KOGENERACJA [KGN]

wszystko na temat spółek publicznych
dryniol
Chorąży sztabowy
Posty: 4726
Rejestracja: 19 paź 2006 21:05

Re: KOGENERACJA [KGN]

Postautor: dryniol » 01 lut 2018 21:33

Wezwanie po 81,80 zł (najniższa możliwa cena, średnia z ostatnich 6 miesięcy)


cytat;

"zapisy potrwają od 21 lutego 2018 r. do 6 marca 2018 r."

"raport za 2017 rok - 6 marca 2018 rok"


Chyba wiadomo o co chodzi w tym wezwaniu...
...podpowiem;

żeby zebrać jak najwięcej tanich akcji od drobnego spekulanta, który jest rozczarowany ceną w wezwaniu, przed ogłoszeniem bardzo dobrych wyników za 2017 rok 8)


dryniol
Chorąży sztabowy
Posty: 4726
Rejestracja: 19 paź 2006 21:05

Re: KOGENERACJA [KGN]

Postautor: dryniol » 19 lut 2018 00:20

Znów powiedzą, że piszę sam ze sobą, ale zapewniam, że do czasu. Nie mogę się po prostu oprzeć, żeby coś nabazgrać po ostatnich komunikatach.

Podobno cena w wezwaniu mieści się w przedziale wartości godziwej :lol: :lol: :lol:

https://www.bankier.pl/static/att/emite ... 411051.pdf

https://www.bankier.pl/static/att/emite ... 411051.pdf

I tutaj dorzucę swoje trzy grosze;

Kogeneracja jest obecnie notowana - EV/EBITDA 2,6, podczas gdy PGE, Tauron, Energa i Enea w przedziale 4-4,5

EV/EBITDA to alternatywa dla tradycyjnego wskaźnika cena/zysk. Jedną z jego zalet jest uwzględnienie poziomu zadłużenia przy ocenie atrakcyjności spółek giełdowych.
O ile C/Z to chleb powszedni inwestorów, to EV/EBITDA jest bardziej zaawansowanym wskaźnikiem wyceny. Składają się na niego dwa parametry: EV (enterprise value – dosł. wartość przedsiębiorstwa) oraz EBITDA, czyli zysk operacyjny powiększony o amortyzację.
W dużym uproszczeniu: EV = kapitalizacja giełdowa spółki (wartość rynkowa wszystkich akcji) + wartość jej zadłużenia (najlepiej wartość rynkowa, a nie księgowa) – posiadane przez nią zasoby gotówki. EV interpretuje się jako teoretyczny koszt przejęcia firmy i spłaty długów (dlatego dodaje się zadłużenie i odejmuje gotówkę).
Jakie są zalety EV/EBITDA? Po pierwsze, w odróżnieniu od C/Z wskaźnik bierze pod uwagę zadłużenie. Im jest ono większe, tym wartość wskaźnika jest wyższa, a to z kolei oznacza, że spółka jest mniej atrakcyjna.
Po drugie, wskaźnik jest oparty nie na zysku netto, lecz na wyniku EBITDA, który część analityków uznaje za lepszą, mniej podatną na sztuczki księgowe i jednorazowe wydarzenia miarę osiągnięć spółek. EBITDA jest czymś pośrednim między „zwykłym" zyskiem a przepływami gotówki (cash flow), czyli tym, co firma wypracowuje w rzeczywistości, a nie tylko na papierze.
W jaki sposób EV/EBITDA mogą wykorzystać inwestorzy? Mówiąc krótko – tak jak każdy inny wskaźnik wyceny, np. C/Z. Można więc szukać spółek o niskich EV/EBITDA w porównaniu z całym rynkiem, branżą lub też danymi historycznymi. Tak jak każdy inny wskaźnik wyceny, EV/EBITDA nie nadaje się do krótkoterminowej spekulacji, lecz do długofalowej strategii inwestycyjnej.
Najpoważniejszą wadą wskaźnika jest skomplikowany sposób obliczania. Podczas gdy wartości C/Z są dostępne na wyciągnięcie ręki, to EV/EBITDA wymaga zgromadzenia i przeliczenia pięciu różnych parametrów dla każdej spółki. Warto przy tym zwrócić uwagę, że wynik EBITDA powinien dotyczyć okresu czterech kolejnych kwartałów (roku), co jeszcze bardziej utrudnia sprawę. Jeśli chcemy obliczyć wskaźnik dla wielu spółek, obliczenie EV/EBITDA staje się dużym wyzwaniem. Na szczęście wartości wskaźnika dla wybranych spółek publikują w raportach domy maklerskie i specjalistyczne serwisy.


Pytam się, dla kogo cena w wezwaniu jest wartością godziwą :?: Chyba tylko dla KPMG :roll:

dryniol
Chorąży sztabowy
Posty: 4726
Rejestracja: 19 paź 2006 21:05

Re: KOGENERACJA [KGN]

Postautor: dryniol » 21 lut 2018 03:57

Dla fundamentalistów już było, teraz coś dla techników....

https://squaber.com/pl/stock/GPW/KGN


...i uciekam na trochę. Nie będę tutaj prowadził monologu. Jak będzie dużo drożej to może sobie wtedy z kimś popiszę, jak to swego czasu ( obecnie) było tutaj cicho i nikt się wtedy ( obecnie) nie interesował tak dobrą, solidną i zyskowną spółką, w momencie gdy było do przesady tanio (kurs akcji 79 zł). No ale to przecież standard - mało kto interesuje się daną spółką i kupuje jej akcje, gdy jest bardzo tanio, a zdecydowana większość zaczyna się interesować i kupować, jak jest już bardzo drogo. Wtedy również jest duży ruch na forum i duże obroty na danej spółce. To taki mój barometr na giełdzie, który zawsze mi podpowiadał, kiedy wchodzić (na dłuższy termin), a kiedy wychodzić z danego papieru.


Pozdrowienia dla tych wszystkich, którzy mnie czytają i do zobaczenia na wyższych poziomach :twisted:


Wróć do „Akcje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości