Dla początkujących

dyskusja na temat instrumentów pochodnych
sena9_75732
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3080
Rejestracja: 24 kwie 2006 20:39

Dla początkujących

Postautor: sena9_75732 » 27 lip 2010 20:26

Postanowiłem założyć wątek dla tych, którzy dopiero biorą się za futy, sam dopiero zaczynam, na początek demo. Mam nadzieje, że nie zostane pojechany przez starą kadrę. Chciałbym, aby tutaj osoby takie jak ja zadawały pytania tym bardziej doświadczonym, aby nie robić śmietnika na innych wątkach. Wiem, że większość pytań będzie banalna, ale chyba od tego jest forum. Moje pytanie. Siedze od dziś na krótkiej od 2502, jeśli jutro otworzy się luką do góry np na 2010, zamknięcie było po 2490 a stopa będe miał np na 2505, to czy zostanie on zrealizowany? Bo w sumie nie było takiej ceny, jak to jest w biurach maklerskich, na platformach forexowych to inna bajka.

REKLAMA


kupodemnieopcje
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 245
Rejestracja: 03 lip 2010 17:25
Lokalizacja: ? z arkusza zleceń

Re: Dla początkujących

Postautor: kupodemnieopcje » 27 lip 2010 21:58

zależy jak ustawisz stopa...
nie chodzi o sam poziom wyjścia, ale także o limit

sena9_75732
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3080
Rejestracja: 24 kwie 2006 20:39

Postautor: sena9_75732 » 27 lip 2010 22:21

a czy przy ustawianiu sl jest możliwość ustawiania tp-profitu, tak jak na platformach forexowych?

kupodemnieopcje
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 245
Rejestracja: 03 lip 2010 17:25
Lokalizacja: ? z arkusza zleceń

Postautor: kupodemnieopcje » 28 lip 2010 09:55

w BOŚu bynajmniej nie ma możliwości, nie wiem jak w pozostałych, ale też raczej nie

AMBITNY
Młodszy chorąży
Posty: 472
Rejestracja: 24 sie 2006 17:16
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: AMBITNY » 28 lip 2010 12:47

spamowy wątek, idealny dla dla spamów 8
Skład portfela:

5L FW20H11 2350 - zrolowane, dalej na L
1L FW20H11 2400 -zrolowane, dalej na L
1L FW20U11 2600 -
3L FW20Z10 2570 - zrolowane, dalej na L

sena9_75732
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3080
Rejestracja: 24 kwie 2006 20:39

Postautor: sena9_75732 » 03 sie 2010 08:59

ile przecietnie wynosi spread na kontraktach na akcje?

Swierszczu
Chorąży
Posty: 702
Rejestracja: 23 kwie 2010 13:43

Postautor: Swierszczu » 20 wrz 2010 12:41

Na FKGH 20 - 30 gr

norbi160
Starszy chorąży
Posty: 1809
Rejestracja: 20 lip 2009 10:31

Re: Dla początkujących

Postautor: norbi160 » 09 lis 2010 21:57

Postanowiłem założyć wątek dla tych, którzy dopiero biorą się za futy, sam dopiero zaczynam, na początek demo. Mam nadzieje, że nie zostane pojechany przez starą kadrę. Chciałbym, aby tutaj osoby takie jak ja zadawały pytania tym bardziej doświadczonym, aby nie robić śmietnika na innych wątkach. Wiem, że większość pytań będzie banalna, ale chyba od tego jest forum. Moje pytanie. Siedze od dziś na krótkiej od 2502, jeśli jutro otworzy się luką do góry np na 2010, zamknięcie było po 2490 a stopa będe miał np na 2505, to czy zostanie on zrealizowany? Bo w sumie nie było takiej ceny, jak to jest w biurach maklerskich, na platformach forexowych to inna bajka.
a czy mozecie podac jakas ciekawa lekture o tej tematyce?
aby tylko na piwo starczylo:)

Apacz
Podporucznik
Posty: 12175
Rejestracja: 15 maja 2010 19:52

Postautor: Apacz » 14 lis 2010 20:41

Psychologia udanego inwestowania

PAMIĘTAJ!

1. Planuj.

2. Ogranicz emocje.

3. Strata to nie to samo co zysk.

4. Trzymaj się trendu.

5. Chroń kapitał.

6. Unikaj tłumu.

7. Bądź pewny swojego zdania

:lol:
No risk, no fun :-)

lucjan
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 01 sty 2011 22:10

Postautor: lucjan » 01 sty 2011 22:17

Dobry wieczór,
mam pytanie.

Czy jeśli np. kupię opcję OW20C0123 za Xzł,
po czym jednak po miesiącu zdecyduję się na odsprzedaż,
to czy wypłata ewentualnego zysku nowemu nabywcy opcji (w dniu wygaśnięcia - o ile się jej nie pozbędzie) jest po mojej stronie (w końcu jestem osobą sprzedającą opcję.. - będę musiał utworzyć depozyt itp.)?
Innymi słowy czy sprzedając nabytą wcześniej opcję dostaję status wystawiającego?

Czy też może opcja OW20C0123 przechodzi po prostu w inne ręce - ja dostaję premię - a osobą wystawiającą jest osoba, która jako pierwsza wprowadziła ją w obieg ofertą sprzedaży?

Bardzo proszę o odpowiedź ;)

kupodemnieopcje
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 245
Rejestracja: 03 lip 2010 17:25
Lokalizacja: ? z arkusza zleceń

Postautor: kupodemnieopcje » 01 sty 2011 23:06

dobrze kombinujesz :lol: :lol: :lol:
klik www.pajacyk.pl klik

GRASS
Młodszy chorąży
Posty: 595
Rejestracja: 14 kwie 2005 17:28
Lokalizacja: Marki

Postautor: GRASS » 11 sty 2011 10:03

Duże ostrzeżenie
Należy dokładnie sprawdzać rozliczenia depozytu po zamknięciu pozycji na rynku terminowm. W BM też pracują ludzie i się mylą częściej niż komputery bez matury.
Inwestycja to niewiadoma, realizacja zysku to jakiś sukces.Decyzję trzeba podjąć samemu.

Analityk GPW_410743
Chorąży sztabowy
Posty: 5491
Rejestracja: 08 sty 2011 11:44
Lokalizacja: Aktubińsk

Postautor: Analityk GPW_410743 » 12 sty 2011 10:58

akonto
Obrazek Wiedzieliście, że qgay to ... ?

Inwestor2010
Podporucznik
Posty: 12800
Rejestracja: 15 maja 2010 23:20

Postautor: Inwestor2010 » 23 sty 2011 11:17

z innego watku, ale mysle ze wiele stwierdzen przydatna (jest to komentarz do wypowiedzi nicka"damskiego"):

Komentarz autorstwa wilk
23 Styczeń 2011, 09:24

@Kaśka
Chciałbym, aby moja odpowiedź pozwoliła Ci uniknąć kilku lat błądzenia, ale wydaje mi się z powodów czysto życiowych to mało prawdopodobne. To, co teraz napiszę, wynika z moich już osiemnastoletnich doświadczeń obcowania z rynkiem kapitałowym, przede wszystkim z GPW.
Inwestowanie to bardzo trudna dziedzina i mnie osobiście wiele brakuje do osiągnięcia doskonałości, a może i nigdy jej nie osiągnę. Tym niemniej parę rzeczy wiem i postaram się je wymienić.
Po pierwsze sukces giełdowy jest związany z kilkoma czynnikami i są one, według mnie, następujące:
1. Cechy osobiste.
2. Umiejętności związane z analizą techniczną.
3. Zarządzanie kapitałem.
4. Zarządzanie pozycją.
5. Doświadczenie.
Punkt pierwszy ma bardzo duże znaczenie. Spotkamy ludzi, którzy lubią duże ryzyko i takich, którzy go unikają i wręcz mają wrodzone umiejętności ochrony kapitału. Spotkamy ludzi o bardzo dużej dyscyplinie wewnętrznej i ludzi zupełnie jej pozbawionych.
Początkujący inwestor powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest jego najsilniejszą stroną, a co najsłabszą.
Punktu drugiego nie muszę uzasadniać. Jest oczywisty.
Punkt trzeci sprowadza się do kompleksu biednego człowieka. Każdy, podświadomie, chciałby jak najszybciej pożegnać się z biedą i zyskać to wszystko, co niesie ze sobą bogactwo. Jednak w biznesie pieniądze są armią i im ona liczniejsza, tym lepiej.
Inwestorzy o skromnym kapitale, olśnieni możliwościami dźwigni finansowych, mają tendencję do inwestowania prawie wszystkich swoich oszczędności, bo chcą jak najszybciej poczuć smak sukcesu. Rezultaty są najczęściej wręcz przeciwne. Najgorsze, co może spotkać początkującego, to- na przykład- trzy zyskowne transakcje, które dają takiemu nowicjuszowi złudne przekonanie, że został orłem rynku.
Punt trzeci określa procent posiadanej przez nas gotówki, która może zostać zainwestowana i w razie źle otworzonej pozycji nie przyprawi nas o bankructwo. Musimy zatem z góry ustalić sobie poziom dopuszczalnej straty i nigdy nie powinniśmy tego postanowienia naruszać. Osobiście przyjmuję taki poziom, który bez problemów potrafię odrobić.
Punkt czwarty jest związany bardzo silnie z trzecim i mówi o bezwzględnej konieczności ustawiania zleceń obronnych. Spotyka się ludzi, którzy mają tak ogromną dyscyplinę wewnętrzną i panowanie nad sobą, że zawsze zamkną stratną pozycję, gdy tylko ona przekroczy ustaloną wartość. Ale większość inwestorów tego nie potrafi. Znam przypadek człowieka, niegłupiego, na stanowisku, którego strata na FW 20 przekroczyła czterysta punktów (było to w okresie, gdy sto punktów straty oznaczało utratę całego depozytu!).
Nie ma w tym przykładzie nic nadzwyczajnego. Wspomniany mężczyzna miał silne poczucie własnej wartości. Nie chciał się przyznać przed sobą do klęski. W rezultacie doświadczył kataklizmu.
Tacy ludzie koniecznie powinni ustawiać zlecenia obronne, automatycznie zamykające pozycję.
Powinni też usilnie pracować nad rozwinięciem dyscypliny wewnętrznej i zmianą swoich zachowań.
Punkt piąty jest także nie do przecenienia. Doświadczenie, obserwacja własnych reakcji, pozwala inwestorowi umiejscowić siebie na powierzchni rynkowego oceanu. Ocena taka powinna być surowa i obiektywna.
I tu dochodzimy do sedna sprawy. Wymieniłem czynniki giełdowe. Doświadczony inwestor potrafi określić, które z nich są jego najsilniejszą stroną, a które najsłabszą. Na przykład sam jestem bardzo dobrym technikiem, z kolei moją słabą stroną są zlecenia obronne, Widać wiec, nad czym powinienem pracować.
Drugi inwestor może mieć odwrotnie. Jest bardzo kiepskim technikiem, ale obronę pozycji ma wpisaną , jeśli tak to można nazwać, w geny.
Wiedza o swoich silnych i słabych stronach nie przychodzi z dnia na dzień. Do jej zdobycia potrzeba miesięcy, a nawet lat.
Jeśli mam się wypowiadać o Tobie, to mogę założyć, że zarządzanie kapitałem będzie Twoją silną stroną. Jesteś kobietą, a kobiety mają awersję do ryzyka, tak wynika z moich obserwacji i stąd taki wniosek.
Dlatego powinnaś (raczej) się skupić nad rozpracowaniem analizy technicznej, a resztę tylko dopracować.
Odpowiedź na pytanie, czy ktoś wybiera się na seminarium Tharpa w czerwcu, jest związana z tym, czy temu komuś potrzebne są dodatkowe informacje, aby funkcjonować na rynku.
Inwestorzy bowiem- a wynika to z tego wszystkiego, co napisałem- są w różnych punktach rynkowego doświadczenia. Są tacy, którzy mają zbudowaną strategię i tacy, którzy dopiero ją tworzą.
W przypadku tych drugich zdobywanie wiedzy jest konieczne i jest konieczne przechodzenie przez punkty, wymienione na początku.
Korzystanie z podręczników, seminaria, to rzeczy istotne w procesie tworzenia strategii inwestowania, lecz nie gwarantują sukcesu na rynku, jeśli zawodzi pierwszy czynnik, czyli cechy osobiste i jeśli nie ma czynnika ostatniego, doświadczenia.

SL500
Młodszy chorąży
Posty: 594
Rejestracja: 04 lis 2010 11:05

Postautor: SL500 » 04 lut 2011 12:42

..


Wróć do „Kontrakty, opcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości