Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

wszystko na temat spółek publicznych
incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8056
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: incoqnito » 27 lis 2018 16:02

A moją uwagę zwróciło to co mówił o braku bb w tym roku...
No cena za wysoka obecnie bo trzeba premię zapłacić 8)
To jak pani Ewa ogłaszała bb już za chwilę bo okres zamknięty przed wynikami za 2Q własnie się skończył. to cena była okazyjnie niska czy może na tym samym poziomie? To wtedy było okazyjnie tanio czy pani Ewa nie bardzo wie co mówi na webcaście ???

Faktycznie przybył Tomek i jest różnica. Czy jest czy go nie ma to pieprzą od rzeczy jak im pasuje.... Jak pytałem w tamtym roku czemu nie ma webcastu po wynikach za 3Q to mi odpowiedzieli, że spółki przeszacowują 2 razy w roku i nie ma ani sensu ani potrzeby robić takowego. A tu proszę i Netrisk przeszacowany przed upływem roku o d daty zakupu i webcast się dało zrobić 8)
Co kwartał to inne zasady, co chwila to nowe pomysły i ani słowa jaką korzyść ja jako akcjonariusz będę tu miał, bo rosnący NAV mnie nie interesuje gdyż nie przekłada się w żadnym przypadku na wzrost kursu :oops:

REKLAMA


młoddy
Podporucznik
Posty: 12571
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 27 lis 2018 17:11

czy mozna poprosic o te oryginalne pytania "pana pulkownika"?
I tak i nie.
Byłem zaskoczony obecnością Tomka na konferencji. Przypuszczałem że przy tak słabiutkich wynikach zrejteruje zasłaniając się Ewą. Więc nie miałem przygotowanych pytań i zadałem je z marszu podczas konferencji. Nie mam ich nigdzie zapisanych, ale mogę przytoczyć z pamięci?

Czy za trzy lata MCI będzie wciąż notowane na GPW czy powoli zmierzamy do delistingu?
Czy po roku 2020 będą dywidendy?
Co z wielokrotnymi obietnicami Prezesa że będzie walczył z dyskontem?

Rzecznik twórczo te pytania zinterpretował, co widać na nagraniu. Jedne uogólnił, inne pominął. Tak jak zwykle na konferencjach MCI/PEM gdzie kolejni rzecznicy boją się nawet czytać pytania akcjonariuszy.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12571
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 27 lis 2018 17:28

ani słowa jaką korzyść ja jako akcjonariusz będę tu miał
Powiedział to. Po prostu nie była to odpowiedź jaką chcielibyśmy usłyszeć. Do końca 2020 dywidendy nie będzie. Zamiast tego jak najtańszy skup. To jasno wynika z jego wypowiedzi pod koniec webcastu, na którą zwróciłeś uwagę. Ergo nie będziesz miał żadnej korzyści. Przynajmniej taki jest plan. A wyjść może to różnie, ponieważ skupowanie coraz mniejszego free float i tak podniesie kurs. Poza tym cenę wyciskania określi sąd a nie Tomek. Myślę że będzie to właśnie NAV/s, ponieważ wykazanie mega-konfliktu interesów (prezes obowiązany dbać o wysoki kurs kontra prezes pełnymi garściami korzystający z niskiego kursu) będzie łatwe.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2018 17:38 przez młoddy, łącznie zmieniany 1 raz.

optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: optymistyczny » 27 lis 2018 17:36

przeszlo gadanko juz do konca - i mam swietna swiadomosc!

To nie trwa niecalej godziny - to trwa MAX 2 minuty 40 sekund! Gdzies odtad: https://youtu.be/yUZ-swr4sIg?t=3433 (wlasciwie jakies 2,20 min) i prosze mi powiedizec, czy ten czlowiek zdaje sobie sprawe, jak taka odpowiedzia (po "chowaniu sie w norze" przez wiele miesiecy!) czy zdaje sobie sprawe z przeklenstw jakie leca w jego kierunku (to moze wkalkulowal - OK) ale i z faktu, ze odpowiedzial (nie wiazaco prawnie!) tak zeby MCI na gieldzie efektywnie na dobre...udupic!

Jeszcze MUSIAL doodac, ze "przynajmniej na temn MOMENT", jakby kazdy rozgarniety nie wiedzial, ze mozna skladac DOWOLNE deklaracje (nawet w formie pisemnej i "pod przysiega!") i po chwili powiedziec, ze jednak nie, ze sie... rozmyslilo! I nie da sie miliona a zabierze/zazada...dwa .. :oops:

"tu nie mozemy blokowac wlascieil(owi?) takich decyzji" - mowi T.Cz!

I moje pytanie jest, czy on zdaje sobie sprawe, ze w takiej sytuacji mowiac takie, efektywnie rzecze " a spier.alajcie mi z jakimis wontami!" i, ze efektywnie to oN jest tu PROBLEMEM... TYlko czy rozumie, ze ma w rekach taka bron, ze nikt nie chce z nim kooperowac w czymkowliek - jak dziecko z pistoletem, dziwiace sie, ze inne dzieci od niego tylko uciekaja...

Jesli zdaje sobie, ze "udupia" tym MCI na gieldzie to OK - jest tylko :oops: :oops: :oops: ale nie totalnym glupcem ("rain-manem" ze slynnego filmu) - o to mi chodzi.

P.S. Macie na swoje pytania odpowiedz panie pulkowniku - ja jemu nie wierze ...nie.. nawet nie milionowe kary (no chyba, ze do mojej kieszeni :| ) - tu dziala tylko zwyczjne ZA -BEZ-PIE-CZE-NIE (w sensie natychmiast wykonywalnych roszczen prawnych!) jak np hipoteka przy pozyczce/kredycie. Tylko to z panem T.cz. A,z e nie ma takiego? No to Problem ma... problem :oops:

EDIT: pomijam "dom wariatow" w tych ostatnich 2 minutach, kiedy to wystepuje w 2 (boskich? :oops: ) osobach, skwitowany zarcikiem(??) , ze ma "dobry kontakt" ze... soba :roll:

młoddy
Podporucznik
Posty: 12571
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 27 lis 2018 17:53

"tu nie mozemy blokowac wlascieil(owi?) takich decyzji" - mowi T.Cz!
Tej decyzji nie możemy blokować, ale za to zablokujemy mu tanią cenę wyciskania. Inna sprawa że wcześniej może relatywnie tanio dojechać do ponad 90% akcji. Jednak cenę wyciskania to już tylko sędzia będzie ustalał. Ewentualnie Tomek sam da wysoką mając świadomość że alternatywą jest przegrana w sądzie.

Z tym zastrzeżeniem że nie wiemy czy Tomek będzie dążył do bardzo wysokiego procentażu. Moim zdaniem będzie, ale chciałbym zobaczyć najbliższy BB i przekonać się ile procent akcji będzie miał po jego zakończeniu.

optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: optymistyczny » 27 lis 2018 18:07

A - w osobnym bo wazne: o tym: https://www.bankier.pl/inwestowanie/pro ... symbol=IAI mowil dlugo czlek przed wystepem ( :oops: ) - ostatnia inwestycja MCI.

I o tyle wazne, ze prosze popatrzec, co sie tam "trenuje" w dziale "Najnowsze wiadomości". Tylko tam jest ( https://stooq.pl/q/g/?s=iai) C/WK = 24,72 (za stooq) - dwadziscia cztery!

No i MCI to zupelnie inna skala i zupelnie inny akcjonariat z zapewne wieloma kandytatami na "hobbystow", gdzie mozna sobie swoim prze-sprytem nabyc ich hobby pt. "zeby mina panu prezespowi zrzedla", czy "zeby wyszedl jak Zablocki na mydle" :roll:

EDIT: juz mowilem "panie pulkowniku" - podajcie podstawe prawna i jakies wyroki w takiej sytuacji! Nie ma prawa precedensowego w Polsce, ale no nie bajajcie zyczeniowo, bo jak (broniony przez was) sedzia, jeszcze dopierniczy oplate , ze "z torbami pojdziecie" to..no co..przestaniecie pisac? A jak bylo na petrolu? Ile grozb procesow itd itp - i co? Tego nie zrobi bo bedzie proces, tamtego - a (zeby sie juz nie znecac) co na koncu? :oops:
Ostatnio zmieniony 27 lis 2018 18:11 przez optymistyczny, łącznie zmieniany 1 raz.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12571
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 27 lis 2018 18:11

czy zdaje sobie sprawe z przeklenstw jakie leca w jego kierunku
Mnie tym razem nie zdenerwował. Już od jakiegoś czasu jestem pogodzony z tym że idziemy do delistingu i ewentualnie do procesu w sądzie dotyczącego ceny wyciskania.
Z drugiej strony co grubego możemy mu zarzucić na ten moment?
Obiecywanych od lat dywidend nie płaci bo właściwie nie może. Wcześniej kowenanty obligacyjne, w tym roku kasę zabrała Skarbówka. Dwudziesty pierwszy miesiąc bessy sWIG80 jest dobrym usprawiedliwieniem dla złego kursu. A chęć taniego przejęcia całości pozostaje wyłącznie podejrzeniem.
Ergo na razie jest teoretycznie OK, a jeśli faktycznie podskoczy to konkretne kroki prawne zamiast gorzkich żalów na Forum.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12571
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 27 lis 2018 18:28

podajcie podstawe prawna i jakies wyroki w takiej sytuacji! Nie ma prawa precedensowego w Polsce, ale no nie bajajcie zyczeniowo, bo jak (broniony przez was) sedzia, jeszcze dopierniczy oplate , ze "z torbami pojdziecie" to..no co..przestaniecie pisac? A jak bylo na petrolu? Ile grozb procesow itd itp - i co? Tego nie zrobi bo bedzie proces, tamtego - a (zeby sie juz nie znecac) co na koncu? :oops:
Nigdy nawet przez chwilkę nie pomyślałem żeby Ryśkowi zrobić sprawę. Po co? Z całą pewnością formalnie jest niewypłacalny. Ergo nie mieszajmy osób wypłacalnych z niewypłacalnymi.
Prawo jest jasne i było przytaczane na początku roku, gdy powzięliśmy podejrzenie że idzie ku delistingowi. Były też podawane przykłady sądowych rozstrzygnięć. Odszukaj sobie jeśli masz taką słabą pamięć. W skrócie:
-gdy przekracza 90% to ma prawo zmusić nas do sprzedaży akcji
-cena transakcji musi być ceną godziwą, jasno pisze w ustawie że kurs giełdowy nie może być jedynym kryterium ustalenia godziwości ceny
-ergo gdy ktoś niezadowolony z ceny proponowanej przez dominatora to prosi sąd o ustalenie ceny godziwej, innymi słowy wytacza sprawę o dopłatę do zaproponowanej ceny, to nie jest drogie
-sąd powołuje biegłego aby wycenił godziwą wartość akcji
-de facto kurs wyciskania zależy wyłącznie od sądu, Tomek nie ma na niego wpływu
-w MCI wyjątkowo prosto wycenić godziwą wartość akcji jako NAV/s więc jest wysoce prawdopodobne iż taki właśnie byłby kurs wyciskania. Tym bardziej w sytuacji gdy dyskonto jest związane z nieprzyjaznymi inwestorom zachowaniami dominatora. Na przykład obiecywaniem dywidend i ..

Ale przejdziemy przez ten most dopiero wtedy gdy do niego dojdziemy. Na razie nawet nie wiadomo czy podążamy w kierunku tego mostu. Rozróżniajmy obawy od faktów. Teraz ma 72% i nie wiadomo co planuje, nie wiadomo ile by wzrósł kurs podczas dochodzenia do ponad 90%, nie wiadomo czy będzie chciał wyciskać i nie wiadomo jaką zaproponuje cenę wyciskania.

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8056
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: incoqnito » 27 lis 2018 18:54

czy zdaje sobie sprawe z przeklenstw jakie leca w jego kierunku
Mnie tym razem nie zdenerwował. Już od jakiegoś czasu jestem pogodzony z tym że idziemy do delistingu i ewentualnie do procesu w sądzie dotyczącego ceny wyciskania.
Z drugiej strony co grubego możemy mu zarzucić na ten moment?
Obiecywanych od lat dywidend nie płaci bo właściwie nie może. Wcześniej kowenanty obligacyjne, w tym roku kasę zabrała Skarbówka.
Gdybym usłyszał: Drodzy akcjonariusze niestety bb nie będzie bo musimy zapłacić US i zrobiliśmy to z przeznaczonych na ten cel pieniędzy. Tak więc odwołujemy wcześniejsze zapowiedzi pani wiceprezes o nadchodzącym bb.
To dla mnie przynajmniej w tej sprawie ich zachowanie byłoby fair, ale *** nawet a tyle ich nie stać. Proponuje poczytać podziękowania akcjonariuszy IAI dla właścicieli za to że do końca byli dobrze traktowani.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12571
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 27 lis 2018 19:14

OK. Mnie też nie podoba się traktowanie akcjonariuszy w MCI. To oczywiste. Byłoby strasznie trudno znaleźć kogoś o przeciwnych odczuciach. Być może Pluto, który kiedyś tu pisał pod nickiem BB86. Ale on raczej tylko robi dobrą minę do złej gry. Wątpię żeby był autentycznie zadowolony.

Ale na ten moment nie mamy nic grubego więc grzecznie czekamy na kolejne ruchy Jaśnie Pana.

Zauważmy też plusy. Uważam że obecna strategia PEM pójścia w instytucjonalnych i zagranicę ma sens. Ogólnie Tomek zaprezentował się jako manager który poniósł parę porażek, ale wie co robi i ma sensowne plany na przyszłość. Cieszy też znaczny wzrost obrotów NetRisk.
A potencjalnym wyciskaniem nie trzeba się martwić. Będzie dobrze tzn. dobrze bez wyciskania lub dobrze z wyciskaniem. W tym drugim wariancie chyba będziemy musieli trochę pomóc, ale wszystko dobre co się dobrze skończy.
Dokupuj PEM. Tam będzie jazda.

BTW w jakim czasie dobiegłeś te 100km?

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8056
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: incoqnito » 28 lis 2018 08:49

Miało być 102km a zrobiło się 107km bo kilka razy pomyliliśmy trasy. Czasu nie podam bo będziesz mogł dowiedzieć kim jestem.
Limit był 17h a ja przybiegłem kilka h przed limitem.
Ogólnie jestem zadowolony choć za dużo czasu straciłem na trzech punktach odżywczych (na drugim się przebierałem w sumie na trzech jakieś 25-30 minut) no i te 5km więcej to też jakieś 33-35 min doleciało.

Dziś już jest ok, 1 noc po biegu była kiepska...

Dostałem niezły łomot muszę przyznać :oops:

młoddy
Podporucznik
Posty: 12571
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 28 lis 2018 10:15

Czasu nie podam bo będziesz mogł dowiedzieć kim jestem.
Limit był 17h a ja przybiegłem kilka h przed limitem.
Praktycznie i tak już się podpisałeś własnym nazwiskiem. Niewielu bieg ukończyło. Można przejrzeć po roczniku 1972 (te same osoby występują w wynikach innych biegów gdzie podaje się wiek), wyeliminować tych z dużych miast i zostanie nam jedna osoba. Może dwie lub trzy. Nie sprawdzałem. Nie interesuje mnie Twoje nazwisko.
Zakładam że w przyszłości i tak się spotkamy gdy przyjdzie czas nauczyć Tomka rozumu tzn. przy wyciskaniu lub gdyby uporczywie i bezzasadnie nie płacił dywidendy.

BTW1 niby wyciskanie już trwa, ale dopóki nie jest przymusowe to trzeba czekać.

BTW2 niby uporczywe nie płacenie dywidend ma miejsce, ale na razie da się to uzasadnić (a na pewno nie pójdę do sądu nie mając praktycznej pewności wygranej) tym że niby Tomek przychyla nieba cierpliwym akcjonariuszom zwiększając NAV/s dużymi skupami akcji. Właściwie podczas dotkliwej bessy to poprawna strategia. Inna sprawa co potem zrobi z cierpliwymi akcjonariuszami. Już na ten moment odebrał im komfort psychiczny.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12571
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 28 lis 2018 10:20

Dziś już jest ok, 1 noc po biegu była kiepska...

Dostałem niezły łomot muszę przyznać :oops:
Czy ludzie którzy lubią siebie robią sobie takie rzeczy?
Straty są oczywiste. Gdzie korzyść?
Na pewno grasz na podbudowanie własnej psychiki pod tytułem: "dałem radę przebiec 100km więc poradzę sobie z różnymi życiowymi problemami". Upraszczam, ale mniej więcej o to chodzi. Problem w tym że życie i ludzka psychika nie działają w ten sposób. Ergo zdrowie fizyczne uszkodzisz a zdrowia psychicznego wcale nie poprawisz.

BTW Tomek grubo przesadził mówiąc że ma dobry kontakt z samym sobą. Niestety nie ma.

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8056
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: incoqnito » 28 lis 2018 10:48

Dziś już jest ok, 1 noc po biegu była kiepska...

Dostałem niezły łomot muszę przyznać :oops:
Czy ludzie którzy lubią siebie robią sobie takie rzeczy?
Straty są oczywiste. Gdzie korzyść?
Na pewno grasz na podbudowanie własnej psychiki pod tytułem: "dałem radę przebiec 100km więc poradzę sobie z różnymi życiowymi problemami". Upraszczam, ale mniej więcej o to chodzi. Problem w tym że życie i ludzka psychika nie działają w ten sposób. Ergo zdrowie fizyczne uszkodzisz a zdrowia psychicznego wcale nie poprawisz.

BTW Tomek grubo przesadził mówiąc że ma dobry kontakt z samym sobą. Niestety nie ma.
O ile po pierwszym maratonie faktycznie nawet coś podobnego mi we łbie świtało, to teraz czegoś takiego nie ma. Jest niechęć do tak długich ultra co nie znaczy że jeszcze kiedyś nie spróbuje. Jest też bardzo dużo pokory i podziwu dla ludzi którzy potrafią to przebiec dużo szybciej ode mnie. A dla najlepszych to już pełen szacun.

To było trochę z ciekawości, trochę dla sprawdzenia się. Ok dostałem łomoty, miałem trochę przygód ( z bukłakiem i brakiem wody między 60-a 80km)

Są też ludzie, których poznałem ci normalni ( debiutanci jak ja, którzy też dostali niezły łomot) i świry którzy przebiegli już w tym roku kilkanaście ultra. Nie wiem po co i na co i którzy sami już wiedzą że to wariactwo, ale chyba nie potrafią zrezygnować...

Pewnie jeszcze kiedyś spróbuję coś pobiec, ale raczej nie w górach tylko znowu na bardziej płaskim. W życiu moim zdaniem i tak całkiem nieźle sobie radzę ze swoimi problemami (a miałem ich całkiem nie mało) i nie potrzebuję do tego ultramaratonów.

Jakie korzyści???
Adrenalina przez kilka dni przed biegiem, sprawdzenie własnych granic, ciekawi ludzie i ci mądrzejsi i ci że tak powiem głupsi, reset psychiki od pracy, rodziny, całej tej pieprzonej cywilizacji, poznanie pięknego miejsca (bo nigdy tam nie byłem). Pewnie jakaś duma też po trochu, że dałem radę a nie każdy przecież dał...

Niby się podpisałem o ile rocznik 1972 jest prawdziwy 8)

młoddy
Podporucznik
Posty: 12571
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 28 lis 2018 11:12

dużo podziwu dla ludzi którzy potrafią to przebiec dużo szybciej ode mnie. A dla najlepszych to już pełen szacun.


W życiu moim zdaniem i tak całkiem nieźle sobie radzę ze swoimi problemami (a miałem ich całkiem nie mało) i nie potrzebuję do tego ultramaratonów.


Jakie korzyści???
Adrenalina przez kilka dni przed biegiem, sprawdzenie własnych granic, ciekawi ludzie i ci mądrzejsi i ci że tak powiem głupsi, reset psychiki od pracy, rodziny, całej tej pieprzonej cywilizacji, poznanie pięknego miejsca (bo nigdy tam nie byłem). Pewnie jakaś duma też po trochu, że dałem radę a nie każdy przecież dał...
Za co ten szacun? Czy za to że mają lepszą genetykę? Czy za to że zatrenowują się na śmierć uciekając od realnego życia? A może za to że się nieźle szprycują?


Nikt nie ma tak dobrej psychiki jakby chciał. Ergo każdy potrzebuje jakiegoś wsparcia.


Sprawdzanie własnych granic to nonsens, narażanie własnego życia. Do psychicznego resetu wystarczyłaby medytacja. Bez żartów z tym poznawaniem pięknego miejsca, rower lub skuter elektryczny byłyby do tego lepsze. Duma jest chybiona i wynika z przyjęcia fałszywej hierarchii wartości. U nas w wojsku zdarzali się pacjenci dumni z tego że potrafią litr wódki wypić.

BTW jakby kto pytał to bieżący NAV/s wynosi około 20.7-20.8, głównie z powodu ogromnych strat na ABC Dacie w bieżącym kwartale (pomimo dzisiejszego odbicia). Ale być może po Q4 przeszacują Morele lub coś jeszcze i na koniec roku będzie 22. Ewentualnie rok będzie na zero. W tej chwili po 11 miesiącach właśnie jesteśmy blisko zera.
Ostatnio zmieniony 28 lis 2018 11:21 przez młoddy, łącznie zmieniany 1 raz.


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 147 gości