MIRBUD [MRB] 2016 Przełomowy rok w historii spółki

wszystko na temat spółek publicznych
dryniol
Chorąży sztabowy

Re: MIRBUD [MRB] 2016 Przełomowy rok w histori spółki

Postautor: dryniol » 31 sty 2018 23:05

Podobnie jak Ja. Zresztą właśnie wtedy założyłem ten wątek. W czerwcu pisałem, ze moim zdaniem będzie większa korekta, której dna oczekuję na mocnym wsparciu 1,05 zł. Scenariusz się realizuje. Spółkę uważam za bardzo atrakcyjną cenowo. W tym temacie nie zmieniam zdania, a taka korekta dobrze wpłynie na kurs w przyszłości.

Pozdrawiam
Cześć Dryniol.

Pamiętasz nasze dyskusje o różnicy pomiędzy Mirbudem i JHMDev?
Hmm... od pewnego czasu nie mam już ani jednego ani drugiego.
Z posiadanego Mirbudu przesiadłem się na jego córkę JHMDev, jak była tańsza od Mirbudu. Później pozbyłem się i JHMDev-u, bo Mirbud zachowywał się tak jak się zachowuje dotychczas - poza tym ostro przesadzono z zaniżaniem kursu RankProgressu i w jego kierunku teraz skierowałem swoją uwagę.

Mirbud owszem jest atrakcyjny, ale ciągle posiada ogromne zadłużenie i niewiele się dzieje w tym temacie... dlatego wolę spółkę, która nie tylko jest tańsza, ale też znacząco zmniejszyła swoje długi i wciąż polepsza pozycję fundamentalną...

Pozdrawiam
Dryniol... widzę, że żyjesz.
Oczywiście w temacie porównania Mirbudu z Budimeksem rację miałeś. Chociaż wiesz jak to jest z tymi ramami czasowymi branymi pod uwagę... jak ktoś kupił Mirbud w okolicach zeszłorocznego szczytu, to... z pewnością wolałby nabyć Budimex po... jakiejkolwiek cenie. :lol:

Natomiast jakoś unikasz odpowiedzi na mój (powyższy post), a przecież swego czasu dyskusja była silna. Byłem niezłomny, choć polemizowałem ze wszystkimi, ale z tych wszystkich Ty, jako nieliczny używałeś jakiś argumentów...

Dziś widzisz kto miał rację... ba... różnica w wycenie JHMDev - Mirbud zrobiła się ogromna i ... utrzymuje się!
Mnie w tej chwili to już nie interesuje - z JHMDev-u przesiadłem się całościowo na RankProgress (w którym w ostatnich tygodniach zmiany zaszły ogromne) i nie żałuję tej decyzji. Sądzę, że niebawem będę "nie żałował" jeszcze bardziej.

Pozdrawiam - comtrader

Cóż mam powiedzieć. Mirbud mnie trochę rozczarował. Zysk netto nie jest dla mnie aż tak ważną pozycją, jak przepływy pieniężne. W Mirbudzie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej cały czas są ujemne, a z działalności finansowej niestety dodatnie. Oznacza to, że spółce nie wystarcza gotówki którą posiada na bieżącą działalność, i cały czas zwiększa zadłużenie. Myślałem, ze to zacznie się zmieniać, ale niestety tak się nie stało. Jak zaczną w końcu generować dodatnie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, i ujemne z działalności finansowej (czyli spłacać kredyty, nie zaciągając kolejnych) może się spółką ponownie zainteresuję. Póki co mam "pewniaki", spółki śpiące na pieniądzach, bez zadłużenia i generujące duże dodatnie przepływy pieniężne (możliwość wypłat sporych dywidend) czyli Stalexport i Kogenerację.

Pozdrawiam

comtrader
Chorąży sztabowy

Re: MIRBUD [MRB] 2016 Przełomowy rok w historii spółki

Postautor: comtrader » 01 lut 2018 18:28

zadluzenie MIRBUD mnie po prostu przeraza

co do jhm to spolka nisko wyceniana ale ma to swoje uzasadnienie
bo jak zajrzysz do bilansu i poczytasz to sie dowiesz ze jhm ma wiele nieruchomosci obicazonych
zabezpieczeniami dla bankow z tytulu zzadluzenia mirbudu
wiec jak w mirbudzie sie posypie a moze bo ciagle jedzie po bandzie to w jhm tez bedzie niewesolo
mysle ze jest to glowna przyczyna niskiej wyceny jhm.........

niestety powiazania z mirbudem ciaza tej spolce
Ależ oczywiście - pełna zgoda.
Mirbud dla JHMDev-u jest bardzo silnym hamulcowym i dlatego w ub. roku całkowicie pożegnałem się i z JHMDev-em.
Obecnie do bardzo silnego wzrostu typuję RankProgress i tam też pozycję zająłem i mam zamiar utrzymać.

Mój wywód służył tylko celom dowodowym - bo jak przy cenie JHMDev-u zbliżonej a nawet niższej od Mirbudu pisałem, że należy się przesiadać z Mirbudu na JHMDev byłem sam i wszyscy ze mną polemizowali... niektórzy bardzo ostro (Dryniol również - chociaż on z pełną kulturą i argumentami). Wszystko jest w historii wątku tego i JHMDev-u...

Pozdrawiam

RankProgress
---
---

jeden deweloper... ale cóż potencjał największy!!!

yksen
Młodszy chorąży

Re: MIRBUD [MRB] 2016 Przełomowy rok w historii spółki

Postautor: yksen » 19 mar 2018 12:04

Mirbud ma swoje problemy, ale raczej sa szanse na lepsze jutro

dryniol
Chorąży sztabowy

Re:

Postautor: dryniol » 10 lip 2018 19:39

kto w 2016 zainwestuje milion w Mirbud w 2020 będzie gość
kto zainwestuje obecnie w Budimex w 2020 zapłacze

Podsumowując ; Budimex na dzień dzisiejszy jest bardzo drogi, a Mirbud tani aż do przesady. Takie są fakty, a to jest tylko giełda.
kolego kto zainwestuje milion w mirbud ten w 2020 nie odzyska nawet polowy kapitalu :lol: :lol:

uwielbian takich naganiaczy jak ty mam z nich niezla beke

ps a moze zdazy sie cud i mirbud zacznie dobrze zarabiac - ee to niemozliwe :lol:
Póki co realizują się moje przewidywania i mocno niedowartościowany Mirbud goni przewartościowane spółki z branży. A to dopiero początek równania do szeregu przez Mirbud.

Kursy z 8 grudnia 20016 roku;

Budimex - 206,50 zł
Mirbud - 0,70 zł

Kursy tych spółek z dzisiaj 23 stycznia 2017 roku;

Budimex - 205,40 zł - 0,5 %
Mirbud - 0,95 zł + 35,6 %

Trzeba było wziąć sobie do serca to co pisałem. Nie jestem naganiaczem, stwierdzam tylko fakty. Dalej masz niezłą beke :?: :roll: Poczekaj co tu się będzie działo po wynikach za IV kwartał; zdarzy się cud :!: Różnica między nami polega na tym, że Ja to wiem, a Ty o tym cudzie musisz przeczytać :lol:

Jestem ponownie ponad 1,5 roku po wymianie poglądów z pewnym "mądrym" jegomościem :lol:

Wtedy;
Budimex - 206,50 zł
Mirbud - 0,70 zł

Dzisiaj;
Bidimex - 133 zł i 41% spadek zysku r/r ogłoszony dzisiaj przez spółkę
Mirbud - 1,14 zł

Na dzień dzisiejszy przez 1,5 roku;
- na Budimexie można było stracić 36 %, a to jeszcze nie koniec spadków.

- na Mirbudzie można było zarobić 62%

Czas weryfikuje wszystkie bzdury i wszystkie fakty pisane tutaj.
Potwierdza się tylko stara sprawdzona zasada, że lepiej kupić w dołku coś, czego nikt w danym momencie nie chce, niż na górce coś, co wszyscy chcą mieć 8)
Przyjdzie czas na baloniki Projekty i Bity. Też tam dużo wymiany poglądów było z podobnymi jegomościami, i też podobny czas zweryfikuje te poglądy (myślę, ze tak jak na Bidimeksie i Mirbudzie na moją korzyść)

Pozdrawiam

comtrader
Chorąży sztabowy

Re: Re:

Postautor: comtrader » 17 lip 2018 19:02

kolego kto zainwestuje milion w mirbud ten w 2020 nie odzyska nawet polowy kapitalu :lol: :lol:

uwielbian takich naganiaczy jak ty mam z nich niezla beke

ps a moze zdazy sie cud i mirbud zacznie dobrze zarabiac - ee to niemozliwe :lol:
Póki co realizują się moje przewidywania i mocno niedowartościowany Mirbud goni przewartościowane spółki z branży. A to dopiero początek równania do szeregu przez Mirbud.

Budimex - 206,50 zł
Mirbud - 0,70 zł

Trzeba było wziąć sobie do serca to co pisałem. Nie jestem naganiaczem, stwierdzam tylko fakty. Dalej masz niezłą beke :?: :roll: Poczekaj co tu się będzie działo po wynikach za IV kwartał; zdarzy się cud :!: Różnica między nami polega na tym, że Ja to wiem, a Ty o tym cudzie musisz przeczytać :lol:

Jestem ponownie ponad 1,5 roku po wymianie poglądów z pewnym "mądrym" jegomościem :lol:

Wtedy;
Budimex - 206,50 zł
Mirbud - 0,70 zł

Dzisiaj;
Mirbud - 1,14 zł

Potwierdza się tylko stara sprawdzona zasada, że lepiej kupić w dołku coś, czego nikt w danym momencie nie chce, niż na górce coś, co wszyscy chcą mieć 8)
Przyjdzie czas na baloniki Projekty i Bity. Też tam dużo wymiany poglądów było z podobnymi jegomościami, i też podobny czas zweryfikuje te poglądy (myślę, ze tak jak na Bidimeksie i Mirbudzie na moją korzyść)

Pozdrawiam
Pewne prawdy są ponadczasowe.

A pamiętasz Dryniol naszą dyskusję w temacie Mirbud vs JHMDev ?
Tu czas też zweryfikował naszą różnicę zdań.
A przypomnę Ci, że w momencie naszej dyskusji JHMDev był... tańszy od Mirbudu!
I pomijam fakt, że później kosztował nawet ponad 2 zł...

Pozdrawiam

comtrader

RankProgress
---
---

jeden deweloper... ale cóż potencjał największy!!!

dryniol
Chorąży sztabowy

Postautor: dryniol » 18 lip 2018 20:47

Budimex - 206,50 zł
Mirbud - 0,70 zł

Wtedy;
Budimex - 206,50 zł
Mirbud - 0,70 zł

Dzisiaj;
Mirbud - 1,14 zł

Pozdrawiam
Pewne prawdy są ponadczasowe.

A pamiętasz Dryniol naszą dyskusję w temacie Mirbud vs JHMDev ?
Tu czas też zweryfikował naszą różnicę zdań.
A przypomnę Ci, że w momencie naszej dyskusji JHMDev był... tańszy od Mirbudu!
I pomijam fakt, że później kosztował nawet ponad 2 zł...

Pozdrawiam

comtrader

Do dzisiaj miałeś rację, ale to dopiero niecałe 2 lata. Zobaczymy co będzie dalej. Czas, czas i jeszcze raz czas. Kiedyś może Ci napiszę...."a jednak miałem rację", tak jak z Mirbudem i Budimexem.

Moim zdaniem deweloperka zaczyna kuleć. Coraz mniej mieszkań się sprzedaje w Polsce r/r. Rosną koszty pracy i materiałów. Mieszkań na rynku coraz więcej, a powoli kończy się kupowanie mieszkań pod wynajem, rynek jest już po prostu nasycony (sam wynajmuję, to coś wiem o tym) Coraz więcej ogłoszeń wywieszanych na nowych osiedlach, bez odzewu. Nie wygląda to dobrze. Warto się nad tym zastanowić. Z drugiej strony kończy się powoli kupowanie mieszkań pod wynajem, a ta gotówka gdzieś będzie musiała być zainwestowana, by pracowała tak jak z wynajmu mieszkania, i tu widzę duży potencjał dla giełdy.

A teraz o tym potencjale i cyfry, które prawdę Ci powiedzą;

Kupujesz mieszkanie z wyposażeniem pod wynajem Inwestujesz ok 350.000 zł. Netto z takiego wynajmu masz ok 2,000 zł miesięcznie (to jest max za wynajem, przy obecnym coraz gorszym rynku wynajmu). Czyli za zainwestowane 350.000 zł masz 24.000 zł rocznie.... ale..... po takim wynajmie po 2 latach remont pewny (dodatkowe koszty). Następna sprawa to szukanie chętnego do wynajęcia o którego coraz trudniej.

Teraz akcje.
Żeby uzyskać taką samą stopę zwrotu z dywidendy, co z wynajęcia mieszkania, inwestując na GPW 350.000 zł, stopa dywidendy musi być na poziomie 8,5 % rocznie (odliczone jest już 19% podatku). Spółek płacących dywidendy w wysokości powyżej 8,5 % corocznie jest na naszej giełdzie coraz więcej. Nie musisz się już martwić, żeby zrobić remont po kilku latach wynajmu, następnie żeby komuś wynająć. Sprzedać akcje też możesz bez problemu, jak zainwestujesz w płynne spółki, szybciej niż mieszkanie. Kapitał zainwestowany w kilka dobrych spółek płacących corocznie ponad 10% dywidendy też pewny (przy takiej corocznej stopie dywidendy, spółka jest atrakcyjna cenowo, nie wiem czy nawet nie bardziej niż zakup za taką samą gotówkę mieszkania).

Więc na moje oko kupno mieszkań pod wynajem, względem kupna akcji, coraz mniej opłacalne, a co za tym idzie i deweloperzy mogą dostać rykoszetem.

Pozdrawiam.

Hafid
Sierżant

Postautor: Hafid » 18 lip 2018 22:25

Teraz akcje.
Żeby uzyskać taką samą stopę zwrotu z dywidendy, co z wynajęcia mieszkania, inwestując na GPW 350.000 zł, stopa dywidendy musi być na poziomie 8,5 % rocznie (odliczone jest już 19% podatku). Spółek płacących dywidendy w wysokości powyżej 8,5 % corocznie jest na naszej giełdzie coraz więcej. Nie musisz się już martwić, żeby zrobić remont po kilku latach wynajmu, następnie żeby komuś wynająć. Sprzedać akcje też możesz bez problemu, jak zainwestujesz w płynne spółki, szybciej niż mieszkanie. Kapitał zainwestowany w kilka dobrych spółek płacących corocznie ponad 10% dywidendy też pewny (przy takiej corocznej stopie dywidendy, spółka jest atrakcyjna cenowo, nie wiem czy nawet nie bardziej niż zakup za taką samą gotówkę mieszkania).

Więc na moje oko kupno mieszkań pod wynajem, względem kupna akcji, coraz mniej opłacalne, a co za tym idzie i deweloperzy mogą dostać rykoszetem.

Pozdrawiam.
Tutaj jest jedna rzecz, która odróżnia akcje od mieszkania na wynajem. Pierwsze warto kupić za gotówkę - w przypadku dywidendy -19% od podziału zysku. Mieszkanie zaś warto kredytować ponieważ 19% pozwala rozliczać kredyt jako koszt, co czasem znacząco może zmniejszyć podstawę opodatkowania. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że mając 350 tyś gotówki, najkorzystniej moim zdaniem jest za 70 tyś + 280 tys kredytu wziąć nieruchomość a 280 tyś zainwestować w akcje, co pozwala na osiągnięcie większej stopy zwrotu jak 350 tys w samych akcjach. Tutaj zostanie pewnie poruszony przesyt na rynku na wynajem - to oczywiście racja jednak są miasta lub nawet państwa gdzie ten przesyt jest niewielki lub nawet panuje niedosyt ;).

pozdrawiam, H.

Wróć do „Akcje”