Co na sredni/dlugi termin po OZE i walorach medyczno-koronawirusowych?

wszystko na temat spółek publicznych
zenek69
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 7923
Rejestracja: 27 lip 2016 14:24

Re: Co na sredni/dlugi termin po OZE i walorach medyczno-koronawirusowych?

Postautor: zenek69 » 05 cze 2021 11:38

chyba wraca moda na spółki z Ukrainy :roll:
A maja gdzie rosnac, przynajmniej niektore. Na najwiecej licze na AGROLIDZE, jej aktualne C/Z=2.17 przy sredniej w sektorze spozywczym 13.18 i dla szerokiego rynku 12.89. Przy czym wynikowo dopiero w tym roku Ukrainki pokaza moc.
Jak Władimir tam wjedzie to zobaczycie moc

REKLAMA


trance
Chorąży sztabowy
Posty: 4326
Rejestracja: 14 lut 2008 19:06

Re: Co na sredni/dlugi termin po OZE i walorach medyczno-koronawirusowych?

Postautor: trance » 05 cze 2021 12:36

chyba wraca moda na spółki z Ukrainy :roll:
A maja gdzie rosnac, przynajmniej niektore. Na najwiecej licze na AGROLIDZE, jej aktualne C/Z=2.17 przy sredniej w sektorze spozywczym 13.18 i dla szerokiego rynku 12.89. Przy czym wynikowo dopiero w tym roku Ukrainki pokaza moc.
Jak Władimir tam wjedzie to zobaczycie moc
Jakoś na asbisie nie mają z tym problemów.
Swoich też wykarmić musi :lol:

młoddy
Podporucznik
Posty: 12593
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: Co na sredni/dlugi termin po OZE i walorach medyczno-koronawirusowych?

Postautor: młoddy » 05 cze 2021 18:22

chyba wraca moda na spółki z Ukrainy :roll:
A maja gdzie rosnac, przynajmniej niektore. Na najwiecej licze na AGROLIDZE, jej aktualne C/Z=2.17 przy sredniej w sektorze spozywczym 13.18 i dla szerokiego rynku 12.89. Przy czym wynikowo dopiero w tym roku Ukrainki pokaza moc.
Jak Władimir tam wjedzie to zobaczycie moc
Wjedzie?
Bardzo mało prawdopodobne. Najpierw musiałby całkiem zwariować. Krymu autentycznie potrzebował. Donbas to już raczej jego porażka. Teraz nie ma co z tym regionem zrobić. Po co Putinowi jeszcze większe kłopoty? Zwłaszcza że Ukraina już ma jako taką armię i zielonymi ludzikami się tego nie obleci. Musiałby zrobić pełnowymiarową wojnę. Dostałby takie sankcje gospodarcze że jego władzy w Rosji zagroziłaby bieda. A gdzie korzyści? Kosztowna okupacja?

Z drugiej strony ukraińskie akcje są chyba najtańsze na świecie więc warto się po nie schylić.

Korben.
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 242
Rejestracja: 15 wrz 2020 23:22

Re: Co na sredni/dlugi termin po OZE i walorach medyczno-koronawirusowych?

Postautor: Korben. » 06 cze 2021 22:25

Zrobilem nowe porownanie Spolek spozywczych na podstawie wskaznikow wartosci rynkowej - dla prawie wszystkich Spolek z GPW i NC (oprocz takich, dla ktorych StockWatch nie wylicza wycen - np. nie raportujacych co kwartal lub z gieldowym stazem krotszym niz 4 kwartaly). Poprzednie porownianie sprzed 3 miesiecy jest tu:  https://www.bankier.pl/forum/temat_poro ... 30391.html, opis metodologii ponizej jest w iwekszosci przkopiowany z tamtego. Porownania zrobilem dla siebie, to nie jest zadna rekomendacja czy nawet rada dla kogokolwiek, ale mam nadzieje na merytoryczne komentarze w tym krytyczne - staram sie zachowac dystans do swoich inwestycji. Pisze o tym tu, ale umieszcze link do watku rowniez na forach kilku innych Spolek spozyczych.

Generalnie oryginalnym celem porowniania (bo to kolejne podejscie) bylo znalezienie Spolek do blizszego przyjrzenia sie oraz do weryfikacji czy nadal warto trzymac te, ktore wybralem. Kilka slow o tych, ktore mam w portfelu pisze na koncu tego zestawienia. Wskazniki wartosci rynkowej akcji sa wyliczane na podstawie ostatnich 4 kwartalow - wiec stanu aktualnego i przeszlego, ale na gieldzie placi sie za przyszlosc. Mozna powiedziec ze placi sie za stan obecny skorygowany o perspektywy i z dyskontem na ryzyka. Wiec szukalem Spolek obecnie mocno niedowartosciowanych by w 2-gim kroku przyjrzec sie "ekspercko" ryzykom i perspektywom (oraz sprawdzic, czy StockWatch dobrze policzyl wskazniki i wyceny).

Porownanie jest na podstawie 7 wskaznikow:
  • Cena/Wartosc ksiegowa
  • Cena/Zysk operacyjny
  • Cena/Przychody
  • Cena/Zysk
  • EV/EBITDA
  • EV/EBIT
  • EV/Przychody
a dokladniej wycen mnoznikowych Spolek wyznaczonych na podstawie tych wskaznikow wzgledem srednich dla sektora (dane zrodlowe wzialem ze StockWatch - wyliczone na podstawie ostatnich kursow zamkniecia). Dla kazdej z takich wycen wyliczylem procentowy potencjal wzrostu (np Spolka ma kurs 10 a z wyceny EV/EBITDA wychodzi kurs 15 to potencjal wzrostu to 50%, jak wycena jest 8 to potencjal wzrostu -20%).

Dalej zeby porownac Spolki dla kazdej policzylem sredne potencjaly wzrostu. Nie wszystkie wskazniki da sie wyliczyc dla wszystkich Spolek, ponadto niektore moga wskazywac potencjal -100% lub mniej - w takich przypadkach do sredniej nie bralem wskaznika brakujacego lub wskazujacego zerowa lub ujemna wartosc Spolki. Jezeli dla ktorejs Spolki liczba wycen jest mniejsza od 7, to srednia moze byc zawyzona bo pomija wycene na wartosc 0 lub ujemna. Wtedy trzeba zachowac szczegolna ostroznosc - zobaczyc czego brakuje i dlaczego.

Czasami wyceny sa zgodne a czasami mocno rozbiezne. Oczywiscie jak wszytkie pokazuja mniej-wiecej to samo to bardzo dobrze, a gdy rozbieznosc jest duza to jest to dodatkowe ryzyko (bo byc moze ktoras z gorszych wycen jest blizej wartosci godziwej Spolki niz srednia ze wszystkich). Rozbieznosc wycen mozna ocenic odchyleniem standardowym zmiennej losowej. Zeby to uwzglednic potraktowalem odchylenie standardowe wycen jako dyskonto za niezgodnosc wycen z poszczegolnych wskaznikow i wyznaczylem srednie zdyskontowane czyli pomniejszone o to odchylenie. Im bardziej wyceny rozbiezne, tym wieksza "kare" dostaje ich srednia (ale nie jest obnizana bardziej niz do najmniejszej wyceny). Taka zdyskontowana srednia pokazuje gdzie powinien sie znalezc kurs, jezeli wiecej racji maja te wskazniki, ktore ocniaja gorzej perspektywy Spolki. Dodatkowo powinno sie w dyskoncie uwzglednic jezeli liczba wycen ktorejs Spolki jest mniejsza niz 7, ale nie robilem tego (bo nie wiem jak), zamiast zostawiam informacje ile wycen bylo wziete do sredniej.

Jako dodatkowy sprawdzian bezpieczenstwa uzywam wskaznika Z" score Altmana, ktory mowi o zagrozeniu perspektywy kontynuowania dzialalnosci w czasie 2 lat - wg StockWatch (https://www.stockwatch.pl/wiadomosci/ko ... wych,37570) - jak cos jest ze strefy niebezpiecznej (albo Z"-score jest znacznie mniejszy od 5) to odrzucam Spolke.

Wyniki w tabelce ponizej, po kolei dla kazdej Spolki to 1:kurs, 2:sredni potencjal wzrostu dla wycen mnoznikowych (tych wskazujacych ze wartosc Spolki jest dodatnia) 3: ten potencjal zdyskontowany o odchylenie standardowe, 4: liczba uwzglednionych wycen mnoznikowych, 5: test czy Z" score Altmana jest >=4.5 (ranting Altmana wg StockWatch B+ lub lepszy). Tabelka jest posortowana malejaco wg kolumny 4 a nastepnie malejaco wg 3. Na gorze sa Spolki ktore maja komplet wycen mnoznikowych zgodnie wskazujacych na duzy potecjal wzrostu, ale uwaga: w tabelce zostawilem wszystkie Spolki, rowniez te, ktore Z" score maja ponizej 4.5 albo dla ktorych czesc wycen jest negatywna.

Obrazek
https://i.imgur.com/3fTMG18.png

Obecnie mam Spolki ukrainskie AGROLIGA KERNEL i IMCOMPANY (oraz chwilowo nie mam ASTARTY) i krajowe: TARCZYNSKI i HORTICO. Inwestuje w perspektywie srednio-dlugoterminowej.

Pierwsze 3 wymienione to Spolki ukrainskie - tu dosc stary przeglad takich Spolek wg Bankiera https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ukrain ... 03807.html. Ukraina to zwiekszone ryzyko, co widzielismy na wiosne i oczywiscie takie ryzyko polityczne i walutowe caly czas istnieje. Duzo z tych firm jest po fazie inwestycji i zaczyna odcinac od nich kupony, lub konczy faze inwestycji, splaca zadluzenie. W tym roku na Ukrainie zanosi sie na urodzaj a jednoczesnie swiatowe ceny plodow i produktow rolnych wzrosly znacznie m. in. z powodu roznych problemow (jak susza) w wielu innych rejonach globu. Ponadto wszystko o spolkach Ukrainskich mozna znalezc na ich forach na Bankierze - profesjonalne analizy sytuacji i perspektyw na poziomie do ktorego nawet nie probuje aspirowac i za ktore dziekuje!. Moim zdaniem (i jak sadze taki jest konsensus rynkowy) ukrainskie Spolki agro pokaza w tym roku rewelacyjne wyniki, choc glowna poprawa bedzie widoczna w drugim polroczu 2021. Byc moze wraca moda na nie.

TARCZYNSKI i HORTICO - z raportow wynika, ze radza sobie coraz lepiej i sluzy im pandemia. TARCZYNSKI poprawil wyniki i rentownosci (mniej-wiecej podwoil), szturmem zdobywa nowopowstajaca nisze rynkowa (roslinne wyroby miesopodobne - brzmi tak straszniem ze nie probowalem, ale business is business https://www.bankier.pl/wiadomosc/Sprzed ... 59853.html) i podbija rynek niemiecki (przejal 50% niemieckiej spolki dystrybucyjnej, eksportuje tam cora wiecej krajowej produkcji (25%???)). HORTICO jest mocno sezonowe, zyski przychodza w pierwszym polroczu, firma zyskuje na panedmi i jej rynek będzie rósł po zakończeniu pandemii, w raporcie napisali wprost :  W naszej opinii polski hobbystyczny rynek produktów do/dla ogrodu w ostatnim roku mocno urósł i uważamy, iż będzie on także rósł ponadprzeciętnie w kolejnych latach – w tym upatrujemy między innymi szansy na nasz dalszy rozwój (HORTICO nalezy do sektora spzywczego formalnie ale to jest Spolka zaplecza przemyslu spozywczego - ogrodnictwa, dzialkowiczow, itp.). TAR i HOR sa po bardzo dobrych (delikatnie mowiac, bo raporty zaskoczyly chyba najwiekszych optymistow) raportach za Q1, spodziewam sie rowniez bardzo dobrych wynikow za Q2.

Ponadto KER i HOR od 7 lat regularnie co roku placa dywidende, a w tym roku rownez placic beda lub juz placily: IMC AST i TAR. AGL i HOR sa notowane na NC, wladze tych firm informowaly o zamiarze przenosin na GPW.
Bede wdzieczny za uwagi - zwlaszcza co do perspektyw przyszlych wynikow i zagrozen - w perspektywie sredniej i dlugiej (kilka kwartalow lub lat).

ps. ten post mozna kopiowac niekomercyjnie, w calosci i z podaniem zrodla - licencja CC BY-NC-ND v.4.0 https://creativecommons.org/licenses/by ... .0/deed.pl 

młoddy
Podporucznik
Posty: 12593
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: Co na sredni/dlugi termin po OZE i walorach medyczno-koronawirusowych?

Postautor: młoddy » 07 cze 2021 10:10

Dodałbym element ocenny pod tytułem "skład akcjonariatu". To naprawdę jest inna sytuacja gdy w spółce siedzą mniejszościowi pilnujący biznesu (OFE lub TFI). Tego mi brak w Agrolidze. Ergo jej potencjał wzrostu może być niższy niż nam się wydaje.

Kiedyś przyglądałem się KRV i tam potężną pozycją wyniku była sprzedaż płynu do dezynfekcji. To nadal siedzi w 12-miesięcznych wynikach. Spółka nie jest tak dobra jak na pierwszy rzut oka wygląda.

IMC historycznie prawie cały roczny wynik robi w Q2 na tej swojej kukurydzy. Być może jest to temat do kupienia/trzymania teraz i sprzedania za kilka miesięcy.

Korben.
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 242
Rejestracja: 15 wrz 2020 23:22

Re: Co na sredni/dlugi termin po OZE i walorach medyczno-koronawirusowych?

Postautor: Korben. » 10 cze 2021 16:10

Najbardziej ze wszystkiego powinna podrozec AGTROLIGA, jak nie z powodu smiesznego C/Z okolo 2.3 (srednia w sektorze spozywczym i na GPW okolo 13, to nawet zakladajac 50% dyskonta na ryzyka rozmaite powinna kosztowac 2.5x-3x tyle co obecnie, a bez dyskonta 5-6 razy wiecej niz teraz), albo hossy na softcommodities, to przez planowane przejscie na GPW (choc oficjalnych inf brak).

Tym czasem ORZEL BIALY rosnie jak szalony. +21%, obroty najwieksze od poczatku zeszlego roku. Dlaczego tak rosnie??? A wlasciwie dlaczego teraz? Pod koniec maja po wynikach, ktore byly rewelacyjne mozna bylo brac - dobralem wtedy, choc mialem zamiar jeszcze dobrac przed kolejnymi. Moze spozniona reakcja na wyniki? To jest mozliwe - po wzroscie jego C/Z to 7.3 - ponad dwukrotnie mniej niz srednia w sektorze (recykling), ktora wynosi 17.2.

Korben.
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 242
Rejestracja: 15 wrz 2020 23:22

Re: Co na sredni/dlugi termin po OZE i walorach medyczno-koronawirusowych?

Postautor: Korben. » 14 cze 2021 12:14

Ukrainskie agro dzisiaj z mocna zielenia, IMC +10%. Byc moze rynez auwaza potencjal poprawy wynikow (i obecne wyniki!!!). A dlaczego akurat teraz??? No moze tu impulsem bylo doniesienie z Parkietu: https://www.parkiet.com/Handel-i-konsum ... trwac.html (KERNEL tez pokazuje duzy wzrost jak na te Spolke +2.6%).

Btw ORZEL BIALY ani mysli korygowac piatkowego tajemniczego wzrostu i aktualnie +12%.

Moment tych wzrostow jest dla mnie zagadka, choc generalnie dalej sa gleboko niedowartosciowane. Wychodzi, ze takie tanie i perspektywiczne spolki trzeba trzymac i nie przejmowac sie ze nikt nie zauwaza niedowartosciowania. Chyba nie ma sposobu trafic w moment przed takim wzrostem.

hektor
Podporucznik
Posty: 12719
Rejestracja: 23 lut 2008 19:34

Re: Co na sredni/dlugi termin po OZE i walorach medyczno-koronawirusowych?

Postautor: hektor » 14 cze 2021 12:54

Podobnie myślę, jak masz dobre fundamentalnie spółki to trzeba być cierpliwym i spokojnie czekać na wzrosty.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12593
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: Co na sredni/dlugi termin po OZE i walorach medyczno-koronawirusowych?

Postautor: młoddy » 14 cze 2021 14:07

Podobnie myślę, jak masz dobre fundamentalnie spółki to trzeba być cierpliwym i spokojnie czekać na wzrosty.
lub na pogorszenie fundamentów, które ex-post uzasadni obecne wyceny :lol:

Ale to tylko taki żarcik na rozluźnienie ponieważ nie mam nic przeciwko kupowaniu niedowartościowanych fundamentalnie spółek na dłuższy termin.

IMC rośnie bo nakupiłem niedawno tego towaru. Znowu żarcik tzn. naprawdę nakupiłem, ale rzadko obserwuję takie zdarzenia że coś kupiłem i zaraz potem idzie ostro w górę. Zdarza się, ale niestety niezbyt często.

Korben.
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 242
Rejestracja: 15 wrz 2020 23:22

Re: Co na sredni/dlugi termin po OZE i walorach medyczno-koronawirusowych?

Postautor: Korben. » 14 cze 2021 16:09

IMC rośnie bo nakupiłem niedawno tego towaru. Znowu żarcik tzn. naprawdę nakupiłem, ale rzadko obserwuję takie zdarzenia że coś kupiłem i zaraz potem idzie ostro w górę. Zdarza się, ale niestety niezbyt często.
Gratuluje (pisales ze rozwazasz to). Mi tez sie pare razy udalo tak trafic, najwiekszy moj klopot w takim przypadku to psychologia - swierzbia rece zeby sprzedac po pierwszym wzroscie (co czasami jest dobrya decyzja, a czasami rosnie dalej i to kilka razy).

A myslalem o dokupieniu IMC za dywidende IMC, ostatecznie wzialem ASTARTE (ze wzgledu na skup).

młoddy
Podporucznik
Posty: 12593
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: Co na sredni/dlugi termin po OZE i walorach medyczno-koronawirusowych?

Postautor: młoddy » 14 cze 2021 21:46

Pradziadek miał trochę hektarów na Ukrainie więc w pewnym sensie je odkupiłem, niech będą w rodzinie. Nie sprzedam. Zostają. AGL za Twoim poleceniem, IMC niedawno, KER sporo wcześniej ale niedużo. W przybliżeniu ukraiński pakiet to 50%AGL, 40%IMC, 10%KER.

Korben.
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 242
Rejestracja: 15 wrz 2020 23:22

Re: Co na sredni/dlugi termin po OZE i walorach medyczno-koronawirusowych?

Postautor: Korben. » 18 cze 2021 13:23

Pradziadek miał trochę hektarów na Ukrainie więc w pewnym sensie je odkupiłem, niech będą w rodzinie. Nie sprzedam. Zostają. AGL za Twoim poleceniem, IMC niedawno, KER sporo wcześniej ale niedużo. W przybliżeniu ukraiński pakiet to 50%AGL, 40%IMC, 10%KER.
Warto bylo czekac :)

Agroliga goes to the main market
EBI: Raport bieżący 5/2021 18.06.2021 12:39:38

The transition to WSE main market was approved by the company’s General Meeting in 2013, but postponed for some time because of the political situation.
The transition is scheduled for the end of 2021 with no new shares issue.
As a part of the preparation process contracts were signed with the Progress Holding and C-Consulting, which will be acting as financial advisers from the Polish and the Ukrainian sides.

NWAI Dom Maklerski will be the brokerage house holding the process.

Legal basis: § 3 subparagraph 1 of the Exhibit 3 to the Alternative Trading System Rules “Current and Periodical Information in the Alternative Trading System on the NewConnect Market"

hektor
Podporucznik
Posty: 12719
Rejestracja: 23 lut 2008 19:34

Re: Co na sredni/dlugi termin po OZE i walorach medyczno-koronawirusowych?

Postautor: hektor » 18 cze 2021 13:34

Agroliga - info super o przenosinach na główny, teraz tylko cierpliwość.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12593
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: Co na sredni/dlugi termin po OZE i walorach medyczno-koronawirusowych?

Postautor: młoddy » 18 cze 2021 16:21

Pradziadek miał trochę hektarów na Ukrainie więc w pewnym sensie je odkupiłem, niech będą w rodzinie. Nie sprzedam. Zostają. AGL za Twoim poleceniem, IMC niedawno, KER sporo wcześniej ale niedużo. W przybliżeniu ukraiński pakiet to 50%AGL, 40%IMC, 10%KER.
Warto bylo czekac


Szkoda że pradziadek nie doczekał :P

Korben.
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 242
Rejestracja: 15 wrz 2020 23:22

Re: Co na sredni/dlugi termin po OZE i walorach medyczno-koronawirusowych?

Postautor: Korben. » 28 cze 2021 16:46

POZBUD sie zbudzil? Kolejna spolka niedowartosciowana od dawna, ktora wykonuje wzrost bez widocznego powodu (i to tym razem w czasie marazmu rynkowego).


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości