Guru_rynku_opcji kontra AntenA :)

dyskusja na temat instrumentów pochodnych
MART
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3885
Rejestracja: 17 lip 2006 21:34

Postautor: MART » 06 sie 2009 10:00

Napisałem to już na zaprzyjażnionym wątku, ale nie chce mi się od nowa pisać więc wkleję
Jak ktoś pogrywa na opcjach, to niech się zapozna ze zmianami w sposobie wyceny. Nie wiem jak różne biura liczą wdz., ale można się naciąć jak się wystawia, jesli liczą po nowemu. Do tej pory zmienność liczona była jako mix historycznej i średniej implikoweanej dla całego rynku. Teraz do wyceny konkretnych opcji jest brana jej IV z poprzedniego dnia. Dlatego np. opcja put140 może być wg. wyceny droższa niż put 150, 160 itd.
Wczoraj wd. po staremu (SDR) wynosił od put 140 okoł 7 pln, a po nowemu (N SDR) około 70pln. Różnica wynika z tego, że po staremu zmienność wynosiła 34,4%, ale po nowemu do wyceny puta140 wzięto jej IV która wynosiła 50%.
Problem może być wtedy, gdy na grzecznym rynku ktoś kupi np opcje put140 za 4k pln i zrobi tym wolumen 100 szt po 4 pkt. Spowoduje to wzrost IV do np. 60%. Zostanie wtedy podniesiona wycena i WD o dużą wartość np 4 krotnie mimo, że na rynku nic się nie wydarzyło.
Arkusze do liczenia są dostępne tutaj:
http://www.kdpw.pl/pl/serwisy/Strony/IRTools.aspx
Stary WDZ.xls to teraz DX_ZRO.xls

Z tego samego powodu procenciki zmian ceny przy opcjach są teraz jeszcze bardziej od czapy. Warto policzyć sobie samemu ile dana opcja powinna kosztować i nie polegać na tym co podaje giełda bo podaje to po ...ju.
Byłbym zapomniał,
korelacja jest teraz również dla opcji OTM i ATM, a więc w koncu to na co czekało kilka osób.
No i żeby nie było, że to jakaś rewelacja, uchwała jest z 02 -06-2009, ale zmiany w arkuszach są od 01-08-2009. Wczesniej był WDZ.xlz więc nie zauważyłem zmian, tylko mi te wyceny nie pasowały.

REKLAMA


markoNYC
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 368
Rejestracja: 17 sie 2009 12:51
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

analiza techniczna - jest najważniejsza

Postautor: markoNYC » 19 sie 2009 20:00

Wystarczy zeby sie zakończyło tak jak jest teraz to azja odbija i mamy kolejny dzień do góry:) wiec dokupuje opcje call ponad 2400 na grudzień.
Trend jest twoim przyjacielem
http://analizyrynkowe.blogspot.com/

Jasio_216127
Młodszy chorąży
Posty: 527
Rejestracja: 20 maja 2009 07:36
Lokalizacja: ze wsi

Postautor: Jasio_216127 » 26 sie 2009 17:58

Napisałem to już na zaprzyjażnionym wątku, ale nie chce mi się od nowa pisać więc wkleję
Jak ktoś pogrywa na opcjach, to niech się zapozna ze zmianami w sposobie wyceny. Nie wiem jak różne biura liczą wdz., ale można się naciąć jak się wystawia, jesli liczą po nowemu. Do tej pory zmienność liczona była jako mix historycznej i średniej implikoweanej dla całego rynku. Teraz do wyceny konkretnych opcji jest brana jej IV z poprzedniego dnia. Dlatego np. opcja put140 może być wg. wyceny droższa niż put 150, 160 itd.
Wczoraj wd. po staremu (SDR) wynosił od put 140 okoł 7 pln, a po nowemu (N SDR) około 70pln. Różnica wynika z tego, że po staremu zmienność wynosiła 34,4%, ale po nowemu do wyceny puta140 wzięto jej IV która wynosiła 50%.
Problem może być wtedy, gdy na grzecznym rynku ktoś kupi np opcje put140 za 4k pln i zrobi tym wolumen 100 szt po 4 pkt. Spowoduje to wzrost IV do np. 60%. Zostanie wtedy podniesiona wycena i WD o dużą wartość np 4 krotnie mimo, że na rynku nic się nie wydarzyło.
Arkusze do liczenia są dostępne tutaj:
http://www.kdpw.pl/pl/serwisy/Strony/IRTools.aspx
Stary WDZ.xls to teraz DX_ZRO.xls

Z tego samego powodu procenciki zmian ceny przy opcjach są teraz jeszcze bardziej od czapy. Warto policzyć sobie samemu ile dana opcja powinna kosztować i nie polegać na tym co podaje giełda bo podaje to po ...ju.
Byłbym zapomniał,
korelacja jest teraz również dla opcji OTM i ATM, a więc w koncu to na co czekało kilka osób.
No i żeby nie było, że to jakaś rewelacja, uchwała jest z 02 -06-2009, ale zmiany w arkuszach są od 01-08-2009. Wczesniej był WDZ.xlz więc nie zauważyłem zmian, tylko mi te wyceny nie pasowały.
te MART w który odnośnik mam kliknąć na powyższej stronce chcąc obliczyć cenę opcji?
bo kursy odniesienia w arkuszu zleceń na sesji są teraz na wyrost czy odwrotnie? (znaczy dla wystawiaczy lepiej?)

MART
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3885
Rejestracja: 17 lip 2006 21:34

Postautor: MART » 26 sie 2009 20:45

te MART w który odnośnik mam kliknąć na powyższej stronce chcąc obliczyć cenę opcji?
bo kursy odniesienia w arkuszu zleceń na sesji są teraz na wyrost czy odwrotnie? (znaczy dla wystawiaczy lepiej?)
te Jasiek :)
Zadzwoń do swojego BM i spytaj czy dep. liczą nową metodą czy starą. Na przejscie na nową metodę BM-y mają czas do końca roku. Moje BM liczy po staremu. Twoje prawdopodobnie też.
Arkusze do liczenia są 2. Jeden to DX_ZRO.xls, a drugi to jakoś inaczej się nazywa, ale podobnie. Teraz nie sprawdzę bo nie mam tu Excela 2003 (musi być 2003 lub wyższy).
W tym po staremu na trzeciej zakładce masz taką samą zmienność dla wszystkich opcji -> historyczna + średnia implikowana (IV) + 6%. Po nowemu zmienność dla każdej opcji jest podana jako zmienność implikowana. Giełda zmianę od kursu teoretycznego podaje teraz po nowemu. Dlatego mogą wychodzić takie anomalie, że U140 ma wyższą cenę teoretyczną niż U150. Wystarczy, że dzień wczesniej pójdzie jakaś głupia transakcja po wysokiej cenie i sporym wolumenie. Np. ktoś będzie chciał kupić 100 opcji I140 (call) po 100pkt ale się pomyli i złoży zlecenie na U140(put).
Takie rzeczy się zdarzają, dlatego w karnecie zawsze wiszą jakieś głupie zlecenia. Wtedy kurs U140 podskoczy do np. 4pkt przy wolumenie 100szt.Spowoduje to, że IV policzona przez KDPW wyniesie jakieś 60%.
Na drugi dzień, GPW wyceni tą opcję tak jakby jej IV wynosiła 60% np 4pkt. Wtedy transakcja np. po 1pkt zostanie przez GPW oznaczona jako spadek ceny opcji o 75%. Jednocześnie transakcja
na U150 po 1pkt zostanie oceniona jako wzrost tej opcji o 25%, bo IV tej opcji została wyliczona na np.42%.
No i do rzeczy. Jeżeli masz coś czym możesz sobie policzyć zmienność historyczną, np Excel, AmiBroker, kalkulator :). To sobie ją policz i wtedy na stronie uzytkownika chew-z z tego wątku podstaw sobie do kalkulatora wyceny opcji i polic wartość teoretyczną opcji.
Pomnóż przez 2 i wtedy wyjdzie Ci "bezpieczna" cena dla put.
Bezpieczna cena dla call wyjdzie Ci bez mnożenia przez 2.
Generalnie w hossie ludzie przepłacają put-y, w bessie call-e.
Większość krwawi, aż do momentu kiedy trend odwraca się na poważnie.
Wtedy większość zadowala się zyskiem 100%-200%,
garstka zadowala się zyskiem 500%-1000%.
Twardziele biorą więcej, ale ja nie wiem ile
bo nigdy nie wytrzymałem.
Teraz put-y mają IV na poziomie 40% i więcej, call-e w okolicach 30%.
W przypadku put IV rośnie dla coraz większy śmieci, w przypadku call odwrotnie.
IV za dzisiejszy dzień znajdziesz na trzeciej zakładce arkusza z nową wersją wyceny.
Arkusze są aktualizowane codziennie w okolicach 17.

Edit:
Nie wiem czy chew-z jeszcze utrzymuje swoją stronę, ale poszukaj sobie na g-lu, coś znajdziesz do liczenia opcji.
Na stronie gpw były jakieś arkusze do symulacji, ale to już sam sobie znajdziesz.

Jasio_216127
Młodszy chorąży
Posty: 527
Rejestracja: 20 maja 2009 07:36
Lokalizacja: ze wsi

Postautor: Jasio_216127 » 26 sie 2009 21:31

dzięki za tyle :lol:
ściągnąłem ze swojej bossy jakieś arkusze do opcji, ale musze je przestudiować bo kompletnie ich nie kumam, nawet nie wiem jak wprowadzić tam swoje pozycje
ale to sie może po czasie zmieni

Jasio_216127
Młodszy chorąży
Posty: 527
Rejestracja: 20 maja 2009 07:36
Lokalizacja: ze wsi

Postautor: Jasio_216127 » 10 wrz 2009 12:52

pytanko do bardziej wtajemniczonych:
Która seria kontraktów jest brana do wyceny opcji przez animatora (nadal U czy już może Z)?

MART
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3885
Rejestracja: 17 lip 2006 21:34

Postautor: MART » 10 wrz 2009 16:40

pytanko do bardziej wtajemniczonych:
Która seria kontraktów jest brana do wyceny opcji przez animatora (nadal U czy już może Z)?
Trudno zgadnąć, animator chodzi własnymi ścieżkami. Do wrzesniowych opcji bierze raczej U.

megaodpal
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 349
Rejestracja: 09 sie 2007 16:27

Postautor: megaodpal » 10 wrz 2009 22:06

Witam,

Jeśli ktoś chciałby przysłużyć się nauce zapraszam po szczegóły odnośnie badania do pracy naukowej na:
http://ifutures.pl/badania-pracy-naukow ... t2433.html

Tam dowiecie się co zrobić aby wypełnić kwestionariusz, a po ukończeniu pracy dostać za free mini kompendium wiedzy.

Pozdrawiam kolegów inwestorów

Jasio_216127
Młodszy chorąży
Posty: 527
Rejestracja: 20 maja 2009 07:36
Lokalizacja: ze wsi

Postautor: Jasio_216127 » 12 wrz 2009 16:49

Czy na gpw w rzeczywistości istnieje coś takiego jak zapytanie o kwotowanie?
W jaki sposób można z tego korzystać?

MART
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3885
Rejestracja: 17 lip 2006 21:34

Postautor: MART » 12 wrz 2009 17:20

Czy na gpw w rzeczywistości istnieje coś takiego jak zapytanie o kwotowanie?
W jaki sposób można z tego korzystać?
No jest ale jest z nim jak z Yeti. Najlepiej zadzwoń do swojego BM. To Twoje BM musi wysłać w Twoim imieniu zapytanie.
Do czego Ci potrzebne ? Na opcjach aktualnie nie ma jakichś dramatów z płynnością. Do piątku podaż powinna rosnąć, to długie będą się chciały zamykać, a nie krótkie. Duży ruch może być głównie na opcjach 2200 +-100pkt. Na pozostałych spokojnie będziesz mógł zamknąć shorty.
No chyba żeby zwała ale wątpię. Raczej zamkniemy sezon powyżej 2200, a mój nos mówi powyżej 2300.

Jasio_216127
Młodszy chorąży
Posty: 527
Rejestracja: 20 maja 2009 07:36
Lokalizacja: ze wsi

Postautor: Jasio_216127 » 12 wrz 2009 18:09

nie chodzi mi szczególnie o opcje wrześniowe czy grudniowe, ale o te, które mają termin wykonania np. za 9 czy 12 misięcy i czy jest w praktyce możliwość zajęcia pozycji na takowych przy kursie nie odbiegającym w niebiosa od kursu odniesienia
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2009 18:12 przez Jasio_216127, łącznie zmieniany 1 raz.

Jasio_216127
Młodszy chorąży
Posty: 527
Rejestracja: 20 maja 2009 07:36
Lokalizacja: ze wsi

Postautor: Jasio_216127 » 12 wrz 2009 18:11

Czy na gpw w rzeczywistości istnieje coś takiego jak zapytanie o kwotowanie?
W jaki sposób można z tego korzystać?
No jest ale jest z nim jak z Yeti. Najlepiej zadzwoń do swojego BM. To Twoje BM musi wysłać w Twoim imieniu zapytanie.
Do czego Ci potrzebne ? Na opcjach aktualnie nie ma jakichś dramatów z płynnością. Do piątku podaż powinna rosnąć, to długie będą się chciały zamykać, a nie krótkie. Duży ruch może być głównie na opcjach 2200 +-100pkt. Na pozostałych spokojnie będziesz mógł zamknąć shorty.
No chyba żeby zwała ale wątpię. Raczej zamkniemy sezon powyżej 2200, a mój nos mówi powyżej 2300.
a w jaki sposób można się dowiedzieć o czyimś zapytaniu o kwotowanie?

MART
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3885
Rejestracja: 17 lip 2006 21:34

Postautor: MART » 12 wrz 2009 19:32

Czy na gpw w rzeczywistości istnieje coś takiego jak zapytanie o kwotowanie?
W jaki sposób można z tego korzystać?
No jest ale jest z nim jak z Yeti. Najlepiej zadzwoń do swojego BM. To Twoje BM musi wysłać w Twoim imieniu zapytanie.
Do czego Ci potrzebne ? Na opcjach aktualnie nie ma jakichś dramatów z płynnością. Do piątku podaż powinna rosnąć, to długie będą się chciały zamykać, a nie krótkie. Duży ruch może być głównie na opcjach 2200 +-100pkt. Na pozostałych spokojnie będziesz mógł zamknąć shorty.
No chyba żeby zwała ale wątpię. Raczej zamkniemy sezon powyżej 2200, a mój nos mówi powyżej 2300.
a w jaki sposób można się dowiedzieć o czyimś zapytaniu o kwotowanie?
Nie wiem. Chyba nikt jeszcze nie pytał ;). Przynajmniej do 2006 tak było.
Najlepiej zapytaj kogoś kumatego w swoim BM. Opcje do 9 miesięcy możesz otworzyć w XTB. Trochę sporo biorą punktów na spread, ale do 50 (500 opcji GPW) lotów można u nich otworzyć. Tylko, nie da się otworzyć opcji bardzo OTM. Opcje które da się u nich otworzyć to opcje o abs(delta) > 0.2.

Jasio_216127
Młodszy chorąży
Posty: 527
Rejestracja: 20 maja 2009 07:36
Lokalizacja: ze wsi

Postautor: Jasio_216127 » 12 wrz 2009 22:43

Czy na gpw w rzeczywistości istnieje coś takiego jak zapytanie o kwotowanie?
W jaki sposób można z tego korzystać?
No jest ale jest z nim jak z Yeti. Najlepiej zadzwoń do swojego BM. To Twoje BM musi wysłać w Twoim imieniu zapytanie.
Do czego Ci potrzebne ? Na opcjach aktualnie nie ma jakichś dramatów z płynnością. Do piątku podaż powinna rosnąć, to długie będą się chciały zamykać, a nie krótkie. Duży ruch może być głównie na opcjach 2200 +-100pkt. Na pozostałych spokojnie będziesz mógł zamknąć shorty.
No chyba żeby zwała ale wątpię. Raczej zamkniemy sezon powyżej 2200, a mój nos mówi powyżej 2300.
a w jaki sposób można się dowiedzieć o czyimś zapytaniu o kwotowanie?
Nie wiem. Chyba nikt jeszcze nie pytał ;). Przynajmniej do 2006 tak było.
Najlepiej zapytaj kogoś kumatego w swoim BM. Opcje do 9 miesięcy możesz otworzyć w XTB. Trochę sporo biorą punktów na spread, ale do 50 (500 opcji GPW) lotów można u nich otworzyć. Tylko, nie da się otworzyć opcji bardzo OTM. Opcje które da się u nich otworzyć to opcje o abs(delta) > 0.2.
szkoda, bo w ten sposób można budować super long term strategie...

Jasio_216127
Młodszy chorąży
Posty: 527
Rejestracja: 20 maja 2009 07:36
Lokalizacja: ze wsi

Postautor: Jasio_216127 » 12 wrz 2009 22:50

przyjdzie nowy tydzień, to sie zorientuje, może po dzwonie...
szkoda, że nie ma animatorów na opcjach 9 miesięcznych nawet z byle jakim wolumenem np. 1 szt


Wróć do „Kontrakty, opcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości