[*] Ś.P.Kowalewski

wszystko na temat spółek publicznych
dusigrosz
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3727
Rejestracja: 23 wrz 2020 19:32
Lokalizacja: 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱

[*] Ś.P.Kowalewski

Postautor: dusigrosz » 06 lut 2021 17:32

Zmarł S.P. Krzysztof Kowalewski.
Ku przypomnieniu jego ostatni wywiad.

Sebastian Łupak: Udzielił pan wywiadu w tygodniku "Polityka". Krytykuje w nim pan polityków PiS, Kościół i TVP. Nie boi się pan, że zrazi pan do siebie tych ludzi, którzy pana cenią jako aktora, ale głosują na PiS? To może być spora grupa odbiorców.

Krzysztof Kowalewski: Nie. Ręce mi nie drżą. Grupa tych, którzy są przeciwko PiS, jak pokazały ostatnie wybory, też jest spora. To 10 mln ludzi, których pewnie mam za sobą. A poza tym mam prawo do własnej opinii. Sympatycy PiS mają prawo do własnej, a ja do mojej. Tyle.

Różni politycy i publicyści prawicy atakowali już Krystynę Jandę, obu Stuhrów - Jerzego i Macieja - czy niedawno Janusza Gajosa, o którym Beata Mazurek z PiS napisała ”Prostak. Czterej pancerni i pies odcisnęli mu trwały ślad na mózgu”. Dlaczego aktorzy są celem ataku polityków?

Przeszkadzają im, bo są niezależni umysłowo. A ta władza boi się takiej niezależności. Atak na Gajosa uważam po prostu za skur… Jemu z PRL zostało tyle, co mnie. A ja uważam tamten, komunistyczny system, za złodziejski i morderczy.

Jednak porównywanie PiS do czasów PRL chyba idzie za daleko?

Mamy jednak inny kontekst, inną rzeczywistość, ale pewne zjawiska są wspólne: karierowiczostwo, pazerność na stołki, propaganda sukcesu.

Co pana najbardziej boli osobiście w rządach PiS?

Brak kompetencji, kolesiostwo, nadużywanie władzy, obsadzanie stanowisk w spółkach znajomymi i rodziną. Nimi kieruje po prostu chciwość. Chyba nawet ludzie zaślepieni PiS-em to widzą.

Ale PiS musi robić coś dobrze, skoro od 2015 roku, co wybory, ludzie na nich głosują i wciąż ta właśnie partia ma największe poparcie.

Moim zdaniem tak działa rozdawnictwo pieniędzy. Ale to się kiedyś skończy. Pewnie, gdy przyjdzie załamanie, recesja.

Krzysztof Kowalewski nie żyje. Miał 83 lata
Jak pan ocenia to, co PiS zrobił z radiową Trójką czy TVP?

To zbrodnia. Uważam, że media publiczne są w ruinie. Króluje disco polo i prymitywne kabarety. To jest nędza. Sprzedaje się ludziom zły gust. Za mało w mediach publicznych ludzi z dobrym warsztatem, z koncepcją, z doświadczeniem
Oraz inny wywiad:

Krzysztof Kowalewski uderza w PiS. "Kropka w kropkę jak ci z PRL"

Na początku rozmowy przypomniano sprawę sprzed kliku lat, kiedy za wypowiedź o Jarosławie Kaczyńskim złożono na Krzysztofa Kowalewskiego donos do prokuratury.

Krzysztof Kowalewski znieważył Jarosława Kaczyńskiego? Jest doniesienie do prokuratury
- To rzeczywiście smutna władza, żeby straszyć ludzi więzieniem za żarty. Ale skoro można pałować za bycie gejem, to dlaczego nie - przyznał aktor w rozmowie z "Polityką".

- Spod jednej gwiazdy jest ta i tamta władza. Mentalność mają kropka w kropkę jak ci z PRL, wiem, bo się na tamtych i na tych napatrzyłem. Kurski to jest człowiek mentalnie rodem z Radiokomitetu. Morawiecki to byłby idealny dyrektor zjednoczenia - ocenił.

Krzysztof Kowalewski w rozmowie z Juliuszem Ćwieluchem nawiązał do afery z Januszem Gajosem. - Ja nawet zostałem prostakiem na długo przed kolegą Gajosem, i to nie tylko z racji starszeństwa wiekiem - zażartował. Aktor w wywiadzie ocenił, że politycy partii rządzącej początkowo "robili jakieś umizgi i podejścia pod inteligencję". - Ale jak się nie udało, to teraz okazuje się, że Janusz Gajos to prostak - powiedział.

W ocenie Kowalewskiego, Polacy "przehandlowali wolność". - W ciężkich czasach Polacy zawsze bronili się żartem. Dzisiaj czasy są duszne. Nie tyle idziemy ku katastrofie, co pełzniemy. Ubabrani w tym błocie, którym nas oblepiają. Niby nic się nie dzieje, a jednak czuć, że toniemy w bagnie. W PRL było łatwiej, bo wróg był jasno określony. Z jednej strony oni, z drugiej my. Czerwony kontra reszta świata. (...) Ludzie potrzebowali wentyla i żart dawał im tę namiastkę wolności. Wolność była wtedy wartością - podkreślił.

- Przehandlowaliśmy i wolność. Jedni za 14. emeryturę, drudzy za parę stówek. Tanio, ale też towar dla niektórych nie był tak wartościowy, jak myśleliśmy w 1989 r. - powiedział Kowalewski.

Zdaniem aktora, Polacy są "karmieni mitem narodu wybranego". - To sztuczne, pompowane ego w zetknięciu z rzeczywistością musi rodzić frustrację. A ta władza ją rozładowuje. Według nich Polak sam w sobie to ideał. Nie wszystko poszło idealnie, ale to przez obcych. Ruski zabrał wolność, Żyd chce zabrać kamienicę, a Europa tożsamość - przyznał.

Aktor nie szczędził też krytycznych słów pod adresem hierarchów Kościoła katolickiego. - Dzisiaj, jak widzę wystąpienia episkopatu, to mam wrażenie, że to jakaś grupa rekonstrukcyjna. Zblatowani z władzą, intelektualnie mający niewiele do zaproponowania starsi panowie. (...) Wiem, że współczesny świat tak szybko się zmienia, że można się pogubić. Oni pogubili się do kwadratu. Ten ślub Kurskiego, sam z siebie rodem z Gombrowicza, to przecież dla prawdziwego katolika musiał być ciężki cios -skrytykował

REKLAMA


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 156 gości