Echo Investment [ECH] ksiega II

wszystko na temat spółek publicznych
bieniub78
Sierżant sztabowy
Posty: 145
Rejestracja: 02 sie 2013 18:15

Postautor: bieniub78 » 20 paź 2014 14:59

Echo jak widać rośnie szybciej niż rynek mieszkaniowy. W pierwszym i drugim kwartale spółka opędzlowała po około 100 mieszkań, natomiast w trzecim ponad 120. Rynek natomiast w drugim i trzecim kwartale zanotował spadek względem pierwszego. Oby tak dalej. Jeśli wziąć pod uwagę, że budują w segmencie wyższym to także spodziewane osłabienie sprzedaży w pierwszym kwartale przyszłego roku nie musi się odbić na dynamice sprzedaży Echo.

REKLAMA


darektomczyk
Starszy sierżant
Posty: 71
Rejestracja: 02 gru 2013 16:39

Postautor: darektomczyk » 20 paź 2014 22:58

Może choć to, że insider wydał niecałe 30k ruszy nieco kursem:

Raport bieżący 47/2014
Zarząd spółki Echo Investment SA (dalej: Emitent) informuje, że w dniu 20 października 2014 roku Emitent otrzymał zawiadomienie, na podstawie którego osoba pełniąca w strukturze organizacyjnej Emitenta funkcje kierowniczą i posiadająca dostęp do informacji poufnych, informuje o dokonaniu w 2014 roku transakcji nabycia akcji spółki Echo Investment SA, których łączna wartość przekroczyła 5.000 EUR.
Transakcje kupna zostały dokonane na rynku regulowanym w systemie notowań ciągłych, odpowiednio:
- w dniu 30 maja 2014 r. - kupno 639 sztuk akcji po średniej cenie 6,11 zł za akcję;
- w dniu 2 czerwca 2014 r. - kupno 461 sztuk akcji po średniej cenie 6,30 zł za akcję;
- w dniu 3 czerwca 2014 r. - kupno 1.385 sztuk akcji po średniej cenie 6,39 zł za akcję;
- w dniu 6 czerwca 2014 r. - kupno 750 sztuk akcji po średniej cenie 6,59 zł za akcję;
- w dniu 17 października 2014 r. - kupno 1.515 sztuk akcji po średniej cenie 6,1 zł za akcję.
Informujący wniósł o utajnienie danych osobowych powołując się na treść §3 ust.2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2005r. w sprawie przekazywania i udostępniania informacji, o niektórych transakcjach instrumentami finansowymi oraz zasad sporządzania i prowadzenia listy osób posiadających dostęp do określonych informacji poufnych.


kolron
Młodszy chorąży
Posty: 636
Rejestracja: 21 wrz 2011 08:36

Wywiad - Ostatnia w tym roku szansa na obligacje Echo Invest

Postautor: kolron » 20 paź 2014 22:58

Ostatnia w tym roku szansa na obligacje Echo Investment

Piotr Gromniak, prezes zarządu Echo Investment SA rozmawia z redakcją StockWatch.pl o trwającej publicznej emisji obligacji serii D oraz planach inwestycyjnych spółki

StockWatch.pl: Od poniedziałku można zapisywać się na obligacje serii D. Echo Investment oferuje inwestorom, podobnie jak we wcześniejszej serii, trzyipółletnie papiery z kuponem opartym o WIBOR 6M plus 3,15 pp. Nie myśleliście Państwo o zaoferowaniu stałego oprocentowania?
....

http://www.stockwatch.pl/artykuly/post/ ... tment.aspx

darektomczyk
Starszy sierżant
Posty: 71
Rejestracja: 02 gru 2013 16:39

Postautor: darektomczyk » 22 paź 2014 11:24

Uplasowali w naprawdę ekspresowym tempie. W jeden dzień chyba nikomu się do tej pory nie udało?

darektomczyk
Starszy sierżant
Posty: 71
Rejestracja: 02 gru 2013 16:39

Postautor: darektomczyk » 04 lis 2014 14:43

Echo zdobyło trzy nagrody w IV edycji konkursu EuropaProperty:
1. Echo jako deweloper powierzchni biurowch
2. Q22 jako projekt najbardziej zielony
3. Park rozwoju jako najlepszy obiekt biurowy
http://www.ceeinvestmentawards.com/en/news/240

kolron
Młodszy chorąży
Posty: 636
Rejestracja: 21 wrz 2011 08:36

JLL: Rynek nieruchomości biurowych po III kw. 2014 r.

Postautor: kolron » 05 lis 2014 08:13

JLL: Rynek nieruchomości biurowych po III kw. 2014 r.

W III kw. w Polsce oddano do użytku ok. 130 000 mkw. biur. Rynek rozwija się dynamicznie w całym kraju, w odpowiedzi na wysokie zapotrzebowanie ze strony najemców. W Warszawie utrzymuje się trend modernizacji starszych obiektów.

http://echo.stockwatch.pl/raporty-branz ... -kw-2014-r

trustno1
Starszy kapral
Posty: 8
Rejestracja: 10 lis 2014 19:26

Postautor: trustno1 » 10 lis 2014 19:42

Zastanawiam się, czemu rynek nie widzi tej spółki.
Wskaźniki jak malowane, zasobna w gotówkę i rentowna. Do tego parę pozytywnych rekomendacji.

Czy przeszkodą jest wysoki wskaźnik pustostanów w Warszawie? Czy może ogólne obawy o przyszłość gospodarczą w Europie? Ilość transakcji na rynku nieruchomości jednak wskazuje na to, że nie jest źle w tym sektorze.
A może chodzi tu o sprzedaż swojego udziału przez głównego właściciela?

Wygląda na to, że aktualnie ktoś się myli – albo rynek, albo wyceniający.

Może ktoś się podzieli swoimi przemyśleniami.

felixjeager80
Sierżant sztabowy
Posty: 168
Rejestracja: 27 kwie 2011 20:19

Postautor: felixjeager80 » 11 lis 2014 21:37

W mojej ocenie i w wielkim skrócie: rynek jak najbardziej "widzi" tę spółkę (vide: traktowanie przez rynek innych dev komercyjnych - GTC, PHN, Rank), tylko kluczowy jest sposób wyjścia M. Sołowowa z akcjonariatu (jeśli w ogóle).
Inwestorzy 1) spodziewają się podaży (np. wariant sprzedaży przez M.S. pakietu poniżej progu wezwania i sypnięcie pozostałych akcji w rynek np. przez przyspieszoną księgę popytu (ABB)), 2) wysokiego dyskonta za duży pakiet (z tego co pamiętam w mediach pojawiała się wycena ok. 6-6,5 PLN).
I na dodatek to jeszcze "nie czas" dla deweloperów komercyjnych - teraz jest ostra budowa pod popyt na powierzchnie biurowe za 2-3 lata...

Tak czy siak w mojej ocenie spółka jest świetna (jestem zarówno akcjonariuszem jak i obligatariuszem) i chwilowym trendem horyzontalnym się nie przejmuje....spółka produkuje NAV jak oszalała i pamiętam czas jak była notowana z premią do wartości księgowej....liczę, że prędzej czy później wrócimy do tego:):):)

kolron
Młodszy chorąży
Posty: 636
Rejestracja: 21 wrz 2011 08:36

Rosnąca sprzedaż mieszkań wzmocniła wynik kwartalny Echo

Postautor: kolron » 14 lis 2014 13:14

Rosnąca sprzedaż mieszkań wzmocniła wynik kwartalny Echo

W III kwartale grupa inwestycyjno-deweloperska zanotowała skokową poprawę zysków w porównaniu do ubiegłego roku. Ważnym punktem okazał się segment mieszkań, gdzie sprzedaż dała się porwać trwającej na rynku hossie.

http://wiadomosci.stockwatch.pl/rosnaca ... cje,121208

kolron
Młodszy chorąży
Posty: 636
Rejestracja: 21 wrz 2011 08:36

Echo ma chętnego na ponad 1/5 powierzchni biurowej w Q22

Postautor: kolron » 14 lis 2014 13:19

Echo ma chętnego na ponad 1/5 powierzchni biurowej w Q22

Firma Deloitte wynajmie 11 tys. mkw z ponad 50 tys. mkw. powstającym w centrum Warszawy biurowcu Q22. Co ciekawe, decyzja firmy konsultingowej ma miejsce na dwa lata przed terminem zakończenia budowy. Koszt realizacji największej inwestycji Echo to 0,5 mld zł.

http://wiadomosci.stockwatch.pl/echo-ma ... sci,121328

bieniub78
Sierżant sztabowy
Posty: 145
Rejestracja: 02 sie 2013 18:15

Postautor: bieniub78 » 16 lis 2014 10:28

W mojej ocenie i w wielkim skrócie: rynek jak najbardziej "widzi" tę spółkę (vide: traktowanie przez rynek innych dev komercyjnych - GTC, PHN, Rank), tylko kluczowy jest sposób wyjścia M. Sołowowa z akcjonariatu (jeśli w ogóle).
Inwestorzy 1) spodziewają się podaży (np. wariant sprzedaży przez M.S. pakietu poniżej progu wezwania i sypnięcie pozostałych akcji w rynek np. przez przyspieszoną księgę popytu (ABB)), 2) wysokiego dyskonta za duży pakiet (z tego co pamiętam w mediach pojawiała się wycena ok. 6-6,5 PLN).
I na dodatek to jeszcze "nie czas" dla deweloperów komercyjnych - teraz jest ostra budowa pod popyt na powierzchnie biurowe za 2-3 lata...

Tak czy siak w mojej ocenie spółka jest świetna (jestem zarówno akcjonariuszem jak i obligatariuszem) i chwilowym trendem horyzontalnym się nie przejmuje....spółka produkuje NAV jak oszalała i pamiętam czas jak była notowana z premią do wartości księgowej....liczę, że prędzej czy później wrócimy do tego:):):)
Moim zdaniem jeśli jest tak jak piszesz to inwestorzy biorą pod uwagę błędne przesłanki.
1. Długi czas od jakiego mówi się o sprzedaży pakietu przez MS świadczy o tym, że jemu się nie spieszy. On sprzeda pakiet kontrolny. Dlaczego? Dlatego, że właśnie sprawowanie kontroli w spółce ma wartość i za przysłowiową jedna akcję płaci się czasem miliony. To kontrola z punktu widzenia przyszłego nabywcy jest "smaczkiem", bo sprawując kontrolę sprawuje tak naprawdę władzę nad zarządem. Mając "kontrolę" decyduje czy sprzeda jakiś projekt z portfela, czy wręcz przeciwnie, że nabędą grunty pod rozszerzenie portfela. Jasne, teoretycznie jest to w gestii zarządu, ale przy silnych rękach ten zarząd konsultuje kluczowe decyzje z właścicielem i do niego należy ostatnie słowo. Sam pracuję w jednej spółek, gdzie tak się właśnie dzieje i jest to dla mnie jak najbardziej logiczne. Jeśli ktoś myśli, że właściciele spotykają się z zarządami tylko na walnych to się grubo myli. Za sam fakt kontroli na rynku przepłaca się 10-30 proc. ponad wartość godziwą akcji.

2. Nie wiem skąd biorą się wpisy w mediach o cenach, ale jak sądzę nie bez przypadku Echo zrobiło wycenę swoich aktywów na początku roku. Za duży kontrolny pakiet przy przejęciu jest premia, a nie dyskonto. Dyskonto może być dla inwestora finansowego przy emisji akcji, ale nie w przypadku przejęcia kontroli. Sołowow nie sprzedawał nic nigdy tanio. Tanio to on kupuje, jak choćby ostatnio Barlina czy Rovese. W mojej opinii przy ewentualnej sprzedaży nie ma szans na zejście poniżej wartości księgowej. Dlaczego? Dlatego, że Sołowow mógłby równie dobrze wysprzedawać projekty z portfela i wypłacić bardzo grubą dywidendę. Rynek inwestycyjny sprzyja, więc nie powinno to stanowić większego wyzwania. Spokojnie mógłby w ciągu roku popchnąć połowę i pozyskać znaczące środki.

Fakt, że deweloperzy komercyjni nie mają dobrej prasy, ale jeśli nie czas jest na nich właśnie w koniunkturalnym dołku, to ja sam nie wiem kiedy ten czas jest ;)

kolron
Młodszy chorąży
Posty: 636
Rejestracja: 21 wrz 2011 08:36

Tygodniowy raport z rynku Catalyst 17 – 23 XI 2014

Postautor: kolron » 17 lis 2014 08:54

Tygodniowy raport z rynku Catalyst 17 – 23 XI 2014 r.

Kurz po sezonie wyników za III kwartał powoli opada. W tle raportowego szaleństwa na rynku długu zadebiutowało kilka serii obligacji, w tym jedna, która dotyczy sporej grupy inwestorów.

W ubiegłym tygodniu na Catalyst przybyło obligacji wyemitowanych przez deweloperów. Co ważne, obie spółki wśród inwestorów są dobrze znane i postrzegane jako podmioty o stabilnej sytuacji finansowej. Nowe serie wprowadzili Echo Investment i Ronson. Obligacje ECH0418 i RON0518 zostały ciepło przyjęte na rynku długu.

http://wiadomosci.stockwatch.pl/tygodni ... cje,121451

kolron
Młodszy chorąży
Posty: 636
Rejestracja: 21 wrz 2011 08:36

Czat z Piotrem Gromniakiem prezesem Echo Investment SA

Postautor: kolron » 17 lis 2014 11:00

Czat z Piotrem Gromniakiem prezesem Echo Investment SA

W poniedziałek 17 listopada o godz. 11:00 odbędzie się czat inwestorski z Piotrem Gromniakiem, prezesem zarządu grupy Echo Investment SA. Tematem spotkania wyniki finansowe, portfel prowadzonych inwestycji, a także perspektywy i aktualne trendy w branży deweloperskiej.

http://www.stockwatch.pl/czat-inwestoro ... ent-sa,129

felixjeager80
Sierżant sztabowy
Posty: 168
Rejestracja: 27 kwie 2011 20:19

Postautor: felixjeager80 » 17 lis 2014 17:38

W mojej ocenie i w wielkim skrócie: rynek jak najbardziej "widzi" tę spółkę (vide: traktowanie przez rynek innych dev komercyjnych - GTC, PHN, Rank), tylko kluczowy jest sposób wyjścia M. Sołowowa z akcjonariatu (jeśli w ogóle).
Inwestorzy 1) spodziewają się podaży (np. wariant sprzedaży przez M.S. pakietu poniżej progu wezwania i sypnięcie pozostałych akcji w rynek np. przez przyspieszoną księgę popytu (ABB)), 2) wysokiego dyskonta za duży pakiet (z tego co pamiętam w mediach pojawiała się wycena ok. 6-6,5 PLN).
I na dodatek to jeszcze "nie czas" dla deweloperów komercyjnych - teraz jest ostra budowa pod popyt na powierzchnie biurowe za 2-3 lata...

Tak czy siak w mojej ocenie spółka jest świetna (jestem zarówno akcjonariuszem jak i obligatariuszem) i chwilowym trendem horyzontalnym się nie przejmuje....spółka produkuje NAV jak oszalała i pamiętam czas jak była notowana z premią do wartości księgowej....liczę, że prędzej czy później wrócimy do tego:):):)
Moim zdaniem jeśli jest tak jak piszesz to inwestorzy biorą pod uwagę błędne przesłanki.
1. Długi czas od jakiego mówi się o sprzedaży pakietu przez MS świadczy o tym, że jemu się nie spieszy. On sprzeda pakiet kontrolny. Dlaczego? Dlatego, że właśnie sprawowanie kontroli w spółce ma wartość i za przysłowiową jedna akcję płaci się czasem miliony. To kontrola z punktu widzenia przyszłego nabywcy jest "smaczkiem", bo sprawując kontrolę sprawuje tak naprawdę władzę nad zarządem. Mając "kontrolę" decyduje czy sprzeda jakiś projekt z portfela, czy wręcz przeciwnie, że nabędą grunty pod rozszerzenie portfela. Jasne, teoretycznie jest to w gestii zarządu, ale przy silnych rękach ten zarząd konsultuje kluczowe decyzje z właścicielem i do niego należy ostatnie słowo. Sam pracuję w jednej spółek, gdzie tak się właśnie dzieje i jest to dla mnie jak najbardziej logiczne. Jeśli ktoś myśli, że właściciele spotykają się z zarządami tylko na walnych to się grubo myli. Za sam fakt kontroli na rynku przepłaca się 10-30 proc. ponad wartość godziwą akcji.

2. Nie wiem skąd biorą się wpisy w mediach o cenach, ale jak sądzę nie bez przypadku Echo zrobiło wycenę swoich aktywów na początku roku. Za duży kontrolny pakiet przy przejęciu jest premia, a nie dyskonto. Dyskonto może być dla inwestora finansowego przy emisji akcji, ale nie w przypadku przejęcia kontroli. Sołowow nie sprzedawał nic nigdy tanio. Tanio to on kupuje, jak choćby ostatnio Barlina czy Rovese. W mojej opinii przy ewentualnej sprzedaży nie ma szans na zejście poniżej wartości księgowej. Dlaczego? Dlatego, że Sołowow mógłby równie dobrze wysprzedawać projekty z portfela i wypłacić bardzo grubą dywidendę. Rynek inwestycyjny sprzyja, więc nie powinno to stanowić większego wyzwania. Spokojnie mógłby w ciągu roku popchnąć połowę i pozyskać znaczące środki.

Fakt, że deweloperzy komercyjni nie mają dobrej prasy, ale jeśli nie czas jest na nich właśnie w koniunkturalnym dołku, to ja sam nie wiem kiedy ten czas jest ;)
Oczywiście zgadzam się z częścią tez Twojej wypowiedzi.
Jednakże fakty są takie:
1) solidne wyniki po 3q2014 i historyczny pozytywny track record w przyroście NAV i BV,
2) dyskonto do wartości księgowej c.a 15%,
3) okazyjnie kupiona ziemia po browarach warszawskich,
4) pierwsza umowa najmu we flagowym Q22 (od razu 20% powierzchni - Deloitte),
5) niskie (w porównaniu do peerow-ów zadłużenie),
6) solidny i przemyślany pipeline,
7) wysokomarżowa mieszkaniówka....
Gdzie jest problem tej spółki (oprócz sentymentu) skoro nie chodzi o cenę pakietu i zmianę właściciela ( i ew. podaż)?

Jestem bardzo ciekaw Twoich teorii.

kolron
Młodszy chorąży
Posty: 636
Rejestracja: 21 wrz 2011 08:36

Relacja z czatu inwestorskiego z prezesem Echo Investment

Postautor: kolron » 18 lis 2014 22:37

Relacja z czatu inwestorskiego z prezesem Echo Investment

Na poniedziałkowym czacie inwestorskim w StockWatch.pl ponownie gościł Piotr Gromniak, prezes grupy Echo Investment. Podczas spotkania omówiono wyniki kwartalne spółki oraz perspektywy i aktualne trendy w branży deweloperskiej.

http://wiadomosci.stockwatch.pl/relacja ... cje,121544


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 246 gości