudnie sie to tlumaczy.

Zacznijmy od tego ze wartość tę bierze się pod uwagę podczas ustalania wartośći depozytu zabezpieczającego. Czyli jest cholernie istotna

Wezmy na przyklad OW20R6240 i aktualny kurs wig20 2874pkt. ile wg Ciebie jest warta ta opcja?? Badzmy szczerzy jest tam jakas wartosc czasowa (do czerwca moze sie jeszcze sporo wydarzyc) ale kto wierzy ze wig zejdzie ponizej 2400????

I teraz tak kurs opcji 12,85 pkt jesli jej WT zostanie ustalona na np 1000zl to depozyt bedzie ogromy, jesli natomiast bedzie np 5 zl to bedzie duzo mniejszy.

Najtrudniejsze to znalezc jakis sposob na rozsadne ustalenie tej wartości, a wiec
skąd się bierze
WT

Jak to powiedzial jeden z moich profesorow "Energia bierze sie ze wzorów ;)" i tak samo jest z WT. Stosuje sie chyba metode Scholsa-Blacka (na pewno nie tak sie pisze), a wzorki sa cholernie nieciekawe, zwieraja polowe alfabetu greckiego i nie sa skorelowane chyba tylko z dlugoscia skokow Malysza.
Wpisz sobie w googlach "wycena opcji" - fascynujaca lektura do poduszki ;)))

Pozdrawiam

guru_rynku_opcji
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 253
Rejestracja: 14 cze 2005 19:20

Postautor: guru_rynku_opcji » 28 mar 2006 08:26

do serka:

Kod: Zaznacz cały

hheheh Guru nie zawsze nie zawsze ))) np na http://akcje.net/notowania/?kat=g10 jest % od close poprzedniego dnia. Pozdrawiam
No oczywiście, że nie zawsze bo różne serwisy różnie to publikują, ale w tym konkretnym przypadku z pewnością chodziło o zmianę do wartości teoretycznej.
Dla przykładu OW20R6240(P) kosztowała 24.03.2006 r. (piątek) 18,00 pkt. (zmiana jej wynosiła +122 %). Natomiast ta sama opcja dnia 27.03.2006 r. (poniedziałek) kosztuje 15 pkt. (zmiana wynosi +85%).
pozdrawiam

mesklin
Starszy szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 27 mar 2006 13:26

Postautor: mesklin » 28 mar 2006 18:50

Czyli rozumiem, że WT opcji jest zmienna, a jej wysokość zależy od szeregu czynników typu: kurs instrumentu bazowego, czas jaki pozostał do realizacji opcji, poprzedni kurs opcji, jej wartość wewnętrzna itp.

Znalazłem arkusz kalkulacyjny dzięki któremu zobaczyłem jakie czynniki/parametry potrzebne są do obliczenia WT opcji (na stronie www.gpw.com.pl).


(Chyba że źle rozumienm)


Jeśli wpiszę tam dane z 28.03.2006 r. to będę miał WT danej opcji na dzień następny od którego będzie liczona procentowa zmiana jej wartośći podawana w tabelach na www.parkiet.com czy biznes.interia.pl ???
Jeśli wnioskuję źle to prosze mnie poprawić... Szczególnie chodzi mi o to, czy parametry użyte z sesji dnia poprzedniego pokazują Wartość Teoretyczną opcji od której będzie liczona procentaowa zmiana dnia następnego.

Tak na marginesie chciałbym dodać, że podziwiam osoby które potrafią inwestować w tego typu instrumenty giełdowe. Chyba trzeba mieć niesamowity dar przewidywania i ogromne pojęcie o koniecznych kalkulacjach, które należy przeprowadzić, żeby w to inwestować. Stwierdzam tak po kilkudniowej obserwacji OW20R6240, ktora według mnie nie przedstawia przecież żadnej wartości. Jedynie można uzyskać spore dochody na spekulacji taką opcją (-chyba że znów się mylę) lub nieźle stracić.

Jest to bardzo ciekawe.

Dale_Cooper
Sierżant
Posty: 47
Rejestracja: 03 kwie 2006 09:32

Postautor: Dale_Cooper » 03 kwie 2006 09:43

Czyli rozumiem, że WT opcji jest zmienna, a jej wysokość zależy od szeregu czynników typu: kurs instrumentu bazowego, czas jaki pozostał do realizacji opcji, poprzedni kurs opcji, jej wartość wewnętrzna itp.
tak jest, a najważniejszym czynnikiem jest 'zmienność' (volatility) instrumentu bazowego
Znalazłem arkusz kalkulacyjny dzięki któremu zobaczyłem jakie czynniki/parametry potrzebne są do obliczenia WT opcji (na stronie www.gpw.com.pl).
na stronie KDPW codziennie podawane są aktualne wskaźniki, które należy tylko wstawić do wzoru Blacka-Scholesa - i wcale nie jest on tak strasznie skomplikowany jak ktoś tu wspominał :) co więcej - jest całkiem prosty i łatwo się go implementuje 8)

pozdrawiam
Marcin


Wróć do „Kontrakty, opcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości