NOVITA [NVT] księga XXIV

wszystko na temat spółek publicznych
dryniol
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8581
Rejestracja: 19 paź 2006 21:05

Re: NOVITA [NVT] księga XXIV kolejna dywidenda 9,20 pln

Postautor: dryniol » 26 paź 2021 02:46



Dryniol, matematyka na poziomie szkoły podstawowej jak widać kuleje.
Wyniki za 2020 i 2021 zamkną się łącznie na pozycji netto w kwocie około 96 mln zł, tak +/-, a wypłacą łącznie 2.500.000 * (5,2 + 10,8 + 12 + 9,2) = 93 000 000

Spółka nie ma żadnego zadłużenia, została przez ostatnie lata mocno doinwestowana i czas odcinać kupony i w sumie tyle w temacie
radek79 ale ja liczyć doskonale potrafię, tyle że nie o tym mowa w moim wpisie. Sam piszesz o tym samym co ja wyżej tyle że przedstawiając cyferki. Biorą ze spółki na maxa, czyli nic z zysku nie idzie na kolejne inwestycje, nic na kapitał zapasowy na gorsze czasy, wszystko do kieszeni. Co z tego że weźmiesz jeszcze w tym roku kolejną dywidendę 9,20 zł, załóżmy przy kursie 145 zł, jak w przyszłym roku akcje polecą poniżej "stówki" :?: :roll:
Zysk netto to jedno, środki na inwestycje i to jak je zagospodarowują to drugie.
Powtórzę spółka dofinansowana i doinwestowana została wcześniej, konkurenci nie są w takiej dobrej sytuacji, a to bardzo dobrze wróży na przyszłość, w szczególności wypłaty z zysku nawet na trudnym rynku. Są na to dobrze przygotowani.

radek79 cenię Twoje zdanie i merytoryczne argumenty, ale ja mam inne zdanie i taż poparte argumentami. Twierdzę, że to jest odbieranie zainwestowanych pieniędzy ze spółki w bardzo szybkim tempie, i robienie z Novity takiej troszkę wydmuszki :oops: Kto się mylił, kto miał rację czas pokaże. Jeszcze dodam, że po takim spadku kursu w ostatnim kwartale (z 220 zł na 145 zł) i po infie o kolejnej dywidendzie, kurs powinien eksplodować, a tak się nie stało. Więc aż strach pomyśleć co będzie z kursem jak już tą dywidendę wypłacą, nie powtórzą zysków, a w kasie Novity zrobi się pusto
po tych wszystkich dywidendach :oops:
9 przesadnie zdołowanych spółek w latach 2019/2021, kupionych na lata;
TPE, ENG, ENA, KGN, PKP, LWB, ATT, ZEP, RNK.
Która z nich da największy zysk, się zobaczy :)
Policzymy % po 2024 roku :P

REKLAMA


radek79
Podporucznik
Posty: 12161
Rejestracja: 30 mar 2007 13:45

Re: NOVITA [NVT] księga XXIV kolejna dywidenda 9,20 pln

Postautor: radek79 » 26 paź 2021 07:42



radek79 ale ja liczyć doskonale potrafię, tyle że nie o tym mowa w moim wpisie. Sam piszesz o tym samym co ja wyżej tyle że przedstawiając cyferki. Biorą ze spółki na maxa, czyli nic z zysku nie idzie na kolejne inwestycje, nic na kapitał zapasowy na gorsze czasy, wszystko do kieszeni. Co z tego że weźmiesz jeszcze w tym roku kolejną dywidendę 9,20 zł, załóżmy przy kursie 145 zł, jak w przyszłym roku akcje polecą poniżej "stówki" :?: :roll:
Zysk netto to jedno, środki na inwestycje i to jak je zagospodarowują to drugie.
Powtórzę spółka dofinansowana i doinwestowana została wcześniej, konkurenci nie są w takiej dobrej sytuacji, a to bardzo dobrze wróży na przyszłość, w szczególności wypłaty z zysku nawet na trudnym rynku. Są na to dobrze przygotowani.

radek79 cenię Twoje zdanie i merytoryczne argumenty, ale ja mam inne zdanie i taż poparte argumentami. Twierdzę, że to jest odbieranie zainwestowanych pieniędzy ze spółki w bardzo szybkim tempie, i robienie z Novity takiej troszkę wydmuszki :oops: Kto się mylił, kto miał rację czas pokaże. Jeszcze dodam, że po takim spadku kursu w ostatnim kwartale (z 220 zł na 145 zł) i po infie o kolejnej dywidendzie, kurs powinien eksplodować, a tak się nie stało. Więc aż strach pomyśleć co będzie z kursem jak już tą dywidendę wypłacą, nie powtórzą zysków, a w kasie Novity zrobi się pusto
po tych wszystkich dywidendach :oops:

Nie no ok, Ty masz swoje zdanie, ja mam swoje. Dla mnie to nie jest wyciąganie zainwestowanych pieniędzy ze spółki tylko pieniędzy, które te zainwestowane pieniądze przyniosły, czyli krótko mówiąc zysków.
Najlepiej wie w jakiej spółka jest kondycji i jakie są perspektywy dalszych zysków i przychodów prezes, a ten od lat działa jak mało kto w tej branży.

Co do kursu to będzie sporo wyżej przed odcięciem jak zawsze.

dochodzeniowy
Porucznik
Posty: 23908
Rejestracja: 01 maja 2006 16:06
Lokalizacja: Olsztyn

Re: NOVITA [NVT] księga XXIV kolejna dywidenda 9,20 pln

Postautor: dochodzeniowy » 26 paź 2021 21:26

Durniol nie ma pojęcia o spółce . Dla niego to wyciaganie kasy a nigdy takiej spółki jak Novita nie miał w portfelu.
Novita od lat wypłaca dywidendy .
Dla przypomnienia więc artykuł z lutego 2016 roku
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Na-dyw ... 19382.html
Gdzie Novita jest na 4 miejscu top 10 spółek dywidendowych GPW .
Kiedy przez 5 lat suma dywidend była 58% i dodatkowo akcje podrożały o 82%.
Od tamtej pory zmienił się główny akcjonariusz . od 2016 nowym większościowym udziałowcem jest izraelska firma Vaporjet.
I od 2016 do 2019 dywidend nie było ,była za to inwestycja która czterokrotnie podniosła mozliwości produkcyjne Novity.
uzyskano na ten cel prawie 24 mln DOTACJI która rozpłynęła się w nicość . Po prostu Novita jest warta księgowo prawie 10 złotych mniej na akcję niz posiada majątku. W połowie 2019 inwestycja zostaje uruchomiona i od razu wyniki ida w górę . W styczniu 2020 po wstepnym rozruchu inżynierowie firmy Andritz dokonują ostatecznego przyspieszenia linii produkcyjnej do najwyzszych obrotów . Na koniec 2020 firma informuje że ma już pełne obłożenie i zamówienia na 100% produkcji z nowej linii produkcyjnej. Wiąże sie to z wypłatą w grudniu dodatkowej dywidendy z zysku zatrzymanego z lat 2016-2019. W styczniu 2020 firma kosztuje na GPW ok 40 pln na akcję .
Dywidenda w roku 2020 wynosi 16 pln na akcję .
Dywidenda w roku 2021 wyniesie w sumie 21,20 na akcję .
Spółka na inwestycje o ogólnej wartości 65 mln oprócz dotacji 23,5 mln wzięła 35 mln kredytu i resztę pokryła z własnych środków. Linie kredytowe są ale zaciagnięte kredyty na koniec półrocza 2021 wynoszą 0 złotych.
Dodatkowo oprócz maszyny była potrzeba wyłozenia kolejnych 20-30 mln na materiały do produkcji i które to wydatki spółka juz poniosła i pokryła ze środków własnych.
Co mamy.
Firma z nową maszyną do produkcji włóknin która jest juz spłacona w 100% . Wzrost przychodów z 85 do 240 mln rocznie. Rezygnacja z gazu do ogrzewania 6 hektarów hal i biurowca poprzez korzystanie z ciepła technologicznego z nowej maszyny. Niewielki niewspółmiernie mały wzrost liczby pracowników co przekłada się na wyzsze marże .
Następuje rezygnacja z produktów sezonowych we włókninach igłowanych mechanicznie. Zostaje wyłączona jedna linia produkujaca min. geosyntetyki . W jej miejscu powstanie nowa linia do włóknin ale jeszcze ostatecznie nie wiadomo w jakiej technologii i o jakich parametrach. Wzrosty cen surowców dotkneły też producentów linii produkcyjnych którzy podniesli ceny przynajmniej o 50% . Tym samym Novita posiada w swoich zasobach linie produkcyjną wartą juz ponad 100 mln a która w ksiegach nie kosztuje nawet 40 mln. Strzał życia stąd i dywidendy w wysokosciach jakich na GPW nie wypłaca nikt.
O tym jak ma sie kurs i giełdowa gra najlepiej świadczą te dwa zestawienia . Firma w 2008 roku zapowiada wypłaty dywidend w grudniu 2008 na wieść o tym kurs kosztuje najniżej 10,00 . Od tamtej pory dywidendy a nie mówimy o jakiejś zamierzchłej historii wyniosły 58, 68 pln .
Podobnie się ma kiedy firma zapowiada najnowsza inwestycję . Kurs spada z 70 pln na niecałe 35 i oczywiscie po 35 nie ma chętnych na kupno .
Dla tych co lubią czary mary jest 200k akcji na gpw wolumen za lata 2020-2021 wynosi już 300k .
Mamy więc do czynienia z bardzo płynna spółką :idea:

dryniol
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8581
Rejestracja: 19 paź 2006 21:05

Re: NOVITA [NVT] księga XXIV kolejna dywidenda 9,20 pln

Postautor: dryniol » 26 paź 2021 21:50

dochodzeniowy ten swój wykład to wsadź sobie w buty, będziesz większy :lol:
W przyszłym roku spotykamy się tutaj poniżej "stówki", i bliżej 50 zł tę.py koleszko 8)
Znam każdą spółkę, bo giełda to jedyne moje źródło dochodu, więc na analizy poświęcam całe godziny, więc zamilcz
i sprawdź notowania za rok de.bilku :roll:
Podobnie było rok temu z Mercatorem przy cenie 600 zł, tam też mnie wtedy opluwali tacy jak Ty, czyli mądrzy inaczej, jak dawałem im dobrą wskazówkę;
autor: dryniol » pn, 27 lip 2020, 22:33
Tutaj macie hiperbolę wzrostową, czyli okazję do wyjścia na szczycie 8)
...zresztą tutaj to samo pisałem dużo wcześniej, jeszcze w okolicach 200 zł, i będzie ta sama historia co z Mercatorem;
autor: dryniol » pn, 23 sie 2021, 22:59
Hiperbola już byla. Teraz czas na zejście na ziemię. Potrwa to troszkę, ale kierunek z Mount Everestu obrany :arrow: 50 zl :oops:
Bez odbioru de.bilku i trzymaj sobie tą Novitę do usranej śmierci, nie mój biznes :roll:
9 przesadnie zdołowanych spółek w latach 2019/2021, kupionych na lata;
TPE, ENG, ENA, KGN, PKP, LWB, ATT, ZEP, RNK.
Która z nich da największy zysk, się zobaczy :)
Policzymy % po 2024 roku :P

dochodzeniowy
Porucznik
Posty: 23908
Rejestracja: 01 maja 2006 16:06
Lokalizacja: Olsztyn

Re: NOVITA [NVT] księga XXIV kolejna dywidenda 9,20 pln

Postautor: dochodzeniowy » 26 paź 2021 23:07

Zadna spółka z GPW nie wypłaca 110% dywidendy w 2 lata ułomie. Co ty analizujesz i dlaczego nie wyłapałes takiej okazji jak Novita.
Przecież dwa lata temu akcje chodziły prawie za darmo . kurs był 40 złotych a dywidendy 37,20 . Efektywnie kosztowały więc 2,80 . :lol:

dryniol
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8581
Rejestracja: 19 paź 2006 21:05

Re: NOVITA [NVT] księga XXIV kolejna dywidenda 9,20 pln

Postautor: dryniol » 26 paź 2021 23:40

Zadna spółka z GPW nie wypłaca 110% dywidendy w 2 lata ułomie. Co ty analizujesz i dlaczego nie wyłapałes takiej okazji jak Novita.
Przecież dwa lata temu akcje chodziły prawie za darmo . kurs był 40 złotych a dywidendy 37,20 . Efektywnie kosztowały więc 2,80 . :lol:

dochodzeniowy de.bilku Ty mi cały czas piep.szysz o tym co było, a ja Ci piszę o tym co będzie. Czy naprawdę
nie potrafisz tego zrozumieć PiSuarowa miernoto :?: :roll:
9 przesadnie zdołowanych spółek w latach 2019/2021, kupionych na lata;
TPE, ENG, ENA, KGN, PKP, LWB, ATT, ZEP, RNK.
Która z nich da największy zysk, się zobaczy :)
Policzymy % po 2024 roku :P

dochodzeniowy
Porucznik
Posty: 23908
Rejestracja: 01 maja 2006 16:06
Lokalizacja: Olsztyn

Re: NOVITA [NVT] księga XXIV kolejna dywidenda 9,20 pln

Postautor: dochodzeniowy » 27 paź 2021 00:20

Zadna spółka z GPW nie wypłaca 110% dywidendy w 2 lata ułomie. Co ty analizujesz i dlaczego nie wyłapałes takiej okazji jak Novita.
Przecież dwa lata temu akcje chodziły prawie za darmo . kurs był 40 złotych a dywidendy 37,20 . Efektywnie kosztowały więc 2,80 . :lol:

dochodzeniowy de.bilku Ty mi cały czas piep.szysz o tym co było, a ja Ci piszę o tym co będzie. Czy naprawdę
nie potrafisz tego zrozumieć PiSuarowa miernoto :?: :roll:
wiesz co bedzie ?
w grudniu dywidenda 9,20 pln
w 2022 dywidenda ok 20 pln
w 2023 dywidenda ok 25 pln
w 2024 dywidenda ok 30 pln
:idea:

dryniol
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8581
Rejestracja: 19 paź 2006 21:05

Re: NOVITA [NVT] księga XXIV kolejna dywidenda 9,20 pln

Postautor: dryniol » 27 paź 2021 00:45

Zadna spółka z GPW nie wypłaca 110% dywidendy w 2 lata ułomie. Co ty analizujesz i dlaczego nie wyłapałes takiej okazji jak Novita.
Przecież dwa lata temu akcje chodziły prawie za darmo . kurs był 40 złotych a dywidendy 37,20 . Efektywnie kosztowały więc 2,80 . :lol:

dochodzeniowy de.bilku Ty mi cały czas piep.szysz o tym co było, a ja Ci piszę o tym co będzie. Czy naprawdę
nie potrafisz tego zrozumieć PiSuarowa miernoto :?: :roll:
wiesz co bedzie ?
w grudniu dywidenda 9,20 pln
w 2022 dywidenda ok 20 pln
w 2023 dywidenda ok 25 pln
w 2024 dywidenda ok 30 pln
:idea:
dochodzeniowy a w 2035 będzie 1.000 zł dywidendy de.bilku :lol: :lol: :lol: :lol:
Typowy PiSuarowy elektorat "CIEMNY LUD wszystko kupi" :roll: Nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać :roll:
9 przesadnie zdołowanych spółek w latach 2019/2021, kupionych na lata;
TPE, ENG, ENA, KGN, PKP, LWB, ATT, ZEP, RNK.
Która z nich da największy zysk, się zobaczy :)
Policzymy % po 2024 roku :P

dochodzeniowy
Porucznik
Posty: 23908
Rejestracja: 01 maja 2006 16:06
Lokalizacja: Olsztyn

Re: NOVITA [NVT] księga XXIV kolejna dywidenda 9,20 pln

Postautor: dochodzeniowy » 27 paź 2021 18:41

Temat
Opinia Zarządu „NOVITA” S.A. w sprawie wypłaty dywidendy nadzwyczajnej
Podstawa prawna
Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.
Treść raportu:
Zarząd "NOVITA" Spółka Akcyjna z siedzibą w Zielonej Górze (dalej "Spółka"), w związku ze złożonym przez Akcjonariusza Spółki, tj. TEBESA Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze żądaniem zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy „NOVITA” S.A. na dzień 7 grudnia 2021 roku i umieszczenia w jego porządku obrad sprawy obejmującej wypłatę dywidendy nadzwyczajnej w wysokości 23 000 000,00 zł (słownie: dwadzieścia trzy miliony złotych), mając na uwadze stabilną sytuację ekonomiczno-finansową Spółki, dobre wyniki operacyjne oraz fakt, iż wnioskowany termin wypłaty dywidendy został ustalony na dzień 21 grudnia 2021 roku informuje, że w jego opinii wypłata przez „NOVITA” S.A. w 2021 roku dywidendy nadzwyczajnej w wysokości
23 000 000,00 zł nie będzie miała negatywnego wpływu na jej bieżące funkcjonowanie
.
:idea:

radek79
Podporucznik
Posty: 12161
Rejestracja: 30 mar 2007 13:45

Re: NOVITA [NVT] księga XXIV kolejna dywidenda 9,20 pln

Postautor: radek79 » 27 paź 2021 20:05

Piękna dyskusja nam się tu nawiązała :lol:

Jak będzie to czas pokaże, ale za samą dywidendę nadzwyczajną będzie można kupić 124 kilo Novity po 150 zł :!:

dochodzeniowy
Porucznik
Posty: 23908
Rejestracja: 01 maja 2006 16:06
Lokalizacja: Olsztyn

Re: NOVITA [NVT] księga XXIV kolejna dywidenda 9,20 pln

Postautor: dochodzeniowy » 27 paź 2021 22:38

weźmy na tapetę najlepsze spółki dywidendowe z roku 2015 .
1 Synthos .Nie ma go już na GPW.
2 Amica wyraźne spowolnienie wypłat zeszły rok 1,94% ten 3,53%
3 Emperia Holding Wykluczona z GPW
4 Novita rekordowe podwójne dywidendy w roku 2020 i 2021
5 Famur ostatnie dywidendy 18 i 19 rok
6 Pragma faktoring Zdjęta z notowań.
7 Budimex 2 dywidendy po ok 5% w tym roku w zeszłym 2,03%
8 Sanok 3,92 % w tym roku, brak w zeszłym
9 mw Trade w tym roku nic ale w zeszłym 45,65%
10 KGHM 0,84% ale 4 lata wstecz brak dywidendy.
:idea:

radek79
Podporucznik
Posty: 12161
Rejestracja: 30 mar 2007 13:45

Re: NOVITA [NVT] księga XXIV kolejna dywidenda 9,20 pln

Postautor: radek79 » 28 paź 2021 07:51

Tebesa mogłaby pomyśleć o lekkiej dezinwestycji, tak do 50%+, zachować w zasadzie 100% kontrolę nad spółką, ale ściągnąć jeszcze sporą kasę za 14% pakiet, tak z 90 mln zł.

Pytanie jakie mają plany co do spółki.

dochodzeniowy
Porucznik
Posty: 23908
Rejestracja: 01 maja 2006 16:06
Lokalizacja: Olsztyn

Re: NOVITA [NVT] księga XXIV kolejna dywidenda 9,20 pln

Postautor: dochodzeniowy » 28 paź 2021 21:28

Z tego co wyglada w przyszłym roku biorą dywidendy i mają wtedy akcje od Lentexu za darmo lub prawie za darmo. Z tego co sie orientuję nie bedą sprzedawać ani sztuki , bo kazda akcja to ponad 20 złotych rocznie dywidendy. W ogóle sie dziwie ,że tu ktoś , coś sprzedaje . :idea:

gienadij
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2073
Rejestracja: 20 kwie 2010 12:22

Re: NOVITA [NVT] księga XXIV kolejna dywidenda 9,20 pln

Postautor: gienadij » 29 paź 2021 16:20

Z tego co wyglada w przyszłym roku biorą dywidendy i mają wtedy akcje od Lentexu za darmo lub prawie za darmo. Z tego co sie orientuję nie bedą sprzedawać ani sztuki , bo kazda akcja to ponad 20 złotych rocznie dywidendy. W ogóle sie dziwie ,że tu ktoś , coś sprzedaje . :idea:
dobrze ze ktoś sprzedaje. wtedy ja mogę dokupić

dochodzeniowy
Porucznik
Posty: 23908
Rejestracja: 01 maja 2006 16:06
Lokalizacja: Olsztyn

Re: NOVITA [NVT] księga XXIV kolejna dywidenda 9,20 pln

Postautor: dochodzeniowy » 30 paź 2021 15:37

Od lat mówię ,że Novity sie nie sprzedaje . Kto był podobnego zdania bedzie miał w tym roku stope dywidendy na poziomie wyzszym niż 70%. :idea:


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości