MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

wszystko na temat spółek publicznych
filozof rynku
Podporucznik
Posty: 11547
Rejestracja: 24 lut 2011 09:23

Postautor: filozof rynku » 08 cze 2017 08:59

Nie wiadomo co zrobi Tomek.
Jako prezes MCI powinien dopilnować żeby 17 stycznia kurs był poniżej 14.
.
ale jako inwestor czy posiadacz akcji powinien zadbać o kurs powyżej 14 zeta i to jak najprędzej :twisted:
w końcu kto nie lubi skapitalizować sobie portfel do góry :?: :shock:

REKLAMA


młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Postautor: młoddy » 08 cze 2017 09:37

Nie wiadomo co zrobi Tomek.
Jako prezes MCI powinien dopilnować żeby 17 stycznia kurs był poniżej 14.
.
ale jako inwestor czy posiadacz akcji powinien zadbać o kurs powyżej 14 zeta i to jak najprędzej :twisted:
w końcu kto nie lubi skapitalizować sobie portfel do góry :?: :shock:
Oczywiście możemy sobie powiedzieć że dla nas optymalnym scenariuszem byłoby natychmiastowe MCI>20. Ale zostawiając nierealne scenariusze w sferze marzeń trzeba przyznać że najlepszy scenariusz to MCI<14 przed 17 stycznia i MCI>>>14 po tej dacie. Zaś scenariusz pod tytułem - MCI w ostatniej chwili czteroletniego trwania G1 wychodzi ponad 14 byłby znacznie gorszy dla długoterminowych. Lepiej poczekać na MCI>14 kwartał dłużej niż ponieść konsekwencje straty 30 baniek.

W 2017Q3 MCI>14 nie zdąży być. Zbyt nisko jesteśmy. Zbyt duża siła bezwładności i zniechęcenia. Zbyt mało czasu na zmianę. Ewentualnie kurs MCI>14 "grozi" dopiero w 2017Q4. Na ten moment "zagrożenie" wydaje się pomijalnie małe, ale jeśli Morele+PIGu i Gett zostaną docenione łącznie o 100 (powinny o 200 więc jestem dosyć konserwatywny!), doliczymy wzrost Indeksu i zysk z umorzenia akcji własnych to nam się zrobi NAV=22. Dzięki powrotowi NAV do wzrostów prawdopodobnie spadnie dyskonto, może nawet do 0.7, a 22*0.7=15.4. Zatem wciąż nie ma pewności że G1 przestały być groźnym syfem.
Dlatego lepiej byłoby je teraz wykupić. Teraz póki mało kto rozumie że zaraz NAV będzie dużo wyżej.

vetus
Chorąży
Posty: 970
Rejestracja: 04 lis 2015 10:49

Postautor: vetus » 08 cze 2017 09:42

Halo, tu ziemia :D

młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Postautor: młoddy » 08 cze 2017 09:52

Halo, tu ziemia :D
Rozumiem sceptycyzm ;-)
Ale zdaniem niektórych w 2017Q4 WIG pobije historyczne 67.7k. W takich okolicznościach przyrody nawet tak zapomniana i zabiedzona spółka jak MCI może ostro pójść do góry. Zwłaszcza jeśli dostanie dobry pretekst. Dynamiczny wzrost NAV/S po kilkukwartalnej korekcie tego ważnego parametru może być dobrym pretekstem.

vetus
Chorąży
Posty: 970
Rejestracja: 04 lis 2015 10:49

Postautor: vetus » 08 cze 2017 10:38

Halo, tu ziemia :D
Rozumiem sceptycyzm ;-)
Ale zdaniem niektórych w 2017Q4 WIG pobije historyczne 67.7k. W takich okolicznościach przyrody nawet tak zapomniana i zabiedzona spółka jak MCI może ostro pójść do góry. Zwłaszcza jeśli dostanie dobry pretekst. Dynamiczny wzrost NAV/S po kilkukwartalnej korekcie tego ważnego parametru może być dobrym pretekstem.
Przestań bo Ci znajdę post z przed trzech lat gdzie to samo pisałeś !

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8089
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Postautor: incoqnito » 08 cze 2017 15:47

Data 330 mln zł w maju, choroba trwa pomimo zachwytu i dobrego samopoczucia lekarzy. :roll:

młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Postautor: młoddy » 08 cze 2017 15:59

Halo, tu ziemia :D
Rozumiem sceptycyzm ;-)
Ale zdaniem niektórych w 2017Q4 WIG pobije historyczne 67.7k. W takich okolicznościach przyrody nawet tak zapomniana i zabiedzona spółka jak MCI może ostro pójść do góry. Zwłaszcza jeśli dostanie dobry pretekst. Dynamiczny wzrost NAV/S po kilkukwartalnej korekcie tego ważnego parametru może być dobrym pretekstem.
Przestań bo Ci znajdę post z przed trzech lat gdzie to samo pisałeś !
Trzy lata temu to piekliłem się z powodu spin off'u dyskryminującego indywidualnych akcjonariuszy.

Ale oczywiście możesz znaleźć moje archiwalne wpisy sprzed lat gdy spodziewałem się szybkiej poprawy kursu MCI. Wprawdzie nie marzyło mi się ani 100 ani 500 tak jak Optykowi, ale 18 to już tak. Błędnie zakładałem że Tomek poprawi wizerunek MCI. Obiecywał. Jest wybitnym managerem. Ergo uwierzyłem. Niestety błąd, błąd, i jeszcze raz mój błąd.
Tym razem jest szansa na dużo lepszy kurs pomimo braku poprawy wizerunku. Aż 18 to jeszcze nie, ale 13 powinno być całkiem szybko, np. wkrótce po ogłoszeniu że NAV/S wynosi 21 (czyli w sierpniu tzn. wtedy ogłoszą, ale kurs będzie potrzebował trochę czasu dlatego dopiero 2017Q4).

optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Postautor: optymistyczny » 09 cze 2017 01:02

Co do kolejnych spolek, ktore niby "przegonia ABC" - to moze przegonia albo nie (sam mam wiare w przypadku Gett i Morele+Pigu - a i tez sluszne pytanie "o co wlasciwie chodzi z tym ATM?") - ja odnosilem sie do rzeczywistosci jaka jest.

Natomiast klepie, bo wszedlem na watek AB i wykres: https://stooq.pl/q/?s=asb&d=20170608&c= ... bc+abe+act z zaskakujaca zbieznoscia "urobku" kursowego przez 3 lata "dwoch najwiekszych konkurentow AB". Czy wiec to nie tak, ze ABE (na razie) "wyszlo"; ACT - nie; zas ABC i ASB rowno przeda "bez ekscesow" - tak, jak "rynek pozwala". Tylko i az tyle - a tu sie robi dramat, bo w swiecie wyobrazonym to bylo cos tam i cos tam..
;)

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8089
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Postautor: incoqnito » 09 cze 2017 05:25

Co do kolejnych spolek, ktore niby "przegonia ABC" - to moze przegonia albo nie (sam mam wiare w przypadku Gett i Morele+Pigu - a i tez sluszne pytanie "o co wlasciwie chodzi z tym ATM?") - ja odnosilem sie do rzeczywistosci jaka jest.

Natomiast klepie, bo wszedlem na watek AB i wykres: https://stooq.pl/q/?s=asb&d=20170608&c= ... bc+abe+act z zaskakujaca zbieznoscia "urobku" kursowego przez 3 lata "dwoch najwiekszych konkurentow AB". Czy wiec to nie tak, ze ABE (na razie) "wyszlo"; ACT - nie; zas ABC i ASB rowno przeda "bez ekscesow" - tak, jak "rynek pozwala". Tylko i az tyle - a tu sie robi dramat, bo w swiecie wyobrazonym to bylo cos tam i cos tam..
;)
Wystarczy wziąć 5 letni by widzieć "urobek" Daty , że tylko ACT i ABC odstają i to mocno, po za tym widać jak bardzo chcą przekonać rynek że jest dobrze, ale rynek już nie ufa pomimo:
-zaliczkowych dywidend, których miało nie być w tym roku
-listów w których przeczytasz, że o 3mln zł wzrosły przychody w maju r/r
Spółka w maju br. uzyskała wzrost sprzedaży krajowej w stosunku do analogicznego okresu 2016 roku o ponad 3 mln PLN.
https://biznes.newseria.pl/komunikaty/g ... 1917787305

Bo rynek czeka na lepsze wyniki, a nie wzrost marży brutto i być może co najważniejsze na komunikat o zakończeniu drugiej kontroli US za bodajże 2Q2014r (ale pewien nie jestem).

Co do ATM to mam dziwne przeczucie, że to "inwestycyjny nos" pana od przesuwania suwaków i byłoby dobrze, tylko że nie dali mu czasu na ich poprzesuwanie w ATM :wink:

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8089
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Postautor: incoqnito » 09 cze 2017 06:16


młoddy
Podporucznik
Posty: 12599
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Postautor: młoddy » 09 cze 2017 07:24

Gett i Morele+Pigu - odnosilem sie do rzeczywistosci jaka jest.



ABC - a tu sie robi dramat, bo w swiecie wyobrazonym to bylo cos tam i cos tam..
Gett i Morele obecnie są sporo więcej warte niż zapisano w naszych księgach. Zatem nie gdybamy o ich przyszłości (świetlanej lub nie) lecz właśnie o tym co jest.


ABC w 2010 roku było połową portfela MCI, połową NAVu.
Mamy ambicję wzrostu o 15-20% średnio rocznie. Ta nasza połowa portfela przez sześć i pół roku zamiast szybko rosnąć to straciła. Ergo jednak dramat. Niestety realny a nie wyobrażony.

Paolo-invest
Starszy chorąży
Posty: 1920
Rejestracja: 24 mar 2006 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Paolo-invest » 09 cze 2017 12:17

Nie chyba, ale na pewno.
Jeśli możesz policzyć, ile masz pieniędzy, nie jesteś bardzo bogaty - J.P.Getty

optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Postautor: optymistyczny » 09 cze 2017 13:33

"Gett i Morele obecnie są sporo więcej warte niż zapisano w naszych księgach. Zatem nie gdybamy o ich przyszłości (świetlanej lub nie) lecz właśnie o tym co jest."

nie - panie pulkowniku. Ich poprzednie wyceny juz uzwzglednialy te perspektywy, bowiem transakcje i wyceny gieldowe je uwzgledniaja. Tak wiec moze sa wiecej warte, a moze mniej.

"ABC w 2010 roku było połową portfela MCI, połową NAVu.
Mamy ambicję wzrostu o 15-20% średnio rocznie. Ta nasza połowa portfela przez sześć i pół roku zamiast szybko rosnąć to straciła. Ergo jednak dramat. Niestety realny a nie wyobrażony."


1. Tylko to sa ambicje. Rynku nie obchodzi, ze jeden na tym watku, zamienil ambicje na oczywistosci.

2. Przy zalozeniu tych ambicji - sluszna uwaga. Tak - ta czesc portfela okazala sie "kamieni kupa" (i po cenach kruszywa wyceniana). Bez zalozenia - tez, bo portfel minus ABC rosl znacznie szybciej.
Tylko ja (starajac sie zrozumiec rynek i te tysiace podmiotow z calego swiata, ktorzy nie chca(!) tu zarobic) od dawna mowie, ze za ile to wyceniaja (skadinad - slusznie) a za ile spienieza - to dla rynku 2 zupelnie inne wartosci. A tam gdzie sa zrodla tych wycen, hossa trwa juz ponad 8 lat!

P.S. Co do tego linku Incoqnito z komentarzem do przychodow ABC - to 1) Znow mamy: podaja szanse i mocne strony** - zle; nie podaja - tez zle. i 2. Wlasnie mowia o zyskownosci, a nie nabijaniu przychodow. Dla mnie ogolnie: wszytko w ABC-Datowej normie.
ja bym w ogole cala ABC roboczo zredukowal do zmian kursu, bo i za malo tam spektakularnych zmian i stanowczo juz za maly procent portfela MCI, zeby tyle deliberowac o takim - nie da sie ukryc - "gniocie".

** https://pl.wikipedia.org/wiki/Analiza_SWOT

;)

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8089
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Postautor: incoqnito » 09 cze 2017 14:05

"Gett i Morele obecnie są sporo więcej warte niż zapisano w naszych księgach. Zatem nie gdybamy o ich przyszłości (świetlanej lub nie) lecz właśnie o tym co jest."

nie - panie pulkowniku. Ich poprzednie wyceny juz uzwzglednialy te perspektywy, bowiem transakcje i wyceny gieldowe je uwzgledniaja. Tak wiec moze sa wiecej warte, a moze mniej.

"ABC w 2010 roku było połową portfela MCI, połową NAVu.
Mamy ambicję wzrostu o 15-20% średnio rocznie. Ta nasza połowa portfela przez sześć i pół roku zamiast szybko rosnąć to straciła. Ergo jednak dramat. Niestety realny a nie wyobrażony."


1. Tylko to sa ambicje. Rynku nie obchodzi, ze jeden na tym watku, zamienil ambicje na oczywistosci.

2. Przy zalozeniu tych ambicji - sluszna uwaga. Tak - ta czesc portfela okazala sie "kamieni kupa" (i po cenach kruszywa wyceniana). Bez zalozenia - tez, bo portfel minus ABC rosl znacznie szybciej.
Tylko ja (starajac sie zrozumiec rynek i te tysiace podmiotow z calego swiata, ktorzy nie chca(!) tu zarobic) od dawna mowie, ze za ile to wyceniaja (skadinad - slusznie) a za ile spienieza - to dla rynku 2 zupelnie inne wartosci. A tam gdzie sa zrodla tych wycen, hossa trwa juz ponad 8 lat!

P.S. Co do tego linku Incoqnito z komentarzem do przychodow ABC - to 1) Znow mamy: podaja szanse i mocne strony** - zle; nie podaja - tez zle. i 2. Wlasnie mowia o zyskownosci, a nie nabijaniu przychodow. Dla mnie ogolnie: wszytko w ABC-Datowej normie.
ja bym w ogole cala ABC roboczo zredukowal do zmian kursu, bo i za malo tam spektakularnych zmian i stanowczo juz za maly procent portfela MCI, zeby tyle deliberowac o takim - nie da sie ukryc - "gniocie".

** https://pl.wikipedia.org/wiki/Analiza_SWOT

;)
Przypominam, ze to fachowcy z MCI, a nie jakiś tam Inco z z foruma twierdzą, ze biznes typu Morele.Net sprzedaje się za 0,5-1 sprzedaż, a przypomni kolega za 2016r ile tam oni mieli przychodów? Chyba 600mln o ile dobrze pamiętam, ale może się mylę. A mamy koniec 1H2017 to ile mogła wzrosnąć im sprzedaż? 10% a może 20% a jakby tak 30%? Bo przecież według MCI Morele rośną "tylko" 50% r/r, ale kolega im nie wierzy przecież...
&#8211; Morele to jedna z najlepiej rozwijających się spółek w naszym portfelu. Swój model biznesowy opiera na zbudowanej przez wewnętrzny zespół technologii machine learning. To pozwala spółce bardzo szybko (ponad 50% r/r) rosnąć w najbardziej konkurencyjnym segmencie e-commerce jakim jest elektronika użytkowa, a ponadto dokonać tego przy wyjątkowo niskich kosztach operacyjnych &#8211; mówi Maciej Kowalski &#8211; Partner, MCI Capital, Private Equity Managers
http://mamstartup.pl/podsumowania/11297 ... przychodow
To czy wycena z dn. 31.12.16 jest aktualna?
Dodać trzeba jeszcze premię, za lidera w Polsce a jak zostanie zakończony proces połączenia Pigu i Morele to za lidera w regonie.

optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Postautor: optymistyczny » 09 cze 2017 14:48

Owszem - tylko jesli jest "warte" 0,5-1 razy przychody, to dlaczego na tyle nie wyceniaja. ja nie twierdze, ze nie - tylko pytam o chciwych ludzi od Nowej Zelandii po Norwegie..

EDIT: na pocieszenie dodam, ze wydaje mi sie, iz jest jakby chec ponownego "podpiecia sie" pod SWIG80.

;)


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 168 gości