MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

wszystko na temat spółek publicznych
Reno
Starszy chorąży
Posty: 1465
Rejestracja: 06 gru 2013 20:13

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: Reno » 19 lis 2017 09:56

bo uważam, ze Tomek robiąc BB w ten sposób postępuje bardzo nie fair(delikatnie powiedziane).
Nie nazwał bym tego grą nie fair play ze strony Tomka, to po prostu zwykła głupota człowieka. On chce dobrze, tylko po prostu w swojej optymalizacyjnej chorobie nie będzie potrafił nigdy włączyć do swojego algorytmu paru składowych które z założenia niby tracą. Kompletnie nie wiem jaki to człowiek prywatnie i podejrzewam, że nawet bym się zdziwił na plus ostro ale jako długoletni (chorobliwy, przynajmniej na razie - niestety) drobny akcjonariusz MCI poznałem już Tomka trochę jako zawiadowcę tej pięknej spółki i dlatego chciałem mocno zaprotestować co do tej gry nie fair play, to po prostu tylko zwykła ludzka głupota.

REKLAMA


młoddy
Podporucznik
Posty: 12593
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: młoddy » 19 lis 2017 11:16


Przeszacowania będą, ale nie będą to jakieś mega przeszacowania jak próbujesz mi wmawiać.



Wg mnie odnosi korzyści. Bo gdyby nie niski kurs nie przeprowadziłby BB po 8-10zł



Auctionaty i Oktogo( wypadek przy pracy)



ABC Data Tu 4zł może być bardzo szybko



Gett iZettle Azimo MarketInvoive
Uważasz, że te spółki nic nie dodadzą do NAV??? Że już zawsze TRY będzie poniżej 1zł?
Spodziewasz się że PEM w przyszłości pobierze opłatę zmienną od MCI. Bez dużych przeszacowań nic takiego się już nigdy nie wydarzy, zbyt wiele do nadrobienia. Więc fałszujesz gdy twierdzisz że nie oczekujesz dużych przeszacowań.


Odnosi znaczące korzyści (proporcjonalnie razem z Tobą!) dopiero od roku. Wcześniej też był podły kurs i zbyt duże dyskonto.


Tomek próbuje to przedstawiać jako wypadek przy pracy. Problem w tym że w MCI wypadki są regułą. Wymieniłbym tu: SCOP, powtórne zaangażowanie w Windelna, załamanie ABC Daty. Także sprzedaż pakietu CD Projekt (przed kilkudziesięciokrotnym wzrostem wartości) można by nazwać katastrofą.


Chyba nie może. Zmieniły się reguły gry. "Patriotyczny" rząd ułatwił ekspansję zagranicznym konkurentom. Już nie ma powrotu do starych dobrych (dla ABC Daty) czasów.


Uważam że niektóre spółki sporo dodadzą do NAV/S, ale inne spółki sporo odejmą. Wypadkowa będzie dodatnia, ale daleko słabsza niż historyczne IRR'y.
TRY zdechła nie bez przyczyny. Przyszłego kursu walutowego nie przewidzę, ale bynajmniej zmiana trendu liry nie jest bazową opcją.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12593
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: młoddy » 19 lis 2017 11:43

ile razy to już pomyliłeś się w stosunku do Tomka??? 5 a może 9, chyba znacznie więcej...
Wiele razy. Podobnie jak Ty! Podobnie jak każdy kto tutaj cokolwiek przewidywał. To nieuniknione. W przyszłości także będziemy się mylić.
Dla porządku należałoby też przypomnieć że czasem miewałem rację:
-jednak podjąłem decyzję zakupową średnio po 5.5, co pomimo dużego niedosytu przynosi zysk
-przewidziałem rozwój core; kupowałem przy NAV/S=6, jest ponad 20
-prawidłowo zidentyfikowałem przyczynę dyskonta
-jako pierwszy (na Forum) dostrzegłem dramatyczne warunki G1 i ich rujnujący wpływ na kurs
-prawidłowo wyceniałem PEM (według standingu anno Domini 2014) przed pre-IPO
-przewidziałem że nie grozi delisting
-obecne mikrowezwanie też mnie nie zaskoczyło (choć wcześniej spodziewałem się raczej całościowego wezwania)
-znaczące dokupienie PEM po 36.x wygląda dobrze

BTW teraz moja główna prognoza brzmi: w przyszłym roku zaczniemy regularne dywidendy. Przyszłoroczna będzie niska (około 40 groszy?) i dyskonta nie zlikwiduje, ale prawdopodobnie ograniczy je do okolic 0.65. Stąd za rok kurs 14-15zł (przy NAV/S=22-23). Główny wystrzał w marcu, po ogłoszeniu decyzji dywidendowej.

Reno
Starszy chorąży
Posty: 1465
Rejestracja: 06 gru 2013 20:13

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: Reno » 19 lis 2017 12:08

do Pana Pułkownika

młoddy pomyśl tak, jest potrzeba gotówki (tam wtedy jakieś obligacje trzeba była spłacić chyba), hmmm skąd to by wyjąc aby się rynek nie skapnął !!!, I co wymyślili ? To, że ze spółka wycenianej w księgach na (nie chce mi się sprawdzać, ale gdzieś tego rzędu wielkości) 20 mln sobie te 40 mln pokażą. Oszustwo-nie !!!, po prostu na dziś się nie opłaca pokazywać wartości portfela MCI i nawet to jestem w stanie zrozumieć że i dla mnie jako drobnego akcjonariusza jest to teraz opłacalne.I nie twierdzę też, że tu zaraz skokowy przyrost NAV Tomek zrobi bo nie jest idiotą.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12593
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: młoddy » 19 lis 2017 12:12

na dziś się nie opłaca pokazywać wartości portfela MCI
Już się opłaca.
G1 przestały być zagrożeniem dla MCI. Przecież kurs nie wzrośnie o ponad 50% w kilka tygodni. A nawet gdyby wzrósł to i tak Arka towaru po 14.2 nie zechce.
Zaś słaba wycena EuroV i TechV bardzo szkodzi PEM. Brak nowych klientów, odpływ niektórych starych.

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8076
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: incoqnito » 19 lis 2017 15:41

na dziś się nie opłaca pokazywać wartości portfela MCI
Już się opłaca.
G1 przestały być zagrożeniem dla MCI. Przecież kurs nie wzrośnie o ponad 50% w kilka tygodni. A nawet gdyby wzrósł to i tak Arka towaru po 14.2 nie zechce.
Zaś słaba wycena EuroV i TechV bardzo szkodzi PEM. Brak nowych klientów, odpływ niektórych starych.
Dziś nie ma ani potrzeby ani obowiązku pokazywania czegokolwiek.
Nikt też ( bo nikt nie jest durniem) w jeden kwartał tego nie zrobi, ani nawet w dwa czy trzy. Ale już 2018 rok może być całkiem ładny a 2019r jeszcze lepszy pod tym względem. I mowa cały czas o NAV a nie o kursie.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12593
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: młoddy » 19 lis 2017 22:38

na dziś się nie opłaca pokazywać wartości portfela MCI
Już się opłaca.
G1 przestały być zagrożeniem dla MCI. Przecież kurs nie wzrośnie o ponad 50% w kilka tygodni. A nawet gdyby wzrósł to i tak Arka towaru po 14.2 nie zechce.
Zaś słaba wycena EuroV i TechV bardzo szkodzi PEM. Brak nowych klientów, odpływ niektórych starych.
Dziś nie ma ani potrzeby ani obowiązku pokazywania czegokolwiek.
Nikt też ( bo nikt nie jest durniem) w jeden kwartał tego nie zrobi, ani nawet w dwa czy trzy. Ale już 2018 rok może być całkiem ładny a 2019r jeszcze lepszy pod tym względem. I mowa cały czas o NAV a nie o kursie.
Nie ma potrzeby. Lepiej poczekać kilka miesięcy. Niech minie ten 17 stycznia. Niech dokończą BB.
Ale generalnie (wraz z Reno) uprawiacie narrację że niby jest duża ukryta wartość NAV i ona będzie stopniowo ujawniana. IMHO takiej wartości nie ma. Oczywiście wyceny są dosyć konserwatywne, ale takie zawsze będą - to się nie zmieni. Przyrosty NAV/S chyba będą, powinny być. Więc ustalmy o czym rozmawiamy.
Moim zdaniem NAV/S>30 to dopiero początek przyszłej dekady. Czy myślicie o szybszym terminie?

Reno
Starszy chorąży
Posty: 1465
Rejestracja: 06 gru 2013 20:13

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: Reno » 20 lis 2017 00:30

na dziś się nie opłaca pokazywać wartości portfela MCI
Już się opłaca.
G1 przestały być zagrożeniem dla MCI. Przecież kurs nie wzrośnie o ponad 50% w kilka tygodni. A nawet gdyby wzrósł to i tak Arka towaru po 14.2 nie zechce.
Zaś słaba wycena EuroV i TechV bardzo szkodzi PEM. Brak nowych klientów, odpływ niektórych starych.

G1 mnie mało interesuje,G1 to dla mnie jakieś zobowiązania może dla żelkoów z BZWBK za jakąś tam robotę o której nie mamy pojęcia a tylko po transakcjach z dawnych lat możemy sobie coś tam pogdybać.

Reno
Starszy chorąży
Posty: 1465
Rejestracja: 06 gru 2013 20:13

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: Reno » 20 lis 2017 01:02

na dziś się nie opłaca pokazywać wartości portfela MCI
Już się opłaca.
G1 przestały być zagrożeniem dla MCI. Przecież kurs nie wzrośnie o ponad 50% w kilka tygodni. A nawet gdyby wzrósł to i tak Arka towaru po 14.2 nie zechce.
Zaś słaba wycena EuroV i TechV bardzo szkodzi PEM. Brak nowych klientów, odpływ niektórych starych.
Dziś nie ma ani potrzeby ani obowiązku pokazywania czegokolwiek.
Nikt też ( bo nikt nie jest durniem) w jeden kwartał tego nie zrobi, ani nawet w dwa czy trzy. Ale już 2018 rok może być całkiem ładny a 2019r jeszcze lepszy pod tym względem. I mowa cały czas o NAV a nie o kursie.
"
W sensie Takim, że Tomek ma racje, że jest "okazja" -" okazja" polega na tym, że rynek jest jaki jest teraz i BB po cenie 0,5NAV jest tą właśnie okazją którą trzeba zrealizować do wzrostu NAV (i nawet to w tym roku jako
mci też wykonało prawidłowo), kwestia tylko polega moim zdaniem na tym, że Tomek pojęcia zielonego nie ma jak to zrobić i pokazuje rynkowi to od paru ładnych lat jak to można pięknie *****.

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8076
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: incoqnito » 20 lis 2017 06:26



Już się opłaca.
G1 przestały być zagrożeniem dla MCI. Przecież kurs nie wzrośnie o ponad 50% w kilka tygodni. A nawet gdyby wzrósł to i tak Arka towaru po 14.2 nie zechce.
Zaś słaba wycena EuroV i TechV bardzo szkodzi PEM. Brak nowych klientów, odpływ niektórych starych.
Dziś nie ma ani potrzeby ani obowiązku pokazywania czegokolwiek.
Nikt też ( bo nikt nie jest durniem) w jeden kwartał tego nie zrobi, ani nawet w dwa czy trzy. Ale już 2018 rok może być całkiem ładny a 2019r jeszcze lepszy pod tym względem. I mowa cały czas o NAV a nie o kursie.
Nie ma potrzeby. Lepiej poczekać kilka miesięcy. Niech minie ten 17 stycznia. Niech dokończą BB.
Ale generalnie (wraz z Reno) uprawiacie narrację że niby jest duża ukryta wartość NAV i ona będzie stopniowo ujawniana. IMHO takiej wartości nie ma. Oczywiście wyceny są dosyć konserwatywne, ale takie zawsze będą - to się nie zmieni. Przyrosty NAV/S chyba będą, powinny być. Więc ustalmy o czym rozmawiamy.
Moim zdaniem NAV/S>30 to dopiero początek przyszłej dekady. Czy myślicie o szybszym terminie?
Moim zdaniem są szanse są na 30zł na koniec 2019r. Wiele zależy od sytuacji na światowych parkietach. Uważam, że 2018 i 2019 będą bardzo dobre jeśli chodzi o exity(IPO niektórych spółek ale i sprzedaż po za rynkiem) a i w przeszacowaniach także. W 2013 roku NAV wzrósł o 3,05zl a w 2014r o 4,3zł.
Weźmy takie Morele/Pigu. Sprzedaż na koniec 2019r w granicach 1,5mld zł.(całkiem realne, gdyż twierdzą, że dopiero teraz po uruchomieniu nowych procedur,algorytmów zaczynają przyśpieszać) Wg MCI takie sklepy detaliczne ( nie wiem czy chodzi tylko o model czy także o wskaźniki finansowe) sprzedaje się po cenie 0,5-1 sprzedaż. Odrzućmy skrajne 0,5 i 1 przychód. Weźmy za sprzedaż 0,75 przychód, nawet bez premii za połączone sklepy i zasięg sprzedaży i liderów w Polsce i krajach bałtyckich. Mamy pułkowniku 560mln zł dla TechV czyli dla nas 280mln (185mln dla TechV i 95mln dla nas w ksiegach na dziś) Wychodzi na to ze same te dwa sklepy mogą dodać 3,5 zł NAV w ciągu 2 lat...i wtedy do tych 30zł brakuje już tylko 6zł z których kolejne 2-3zł może dodać ABC Data (ale raczej 2zł niż 3zł wystarczy wzrost kursu do 3,6zł)... 8)
Oczywiście jest wiele zagrożeń i wiele warunków do spełnienia, ale jest to moim zdaniem całkiem prawdopodobne i w przypadku Morele/Pigu jak i Daty.

To ile bym nam brakowało, żeby osiągnąć 30zł? Jeszcze 4zł z Gett(nieprzeszacowanego od 100mln$ ze Sbierbanku i akwizycji Juno), iZettle i Azimo nie przeszacowanego (od momentu wejścia czyli 2015r) z IPO Answear, nieprzeszacowanego MarkeInvoice, być może z IPO KupiVip, dywidendy z Kebaba i jego deweloperki i innych spółek...
Zobaczymy.
Tylko proszę pułkowniku nie pisze, że to bajki i senne marzenia. Bo to jest całkiem możliwy scenariusz, przy odrobinie szczęścia i spokoju na światowych parkietach no i nie wypłacaniu dywidendy :oops:

młoddy
Podporucznik
Posty: 12593
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: młoddy » 20 lis 2017 08:31

na dziś się nie opłaca pokazywać wartości portfela MCI
Już się opłaca.
G1 przestały być zagrożeniem dla MCI. Przecież kurs nie wzrośnie o ponad 50% w kilka tygodni. A nawet gdyby wzrósł to i tak Arka towaru po 14.2 nie zechce.
Zaś słaba wycena EuroV i TechV bardzo szkodzi PEM. Brak nowych klientów, odpływ niektórych starych.

G1 mnie mało interesuje,G1 to dla mnie jakieś zobowiązania może dla żelkoów z BZWBK za jakąś tam robotę o której nie mamy pojęcia a tylko po transakcjach z dawnych lat możemy sobie coś tam pogdybać.
Były o tyle istotne że zdemolowały reputację Czechowicza i MCI wśród inwestorów giełdowych. Przecież to całkowicie nieakceptowalne żeby produkować dużą partię nowych tanich akcji. Z czasem Tomek poratował sytuację podnosząc cenę konwersji (dzięki BB) i ....osiągając słabe wyniki inwestycyjne oraz zwiększając dyskonto.
W oryginale emisja miała być po 12zł, a gdyby zachowano dotychczasowy IRR to NAV/S podczas wymiany wynosiłby 28-29zł.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12593
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: młoddy » 20 lis 2017 08:44

NAV/S>30 to dopiero początek przyszłej dekady.
Moim zdaniem są szanse są na 30zł na koniec 2019r.
Tylko proszę pułkowniku nie pisze, że to bajki i senne marzenia.
OK. Szanse są. Sęk w tym że to mało prawdopodobne. Wbrew Twojemu entuzjazmowi portfel MCI jest obecnie dosyć słaby. Chyba najgorszy w historii. Więc trudno się spodziewać tych 20% rocznie jak drzewiej bywało. W dodatku będzie bardzo trudno o spokój na Wall Street przez kolejne dwa lata. Bessa w końcu musi nadejść i to nie będzie sprzyjało dobrym exitom.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12593
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: młoddy » 20 lis 2017 08:52

Weźmy takie Morele/Pigu. Wg MCI takie sklepy detaliczne sprzedaje się po cenie 0,5-1 sprzedaż.
Wg MCI to:
-Windeln idzie na kurs 50 euro
-ABC Data za rok osiągnie kapitalizację miliarda złotych
-fundusze EuroV i TechV osiągają znakomite wyniki
-dyskonto wynika z ignorancji polskich inwestorów, którzy podobno "nie rozumieją MCI"
-Auctionata jest kandydatem na global championa

Odróżniajmy prymitywną propagandę sukcesu od realiów.

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8076
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: incoqnito » 20 lis 2017 10:13

Weźmy takie Morele/Pigu. Wg MCI takie sklepy detaliczne sprzedaje się po cenie 0,5-1 sprzedaż.
Wg MCI to:
-Windeln idzie na kurs 50 euro
-ABC Data za rok osiągnie kapitalizację miliarda złotych
-fundusze EuroV i TechV osiągają znakomite wyniki
-dyskonto wynika z ignorancji polskich inwestorów, którzy podobno "nie rozumieją MCI"
-Auctionata jest kandydatem na global championa

Odróżniajmy prymitywną propagandę sukcesu od realiów.
Pułkownik nam został podmieniony, albo jego konto zhakowane??? :shock:
Przeca drzewiej to Ty ciągle mnie uświadamiałeś o uczciwości Tomka.
O ile te powyższe to były jakieś tam założenia i faktycznie daleko do ich realizacji, to raczej jeśli chodzi o sprzedaż spółek to chyba nie mijali się z prawdą jak do tej chwili( wyjątek ABC Data)

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8076
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI [MCI] księga LI wracamy do wzrostów

Postautor: incoqnito » 20 lis 2017 10:17

Napisz mi lepiej dlaczego trzeci raz zmieniono termin zapisów na certyfikaty EuroV serii O1??
Czyżby nie było chętnych? Śledzisz to dokładnie, czy w przeszłości coś podobnego występowało dosyć często?


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Rif1977 i 25 gości