Szef Fed doprowadził do załamania trendu w Europie

Jot23
Kapitan
Posty: 55354
Rejestracja: 06 cze 2005 00:53

Szef Fed doprowadził do załamania trendu w Europie

Postautor: Jot23 » 18 sty 2007 20:41

Zapowiadało się, że czwartkowe notowania na największych zachodnioeuropejskich giełdach będę udane. I przez większą część sesji tak w istocie było. Po dodatnim otwarciu, na trzech głównych parkietach przewagę mieli inwestorzy kupujący akcje. Do zwiększania zaangażowania w akcje spółek zachęcały graczy rosnące ceny surowców, co wywołało popyt na papiery koncernów wydobywczych.

Trend gwałtownie załamał się po południu. Masowa podaż papierów była rezultatem wystąpienia Bena Bernanke, szefa amerykańskiego Fed. Stwierdził on, że w najbliższej dekadzie USA mogą stanąć przed widmem kryzysu finansowego jeśli nie zostaną zrestrukturyzowane wydatki socjalne związane z opieką społeczną i opieką zdrowotną. Najsilniejszym rynkiem był Londyn, który jako jedyny z "wielkiej trójki" wybronił się przed przeceną.

Spadały notowania spółek, które gros swoich przychodów generują za oceanem. Korekcie poddały się między innymi papiery Novartis, szwajcarskiego producenta farmaceutyków. Sprzedaż koncernu w USA sięga 50 proc. ogółu przychodów. Firma zapowiedziała na ten rok wprowadzenie do obroty czterech nowych specyfików. Do przeceny tych walorów przyczyniły się również jej kwartalne wyniki. Zysk mimo że był wyższy niż rok wcześniej, nie sprostał prognozom analityków.

Pod kreską toczył się handel walorami Allianz. Największy na Starym Kontynencie ubezpieczyciel zaoferował około 10 mld EUR za przejęcie resztówki udziałów w Assurances Generales de France
POWODZENIA-a ja i tak będę robił po swojemu :-)


newportman
Sierżant sztabowy
Posty: 127
Rejestracja: 22 cze 2006 23:02

Postautor: newportman » 18 sty 2007 20:46

No to trzeba BENA zmienić na kolegę kaczora i będzie dobrze. On już będzie wiedział jak walczyć z czerwienią :wink:

HappyBull
Chorąży sztabowy
Posty: 6445
Rejestracja: 12 kwie 2006 11:03

Postautor: HappyBull » 31 sie 2007 12:46

TMS Brokers SA: Komentarz poranny


Rynek czeka na wystąpienie B. Bernanke

Na pierwszym planie wydarzeń w Polsce wciąż utrzymują się przepychanki polityczne. Do tej pory nie miały one znacznego wpływu na zachowanie rynków finansowych. Jednak wczorajsza informacja o poleceniu zatrzymania Ryszarda Krauzego, które zostało wydane przez prokuraturę, przyczyniła się do znacznych spadków cen akcji z portfela tego biznesmena.
Wiadomość ta również negatywnie odbiła się na notowaniach innych spółek. Mimo porannych wzrostów, prawie wszystkie indeksy warszawskiej GPW zakończyły dzień "na minusie", m. in. WIG20 stracił ponad 2%. Choć wydaje się, że ostatni dzień miesiąca przy braku niekorzystnych impulsów z zagranicy powinien przynieść wzrosty na rodzimym parkiecie, to jednak niestabilność która utrzymuje się w naszym kraju w każdej chwili może odwrócić tę tendencję.

Kolejny członek Rady Polityki Pieniężnej wypowiedział się dziś o o kolejnych możliwych posunięciach tej instytucji w sprawie zmiany kosztu pieniądza. Jeden z bardziej "jastrzębich" przedstawicieli Rady Halina Wasilewska Trenkner powiedziała, że utrzymanie się niektórych obecnie obserwowanych procesów w gospodarce może wymagać 1-2 podwyżek stóp procentowych w ciągu najbliższego roku. Dodała, że głównym powodem sierpniowego podniesienia kosztu pieniądza był wzrost wynagrodzeń oraz decyzje rządu prowadzące do wzrostu dochodów osób nieaktywnych zawodowo.

Zamieszanie polityczne panujące w Polsce nie wpłynęło negatywnie na złotego. Deklaracje większości partii o głosowaniu 7 września za samorozwiązaniem sejmu wzmocniły nieco polską walutę. Za dolara płaci się obecnie 2,7930 zł, natomiast za euro 3,8180 zł. Efekt końca miesiąca powinien sprzyjać sile złotego. W ciągu dnia oczekujemy lekkiego umocnienia się polskiej waluty, natomiast poziomy 2,79 zł za dolara oraz 3,8150 za euro radzimy wykorzystać do zakupów. Dzisiaj nie zostaną przedstawione żadne istotne dane makroekonomiczne z Polski.

Wczorajsza sesja na rynku zagranicznym charakteryzowała się sporą zmiennością, która utrzymuje się już od początku tygodnia. W porównaniu jednak do sesji w środę i czwartek było już jednak znacznie spokojniej. Kurs EUR/USD utrzymuje się cały czas w przedziałach 1,3600 - 1,3680 . W najbliższym czasie powinno nastąpić wybicie z tej konsolidacji, i najprawdopodobniej wskaże ono dalszy kierunek ruchu głównej pary walutowej. Jednak podczas dzisiejszej sesji naszym zadaniem wspomniana konsolidacja będzie nadal ograniczać zmiany dla tej pary walutowej.

Więcej emocji dostarczyło zachowanie jena. Kurs USD/JPY oraz EUR/JPY po początkowej dynamicznej deprecjacji japońskiej waluty, w dalszej części sesji odrobiły większość spadków i w piątkowy poranek kursy wynoszą odpowiednio 116,4 oraz 159,10 .

Dzisiejsza sesja będzie obfitować w publikacje danych makroekonomicznych zarówno ze strefy euro jak i z USA. Do najważniejszych należy wstępna inflacja HICP za sierpień, prognoza wynosi 0,8% (r/r), natomiast z gospodarki amerykańskiej inwestorzy będą oczekiwać na odczyty wskaźnika indeksy Chicago PMI w sierpniu (prognoza 52,8) oraz na indeks nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan w VIII (prognoza 82,7).

Duży wpływ dzisiaj na zachowanie kursów mogą mieć zaplanowane na 16.00 wystąpienie szefa FED B.Bernanke, a także nie potwierdzone jeszcze wystąpienie prezydenta USA George W. Busha na którym ma ogłosić pakiet działań, które wesprą kondycję rynku trudnych kredytów hipotecznych.

Sporządził:

Tomasz Regulski

HappyBull
Chorąży sztabowy
Posty: 6445
Rejestracja: 12 kwie 2006 11:03

Postautor: HappyBull » 20 wrz 2007 15:23

8)

HappyBull
Chorąży sztabowy
Posty: 6445
Rejestracja: 12 kwie 2006 11:03

Postautor: HappyBull » 20 wrz 2007 15:24

8)


Wróć do „Świat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości