EKOEXPORT - księga XXVII

wszystko na temat spółek publicznych
Użytkownik z banem
Sierżant
Posty: 64
Rejestracja: 04 maja 2013 00:07

Postautor: Użytkownik z banem » 06 maja 2013 14:32

... Co to jest te 5 mln kredytu przy 27 mln kapitału własnego? No slucham? .....
i co z tego...

mogę ci podawać dziesiątki spółek, które pokazywały, że mają "kapitał własny", wielokrotnie wyższy od kredytu, a jak przychodziło do spłaty, okazało się, że "kapitał własny" jest wirtualny i nie da się nim spłacać długów...

Polskie Jadło 2011 r
46 mln "kapitału własnego"
12 mln długow...
rok później ogłosili bankructwo likwidacyjne

JAGO 2011
146 mln kapitału własnego
56 mln długów
rok później ogłosili bankructwo likwidacyjne....


popatrz na IDM, CALATRAVĘ itp.

.

REKLAMA


farel
Starszy chorąży
Posty: 1695
Rejestracja: 13 mar 2010 19:23

Postautor: farel » 06 maja 2013 14:39


czytam czytam i 10 raz tych samych głupot nie zdzierżyłem :D
Jakie spadające kapitały własne? Przecież kapitały własne w I kwartale 2013 zwiekszyły się o 3 mln złotych!!!
Zadłużenie urosło, ale wcześniej wcale go nie było. Teraz raptem mają 5 mln kredytu obrotowego więc o jakim rosnącym zadłużeniu mówimy? Co to jest te 5 mln kredytu przy 27 mln kapitału własnego? No slucham? Dług to normalna rzecz w biznesie bo jest tańszy od kapitału własnego i zapewne jeszcze wzrośnie bo obecnie jest wskaźnik dług/kapitał własny wynosi raptem 20% czy niziutko.
Co do przepływów to ciężko coś powiedzieć w tej chwili inwestycyjne są ujemne i to akurat nic złego, bo spółka inwestuje w infrastrukture. Mozna się przyczepić do operacyjnych, które są ujemne ze względu na wzrost zapasów i należnosci. Na raize nie można powiedziec ze jest to jednoznacznie negatywne zjawisko bo spolka zwieksza sprzedaż bo slabiutkim III i IV kwartale 2012 roku wiec i zapotrzebowanie na kapital obrotowy rosnie. Te pozycje trzeba obserwowac w nastepnych okresach i wtedy oceniac.
...to powiedz mi ile kosztuje kapitał własny, ideałem jest, czy jak niektórzy mówią złotą zasadą, że spółka finansuje się z kapitału własnego i to w zakresie działalności bieżącej jak i w inwestycjach ............. 8) 8) 8)
ideałem? złotą zasadą? kto tak mówi? jezeli juz poruszamy ksiązkowe reguły to złota reguła bilansowa mówi o tym ze przedsiębiorstwo powinno finansowac kapitalem wlasnym aktywa trwale, czyli kapital wlasny ma byc wiekszy od aktywow trwalych i to eko export na razie spelnia z nawiązką (aktywa trwale 17 mln a kapital wlasny 26 mln).

Co do kosztu kapitały własnego to cięzko go wyliczyć, ale generalnie jest droższy od długu gdyż:
- kapitał dłużny ma mniejsze ryzyko gdyż jest pierwszy w kolejnosci do zaspokojenia, (koszt kapitału jest wprost proporcjonalny do ryzyka)
- kapitał dłużny zapewnia tarcze podatkową
- ponadto w przypadku ROA>koszt długu, dług zapewnia efekt pozytywnej dzwigni zwiekszajac ROE dla akcjonariuszy

takie tam podstawy :lol:

starylis_248687
Starszy chorąży
Posty: 1124
Rejestracja: 27 lip 2009 08:00

Postautor: starylis_248687 » 06 maja 2013 14:41

byłoby idealnie, jakby tutejsi MACHERZY i GURU mieli jakieś, choćby podstawowe pojęcie o ekonomii...
PO - sojusz chytrych szubrawców z ciemniakami.

"Jeśli poz­wo­lisz, by ro­bac­two się roz­mnożyło - rodzą się pra­wa ro­bac­twa. I rodzą się piew­cy, którzy będą je wysławiać."

Użytkownik z banem
Sierżant
Posty: 64
Rejestracja: 04 maja 2013 00:07

Postautor: Użytkownik z banem » 06 maja 2013 14:42

- kapitał dłużny zapewnia tarcze podatkową
...
dopisz jeszcze,
że celem przedsiębiorstwa jest generowanie strat,

bo dzięki temu zyskuje "wartościowe aktywo" jakim jest "tarcza podatkowa"


:lol: :lol: :lol:

Anankofan7
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2534
Rejestracja: 24 wrz 2012 21:15

Postautor: Anankofan7 » 06 maja 2013 14:43

farel zobacz w roczny 1,8 miliona straty zamiast 1,5 zysku jaka piękna tarcza podatkowa :lol:
Lemingi za jakiś czas się skapną, że ani wcale nie należą do elity, ani materialnie, ani też to wykształcenie, które zdobyli, to tylko bezwartościowy papier i mogą z nim handlować rajstopami

Martins_57614
Podporucznik
Posty: 18989
Rejestracja: 14 gru 2005 16:19
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Martins_57614 » 06 maja 2013 14:45

Zysk (strata) netto 1 594
Miało być i jest... :D
tak, pisalem,że zrobią zysk..., tylko nie widzisz jak jest zrobiony, oj Martins :wink:
Częściowo wyjaśnienie jest w dzisiejszym wywiadzie... :wink:
no właśnie, trudna sytuacja skoro prezesa nie dopuscili, tylko wyciagneli najcięższą artylerię do wywiadu :), a sama spółka byc może (jak uporzadkuje swoje sprawy) jeszcze spełni oczekiwania akcjonariuszy
Kazimierz Górski na picowanie Engela po Korei bo (wg niego bylo świetnie), odpowiedział :"skoro było wg niego tak dobrze, to dlaczego wynik jest tak zły"

Martins, zarabiaj jak najwięcej ( ale ja na dzień dzisiejszy zdania nie zmieniam)
pzdr
a kiedy ostatnio był prezes w wywiadzie?
no własnie, kiedy ?, wlaściciwe po co w spółce prezes zarządu, skoro RN zarządza, kiedyś byl taki w polityce Krzaklewski mu było, też sterował z tylnego siedzenia,jak to sie skończyło to wiemy, ja wiem, ze pan intelokutorz wywiadu dzisiejszego w tv był w czołówce wprost najbogatszych już w 1991, wiec tym bardziej podchodzę z pewną ostroznościa :wink:
Prześledź poprzednie wywiady, zawsze ta sama osoba może prezes się wstydzi, może zarobiony jest po pachy, albo zwyczajowo głos ma niemedialny nie mnie to roztrząsać... :wink:
Tym sposobem można się nawet czepić do kulek EKO że swoją strukturą pod mikroskopem nie przypominają zwyczajowych kulek... :wink:
SUKCES JEST WYNIKIEM WŁAŚCIWEJ DECYZJI

wisniewski.inwestycje
Podporucznik
Posty: 13604
Rejestracja: 22 lut 2012 12:28
Lokalizacja: Warsaw nasza piękna

Postautor: wisniewski.inwestycje » 06 maja 2013 14:45

marża netto 28% i będzie większa
prognoza niezagrożona - a wiele wskazuje na to, że zostanie istotnie przekroczona
zakład w Kazachstanie w budowie
transporty kulek dostarczane są regularnie i to w dużych ilościach
kolejne kwartały będą już w nowych cenach
jak nie zrobią w tym roku 20 mln to będę zawiedziony :wink:

moim zdaniem nie ma co sie podniecac rentownoscia bo ona troszke dziwnie wyglada biorac pod uwage wszytkie inne dane.

pzreuchody spadaja naleznosci wzrastaja izadluzaja sie dodatkwo o ponad 2 mln a przy tym chwala sie ze koszty obslugi finanswoej sa w 1 qw mniejsze niz w tamtym roku( pzreniosa oni to na inne kw). kapitaly wlasne spadaja.

jelsi chodzi o rentownosc to pisza o modernizacji o tym ze koszty transportowe spadly o tym ze zapasy zostaly sprzedane w nowych wyzszych cena tyle ze zapasy te zmniejszyly sie o 500 k PLN...Pytanie na czym mozna najwiecej podpicowac ta rentownosc bo realnej kasy nie widac.

generlanie biznes poki co nie gereuje pieniedzy co widac na cashflow jest stymulowany pzrez rosnacy dlug .

biorac pod uwage wycene 200 mln to te raporty sa delikanie mowiac slabowate.

Reasumując to co co raz bardziej niepokoi:

- rosnące zadłużenie
- spadające przychody
- spadające kapitały własne
- przepływy niestety fatalne
... a na drugiej szali mamy zysk netto, marża marzenie :lol: zobaczymy czy w następnych kwartałach jest do utrzymania. Do tego są ciągłe dostawy kulek :wink: które z Q na Q będą wyższe :wink: . Co do należności to należy je pomniejszyć o 4 bańki za licencje, które zostaną spłacone towarem. Sumując , pierwsze promyki słońca już są i mam nadzieję że nie przesłoni je żadna Kazachska chmura :wink:

I chyba tyle w temacie. Daję wam spokój do wyników za I kwartał PMI i KOV. Wtedy porównanie w sprawie zakładów. Tylko znowu nie prowokujcie. Zysk jest i to spory. Nie mam i nie będę miał chyba, że spadnie do 12 zł ale na to na razie sie nie szykuje.

farel
Starszy chorąży
Posty: 1695
Rejestracja: 13 mar 2010 19:23

Postautor: farel » 06 maja 2013 14:47

... Co to jest te 5 mln kredytu przy 27 mln kapitału własnego? No slucham? .....
i co z tego...

mogę ci podawać dziesiątki spółek, które pokazywały, że mają "kapitał własny", wielokrotnie wyższy od kredytu, a jak przychodziło do spłaty, okazało się, że "kapitał własny" jest wirtualny i nie da się nim spłacać długów...

Polskie Jadło 2011 r
46 mln "kapitału własnego"
12 mln długow...
rok później ogłosili bankructwo likwidacyjne

JAGO 2011
146 mln kapitału własnego
56 mln długów
rok później ogłosili bankructwo likwidacyjne....


popatrz na IDM, CALATRAVĘ itp.

.
z idm i calatrava mi nie wyskakuj bo tam kapital wlasny to byly wirtualne aktywa finansowe, udzialy w jakichs wydmuszkach i w przypadku IDM obligacje bankrutów.

Liczy sie co sie sklada na ten kapitał własny. W jago dużą jego część stanowiły wartości niematerialne i prawne.
Tak samo było w polskim jadle. Tam aktywa na koniec 2011 wynosily 46 mln, kapitał własny 22 mln a wartosci niematerialne 21 mln, czyli prawie caly kapital własny. Kredyty 18 mln. Co tu porównywac do eex jak tutaj jest niecaly milion wartosci niematerialnych :lol:

starylis_248687
Starszy chorąży
Posty: 1124
Rejestracja: 27 lip 2009 08:00

Postautor: starylis_248687 » 06 maja 2013 14:49

- kapitał dłużny zapewnia tarcze podatkową
...
dopisz jeszcze,
że celem przedsiębiorstwa jest generowanie strat,

bo dzięki temu zyskuje "wartościowe aktywo" jakim jest "tarcza podatkowa"


:lol: :lol: :lol:
Ty se książkę do mikroekonomii zassaj z neta, bo pieniędzy nie wydasz. i drugą do finansów. tylko kto Ci przeczyta tak, żebyś zrozumiał?
PO - sojusz chytrych szubrawców z ciemniakami.

"Jeśli poz­wo­lisz, by ro­bac­two się roz­mnożyło - rodzą się pra­wa ro­bac­twa. I rodzą się piew­cy, którzy będą je wysławiać."

farel
Starszy chorąży
Posty: 1695
Rejestracja: 13 mar 2010 19:23

Postautor: farel » 06 maja 2013 14:49

farel zobacz w roczny 1,8 miliona straty zamiast 1,5 zysku jaka piękna tarcza podatkowa :lol:
wiem wiem, ale rynek patrzy w przyszlosc :lol:
a te 4 mln ktore "zniknely" po audycie wroca do spolki tylko w ratach i w dluzszym okrsie czasu.

ps. ogolnie mozecie sobie prowadzic niekompetentna nagonke, ale w wynikach na prawde ciezko sie do czegos przyczepic. jedyny minus to dla mnie to ze raport wrzucaja jako jakies skany zamiast normalny dokument :lol:
no i moze jeszcze te przeplywy operacyjne ale to na razie tylko lampka ktora trzeba obserwowac w nastepnych okresach

mk
Chorąży sztabowy
Posty: 5992
Rejestracja: 14 mar 2010 15:02

Postautor: mk » 06 maja 2013 14:58

czy ma ktoś dzisiejszy wywiad. Podobno padło w nim stwierdzenie o zysku netto za kwiecień równym 1 mln PLN ?

Bazuka
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2321
Rejestracja: 21 gru 2011 09:52
Lokalizacja: z Bazy" Adam"

Postautor: Bazuka » 06 maja 2013 15:01

no nic czekamy na 2 kw :D
:arrow: Eko-Hossa do 2015r
Obrazek

Użytkownik z banem
Sierżant
Posty: 64
Rejestracja: 04 maja 2013 00:07

Postautor: Użytkownik z banem » 06 maja 2013 15:11

Ty se książkę do mikroekonomii zassaj z neta, bo pieniędzy nie wydasz. i drugą do finansów. tylko kto Ci przeczyta tak, żebyś zrozumiał?
a teraz serio

znasz kogoś, kto skończył studia ekonomiczne i otworzył jakąś firmę ?
[z wyłączeniem "doradztwa, inwestycji itp..]

większość absolwentów ekonomii ląduje na ;
- etatach
- bezrobociu
- zmywkach w UK

a to najlepszy dowód, że studia ekonomiczne są niepotrzebe

Użytkownik z banem
Sierżant
Posty: 64
Rejestracja: 04 maja 2013 00:07

Postautor: Użytkownik z banem » 06 maja 2013 15:13

czy ma ktoś dzisiejszy wywiad. Podobno padło w nim stwierdzenie o zysku netto za kwiecień równym 1 mln PLN ?
przyłączam się do pytania
podobno zysk o 1 mln, a zadłużenie tylko 2 mln

starylis_248687
Starszy chorąży
Posty: 1124
Rejestracja: 27 lip 2009 08:00

Postautor: starylis_248687 » 06 maja 2013 15:21

znam
PO - sojusz chytrych szubrawców z ciemniakami.

"Jeśli poz­wo­lisz, by ro­bac­two się roz­mnożyło - rodzą się pra­wa ro­bac­twa. I rodzą się piew­cy, którzy będą je wysławiać."


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 199 gości