Niski poziom inwestycji w POLSCE to jedna z głównych przeszkód na drodze szybkiego wzrostu

wszystko na temat spółek publicznych
KOSA,
Sierżant sztabowy
Posty: 140
Rejestracja: 30 sie 2019 13:36

Niski poziom inwestycji w POLSCE to jedna z głównych przeszkód na drodze szybkiego wzrostu

Postautor: KOSA, » 10 wrz 2019 13:26

niski poziom inwestycji to jedna z głównych przeszkód na drodze szybkiego wzrostu. I nie chodzi nawet o to, aby dojść do średniej unijnej na poziomie 20 proc., ale ją przebić i sięgnąć nawet 25 proc.. W ich opinii, bez takiego wzmocnienia kapitałowego duży skok i podwojenie naszych mocy gospodarczych do końca kolejnej dekady, może się nie udać

Na początku swych rządów premier Mateusz Morawiecki zapowiadał dużą ofensywę inwestycyjną. A jednak pod tym względem wszystko poszło nie tak. Stopa inwestycji w Polsce zamiast rosnąć spadła do jednego z najniższych poziomów w Europie. Eksperci McKinseya przekonują, że w ten sposób to my nie utrzymamy odpowiednio wysokiego wzrostu gospodarczego i nie nadgonimy bogatego świata.

Polska do końca przyszłej dekady ma szansę podwoić swoje PKB, przekonują eksperci McKinseya w raporcie „Polska 2030” wydanym wraz z najnowszych numerem miesięcznika „Forbes”. To byłyby ogromny skok, który pozwoli na skrócenie dystansu wobec bogatej Europy. Aby go jednak dokonać nasza gospodarka musi rosnąć w tempie 5 proc. rocznie, a do tego potrzeba odpowiedniego paliwa. Jednym z podstawowych są inwestycje. No i tu zdaniem McKinseya zaczyna się problem. Bo inwestycje dziś to jedna z naszych największych słabości.

Na początku rządów premiera Mateusza Morawieckiego był to jeden z priorytetów: podniesienie stopy inwestycji z 20 do 25 proc. wartości naszego PKB. A jednak poszło całkiem inaczej. Wskaźnik spadł do 18 proc. Wyszło na to, że pod tym względem Polska jest w ogonie Europy. Nasza stopa inwestycji jest niższa nie tylko niż w pozostałych krajach na dorobku z Grupy Wyszehradzkiej, które od trzech lat zwiększają nakłady na inwestycje osiągając już poziom 22-26 proc. PKB (czyli właśnie tyle ile zamarzył sobie premier Morawiecki). W stosunku do swojego dużego już PKB więcej inwestują także kraje rozwinięte - średnia stopa inwestycji w UE to 20 proc.

Te zaburzenie wynika głównie z ograniczonej aktywności prywatnych przedsiębiorców. W Polsce ich udział w całej puli inwestycji sięga 55 proc., podczas gdy średnia UE to 62 proc. Przyczyn osłabienia działań prorozwojowych polskich firm można się domyślać - z pewnością jest to porażka obecnego rządu, który na początku swojej kadencji bardzo dopingował przedsiębiorców, ale ostatecznie nie stworzył odpowiednich mechanizmów zachęcających. Przeciwnie, opresywne działania administracji (m.in. skarbowej) oraz niepewność prawna i regulacyjna spowodowały, że wiele polskich firm zniechęciło się do działań prorozwojowych.


Wróć do „Akcje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Lapto..p, zenek69 i 168 gości