Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

wszystko na temat spółek publicznych
młoddy
Podporucznik

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 06 sie 2019 17:55

Ja szanuję Tomasza Czechowicza. Dużo zawdzięczm temu człowiekowi. Kiedyś mu zaufałem i bardzo dobrze na tym wyszedłem. Wtedy, też obrzucano go błotem.
Dzięki za ten wpis. Miło się dowiedzieć że jeszcze jest ktoś taki jak Ty. Ale mam kilka pytań.

Dlaczego go szanujesz? Czy za tą wypowiedź https://mci.pl/presentation/2015-2#video-7 i późniejsze działania całkowicie sprzeczne ze złożonymi tu zapowiedziami?

Co mu zawdzięczasz? Bo ja tylko stresy.

Kiedy mu zaufałeś i jak na tym wyszedłeś?

Kto obrzucał go błotem wiele lat temu? Chyba głównie trolle?

Last but not least czy podoba Ci się sposób w jaki Czechowicz zwiększył swoje udziały z 39% do 76%?
Czy dostrzegasz tutaj mnóstwo źle zarządzanych konfliktów interesów? Na przykład Prezes powinien dbać o jak najlepszy kurs, ale korci go dokupowanie akcji więc jakoś mu ta troska o kurs zupełnie nie wychodzi.

młoddy
Podporucznik

Postautor: młoddy » 06 sie 2019 18:08

W poprzedniej księdze 22.czerwca 2018 roku Mejs73 napisał:
O ile dobrze pamiętam wiele lat temu na stronie MCI był umieszczony cytat Warrena Buffetta "Dwadzieścia lat trwa budowanie reputacji, a 5 minut jej zrujnowanie". To tak dla przypomnienia Panu Czechowiczowi.
Albo od tego czasu Czechowicz znacząco pogorszył swoją reputację albo jestem chińskim cesarzem.
Zaś Tobie już wtedy jego reputacja niezbyt pasowała (sądząc po tym dawnym wpisie). Więc jak to jest? Chyba robisz sobie jaja pisząc o szacunku dla Czechowicza. Ewentualnie masz na myśli szacunek należny każdej osobie, niezależnie od jej postępowania.

vetus
Chorąży

Postautor: vetus » 06 sie 2019 18:08

Niech Ci będzie możesz go uważać z wzór biznesmena. Mnie tam nic do tego...
Nie uważam. Nawet odmawiam mu szacunku. Jego niewątpliwym "osiągnięciem" jest to że nikt z akcjonariuszy już go nie lubi. Ludzie go szanowali, podziwiali, lubili, ale im przeszło. Wszystkim! Od lat na żadnym forum nie pojawił się żaden sympatyk Czechowicza. To byłoby emocjonalnie niewykonalne aby ktokolwiek z długoterminowych akcjonariuszy zachował pozytywne nastawienie do tego pana.
W sumie to ja jestem dla niego najłagodniejszy. Być może słusznie. Być może niesłusznie. Zależy od tego co będzie robił dalej.
Nieprawda. Ja szanuję Tomasza Czechowicza. Dużo zawdzięczm temu człowiekowi. Kiedyś mu zaufałem i bardzo dobrze na tym wyszedłem. Wtedy, też obrzucano go błotem. A jak będzie tym razem? Pożyjemy, zobaczymy. Moim zdaniem już niedługo ...
he he
Cena jak kilkanaście lat temu
wtedy też byli tacy co pisali niedługo, wkrótce, niebawem ... :lol:

Nowy incoqnito
Starszy sierżant sztabowy

Postautor: Nowy incoqnito » 06 sie 2019 18:40

mejs73 sobie jaja robi przecież nie jest aż tak naiwny. Nikt nie jest aż tak naiwny.

u boot
Starszy plutonowy

Postautor: u boot » 06 sie 2019 20:01

Witam Meis 73 Jesteś znowu na pokładzie? pamiętam,że ładną kasę na MCI wykosiłeś jak wszyscy jęczeli na wątku.

Nowy incoqnito

Postautor: Nowy incoqnito » 07 sie 2019 05:13

@młoddy
Ja hejtuję?
Czyje to są słowa???
2016
. MCI brałem po 5.5. Sprzedam po 20 za trzy lata.
PEM mam po 60 i głównie liczę na dywidendy. Najbliższa będzie niewysoka (stąd załamanie kursu spółki umożliwiające nabycie waloru na warunkach zbliżonych do Tomka) ale później będzie duuuużo lepiej. Inna sprawa ze oprócz dywidend odpał kursu PEM też zaliczymy. Niekoniecznie zaraz, ale zdziwię się jeśli w 2018 roku kurs nie będzie znacznie powyżej 100
2018
.
BTW na tym PEMie roztropnie uniknąłem IPO itd. ale i tak poległem. Moje zakupy w strefie 60-37 okazały się słabym pomysłem, zwłaszcza że środek ciężkości wypadł bliżej 60. Mam tam średnią 53. Kiedyś podawałem że 49, ale to była życzeniowa pomyłka. Jest 53 z groszami i takie sobie perspektywy. Dobrze że chociaż Prezes jest zadowolony że "dostarcza wysokie i stabilne stopy zwrotu". Zwłaszcza nabywcy podczas IPO muszą być zachwyceni tymi stopami.
Dlatego jestem mocno zdziwiony że masz średnią poniżej 20....

młoddy
Podporucznik

Postautor: młoddy » 07 sie 2019 07:48

A co to dziwnego gdy ktoś ma bardzo wysoką średnią zakupu (nawet niechby sobie wynosiła 150) a potem sporo dokupuje za 13 i jeszcze więcej za 9 i wychodzi mu z tego średnia 19.86? Łatwo jest dużo kupić po 9 bo to tanio. Przy kursie 60 tysiąc papierów kosztowałby tyle co samochód. Dzisiaj możesz kupić za tyle wiele tysięcy akcji PEM.

Nie dokupowałem cały czas. Zatrzymałem się z zakupami. Był plan nie kupowania już niczego. Stąd w strefie 37-13 nie było moich zakupów. Zejście poniżej 15 zrobiło na mnie wrażenie, zdecydowałem się trochę dokupić. Zjazd poniżej 10 uznałem za okazję stulecia i solidnie zapakowałem. Masz z tym jakiś problem?

Pisałem tu wiele nietrafnych prognoz, ale nigdy nie wypisywałem bajek o własnych sukcesach. Nie podoba mi się Twój atak na moją prawdomówność.

BTW nie zajmuj się mną i moją ceną zakupu, lecz pakuj PEMu ile tylko zdołasz bo to naprawdę jest okazja stulecia. Pomimo że Czechowicz jest taki jaki jest. Pomimo przerażającego wykresu spółki. Pomimo jej problemów fundamentalnych.

młoddy
Podporucznik

Postautor: młoddy » 07 sie 2019 08:00

18.maja 2018 Mejs73 napisał:
Spółka która w ciągu paru dni jest w stanie wygenerować ok 225 mln PLN gotówki ze sprzedaży spółek ze swojego portfela ma na giełdzie kapitalizację ok 444 mln PLN. TO JEST CHORE !!!
Tym bardziej prosimy o wyjaśnienia dlaczego nadal szanuje Czechowicza. Czyżby nie zorientował się jaka jest przyczyna tej choroby. Virus TomusCzechus zaatakował kurs spółki MCI Capital. Obiecał dywidendy i nie wypłacił. Tym samym zmasakrował swoją reputację i zaufanie do spółki.

Spółka może generować dowolnie duże pieniądze, ale jeśli nie będzie to miało najmniejszego przełożenia na korzyści dla jej akcjonariuszy i dodatkowo odbierze się zaufanie do jej akcji to dowolnie zły kurs jest możliwy, nawet 0.3NAV/s.

młoddy
Podporucznik

okazja stulecia

Postautor: młoddy » 07 sie 2019 08:08

Jej elementy to:
-zmasakrowany kurs
-pewność że spółka nie upadnie i pozostanie zyskowna.

Zasadniczo nie jest trudno o "okazje" gdy kurs jakiejś spółki radykalnie spadł. Problem w tym że bardzo często jest to równoznaczne z dużym ryzykiem spadku aż do zera. Tu jest inaczej. PEM ma niesłychanie twardą podstawę trwania i chociaż elementarnej zyskowności. Jego klientem jest i pozostanie MCI Capital. To zupełnie wystarczy aby śmiało kupować jego akcje po 9. A przecież może być dużo lepiej. Prawdopodobnie dzięki biznesowym kontaktom Czechowicza zostaną pozyskane w zarządzanie pieniążki od kilku instytucji.

BTW eksperyment z pozyskiwaniem drobnych inwestorów okazał się chybiony z powodu zbyt wysokich kosztów pośrednictwa private bankingu. Tomek zrezygnował z tego ponad dwa lata temu. Awantura Maciejewskiego nic nie zaszkodziła core biznesowi spółki, bo i tak nie było planów rozprowadzania certyfikatów wśród drobnicy. Natomiast Maciejewski bardzo skutecznie zmiażdżył kurs PEM i tym samym stworzył okazję stulecia.

Nowy incoqnito

Postautor: Nowy incoqnito » 07 sie 2019 08:23

Już mam PEM ze średnią 28zł. Jak będę miał kasę mam zamiar dokupić..
Zacząłem kupować niżej niż ty. Też doładowałem po 10zł a wygląda to jak wygląda

Więc dlatego jestem bardzo zdziwiony :shock:
Ale niech tam będzie że 19zl.

młoddy
Podporucznik

Postautor: młoddy » 07 sie 2019 08:35

Już mam PEM ze średnią 28zł. Jak będę miał kasę mam zamiar dokupić..
Zacząłem kupować niżej niż ty. Też doładowałem po 10zł a wygląda to jak wygląda

Więc dlatego jestem bardzo zdziwiony :shock:
Ale niech tam będzie że 19zl.
Widocznie masz inny styl zakupów. Ja zaczynam bardzo delikatnie i większość kasy zachowuję na potem. Ale jeśli koniecznie chcesz mieć lepszą ode mnie średnią to na potrzeby Forum załóżmy że kupiłem po 38. Nie zmienia to nic w merytorycznych przesłankach zakupu PEM. Głupole: młoddy i Inco jak to głupole kupili za drogo, ale teraz jest mega-opportunity i o tym staram się pisać.

MCI niby też jest okazją, ale z poważnymi wadami. Wprawdzie da się tutaj otrzymać trzy razy więcej niż obecny kurs. Jednak może to wymagać wielu nieprzyjemności, nawet w sądzie. Także dużej cierpliwości. Wszak dochodzenie sprawiedliwości potrafi trwać absurdalnie długo. Suma summarum właściwie nie polecam zakupu MCI.

Natomiast PEM zacznie rosnąć już po raporcie półrocznym z 27.sierpnia i tym którzy kupią po 9 dostarczy mnóstwo radości. Warto też zwrócić uwagę na potencjał wzrostu. W MCI razy trzy to maks. W PEM razy pięć to na początek.

Nowy incoqnito

Postautor: Nowy incoqnito » 07 sie 2019 12:05

@młoddy

Mam do Ciebie prośbę. Ty jesteś mocno ogarnięty w opłatach stałych i zmiennych jakie płacimy do PEMu.
W tej chwili Gett jest wyceniony na 1.4mld $ na koniec 1Q2019. W 2Q po rundzie finansowej jest wyceniany 1.5mld$ ( będzie w raporcie).
Moja prośba to czy mógłbyś mi szacunkowo podać ile mogła by wynosić opłata zmienna gdyby IPO GETT odbyło się przy wycenie 5mld$ zakładając że wycena reszty składników portfela pozostanie bez zmian.
Czyli w czasie IPO wycena naszych udziałów wzrasta z jakichś 75mln zł ( 152mln zł cały pakiet TechV na dzień 31.12.18 na koniec 2Q będzie ciut wyżej po tej ostatniej rundzie finansowej) do mniej więcej 250mln zł dla MCI i około 500mln zł TechV.

Kiedyś pisałeś, że ze względu na słabe wyniki TechV przez kilkanaście kwartałów raczej brak szans na jakąś porządną opłatę zmienną. Oczywiście chodzi o jakieś przybliżone sumy i czy opłata zmienna w ogóle pojawiłby się przy takim wzroście wartości spółki portfelowej czy nie?

młoddy
Podporucznik

Postautor: młoddy » 07 sie 2019 12:35

Do usług. Więc pi razy oko:
Od większości certyfikatów TechV ostatnią opłatę zmienną pobrano cztery lata temu. Ówczesna cena certyfikatu wynosiła 200, dzisiaj to 240. Za rok po pięciu latach od 200 progiem poboru opłaty zmiennej będzie 200*1.1^5=322. Jeśli Gett odpali na 5mld$ kapitalizacji to powiększy aktywa netto TechV o jakieś 400 baniek czyli około 50%. 240*1.5=360>322. Ergo przy takim odpale Gett byłaby opłata zmienna dla PEM w wysokości około 40 milionów, z czego połowę płaciłoby MCI.

Nowy incoqnito

Postautor: Nowy incoqnito » 07 sie 2019 13:26

Dzięki.
A czy ew. przeszacowanie w górę także innych spółek np. Morele czy Answear (bo to te większe spółki) MarketInvoice i Azimo (bo nie były przeszacowywane od początku inwestycji) także dołożą coś do opłaty zmiennej przy tym IPO Gett? Rozumiem, że nie w tym samym czasie bo mogą być przeszacowane wcześniej lub trochę później

cultinverbi
Starszy szeregowy

Postautor: cultinverbi » 07 sie 2019 14:33

Tak sobie głośno myślę:
Skąd oni wiedzą jakie dyskonto będzie w 2019 i czy wg polityki dywidendowej to będzie czas na bb czy na dywidendę?

Wróć do „Akcje”