XTB - księga I

wszystko na temat spółek publicznych
młoddy
Podporucznik
Posty: 12603
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: XTB - księga I

Postautor: młoddy » 07 lut 2024 17:08

Ale polskie akcje, frankfurckie i londyńskie ETFy nie znikają? Byłoby to sensacyjne i dziwaczne. Ty chyba mówisz o jakiś niedużych amerykańskich spółkach, które podpadły SEC i wyleciały z obrotu.

REKLAMA


smalec_alfa
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2021
Rejestracja: 17 sie 2020 23:46

Re: XTB - księga I

Postautor: smalec_alfa » 07 lut 2024 17:22

Akcje zwyczajnie ci znikaja i to maja w regulaminie podobo , ale to sie spotkalem na gieldzie USA z tym. Niestety nie raz i nie dwa.. Tam sie chyba nie patyczkuja tak jak u nas gdzie papier ci zawiesza na 3 lata po czym obrot jak gdyby nic sie wznawia :mrgreen:
Najsmieszniejsze jest ze jak spolka zbankrutuje albo jak to mowia wycofa im sie broker posredniczacy.. To twoje akcje wyparowuja w cenie w ktorej zakupiles.. Mimo ze masz 100% straty to wg XTB sprzedales po tyle ile kupiles . No i nie ma wszystkich spolek dotepnych do inwestycji.
Nie zrozumiałem. Czy to zagrożenie dotyczy także polskich papierów. Wydaje mi się że jeśli mam na rachunku akcje to są moją własnością i nie wchodzą do majątku upadającego brokera. Gotówka zawsze jest zagrożona w podmiotach niebankowych, ale akcje.....
to dosłownie wygląda, jak kopiuj wklej rozmowa troli z bankiera :roll:

panowie a nie jest tak, że jak np. w polsce upada regulowany przez knf broker, to żadne akcje nie wyparowują, ponieważ jesteście ich właścicielami i po to jest właśnie kdpw? :lol:

zasiegnijcie może wiedzy albo najprostsza droga którą podpowiadam, jak macie problem, napiszcie do wsparcia technicznego, a takie bzdury to sobie na priv uskuteczniajcie, bo tylko pokazujecie co najmniej, swoją indolencje i brak elementarnej wiedzy.

NiKtoś
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 7432
Rejestracja: 13 sie 2017 15:44

Re: XTB - księga I

Postautor: NiKtoś » 07 lut 2024 18:26

W celu spłycenia braku elementarnej wiedzy przez Smalca alfe o XTB co by nie musial latac na bankiera i podgladac troli :mrgreen:

1.
Informujemy, że pozycje na instrumencie DBD.US zostały zamknięte z powodu bankructwa spółki. Cena zamknięcia to 0 USD. Akcje zostały wytransferowane z konta. Więcej informacji znajduje się pod linkiem:

https://www.reuters.com/legal/atm-maker ... 023-06-01/

Zamknięcie nastąpiło na podstawie punktu 7.9 i 7.10 Regulaminu świadczenia usług wykonywania zleceń nabycia lub zbycia praw majątkowych i papierów wartościowych, prowadzenia rachunków praw majątkowych i rachunków pieniężnych przez XTB S.A. („warunki ogólne”) z dnia 11 kwietnia 2023 r.

2.
Szanowny Panie,
Dziękujemy za wiadomość. Informujemy, że bez sprzedaży akcji nie można uwzględnić nieudanej inwestycji w rozliczeniu PIT. Nawet jeśli spółka zbankrutowała.
Na moje posty wprowadzony jest zakaz odpowiadania ( cytowania ) przez DOCHODZENIOWEGO ORAZ K(OSE) jako osoby fanatycznie upolitycznione. Reszte serdecznie zapraszam do dyskusji :mrgreen:

młoddy
Podporucznik
Posty: 12603
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: XTB - księga I

Postautor: młoddy » 07 lut 2024 19:01

nie jest tak, że jak np. w polsce upada regulowany przez knf broker, to żadne akcje nie wyparowują, ponieważ jesteście ich właścicielami
Właśnie to chciałem przekazać. Być może zbyt nieśmiało. Ale przynajmniej się wyjasniło że Niktoś miał na myśli sytuację gdy bankrutuje spółka której ma akcje. Nic w tym dziwnego. Oczywiście jest naganne że nie można tego rozliczyć jako straty pod kątem podatku. Ale sam mając klasyczny rachunek w bankowym domu maklerskim miałem identyczny problem z upadłym Petrolem. Musiałem na umowę cywilną sprzedać jakiemuś kolesiowi co jeszcze wierzył i tylko w ten sposób miałem oficjalną stratę dla skarbówki.

smalec_alfa
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2021
Rejestracja: 17 sie 2020 23:46

Re: XTB - księga I

Postautor: smalec_alfa » 07 lut 2024 19:09

W celu spłycenia braku elementarnej wiedzy przez Smalca alfe o XTB co by nie musial latac na bankiera i podgladac troli :mrgreen:

naprawdę? ty tak na poważnie? poza tym, po co mam "latać" na bankiera, jak widzę tu troli wcale nie lepszych? :lol:

więc, nawet na logikę...

co ma jakikolwiek dom maklerski do spółki która upadła, a gielda wycofała lub zawiesiła obrót jej akcjami? :lol:

jak chciałbyś handlować akcjami, takiej teoretycznie nie istniejącej już spółki?

młoddy w międzyczasie, w skrócie ci wyjaśnił, jak to działa w polsce, więc nie męcz mnie wiecej, bo nie chce się mi cię podstaw uczyć. :mrgreen:

Mikro_B
Młodszy chorąży
Posty: 563
Rejestracja: 20 sie 2020 21:09

Re: XTB - księga I

Postautor: Mikro_B » 07 lut 2024 20:00

Haczyk jest tutaj:
- 0,2% opłaty depozytowej dla rachunku o wartości powyżej 250 tys. EUR
- 0,2% prowizji dla obrotu powyżej 100 tys. EUR w miesiącu
- 0,5% od przewalutowania w każdą stronę przy nabyciu/zbyciu akcji np. na NASDAQ za złotówki przez konto w PLN (z walutowego jest za darmo, ale nie wiem na ile efektywne są BID/OFFER na zagranicznej giełdzie, bo być może tutaj też coś przycinają, ciężko mi sprawdzić)
- spready na CFD
- być może jakieś udziały w opłacie za zarządzanie ETF, ale dla klienta to jest nieistotne.
- ogromne nadwyżki gotówki na kontach XTB inwestowane w obligacje skarbowe, co daje już chyba z 30-40 mln zł przychodów z odsetek

Dzięki powyższemu mogą ludzi przyciągać na zerową prowizję na akcje, a de facto hodują sobie klientów na inne opłaty oraz na własne zarządzanie gotówką, którą pomnażają na wyższy procent.

A pozostałe, krajowe domy maklerskie z niedowierzaniem właśnie obserwują swoją powolną i nieuniknioną śmierć. Za 3 lata rynek maklerski w PL będzie w połowie pozamiatany.


Zapomniałeś dopisać, że to nie żaden "haczyk" jak sugerujesz a standardowe opłaty, jakie mają inne Domy Maklerskie w Polsce.
Nie wymieniłeś również innych dogodności, które posiada w ofercie XTB oprócz braku prowizji dla rynków akcyjnych, jak choćby możliwość zakupu akcji ułamkowych, protokół W-8BEN dający możliwość zaoszczędzenia na podatku od dywidend spółek z USA, plany inwestycyjne oparte na ETF do pasywnego inwestowania czy oprocentowanie wolnych depozytów walutowych, itd.

A za chwilę IKE/IKZE, wirtualny portfel, social trading czy obligacje...

Do poczytania lektura. :mrgreen:

https://www.sii.org.pl/17045/analizy/ne ... 024-r.html

młoddy
Podporucznik
Posty: 12603
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: XTB - księga I

Postautor: młoddy » 07 lut 2024 20:40

Pozwól że dopytam. Czy drogiego przewalutowania można uniknąć? Na przykład wpłacając na rachunek dolary kupione w internetowym kantorze?

hantar
Chorąży sztabowy
Posty: 4767
Rejestracja: 23 sie 2008 19:22

Re: XTB - księga I

Postautor: hantar » 07 lut 2024 21:01

Pozwól że dopytam. Czy drogiego przewalutowania można uniknąć? Na przykład wpłacając na rachunek dolary kupione w internetowym kantorze?
Tak, jesli wplacasz USD na rachunek USD w XTB to nie ma prowizji za przewalutowanie przy zakupie/sprzedazy akcji i jest zerowa prowizja transakcyjna do 100 tys eur sumarycznie za wszystkie Twoje rachunki w XTB. Oczywiscie czesto przelewy USD w polskim systemie bankowym sa drogie ale to juz nie kwestia XTB.

smalec_alfa
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2021
Rejestracja: 17 sie 2020 23:46

Re: XTB - księga I

Postautor: smalec_alfa » 07 lut 2024 21:06

Pozwól że dopytam. Czy drogiego przewalutowania można uniknąć? Na przykład wpłacając na rachunek dolary kupione w internetowym kantorze?
Tak, jesli wplacasz USD na rachunek USD w XTB to nie ma prowizji za przewalutowanie. Oczywiscie czesto przelesy USD w polskim systemie bankowym sa drogie ale to juz nie kwestia XTB.


dokładnie. prowizję za przelew bierze bank z którego idzie przelew do xtb.
można założyć konto w pekao, bo ten bank obsługuje xtb. kasa przychodzi szybciej niż z innego banku.
mi spoko opcją w xtb jest to, że jak chcesz mieć szybko kasę u brokera, to obsługuje on szybkie płatności, możesz ją choćby blikiem przelać do nich na konto.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12603
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: XTB - księga I

Postautor: młoddy » 08 lut 2024 08:42

Podsumowując, gdy ktoś zakłada rachunek w XTB, nie obraca milionami, handluje tylko polskimi akcjami, nie daje się skusić na produkty CFD, to jest sponsorowany, handluje całkiem za darmo.
Wprawdzie na mniej płynnych papierach kosztem zawsze będzie duży rynkowy spread, ale na akcjach z WIG20 lub nawet z mWIG40 rynkowy spread będzie malusieński. Ergo da się handolwać bez kosztów.

NiKtoś
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 7432
Rejestracja: 13 sie 2017 15:44

Re: XTB - księga I

Postautor: NiKtoś » 08 lut 2024 09:29

Ergo XTB i Cd-project mozesz handlowac bez prowizji :mrgreen:
Na moje posty wprowadzony jest zakaz odpowiadania ( cytowania ) przez DOCHODZENIOWEGO ORAZ K(OSE) jako osoby fanatycznie upolitycznione. Reszte serdecznie zapraszam do dyskusji :mrgreen:

młoddy
Podporucznik
Posty: 12603
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: XTB - księga I

Postautor: młoddy » 08 lut 2024 09:58

Ergo XTB i Cd-project mozesz handlowac bez prowizji :mrgreen:
To całkiem ciekawa możliwość, nieprawdaż?

WIKUS
Starszy chorąży
Posty: 1241
Rejestracja: 05 maja 2020 23:05

Re: XTB - księga I

Postautor: WIKUS » 15 lut 2024 12:10

Nowe reko

Rif1977
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2331
Rejestracja: 21 gru 2014 13:21

Re: XTB - księga I

Postautor: Rif1977 » 15 lut 2024 12:48

Rekomendacje nawet i wyższe już były wcześniej, co nie przeszkadzało słabym rączkom skakać -9% na główkę dwa tygodnie temu. Całkiem zabawne są te bezmyślne posunięcia podszyte strachem na zasadzie: "właściciel sprzedaje taniej, nie ma dla nas ratunku, tniemy straty, skaczemy" :lol:
Teraz odkupują wyżej, bo nowe rekomendacje.
Przy tej ekspansywnej polityce terytorialnej i zapowiedziach znaczących nowych produktów, ten papier za 2-3 lata będzie chodził >120.

zibirog
Młodszy chorąży
Posty: 419
Rejestracja: 12 paź 2010 13:14

Re: XTB - księga I

Postautor: zibirog » 16 lut 2024 14:58

myślę ze nie doceniasz zarządu


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 95 gości