MABION [MAB] księga XIV w trakcie rejestracji CD20

wszystko na temat spółek publicznych
hantar
Chorąży sztabowy
Posty: 4766
Rejestracja: 23 sie 2008 19:22

Re: MABION [MAB] księga XIV w trakcie rejestracji CD20

Postautor: hantar » 08 paź 2021 23:04

Ktos moze mi powiedziec dlaczego na postawienie 2 rektorow beda czekali rok i finansowali to zewnetrznie jesli tu maja byc takie zyski??? Pytam bo nie rozumiem. I kto wywalil dzisiaj akcje za prawie 150 mln zl konczac na minimach???

Serio, czy oni zarobia na tym wiecej niz 20-30 mln zl rocznie jak nie moga nawet kupic od reki dwoch reaktorów, a kiedys w wielkich planach mysleli o 12!?! I co z CD20 jak wszystkie rekatory maja na zlecenie gotowac szczepionke a prezes w Parkiecie mowi o zmianie profilu firmy? Na uslugowa z produktowej???
A pisałem ci hantarku brać a po umowie powyżej 100 wywalac :lol:
Rozumiem, ze masz malego kutasika i musisz kazdemu zarejestrowanemu uzytkownikowi udowadniac, ze jestes zajebisty i nic to nie zmienia, ale ja nie jestem za bardzo tym zainteresowany. Nie za bardzo interesuja mnie tez twoje wyimaginowane zyski na spolce gdzie insiderzy robia w chu… innych i mozna zarobic 50% a stracic 90%. Ale zycie cie jeszcze zwyczajnie przetestuje i zobaczysz wtedy jakim jestes kozakiem. I w sumie tyle z mojej strony, wiexej raczej ode mnie nie uslyszysz.

REKLAMA


fluidek
Chorąży sztabowy
Posty: 4525
Rejestracja: 20 wrz 2017 21:25

Re: MABION [MAB] księga XIV w trakcie rejestracji CD20

Postautor: fluidek » 08 paź 2021 23:52

Ktos moze mi powiedziec dlaczego na postawienie 2 rektorow beda czekali rok i finansowali to zewnetrznie jesli tu maja byc takie zyski??? Pytam bo nie rozumiem. I kto wywalil dzisiaj akcje za prawie 150 mln zl konczac na minimach???

Serio, czy oni zarobia na tym wiecej niz 20-30 mln zl rocznie jak nie moga nawet kupic od reki dwoch reaktorów, a kiedys w wielkich planach mysleli o 12!?! I co z CD20 jak wszystkie rekatory maja na zlecenie gotowac szczepionke a prezes w Parkiecie mowi o zmianie profilu firmy? Na uslugowa z produktowej???
A pisałem ci hantarku brać a po umowie powyżej 100 wywalac :lol:
Rozumiem, ze masz malego kutasika i musisz kazdemu zarejestrowanemu uzytkownikowi udowadniac, ze jestes zajebisty i nic to nie zmienia, ale ja nie jestem za bardzo tym zainteresowany. Nie za bardzo interesuja mnie tez twoje wyimaginowane zyski na spolce gdzie insiderzy robia w chu… innych i mozna zarobic 50% a stracic 90%. Ale zycie cie jeszcze zwyczajnie przetestuje i zobaczysz wtedy jakim jestes kozakiem. I w sumie tyle z mojej strony, wiexej raczej ode mnie nie uslyszysz.
Nie hejtarku. Na GPW powinno się zarabiać kasę a nie uprawiać filozofię, no chyba że jest się prezesem Mercatora. Piszesz te swoje durnoctwa od miesięcy a ja ci pisałem że piłka jest krótka. Będzie umowa to wywalamy powyżej 100. Czego ty w tej grze nie rozumiesz i dalej zadajesz durne pytania? :mrgreen:

topsilver
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2460
Rejestracja: 02 mar 2007 10:09
Kontakt:

Re: MABION [MAB] księga XIV w trakcie rejestracji CD20

Postautor: topsilver » 09 paź 2021 20:18

Szacunek zysku netto za 2022

Przychód 365 mln zł
materiały 120 mln zł
koszt fabryki 60 mln zł

zostaje 185 mln zysku netto za 2022
czyli 3 zł za dawkę tak jak pisałem

C/Z 30 dla biotechnologia
16 mln akcji
185 mln zysku
11,5 zł na akcję
Wycena za akcję
ok 330 zł
po wczytaniu sie w komunikaty z umów z nvax - takeda, nvax - skbioscience, zakładać należy że minimum 10% od 16$ (cena zakontraktowanej szczepionki z UE) nvax płaci dla wykonawcy adiuvantu plus koszty wytworzenia ok 15% ceny dawki. Czyli mamy nie 3zl z dawki tylko bliżej 6zl. a z kosztem wytworzenia razem 4$. Teraz pytanie: czy kwota 372mln $ uwzględnia już wydatki poniesione (zakup materiałów do produkcji) ?
Przy założeniu że jest to 1,6$ (zadowolenie zarządu z marży może dawać nadzieje że jest to 12%) + wytworzenie 2,4$, mamy informację że w '22 i 23 będzie zrealizowane po 20% wartości całej umowy. Więc można zakładać ze ok 17mln dawek wkładu do szczepionki szło będzie z mabiona. Albo 15mln tylko z większą marżą dla producenta.

(Nvax ma umowę z UE na dostawę 200mln dawek + 60mln UK)
Capacity na garach będzie mocno ograniczone.
Czy ktoś wie ile czasu trwać może jedna szarża?
Ta umowa implikuje uwolnienie kredytu z PFR na rozbudowę - 30mln

Na podstawie tych okruszków informacji można zakładać że netto w 22 zarobią ok 60mln (dzięki tarczy podatkowej podatku prędko nie zapłacą).
Te 60mln to zysk na akcję 3,7zl

PS. jak to wpłynie na kurs nie potrafię przewidzieć DCF i inne bety sobie daruje. Ale zakładać należy że 60baniek w rok powinni mieć w zysku.

Dowiezienie kolejnego projektu: cd20 dałoby już turbo w wynikach za '22 (trzeba założyć ze jest szansa pół na pół - i minimum 5 lat za późno) umowy partneringowej na UE a to ok 30mln $ i możliwość uruchomienia kredytu z EBI (umowa z 2019).

hantar
Chorąży sztabowy
Posty: 4766
Rejestracja: 23 sie 2008 19:22

Re: MABION [MAB] księga XIV w trakcie rejestracji CD20

Postautor: hantar » 09 paź 2021 22:15

A zalozyles ze maja 45-65 mln zl stalych kosztow utrzymania firmy niezalezie od faktu szczepionki czy to pominales? Oraz to, ze potrzebne inwestycje na CD20 ida w kwoty 9-cyfrowe?

topsilver
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2460
Rejestracja: 02 mar 2007 10:09
Kontakt:

Re: MABION [MAB] księga XIV w trakcie rejestracji CD20

Postautor: topsilver » 09 paź 2021 23:34

A zalozyles ze maja 45-65 mln zl stalych kosztow utrzymania firmy niezalezie od faktu szczepionki czy to pominales? Oraz to, ze potrzebne inwestycje na CD20 ida w kwoty 9-cyfrowe?
koszty z grubsza to 150mln/rok
hantar rozumiem, że masz jakiś żal do mabiona, że odpuściłeś i skasowałeś stratę a kurs zawrócił, ale po co tracić czas na forum spółki której sie nie ma w portfelu, tego zrozumieć za cholerę nie mogę.
Nie traktuj tego jako złośliwość ot taka dygresja.

hantar
Chorąży sztabowy
Posty: 4766
Rejestracja: 23 sie 2008 19:22

Re: MABION [MAB] księga XIV w trakcie rejestracji CD20

Postautor: hantar » 10 paź 2021 08:59

Nie musisz sie martwic o moj portfel. Serio - doceniam troske ale jest zbyteczna. Lubie wiedziec co sie dzieje w spolkach na gpw.

Wytlumacz mi prosze jednak jak to policzyles. Zalozmy 15 mln szt po 6 zl za szt zysku brutto czyli 90 mln zl zysku. Od tego nalezy odjac 45-65 mln zl kosztow stalych firmy, poniewaz te ze szczepionki dotycza tylko samej produkcji. Do tego nalezy dodac dodatkowe koszty zwiazane z wiekszym finansowaniem, rozbudowa zespolu, amortyzacja nowych urzadzen. Jak Ci wyszlo 60 mln zl zysku netto? Kontrakt jest do 2025 roku wiec nie mozesz go zbyt daleko uwzglednic w DCF przez co ma nikly wplyw na wycene spolki od strony dochodowej. Jestes w stanie napisac nieco wiecej niz tylko jakies kasliwe uwagi?

Rozumiem ze policzyles 2,4 dolara za szt kosztow wytworzenia jako te 150 mln zl z grubsza ale nie tego dotyczylo moje pytanie.

topsilver
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2460
Rejestracja: 02 mar 2007 10:09
Kontakt:

Re: MABION [MAB] księga XIV w trakcie rejestracji CD20

Postautor: topsilver » 10 paź 2021 10:29

Nie musisz sie martwic o moj portfel. Serio - doceniam troske ale jest zbyteczna. Lubie wiedziec co sie dzieje w spolkach na gpw.

Wytlumacz mi prosze jednak jak to policzyles. Zalozmy 15 mln szt po 6 zl za szt zysku brutto czyli 90 mln zl zysku. Od tego nalezy odjac 45-65 mln zl kosztow stalych firmy, poniewaz te ze szczepionki dotycza tylko samej produkcji. Do tego nalezy dodac dodatkowe koszty zwiazane z wiekszym finansowaniem, rozbudowa zespolu, amortyzacja nowych urzadzen. Jak Ci wyszlo 60 mln zl zysku netto? Kontrakt jest do 2025 roku wiec nie mozesz go zbyt daleko uwzglednic w DCF przez co ma nikly wplyw na wycene spolki od strony dochodowej. Jestes w stanie napisac nieco wiecej niz tylko jakies kasliwe uwagi?

Rozumiem ze policzyles 2,4 dolara za szt kosztow wytworzenia jako te 150 mln zl z grubsza ale nie tego dotyczylo moje pytanie.
Moja uwaga nie miała być kąśliwa.
Przyjąć można, że do wykonania założonego planu wystarczy to co mają (capacity fabryki w 22 bedzie pewnie tylko dla NVAX), więc koszty operacyjne i rozbudowa zespołu nie powinna mocno wzrosnąć. Koszty związane z większym finansowaniem... odpuściłem bo jest dotacja celowa z PFR no i możliwość kredytu. A te 2,4$ na pokrycie kosztów produkcji powinno pokryć pozostałe koszty. Skoro 15mln było wpłacone jako zaliczka na kluczowe materiały do produkcji. W dużym uproszczeniu przyjąłem: 4$ od Nvax to:
- 1$ na materiały do produkcji
- 1,4$ koszt wytworzenia
- 1,6$ wynagrodzenie producenta,
A ile prawdy będzie w tych wyliczeniach to okaże się po raporcie za 1q22.

hantar
Chorąży sztabowy
Posty: 4766
Rejestracja: 23 sie 2008 19:22

Re: MABION [MAB] księga XIV w trakcie rejestracji CD20

Postautor: hantar » 10 paź 2021 10:54

Ok, rozumiem. Ale robisz jedno fundamentalnie bledne zalozenie. Firma na 2020 rok byla przygotowana pod start produkcji CD20 i tak zostaly ustawione koszty oraz zespol. Wg twoich zalozen przebranzowienie biznesu z wersji produktowej na uslugowa z jednej strony nie wymaga dzialan na poziomie zespolu i struktury a z drugiej nie wplywa na koszty. O ile pierwszy czynnik mozemy przyjac jako pomijalny, to drugi juz nie. Jesli zaalokujesz zasoby stale do produkcji szczepionki to nie mozesz nimi rozwijac CD20. Wiec ktoras z tych rzeczy albo wypada z pipeline’u albo musisz dodac circa kilkadziesiat mln zl rocznie kosztow aby obsluzyc obie oraz dodatkowych inwestycji na circa wg mnie 150 mln zl aby pociagnac jeszcze CD20. Jesli ktos twierdzi, ze CD20 nie ma juz znaczeni i huk z nim to nalezaloby go odjac od wyceny spolki, ktory to element mial najwiekszy wplyw na wartosc Mabionu poniewaz byl niejako brany pod uwage do perpetuity w DCF gdzie szczepionka jest tylko (o ile w ogole) do 2025.

Dodatkowo warto tez zauwazyc, ze spolka od 2009 roku jak jest na gieldzie wygenerowala skumulowane straty w rzis na poziomie ok. 300 mln zl lacznie! Zasadnym jest pytanie gdzie do cholery sa te pieniadze jesli zakladamy, ze CD20 to piach? W 2020 w marcu spolka z tego co pamietam zapowiadala, ze pod koniec 2021 bedzie w zaawansowanym stadium badan klinicznych, a dzisiaj one nawet nie ruszyly, a o wejsciu do USA jakos zrobilo sie nagle BARDZO cichutko. I pandemia nie ma nic wspolnego tutaj z tematem bo rozmawiamy o wycenie a nie o przeciwnościach losu.

Wiec to pokazuje, ze przedstawione przez ciebie wyliczenia z ktorejs strony mocno nie trzymaja sie kupy. I o ile excel przyjmie wszystko, to w przypadku Mabionu wyliczenia mozna robic zwyczajnie na kartce a i tak wychodzilo to duzo gorzej o kilka wielkosci.

Oczywiscie jakies barany, ktore nie umieja liczyc moga papier pociagnac nawet na 300 zl, ale rozmawiamy tutaj o finansowych podstawach i inwestycjach a nie spekulacji, ktora 80-85% ludzi czysci w dlugim okresie z kapitalu.

topsilver
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2460
Rejestracja: 02 mar 2007 10:09
Kontakt:

Re: MABION [MAB] księga XIV w trakcie rejestracji CD20

Postautor: topsilver » 10 paź 2021 11:11

Zakładam, że mabion mimo że poczuł $ w działalności usługowej to mimo wszystko dowiezie cd20. Tort jest dawno podzielony - ale nawet wejście na 5% rynku podniesie wycenę znacznie wyżej niż deal z Nvax. A dowiezienie tego projektu do komercjalizacji to chyba w tej chwili priorytet dla założycieli (no chyba że potencjalny inwestor chce miec tylko wykonawców z fabryką GMP). Cd20 to oprócz rytuxymabu, możliwość wykorzystania w chorobach sierocych (lepiej chroniących)... ale to daleka przyszłość. Dowiezienie tego do końca to 50/50. Wyjaśni się to myślę, że szybciej niż się spodziewamy bo albo najpierw będzie partnering na ue (mabion pozostanie firmą produktową) albo inwestor i profil usługowy (teraz już mówią że muszą to przemyśleć).



ps. zgadzam się z Twoimi uwagami dotyczącymi kosztów i mocy, ale mam wrażenie że i tak wszystkiego nie wiemy. Ja trzymam się 60mln netto w '22 ;)

Grendel
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 271
Rejestracja: 12 gru 2011 15:44

Re: MABION [MAB] księga XIV w trakcie rejestracji CD20

Postautor: Grendel » 11 paź 2021 09:54

Dodatkowo warto tez zauwazyc, ze spolka od 2009 roku jak jest na gieldzie wygenerowala skumulowane straty w rzis na poziomie ok. 300 mln zl lacznie! Zasadnym jest pytanie gdzie do cholery sa te pieniadze jesli zakladamy, ze CD20 to piach?
Zasadniczo masz rację, ale to co napisałeś powyżej nie ma już znaczenia. To znaczy ma w tym sensie, że mamy "za dużo" akcji o jakieś 4-5 mln, czyli obecne wyliczenia szczepionkowego EPS po prostu uwzględniają to w formie pośredniej.

Pandziora
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 7546
Rejestracja: 14 kwie 2005 17:28
Lokalizacja: Karkosikowo

Re: MABION [MAB] księga XIV w trakcie rejestracji CD20

Postautor: Pandziora » 11 paź 2021 13:35

Jak dla mnie wyliczenia są proste- 1460mln to max wartość umowy ze wszystkim, czyli może być mniej, mogą dojść aneksy zmieniające liczby.

Skoro 22/23r. ma być 40% całości, a w 2022 tylko 2 reaktory, gdy w 2023 2+2, to pracujemy na 1/3 mocy. Zatem
1460*0,4*0,3333=194,7mln
i to są przychody maksymalne na 2022 przy założeniu wysokiego kursu dolara. Jeśli po odjęciu kosztów zostaje im 25% to mamy
0,25*194,7=48,7mln
A koszty Mabionu przy zwiększaniu zatrudnienia i badaniach klinicznych będą większe niż ostatnio powiedzmy że 60mln. Widać więc, że w następnym roku szansa na zyski jest znikoma.

Ostatnia kwestia- 2 dodatkowe reaktory za ponad rok czasu? Gdyby biznes był intratny, to dostaliby na teraz finansowanie z jakiegoś PFR czy ARP, stawiali reaktory i gotowali zupę.
Czy wzrośnie czy spadnie leszcz zostanie na dnie : )
"Cymcyka nie ma" - Bandyta : )

hektor
Podporucznik
Posty: 12724
Rejestracja: 23 lut 2008 19:34

Re: MABION [MAB] księga XIV w trakcie rejestracji CD20

Postautor: hektor » 11 paź 2021 18:29

Czy mógłby to ktoś wyjaśnić - dawno dawno temu Mabion złożył w Europejskiej Agencji Leków wniosek na lek MabionCD20. Działanie to miało przyspieszyć komercjalizację leku na rynkach, gdzie reumatoidalne zapalenie stawów objęte jest nadal ochroną patentową dla rituximabu.
Dzisiaj jest info, że Mabion będzie prowadził w Polsce pomostowe badanie kliniczne dla leku MabionCD20:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/MABION ... 03721.html

Czy to pozytywny czy też negatywny komunikat? :roll:

Mr.chabovsky
Młodszy chorąży
Posty: 686
Rejestracja: 13 gru 2017 22:37

Re: MABION [MAB] księga XIV w trakcie rejestracji CD20

Postautor: Mr.chabovsky » 11 paź 2021 19:04

Czy mógłby to ktoś wyjaśnić - dawno dawno temu Mabion złożył w Europejskiej Agencji Leków wniosek na lek MabionCD20. Działanie to miało przyspieszyć komercjalizację leku na rynkach, gdzie reumatoidalne zapalenie stawów objęte jest nadal ochroną patentową dla rituximabu.
Dzisiaj jest info, że Mabion będzie prowadził w Polsce pomostowe badanie kliniczne dla leku MabionCD20:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/MABION ... 03721.html

Czy to pozytywny czy też negatywny komunikat? :roll:
Musieli wycofac poprzedni wniosek rejestracyjny w EMA. Powtarzaja badania w skali komercyjnej - a raczej do tego zmierzaja. Info raczej neutralne

hektor
Podporucznik
Posty: 12724
Rejestracja: 23 lut 2008 19:34

Re: MABION [MAB] księga XIV w trakcie rejestracji CD20

Postautor: hektor » 11 paź 2021 19:22

Info neutralne, ok 8)

fluidek
Chorąży sztabowy
Posty: 4525
Rejestracja: 20 wrz 2017 21:25

Re: MABION [MAB] księga XIV w trakcie rejestracji CD20

Postautor: fluidek » 11 paź 2021 20:29

A ja liczę na to że pod neutralne info wykopsam resztę akcyjek w dobrej cenie :lol:


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości