PEM - lider może być tylko jeden !

wszystko na temat spółek publicznych
młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: PEM - lider może być tylko jeden !

Postautor: młoddy » 18 wrz 2018 11:48

chlopie ale wytlumacz mi czy sie ekirowales usredniajac w dol
Wynikami TechV.
Przychody PEM krytycznie zależą od wyników TechV. To fundusz zależny od zewnętrznych inwestorów (którzy przychodzą gdy wynik jest dobry i odchodzą gdy jest zły), pobierający bardzo wysokie opłaty sukcesowe.

Nie przewidziałem że te zwiększone przychody tylko zwiększą pensje pracowników. Ich dodatkowe wynagrodzenie oczywiście byłoby naturalne, ale sytuacja gdy oni konsumują całość sukcesu zszokowała mnie. Jak widać nie tylko mnie, ale cały rynek.

Oczywiście oprócz tego nie spodziewałem się że zgoda KNF na duże zakupy Tomka to tylko zmyłka. To był dodatkowy czynnik zachęcający do zbierania po 30 i niżej. Wyszło jak wyszło. Jedynym (ale istotnym pozytywem) jest moje całkowite wyleczenie z Czechowicza.

REKLAMA


młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: PEM - lider może być tylko jeden !

Postautor: młoddy » 20 wrz 2018 09:36

@ Inco

I jak? Co będzie z Twoim zakupem? Na razie poziom 22 przepowiedziałeś idealnie. Byłoby głupio gdybyś nic nie skorzystał na tak idealnej prognozie.

Zgoda KNF wygasła. Uj wie co to znaczy. Może nic? Bo na przykład Tomek uzyskał jej przedłużenie lub dostał nową? Chyba nie musi się tym chwalić. Słabo wierzę w to żeby Tomek olał PEM. Zbyt ambitny. Raczej tylko cwaniakuje żeby tanio dokupić. Moim zdaniem robi błąd. Więcej straci na dodatkowej utracie zaufania niż zyska na tańszym zakupie. Ale z drugiej strony nikt może tego nie pamiętać podczas przyszłej hossy sWIG80.


BTW ja bym nie kupował, ponieważ straciłem zaufanie. Ale Ty chyba nie do końca więc...

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8077
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: PEM - lider może być tylko jeden !

Postautor: incoqnito » 20 wrz 2018 11:23

Nie mam za dużo wolnej kasy, liczyłem na bb MCI po 10,5 albo ciut wyżej i wtedy ruszyłbym na zakupy PEM, a tak szkoda gadać.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: PEM - lider może być tylko jeden !

Postautor: młoddy » 20 wrz 2018 13:37

Teoretycznie proporcja MCI:PEM=10.5:22.0 będzie tak dobra że wypadałoby całe MCI zamienić na PEM przy okazji rezygnując z przyszłych atrakcji procesowych podczas squeeze out. Praktycznie to trzeba by mieć chociaż minimum zaufania do Czechowicza. Ja nie mam więc w to nie wchodzę. On dosyć dowolnie może ukształtować przyszłe relacje pomiędzy tymi spółkami. Ergo posiadacz PEM jest skazany na łaskę/niełaskę pana i władcy. Natomiast posiadacz MCI jeśli postawi się twardo to prawdopodobnie uzyska w przyszłości cenę NAV/s niezależnie od intencji i woli Tomka. Jednocześnie mamy pewność że Tomek nie będzie grał przeciwko sobie na obniżkę NAV/s.

Drzewiej byłem skłonny sprzedać MCI po 18.0 a we wzburzeniu po dyskryminującym mnie spin off czaiłem się żeby sprzedać po 15.0 i nie tak wiele wówczas zabrakło. Teraz stoję na stanowisku że NAV/s jest mój i taniej nie oddam. Myślę że nie będę musiał. Idziemy prostą drogą do wyciśnięcia a jedyną sprawiedliwą ceną tegoż będzie NAV/s i da się to prawdopodobnie prawnie wyegzekwować.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: PEM - lider może być tylko jeden !

Postautor: młoddy » 20 wrz 2018 17:02

https://www.bankier.pl/wiadomosc/PRIVAT ... 15936.html

Zmiana do zmiany do zmiany do zmiany programu skupu. Ble ble ble i tylko skupu nie ma. Czasu zostało niewiele. W dodatku prawdopodobnie bez zgody KNF nie wolno przekroczyć 50% w MCI TFI czyli w PEM. Jest 48.78% więc trochę bez sensu pitolą o jakimś 3.9% będących celem skupu. Nielzja.

Podczas sesji przy obostrzeniach skupu i tutejszych obrotach prawie nic nie można skupić. W porywach do końca roku skupią 0.3% akcji jeśli zaraz zaczną. Ewentualnie można zrobić mikrowezwanie, ale dla 1.21% akcji to chyba nieopłacalne. Ergo mała pakietówka lub pozostanie przy ble ble ble.


A tak naprawdę to tylko jaja i grillowanie akcjonariuszy. Zasadniczo kupującym powinien być MCI Capital i powinno się to odbyć przed wygaśnięciem półrocznej zgody KNF (wczoraj wygasła). Powinni byli zrobić wezwanie na 17% akcji PEM. Tak pod próg 66%. Koszt kilkunastu milionów złotych szybko by się zwrócił mniejszymi opłatami netto za zarządzanie.

vetus
Chorąży
Posty: 970
Rejestracja: 04 lis 2015 10:49

Re: PEM - lider może być tylko jeden !

Postautor: vetus » 21 wrz 2018 10:53

Ale jaja
Kupiłem 200 :shock:
po ile padline kupiles :)
22 :roll:
he he
+20% w trzy dni
:mrgreen:

młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: PEM - lider może być tylko jeden !

Postautor: młoddy » 21 wrz 2018 13:29



po ile padline kupiles :)
22 :roll:
he he
+20% w trzy dni
:mrgreen:
Żarty żartami, ale to naprawdę może być powyżej 100 w niezbyt odległej przyszłości. Nie mówię że będzie, ponieważ nie ufam Zawiadowcy ani jego umiejętnościom inwestycyjnym. Jednak gdyby chociaż częściowo powrócił Czechowicz z lat 2000-2014 to nawet mało napisałem pisząc 100.

Do kursu 100 wystarczyłaby hossa sWIG80 (niedługo powinna wystartować) i zyski 8-9zł na papier. A tu nawet 20zł zysku bywało. W dodatku mogą pozyskać te zagraniczne pieniążki pod zarządzanie. Więc gdzieś tam na horyzoncie mogą być zyski nawet wyższe niż 20zł rocznie czyli do obecnego kursu doszłoby zero. Plus parę dywidend po drodze.

Z drugiej strony jest bardzo zniechęcająca marka - Czechowicz. Więc powyższe może pozostać jedynie bajeczką, marzeniem.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: PEM - lider może być tylko jeden !

Postautor: młoddy » 24 wrz 2018 17:58

Kupuje Tomek na MCI Management. Szkoda że nie na MCI Capital. Ale kurs podnosi zdecydowanie. Incoqnito trafnie przewidział poziom 22. Jednak został na peronie. Prawdopodobnie cena po której kupił Vetus okaże się ostatecznym dnem.

Zakupy prawdopodobnie będą w sumie niewielkie. Wszak bez zgody KNF tylko 1.22% tzn. 41k akcji może dokupić. Inna sprawa że przy tutejszej płynności taki niewielki zakup wepchnie kurs wyraźnie powyżej 30.

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8077
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: PEM - lider może być tylko jeden !

Postautor: incoqnito » 24 wrz 2018 19:38

Kupuje Tomek na MCI Management. Szkoda że nie na MCI Capital. Ale kurs podnosi zdecydowanie. Incoqnito trafnie przewidział poziom 22. Jednak został na peronie. Prawdopodobnie cena po której kupił Vetus okaże się ostatecznym dnem.

Zakupy prawdopodobnie będą w sumie niewielkie. Wszak bez zgody KNF tylko 1.22% tzn. 41k akcji może dokupić. Inna sprawa że przy tutejszej płynności taki niewielki zakup wepchnie kurs wyraźnie powyżej 30.
Pisałem, że kupowałem wcześniej... Niestety moja średnia obecnie to 32zł. Trafiłem te 22zł bo i ślepej kurze trafi się ziarno, szkoda że udało mi się wymienić tylko małą cząstkę akcji... Docelowo miałem mieć 2000 akcji PEM( a mam tylko 500) a takze mieć jeszcze sporo akcji MCI, bo młoddy zasiałeś we mnie ziarno niepewności i jednak nie wymieniłbym wszystkiego :oops:
Jestem tak wqwiony na ten brak skupu w MCI :evil: :evil: :evil:
Zaraz to zaraz, to może być 1 no 2 czy nawet 3 dni a nie *** 3 tygodnie...
Obrazek

vetus
Chorąży
Posty: 970
Rejestracja: 04 lis 2015 10:49

Re: PEM - lider może być tylko jeden !

Postautor: vetus » 24 wrz 2018 20:28

Zdążycie kupić
Przecież tu tylko wiadomo kto kupuje, reszta omija szerokim łukiem
przestanie dziobać to niżej jak 22 może być :mrgreen:

młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: PEM - lider może być tylko jeden !

Postautor: młoddy » 25 wrz 2018 17:36

zasiałeś we mnie ziarno niepewności i jednak nie wymieniłbym wszystkiego
Nie ja, lecz Tomek zasiał.

Jeśli założyć że nie wykręci żadnego numeru i że ogarnie wyniki inwestycyjne przynajmniej do lipnego (ale nie beznadziejnego) poziomu to w aktualnych cenach PEM jest lepszą opcją niż MCI.

Jednak on pokazał że potrafi wykręcić numer. Beznadziejne wyniki też pokazał. Więc jest jak jest. Ja już nic bym nie wymienił, pomimo świadomości że prawdopodobnie warto wymienić, a o swoje prawa w MCI chyba przyjdzie walczyć w sądzie.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: PEM - lider może być tylko jeden !

Postautor: młoddy » 25 wrz 2018 17:41

Zdążycie kupić
Przecież tu tylko wiadomo kto kupuje, reszta omija szerokim łukiem
przestanie dziobać to niżej jak 22 może być :mrgreen:
1.On może dużo kupić. Zwłaszcza relatywnie do tutejszych obrotów.
2.Na przykład wyczyści wszelką podaż poniżej 40.
3.Zakładam że przyszłoroczne 22 uniemożliwią lepsze wyniki core w PEM a także hossa sWIG80 która nadejdzie po obecnej bessie, która trwa już prawie 19 miesięcy więc zostało jej niewiele czasu.

Ale OK. Pokora i jeszcze raz pokora. Wydaje mi się że 22 nie będzie już nigdy, lecz nie mogę wykluczyć iż za pół roku będzie np. 12. Wszystko jest możliwe. Zwłaszcza u Tomka.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: PEM - lider może być tylko jeden !

Postautor: młoddy » 27 wrz 2018 10:15

https://www.bankier.pl/wiadomosc/NBP-pr ... 17151.html

Regulator też nie śpi.
Większość TFI inwestuje biernie. PEM czynnie zmienia firmy portfelowe. W wielu ma pakiety większościowe. Czy jest narażony na taki sam limit opłat jak bierni inwestorzy? To byłoby niesłuszne.


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości