ABC kontraktów

dyskusja na temat instrumentów pochodnych
Adamus
Sierżant
Posty: 60
Rejestracja: 26 wrz 2005 00:17

ABC kontraktów

Postautor: Adamus » 26 wrz 2005 00:36

Witam.
Na początek pozdrawiam wszystkich obecnych na forum. To mój pierwszy post chciaż czytam to forum juz od dłuższego czasu.

Chciałem zapytać o kilka spraw związanych z kontraktami.
Jestem już na GPW od kilku miesięcy. Inwestuje tylko w akcje - na razie jestem na plusie 25% :D (wiem, wstrzeliłem się w ładny trend), ale zaczynam się od kilku dni zastanawiać nad kontraktami. W związku z tym zgłębiam różne informacje i czytam wszędzie gdzie tylko się da.
Ponieważ z wykształcenia nie jestem ekonomistą więc chciałem zapytać czy dobrze rozumiem te kontrakty.

1. Czy żeby wyjść po transakcji chociaż na zero to musze wyciągnąć 3 punkty? (prowizja z DM pożera prawie 3 - w moim 13 zł od transakcji)
2. Co się podaje przy składaniu zlecenia? Na akcjach to wiadomo -cenę, a na kontraktach punkty?
3. Dlaczego największe obroty są zazwyczaj tylko na jednym rodzaju kontraktów (teraz na FW20Z5)?
4. Co jest łatwiejsze i przede wszystkim bezpieczniejsze. Day-trading czy long term (chociaż 2-3 dni). Ja pracuję więc day-trading raczej odpada.
5. Może jeszcze macie jakieś uwagi i porady dla początkującego na futures poza uważaniem na większe ryzyko niz na akcjach.

Z góry wielkie dzięki za wszelkie konstruktywne rady i wskazówki.

Adamus
P.S. Moze niektóre pytania są głupie, ale kto pyta nie błądzi, a k końcu każdy z nas kiedyś zaczynał... :oops:

REKLAMA


zawodowiec13
Starszy plutonowy
Posty: 37
Rejestracja: 26 wrz 2005 00:27

Odp:ABC kontraktów

Postautor: zawodowiec13 » 26 wrz 2005 00:52

odpowiem:
1 tak
2 punkty
3 na każdym rynku obroty są na najkrótszej serii, akurat tera jest to grudniowa
4 day trading, jeśli chcesz zostawiać pozycję na kilka dni to ustawiaj stop lossy (raczej stop limity) PRZY OTWIERANIU pozycji
5 temu trzeba się poświęcić, aby odnieść istotny sukces...
pzdr

-morfeusz-
Sierżant sztabowy
Posty: 112
Rejestracja: 14 kwie 2005 17:28
Lokalizacja: w-wa

Odp:ABC kontraktów

Postautor: -morfeusz- » 26 wrz 2005 01:00

ad1 . tak , masz racje na 3 pkt zarobisz juz na piwo
ad2.oczywiscie podajesz limit w pkt. mozesz stosowac limity z aktywacją, to jest bardzo wazne przy kontraktach.
ad.3 tak jest na calym swiecie, ze najbardziej jest handlowana pierwsza seria na indeks
ad4. oczywiscie ze bezpieczniejszy jest day traiding. ale kase glownie sie robi na long term, wystarczą 5-6 transakcji w roku aby zarobic duzą kase
ad5najgorsze bedzie to ze napoczątku odniesiesz sukces, bedziesz zbyt pewny swoich umjejetnosci, wczesniej czy pozniej stracisz calą kase co zainwestowales w kontrakty to jest pewne na 99%, ale nienalezy sie zalamywac tylko uczyc i wyciągac wnioski, a ze mozna odnosic sukcesy natym rynku to wiem po sobie, dwa razy mnie wyczyscilo ale od trzech lat systematycznie zarabiam (kase zarobioną odkladam gdzie indziej), gram okolo 10-20 kontraktami i sredni roczny zysk 100tys

balcerowitrz
Sierżant sztabowy
Posty: 180
Rejestracja: 28 kwie 2005 03:33

Odp:ABC kontraktów

Postautor: balcerowitrz » 26 wrz 2005 18:48

pograj troche na sucho, i nie stosuj gry "na czuja", na akcjach mozesz stracic, na kontraktach zbankrutowac

Adamus
Sierżant
Posty: 60
Rejestracja: 26 wrz 2005 00:17

Odp:ABC kontraktów

Postautor: Adamus » 26 wrz 2005 19:25

Wielkie dzięki za odpowiedzi.
Myślę, że trzeba by stworzyć jakiś własny system, który pomagałby podejmować decyzje, a nie grać właśnie "na czuja". Tym bardziej, że u mnie day-trading na razie odpada i jak będzie zła decyzja to się przekonam dopiero po południu :cry:
Może macie jakieś rady, dla osoby tworzącej taki system. Na co zwrócić uwagę, co jest najważniejsze...

P.S. Kurcze, dzisiaj można było fajnie zarobić. Tak jednym kontraktem by mi w zupełności wystarczyło wyciągnąć 30pkt. 8)

Aha. Ile wynosi średnio depozyt zabezpieczający? Wiem, że codziennie jest inny.

Pozdrawiam
Adam

zawodowiec13
Starszy plutonowy
Posty: 37
Rejestracja: 26 wrz 2005 00:27

Odp:ABC kontraktów

Postautor: zawodowiec13 » 26 wrz 2005 22:11

nie słuchaj rad o "grze na sucho"... to bzdura. inaczej podejmuje się decyzje na kasie, a inaczej na papierze...
system stworzysz jak trochę pograsz - poznasz siebie i Twoje reakcje.

balcerowitrz
Sierżant sztabowy
Posty: 180
Rejestracja: 28 kwie 2005 03:33

Odp:ABC kontraktów

Postautor: balcerowitrz » 26 wrz 2005 22:24

nie słuchaj rad o "grze na sucho"... to bzdura.
masz racje, zle to napisalem, chodzilo mi zeby najpierw sprobowal przewidziec kierunek indeksu pare razy i przetestowal czy jego analiza sie na nim sprawdza a nie wirtualne zajmowanie pozycji i liczenie punkcikow, depozyt zabezpieczajacy jest to bodajrze wartosc indeksu przez 2. na dzien dzisiejszy cos kolo 1200 zl. na kontrakt

balcerowitrz
Sierżant sztabowy
Posty: 180
Rejestracja: 28 kwie 2005 03:33

Odp:ABC kontraktów

Postautor: balcerowitrz » 26 wrz 2005 22:25

a i moim zdaniem day trading to taktyka zarezerwowana dla dawcow kapitalu, jak gralem daily to tez nim bylem.

Adamus
Sierżant
Posty: 60
Rejestracja: 26 wrz 2005 00:17

Odp:ABC kontraktów

Postautor: Adamus » 26 wrz 2005 23:47

A jak to wygląda z analizą techniczną na kontraktach. Czy są jakieś różnice w porównaniu do akcji? Które wskaźniki sprawdzają się lepiej na kontraktach a które gorzej? Jakie są wasze doświadczenia z tym związane?

Pozdrawiam

miszmasz
Młodszy chorąży
Posty: 514
Rejestracja: 28 kwie 2005 01:45
Lokalizacja: Z Grodu Wawelskiego Smoka

Odp:ABC kontraktów

Postautor: miszmasz » 27 wrz 2005 01:29

Też mam kilka pytań jako nowicjusz:

1. Czym się różni właściwy depozyt zabezpieczający od wstępnego depozytu zabezpieczającego? Na WIG20 jest to odpowiednio 3,6% i 5,0%
http://www.kdpw.pl/irip/pliki/komunika.xls
2. W jakiej wysokości jest pobierany depozyt z mojego rachunku i czy jest on taki sam we wszystkich biurach maklerskich?
3. I jak na rachunku zaznaczam że chce zająć krótką czy długą pozycję np. na FW20Z5?

Mam jeszcze wiele pytań :oops: ale narazie chyba wystarczy.
Obrazek

Adamus
Sierżant
Posty: 60
Rejestracja: 26 wrz 2005 00:17

Odp:ABC kontraktów

Postautor: Adamus » 27 wrz 2005 21:46

Aha, bo zapomniałem zapytać ostatnio: czy grając day-trading są jakieś ograniczenia w ilości zawieranych transakcji? Czy mając np. depozyt wystarczający do otwarcia jednego kontraktu mogę nim obrócić kilka razy w ciągu dnia? (zakładając że będę miał szczęście) :lol:
Pytam tylko o jeden bo na początek nie chce ryzykować.
A co z tą analizą techniczną kontraktów? Macie jakieś rady?

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Odp:ABC kontraktów

Postautor: slayer74 » 28 wrz 2005 01:18

takie rzeczy albo się czyta na stronach www. giełdy albo w ulotkach które ona wydaje ,albo nie wtydź się zapytac w swoim biurze maklerskim, ja też pytałem kiedyś o podstawy z 10 lat temu jak np.naliczana jest prowizja, odwagi nikt cię nie wyśmieje na głos:wink: pytanie uzasadnij : ze dla pewności chce zapytać albo dla przypomnienia
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2005 01:19 przez slayer74, łącznie zmieniany 3 razy.
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

gagatek
Sierżant sztabowy
Posty: 118
Rejestracja: 02 wrz 2005 22:58

Odp:ABC kontraktów

Postautor: gagatek » 28 wrz 2005 01:31

Też mam kilka pytań jako nowicjusz:

1. Czym się różni właściwy depozyt zabezpieczający od wstępnego depozytu zabezpieczającego? Na WIG20 jest to odpowiednio 3,6% i 5,0%
http://www.kdpw.pl/irip/pliki/komunika.xls
2. W jakiej wysokości jest pobierany depozyt z mojego rachunku i czy jest on taki sam we wszystkich biurach maklerskich?
3. I jak na rachunku zaznaczam że chce zająć krótką czy długą pozycję np. na FW20Z5?

Mam jeszcze wiele pytań :oops: ale narazie chyba wystarczy.
Ad.1,2 http://moja.bossa.pl/edukacja/kontrakty/na_wig.html
Ad.3 jak chcesz długą to kupujesz kontrakt, jak chcesz krótką to go sprzedajesz
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2005 01:33 przez gagatek, łącznie zmieniany 1 raz.
Brak wiary czyni cuda a trend is your friend

Adamus
Sierżant
Posty: 60
Rejestracja: 26 wrz 2005 00:17

Odp:ABC kontraktów

Postautor: Adamus » 28 wrz 2005 20:08

[/quote]takie rzeczy albo się czyta na stronach www. giełdy albo w ulotkach które ona wydaje ,albo nie wtydź się zapytac w swoim biurze maklerskim, ja też pytałem kiedyś o podstawy z 10 lat temu jak np.naliczana jest prowizja, odwagi nikt cię nie wyśmieje na głos pytanie uzasadnij : ze dla pewności chce zapytać albo dla przypomnienia

Nie chodzi o to. Ja po prostu w swoim DM byłem tylko raz - jak otwierałem rachunek. A poza tym wszystko przez neta robie. Nie mam po prostu czasu do nich jeździć (praca) :?

miszmasz
Młodszy chorąży
Posty: 514
Rejestracja: 28 kwie 2005 01:45
Lokalizacja: Z Grodu Wawelskiego Smoka

Odp:ABC kontraktów

Postautor: miszmasz » 09 paź 2005 15:16

Wielu z Was inwestuje w kontrakty pewnie już od dłuższego czasu i dlatego mam pytanie. Co bardziej się opłaca patrząc z Waszego doświadczenia na rynku terminowym:

- kupno dużej ilości kontraktów i realizacja ewentualnych zysków po wzroście kilku punktów oczywiście stop jest tutaj ustawiony bardzo blisko ceny zakupu

- czy kupno góra kilku kontraktów i czekanie na stopę zwrotu conajmniej kilkudziesięciu punktów stop jest tutaj ustawiony dużo niżej niż w pierwszym przypadku

:idea:
Ostatnio zmieniony 09 paź 2005 15:21 przez miszmasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek


Wróć do „Kontrakty, opcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości