PKP Cargo [PKP] księga I

wszystko na temat spółek publicznych
farel
Starszy chorąży
Posty: 1695
Rejestracja: 13 mar 2010 19:23

Postautor: farel » 25 paź 2013 09:17

to ze pkp nie zlamalo prawa czy tam zapisów prospektu to jasne, ale jako że jest to majątek państwowy to jednak taki a nie inny przydział rodzi pewne wątpliwości. Skoro mozna było emisję uplasowac drożej to dlaczego tego nie zrobiono? Na 68 zeta popyt był kilka razy wiekszy niz podaż, a na 69 to co już popytu nie bylo wcale? Wydaje mi się ze poszedl nacisk z góry zeby zbytio ceny nie wywindowac, bo zaraz przeciez debiut Energi, która Wincent musi komus wcisnąc, a jak debiut pkp sie nie uda to nie będzie komu.

REKLAMA


News-Trader
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2526
Rejestracja: 12 cze 2012 11:38

Postautor: News-Trader » 25 paź 2013 09:19

PKP Cargo: sprzedać już w dniu debiutu?

Mennica nie kupiła akcji, choć płaciła więcej. TFI też narzekają. Wniosek? Rośnie szansa na dobry debiut PKP Cargo. Warto trzymać papiery?

Debiutancką sesję PKP Cargo zaplanowano na najbliższą środę, 30 października. Zdaniem zarządzających, inwestycja w papiery przewoźnika może przynieść na pierwszej sesji zwrot znacznie większy niż roczna lokata bankowa – rzędu nawet 10 proc. W średnim terminie może być jeszcze wyższy. Cenę walorów ustalono na 68 zł. Wycena PKP Cargo wynosi więc 2,95 mld zł. Wycena spółki szacowana przez analityków mieści się w przedziale 3,04–4,25 mld zł, czyli od 70 do 98 zł na papier.

Oferta o 2 zł za 
akcję wyższa

Drobni inwestorzy obejmą 3,6 mln papierów, czyli 17,2 proc. wystawionej na sprzedaż puli. Dla inwestorów instytucjonalnych przeznaczono łącznie 17,3 mln walorów. Zapisy w tej transzy kończą się dziś.

Przedstawiciele niektórych funduszy inwestycyjnych narzekają na gigantyczne redukcje ich zleceń. Nie oni jedni musieli obejść się smakiem. Mennica Polska złożyła zapis na 4,29 mln papierów, a więc prawie 9,9 proc. kapitału PKP Cargo. Była gotowa zapłacić za każdy walor 70 zł, czyli na cały pakiet wyłożyć 300 mln zł.

Kontrolowanej przez Zbigniewa Jakubasa spółce nie przyznano jednak ani jednej akcji. Biznesem powiedział w TVN CNBC, że „czuje się dyskryminowany". Sama Mennica nie ma związku z branżą kolejową ani transportową, ale jej strategia zakłada m.in. inwestycje kapitałowe przynoszące dużą stopę zwrotu – rzędu kilkunastu procent w skali roku. Do zamknięcia tego wydania gazety od Mennicy nie uzyskaliśmy komentarza.

Zbigniew Jakubas jest również udziałowcem Newagu i ZNLE Gliwice, produkujących lokomotywy i tabor, oraz Ferroco, która buduje i modernizuje linie kolejowe.

Co mówi historia

Sprawdziliśmy, jak radziły sobie inne spółki kontrolowane przez państwo, które przeprowadzały oferty publiczne w ramach akcjonariatu obywatelskiego (patrz tabela).

Firmy debiutowały zarówno w czasie dobrej koniunktury, jak i słabszego dla giełdy okresu. W naturalny sposób ważyło to na jakości debiutu, liczonego stopą zwrotu na zamknięciu pierwszej sesji – tylko trzy z sześciu firm dały wtedy zarobić inwestorom. Okazuje się jednak, że stopy zwrotu uzyskane na debiutanckich sesjach – poza ZE PAK – przynosiły wynik lepszy, niż wynosiła zmiana WIG liczona za trzy miesiące przed wejściem spółek na giełdę.

Czy warto było trzymać papiery nieco dłużej? Cztery spółki przyniosły po trzech miesiącach wyższą stopę zwrotu, niż można byłoby uzyskać sprzedając papiery na debiutanckiej sesji, dwie niższą.

Stopy zwrotu uzyskane po trzech miesiącach od pierwszego notowania były jednak – poza JSW – sporo lepsze niż zmiana indeksu WIG w tym okresie.

Gdyby te dane historyczne bezrefleksyjnie wziąć za dobrą monetę, przez analogię można byłoby oczekiwać, że stopa zwrotu na debiutanckiej sesji PKP Cargo powinna być podobna lub wyższa niż zmiana WIG w ciągu ostatnich trzech miesięcy (to około 15 proc.). Inwestorzy powinni traktować wszelkie dane historyczne z rezerwą.
http://www.parkiet.com/artykul/7,134448 ... iecej.html

Zawodowiec40
Chorąży sztabowy
Posty: 6113
Rejestracja: 21 gru 2011 18:34
Lokalizacja: SirVulcano-St.Choraży Sztabowy "zdradzony o świcie"

Postautor: Zawodowiec40 » 25 paź 2013 09:44

Hahahaha poziom parkietu zaczyna scigac baloniarzy sportowych wz WP albo onetu:) Nikt nie dostal jeszce akcji a ci pytaja czy je trzymac czy tez sprzedac :oops: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

eddie
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2149
Rejestracja: 19 mar 2007 20:41
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: eddie » 25 paź 2013 10:14

Nieoficjalna informacja: redukcja zleceń w transzy inwestorów indywidualnych wyniosła 51%. Jest to wyliczenie na podstawie ilości akcji, które mam w historii zleceń i transakcji bieżących oraz pobranej z mojego rachunku gotówki przypadającej na przydzielone mi akcje PKP Cargo.

weterani
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2262
Rejestracja: 14 kwie 2005 17:28

Postautor: weterani » 25 paź 2013 10:15

No i żal dooopę ściska że się nie zapisało.Poglądy typowe dla postkomunistycznych działaczy,czyli wszystkim równo.To jest giełda a nie rozdawnictwo społeczne,może jeszcze z opinią związków zawodowych żeby każdy dostał po jednej akcji bo mu się nalezy.Przecież wszyscy mają jednakowe żąlądki.A poza tym, taka jest to gra,takie są zasady,właściciel ma prawo decydować kogo zaprosi do udziału.

farel
Starszy chorąży
Posty: 1695
Rejestracja: 13 mar 2010 19:23

Postautor: farel » 25 paź 2013 10:17

Nieoficjalna informacja: redukcja zleceń w transzy inwestorów indywidualnych wyniosła 51%. Jest to wyliczenie na podstawie ilości akcji, które mam w historii zleceń i transakcji bieżących oraz pobranej z mojego rachunku gotówki przypadającej na przydzielone mi akcje PKP Cargo.
ale napisz ile po prostu dostales akcji, bo redukcja dla kazdego jest inna.
Redukcja nie jest proporcjonalna tylko ustalona bedzie maksymalna wielkość przydziału np 200 akcji i ci co zapisali sie na wiecej dostana 200, ten co sie zapisal na 400 akcji bedzie miec redukcje 50% a ten co ta 300 akcji redukcje 33%
Ostatnio zmieniony 25 paź 2013 10:18 przez farel, łącznie zmieniany 1 raz.

News-Trader
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2526
Rejestracja: 12 cze 2012 11:38

Postautor: News-Trader » 25 paź 2013 10:17

Nieoficjalna informacja: redukcja zleceń w transzy inwestorów indywidualnych wyniosła 51%. Jest to wyliczenie na podstawie ilości akcji, które mam w historii zleceń i transakcji bieżących oraz pobranej z mojego rachunku gotówki przypadającej na przydzielone mi akcje PKP Cargo.
No zobaczymy. Redukcja 51% nie byłaby taka zła :wink: Ale nie wiem, czy te informacje się potwierdzą, bo akcje mają być przydzielone dopiero 28 października - czyli w poniedziałek.

PanTofel
Sierżant sztabowy
Posty: 104
Rejestracja: 27 wrz 2012 12:27

Postautor: PanTofel » 25 paź 2013 10:19

Hahahaha poziom parkietu zaczyna scigac baloniarzy sportowych wz WP albo onetu:) Nikt nie dostal jeszce akcji a ci pytaja czy je trzymac czy tez sprzedac :oops: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Jak się zapisali to dostaną. Kwestia tylko ile. Nie widzę też przeciwwskazań by dyskutować o debiucie. Szczególnie, że na 99% będzie udany.
Ja swój przydział zamierzam trzymać.

farel
Starszy chorąży
Posty: 1695
Rejestracja: 13 mar 2010 19:23

Postautor: farel » 25 paź 2013 10:22

Nieoficjalna informacja: redukcja zleceń w transzy inwestorów indywidualnych wyniosła 51%. Jest to wyliczenie na podstawie ilości akcji, które mam w historii zleceń i transakcji bieżących oraz pobranej z mojego rachunku gotówki przypadającej na przydzielone mi akcje PKP Cargo.
No zobaczymy. Redukcja 51% nie byłaby taka zła :wink: Ale nie wiem, czy te informacje się potwierdzą, bo akcje mają być przydzielone dopiero 28 października - czyli w poniedziałek.
maksymalny przydział 245 akcji

farel
Starszy chorąży
Posty: 1695
Rejestracja: 13 mar 2010 19:23

Postautor: farel » 25 paź 2013 10:23

Nieoficjalna informacja: redukcja zleceń w transzy inwestorów indywidualnych wyniosła 51%. Jest to wyliczenie na podstawie ilości akcji, które mam w historii zleceń i transakcji bieżących oraz pobranej z mojego rachunku gotówki przypadającej na przydzielone mi akcje PKP Cargo.
No zobaczymy. Redukcja 51% nie byłaby taka zła :wink: Ale nie wiem, czy te informacje się potwierdzą, bo akcje mają być przydzielone dopiero 28 października - czyli w poniedziałek.
maksymalny przydział 245 akcji
w bosiu juz widac

News-Trader
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2526
Rejestracja: 12 cze 2012 11:38

Postautor: News-Trader » 25 paź 2013 10:29

Nieoficjalna informacja: redukcja zleceń w transzy inwestorów indywidualnych wyniosła 51%. Jest to wyliczenie na podstawie ilości akcji, które mam w historii zleceń i transakcji bieżących oraz pobranej z mojego rachunku gotówki przypadającej na przydzielone mi akcje PKP Cargo.
No zobaczymy. Redukcja 51% nie byłaby taka zła :wink: Ale nie wiem, czy te informacje się potwierdzą, bo akcje mają być przydzielone dopiero 28 października - czyli w poniedziałek.
maksymalny przydział 245 akcji
w bosiu juz widac
To ciekawa informacja. Ale skoro nie ma proporcjonalnej redukcji, to sądzicie że jeśli ktoś zapisał się np na 200 akcji, to te 200 akcji dostanie (bez redukcji) :?:

eddie
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2149
Rejestracja: 19 mar 2007 20:41
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: eddie » 25 paź 2013 10:32

Nieoficjalna informacja: redukcja zleceń w transzy inwestorów indywidualnych wyniosła 51%. Jest to wyliczenie na podstawie ilości akcji, które mam w historii zleceń i transakcji bieżących oraz pobranej z mojego rachunku gotówki przypadającej na przydzielone mi akcje PKP Cargo.
Przy maksymalnym zapisie tj 500 sztuk - przydzielono mi 245 sztuk akcji.

weterani
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2262
Rejestracja: 14 kwie 2005 17:28

Postautor: weterani » 25 paź 2013 10:36

Potwierdzam.Zapis na 350 akcji,przydzielono mi 245 akcji.Czyli to jest tak zwany "przydział maksymalny".

PKP
Starszy chorąży
Posty: 1320
Rejestracja: 17 maja 2011 20:59

Postautor: PKP » 25 paź 2013 10:38

U mnie też 245

Zawodowiec40
Chorąży sztabowy
Posty: 6113
Rejestracja: 21 gru 2011 18:34
Lokalizacja: SirVulcano-St.Choraży Sztabowy "zdradzony o świcie"

Postautor: Zawodowiec40 » 25 paź 2013 10:39

Czytaj wyzej... Mannica sie zapisala i nic nie dostala.. Wiec jak na pewno??/ Akcji jeszce nie dostali.. Debiutu nie bylo.. Byl juz taki fon.. I akcje objete nawet okazly sie nic nie warte... :lol:
Hahahaha poziom parkietu zaczyna scigac baloniarzy sportowych wz WP albo onetu:) Nikt nie dostal jeszce akcji a ci pytaja czy je trzymac czy tez sprzedac :oops: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Jak się zapisali to dostaną. Kwestia tylko ile. Nie widzę też przeciwwskazań by dyskutować o debiucie. Szczególnie, że na 99% będzie udany.
Ja swój przydział zamierzam trzymać.


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości