TOORA [TOR] cz.II

wszystko na temat spółek publicznych
spiidi
Starszy chorąży
Posty: 1779
Rejestracja: 14 kwie 2006 20:42
Lokalizacja: ze swoich stron

Postautor: spiidi » 03 sie 2007 10:37

jeszcze zielono nie panikować !!!!!
"Drzewo nie smagane wichrem, rzadko kiedy wyrasta silne i zdrowe a Zwycięstwo bez możliwości klęski jest zwycięstwem bez chwały. "

REKLAMA


tut666
Młodszy chorąży
Posty: 489
Rejestracja: 20 mar 2006 21:29

Postautor: tut666 » 03 sie 2007 11:00

tez tak myśle mimo ***** fundamentów spólki to kurs jest jednak troche śmieszny.

śmieszny bo co?

bo 1/3 tego co misiąc temu?

bo nominalnie niski???


jak dla mnie to toora przy obecnych wynikach jest kilka razy za droga.. wystarczy porównać kapitalizacje z zyskiem (stratą) i jak to wypada ilościowo na akcje.... masakra... dużo wyższe wskaźniki niż debiutanci, czy mocne branże ciągnące rynek..

pozdro, tut

ende
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 271
Rejestracja: 21 maja 2007 08:03

Postautor: ende » 03 sie 2007 11:13

Poszperałem trochę w sieci no i można znaleźć kilka ciekawych rzeczy.
Jedna z nich.

Obrazek

spiidi
Starszy chorąży
Posty: 1779
Rejestracja: 14 kwie 2006 20:42
Lokalizacja: ze swoich stron

Postautor: spiidi » 03 sie 2007 11:44

jeszcze zielono nie panikować !!!!!
i już......czerwono
"Drzewo nie smagane wichrem, rzadko kiedy wyrasta silne i zdrowe a Zwycięstwo bez możliwości klęski jest zwycięstwem bez chwały. "

wnikliwy
Chorąży
Posty: 790
Rejestracja: 13 lut 2007 18:40

Postautor: wnikliwy » 03 sie 2007 11:54

zanim spadniecie głęboko poniżej 8,00 zł
chciałbym Wam zaproponować coś
na czym nie powinniście stracić

tylko na pryw.

pozdr.
Obrazek

MarcinDK_74760
Podporucznik
Posty: 13254
Rejestracja: 18 kwie 2006 09:19

Postautor: MarcinDK_74760 » 03 sie 2007 12:00

Jak stracić zaufanie rynku?

Piątek, 3 sierpnia (08:20) , PARKIET

Renzo Poli, były prezes Toory Poland, zrezygnował ze stanowiska pod koniec czerwca. Przedstawiciele spółki zapewniali wówczas, że odszedł z przyczyn osobistych. Niespełna miesiąc później firma zaskoczyła akcjonariuszy ponad 30- procentową obniżką prognozy przychodów, a kurs akcji Toory runął w dół, w ślad za prognozą.

Nowy zarząd nie pofatygował się jednak, by ostrzec udziałowców o kolejnych trupach w szafie. Inwestorzy i analitycy oczekiwali, że w II kwartale firma wykaże kilkumilionową stratę, a cały rok 2007 zakończy na plusie.

Teraz okazuje się, że Toora nie nauczyła się niczego z poprzedniej reakcji rynku. Firma czekała aż do wyników za II kwartał i dopiero wtedy "pochwaliła się", że z powodu bałaganu w magazynach straciła kilkanaście milionów złotych. Jeszcze bardziej niepokojące są koszty związane z niską jakością wyrobów Toory czy dodatkowe wydatki na uruchomienie nowych linii produkcyjnych (które, notabene, będą zapewne pracowały na pół gwizdka, zanim Toora znajdzie nowych klientów na swoje alufelgi).
czytaj dalej


Dobra praktyka (i ustawy o rynku kapitałowym) nakazuje, by w takich sytuacjach informować akcjonariuszy natychmiast, kiedy to tylko możliwe, o ewentualnych dodatkowych odpisach. Koszty nieudolności poprzedniego zarządu Toory i błędnej polityki informacyjnej obecnego ponieśli, niestety, drobni inwestorzy oraz przyszli emeryci (OFE należą do głównych udziałowców spółki). Po wczorajszej wyprzedaży kurs papierów musiałby wzrosnąć o 160 proc., aby osiągnąć poziom notowań przed korektą prognoz.

Toora zaskoczyła wielkością straty

Kurs Toory spadł wczoraj o 33,7 proc., właściciela zmieniło 13 procent akcji. Nowy zarząd planuje, że firma powróci do poprzedniej rentowności dopiero w 2009 roku. Na razie próbuje odzyskać utracone zlecenia.

Dwa tygodnie temu, podczas publikacji komunikatu o niższej prognozie, zarząd Toory Poland sugerował, że drugi kwartał firma zakończy pod kreską. Jednak nikt nie spodziewał się, że producent felg aluminiowych straci prawie 40 mln zł. Informacja wywołała kolejną falę wyprzedaży akcji spółki - pod koniec dnia, po spadku o 33,7 proc. kosztowały już tylko 8,15 zł. Właściciela zmieniło 2,8 mln akcji, czyli 13 proc. kapitału.

Felgi na przemiał

Na tak wysoką stratę Toory złożyły się trzy czynniki. Pierwszy to dodatkowe wydatki na uruchomienie nowych linii produkcyjnych. Kosztowały one spółkę około 12,5 mln zł. Kolejne 10,8 mln zł to koszt przetopienia i ponownego przetworzenia wadliwych felg. Większość pozostałej kwoty to efekt niedoborów magazynowych.

Przychody spółki, mimo wzrostu sprzedaży komponentów aluminiowych do aut oraz grzejników, były o 4 proc. niższe i wyniosły 68,8 mln zł.

- W drugiej połowie roku nie przewidujemy żadnych nadzwyczajnych strat - zapowiada Radosław Kuras, członek zarządu odpowiedzialny za sprawy administracyjno-finansowe. Firma chce osiągnąć w tym okresie dodatni wynik EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację). Przedstawiciel spółki nie wypowiada się na temat szacunków wyniku w drugim półroczu. Wiadomo jednak, że wynik netto za cały 2007 rok będzie ujemny. - Nie ma szans na odrobienie dotychczasowej straty - mówi R. Kuras.

Zapowiada jednocześnie, że pod koniec trzeciego kwartału firma opublikuje prognozę na przyszły rok. Zastrzega jednak, że znalezienie zleceń, które pomogą wypełnić moce produkcyjne, zajmie sporo czasu, a do rentowności EBITDA z poprzednich lat Toora powróci dopiero w 2009 roku.

Kłopoty firmy wyszły na jaw po rezygnacji jednego z dużych klientów z usług Toory. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o Opla. - Nadal staramy się o uzyskanie homologacji od tego kontrahenta na nowe produkty. Niedawno otrzymaliśmy od niego zapytanie o nasze moce produkcyjne. Jest więc szansa na odzyskanie części wcześniej planowanych zleceń - mówi członek zarządu Toory.

Obietnice na przyszłość

Nowy zarząd obiecuje, że Toora wyjdzie na prostą. - Plan naprawczy zostanie przedstawiony inwestorom w ciągu najbliższych miesięcy - mówi Francesco Taglietti, pełniący obowiązki prezesa i jeden z dwóch głównych udziałowców. We wdrażaniu programu naprawczego ma pomóc Andrzej Korbel, nowy dyrektor finansowy, pracujący w spółce od wtorku. Firma, zgodnie z zapowiedziami, nie planuje zwolnień grupowych, ale liczy, że zatrudnienie spadnie w sposób naturalny, w wyniku odejść i nieprzedłużania umów pracownikom tymczasowym. Według R. Kurasa, zatrudnienie w ten sposób może obniżyć się o 100-150 osób. To kilkanaście procent załogi (obecnie w firmie pracuje 1060 osób).

Jerzy Mączyński
------------------------------------------------------------------------------------

A ciekawe co powiedza chłopaki z Amplico Life SA, Warszawa
jeszcze się nie wypowiadali o swojej inwestycji roku :lol: :lol: :lol:

wnikliwy
Chorąży
Posty: 790
Rejestracja: 13 lut 2007 18:40

Postautor: wnikliwy » 03 sie 2007 12:09

zanim spadniecie głęboko poniżej 8,00 zł
chciałbym Wam zaproponować coś
na czym nie powinniście stracić

tylko na pryw.

pozdr.
kurde żeby później nie było na mnie że poruszyłem spadkowy temat
:shock:
Obrazek

everest
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3947
Rejestracja: 26 maja 2006 23:59
Lokalizacja: West

Postautor: everest » 03 sie 2007 12:10

no to 8 przebiło,ale widać że na razie paniki nie ma

Ptasior
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2623
Rejestracja: 26 sty 2006 21:10
Lokalizacja: z piastowskiego gniazda

Postautor: Ptasior » 03 sie 2007 12:11

jeszcze zielono nie panikować !!!!!
i już......czerwono

to się nazywa cięcie strat przez wczorajszych łapaczy noży
"Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie."

Obrazek

misiowaty
Chorąży sztabowy
Posty: 5851
Rejestracja: 31 sty 2007 19:37
Lokalizacja: WIDZEW

Postautor: misiowaty » 03 sie 2007 12:12

no to 8 przebiło,ale widać że na razie paniki nie ma
nie bylo popytu to i zaczelo spadac.logiczna konsekwencja
Obrazek
Obrazek

samun
Chorąży
Posty: 844
Rejestracja: 07 paź 2006 19:44

Postautor: samun » 03 sie 2007 12:14

Otworzyli następną szafę? Obstawiamy jakie będzie dno w tym roku? Poniżej 5 zł?

ramzes33
Starszy sierżant
Posty: 90
Rejestracja: 26 lip 2007 16:40

Postautor: ramzes33 » 03 sie 2007 12:14

pozbyłem sie *** po 8,4 i 7,9 allejuja. moja wtopa roku wtopa roku!!!!!!
na 5 zł ***** zwalą zaraz . jestem załamny
:cry:

Romino
Chorąży
Posty: 841
Rejestracja: 14 kwie 2007 22:08

Postautor: Romino » 03 sie 2007 12:16

ale macie jazde -40 % znowu w 2 dni cholera kto to jeszcze bierze ?
Powyżej tekst i opinie nie są rekomendacjami w myśl stosownej ustawy, to tylko moje osobiste zdanie
lub przypuszczenia
Warren Buffett thank you ! !

misiowaty
Chorąży sztabowy
Posty: 5851
Rejestracja: 31 sty 2007 19:37
Lokalizacja: WIDZEW

Postautor: misiowaty » 03 sie 2007 12:17

pozbyłem sie *** po 8,4 i 7,9 allejuja. moja wtopa roku wtopa roku!!!!!!
na 5 zł ***** zwalą zaraz . jestem załamny
:cry:
czekamy jeszcze na efekty odbicia u jureczka :twisted:
Obrazek
Obrazek

jomat_43899
Podporucznik
Posty: 17197
Rejestracja: 29 cze 2005 00:24
Lokalizacja: Świdnica

Postautor: jomat_43899 » 03 sie 2007 12:19

z wczoraj
Wspólczuję tym co mają od dłuższego czasu akcje tej spółki, i gratuluję tym co kupili dziś trzy razy taniej niż jeszcze miesiąc temu.
gratulacje przyjęte :lol:


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 146 gości