Opcyjny paradoks????

dyskusja na temat instrumentów pochodnych
Dobson
Starszy plutonowy
Posty: 23
Rejestracja: 24 cze 2005 16:19

Opcyjny paradoks????

Postautor: Dobson » 11 paź 2005 15:41

Dlaczego przy wzroscie WIG20 o 1,30% rosną rónież opcje spadkowe OW20X5210 oraz OW20Z5190 ????? (zaznaczam ze od niedawna gram na giełdzie i niewiele jescze wiem). Czy moze chodzi o to ze ten wzrost jest mało wiarygodny (niskie obroty) i inwestorzy jednak w najblizszym czasie spodziewaja sie spadku?

REKLAMA


slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Odp:Opcyjny paradoks????

Postautor: slayer74 » 11 paź 2005 16:05

popytaj expertów wysyłając mu prywatną wiadomość ikona pw -zapytaj np. guru rynku opcji(szukaj jego postów) on dość szybko odpowiedział mi na moje pytanie ,pozdrawiam ciebie i jego przy okazji :) 8)
Ostatnio zmieniony 11 paź 2005 16:06 przez slayer74, łącznie zmieniany 1 raz.
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

morszczuk
Chorąży
Posty: 915
Rejestracja: 14 kwie 2005 17:28
Lokalizacja: Wrocko

Odp:Opcyjny paradoks????

Postautor: morszczuk » 11 paź 2005 17:18

a kim jest ten guru ?? :)
uwolnić rybki z puszek !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Odp:Opcyjny paradoks????

Postautor: slayer74 » 11 paź 2005 17:56

człowiekiem i polakiem haha a poważnie taki ma nick
aha zapytać też możecie opcjonera
Ostatnio zmieniony 11 paź 2005 18:00 przez slayer74, łącznie zmieniany 1 raz.
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

guru_rynku_opcji
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 253
Rejestracja: 14 cze 2005 19:20

Odp:Opcyjny paradoks????

Postautor: guru_rynku_opcji » 13 paź 2005 10:18

Dlaczego przy wzroście indeksu rośnie wartość opcji put?

No tak, sytuacja o której mowa jest poniekąd paradoksalna.
Od kilku dni (chyba od dnia tej czteroprocentowej zwały) można zauważyć,
że ktoś tu coś kombinuje. Najlepiej widać to na tzw. śmieciowych opcjach
put, czyli takich których wykonanie jest mało realne (X180, X190 i X200). Ich wartośc teoretyczna wynosi zatem odpowiednio 0,01 ok.0,06 i ok. 0,45. To kombinowanie polega na tym, że komus strasznie zależy na
otwarciu długich pozycji i bynajmniej nie interesuje tego kogoś cena
zakupu tylko sama chęc posiadania, rzec by można strong buy PKC:) Sytuacja jest
o tyle niepokojąca, że obrót (jak na opcje oczywiście) jest wręcz chorendalny - po 300-500 pozycji dziennie na każdym instrumencie.
Jednak wydaje się, że pozycje te są otwierane przez jednego zawodnika
(jedna instytucję?), ponieważ schemat działania jest codziennie zbliżony. Są zatem okresy permanentych zakupów, a nastepnie okresy
odpuszczenia..... i tak codziennie w kółko macieja.
Wszystko byłoby w porządku gdyby puty rosły przy spadku w20 a spadały
przy jego wzroście. Można byłoby się uprzeć i wytłumaczyc to chociażby dużą ujemną bazą na fiutach(-40 -50). Sytuacje, w których chętnych świrów na kupno putów
z wartością teoretyczną 0,01 po cenie 1,80-2,00 (skrośność
+18000 +20000 %!!!) nie brakowało już przy poprzedniej serii U190 bodajże - sam ostro walczyłem zaspokajając wściekły popyt.
Zazwyczaj takie okazje należy wykorzystywać, tyle że wtedy to był popyt
na sumę 100 czy 200 pozycji, a nie permanentne codzienne świrowanie po
kilkaset sztuk! No ale konsternacja zapanowała jak zobaczyłem, że zawodnik, o którym mowa ma gdzieś zasady logiki i nawet na wzroście
w20 o 1,5% (nie ważne czy wiarygodnym czy nie) gna z tymi śmieciami do góry!

Pytanie zatem o co tu chodzi?

Otworzywszy zatem parę(set) krótkich pozycji, postanowiłem spasować co by nie zostać zmiecionym
przez ciągle rosnący depozyt zabezpieczający moje pozycje. Nie będę walczył z rynkiem, którego nie rozumiem. Aczkolwiek nie wydaje mi się, abym miał w grudniu zobaczyć na w20 1800 czy 1900 pkt tak więc mimo wszystko należałoby otwierać krótkie puty na powyższych instrumentach bo skrośności rzędu +15tyś % kuszą - oczywiście należy to robić z głową, bo jak mówię - dna kieszeni kupującego wciąż nie widać i to co powinno kosztować 0,50 kosztuje teraz 1,50, a kto powiedział, że nie może kosztować 3?. Jeśli jednak popyt się w końcu uspokoi to cena powinna się cofnąć (wystarczy obserwować zachowanie podaży w okresach odpuszczenia popytu).

Żeby było jasne to dodam jeszcze, że zawodnik, o którym traktuje powyższy monolog nie jest bynajmniej jakimś przestraszonym jeleniem, który naotwierał krótkich putów po niskich cenach, a teraz po 4-procentowym spadku w20 spękał i zamyka na gwałt stratne pozycje. Wszystkie transakcje wychodzące od tego zawodnika to transakcje otwierające nowe pozycje, więc albo ten ktoś:
a). jest kolejnym świrem tyle że większym (co jest jednak mało prawdopodobne);
b). liczy, że jakiś inny świr odkupi od niego ten cały worek putów np. po kolejnym 4-procentowym spadku w20;
c). zabezpiecza jakieś pozycje na fiutach (LOP rośnie do 34tyś) - tylko niby jakie pozycje?
d). coś wie (feee....jakie to banalne);
e). kombinuje coś, ale nie wiem co:)

Osobiście stawiam na e).

Zapraszam zatem na burzę mózgów, może jakiś inny guru mnie oświeci, (bo - jak zawsze dodaję - to ja się w zasadzie nie znam...)



caribou
Starszy plutonowy
Posty: 32
Rejestracja: 15 sie 2005 13:31

Odp:Opcyjny paradoks????

Postautor: caribou » 13 paź 2005 11:30

witaj guru,
wybacz że nie odpowiedziałem na Twój post,ale rzadko tu zagladam i nie było okazji odpowiedzieć.Masz racje z tymi opłatami zwiazanymi z wykonaniem opcji >Moje biuro pobiera 5 zł od kazdej wykonanej opcji.W przypadku wykonania opcji przy strategii ,którą opisujesz nie ma mowy o zyskach dla wystawcy.

Istotnie z opcjami dzieje sie coś kuriozalnego.Sprzedałem wczesniej kupione puty po 47 ,zgodnie z moimi przewidywaniami rynek poszedł do góry a cena moich putów zgodnie pomaszerowała do 62.szlag może trafić :roll:

guru_rynku_opcji
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 253
Rejestracja: 14 cze 2005 19:20

Odp:Opcyjny paradoks????

Postautor: guru_rynku_opcji » 13 paź 2005 11:51

Aha, nie wiem czy ktoś zauważył, ale na dzisiejszą sesję wartości teoretyczne opcji, o których mowa X180 X190 X200 itd. dramatycznie wzrosły. Np. wycena teoretyczna z X180 z 0,01 wzrosła do 0,15 podczas gdy przez ostatnie tygodnie utrzymywała się na poziomie 0,01 i nawet spadek indeksu o 4 % nie spowodował zmiany tej wyceny nawet o 1 grosz!!!. Skąd zatem do cholery po wczorajszym 1% spadku ta wycena wzrasta do 0,15???
Dzwoniłem w tej sprawie do KDPW i chciałem to wyjaśnić a może powiązać z tymi dziwnymi transakcjami (chodzi o wzrost indeksu przy jednoczesnym wzroście ceny putów). Pan powiedział, że wzrost wartości teoretycznej do 0,15 prawdopodobnie wynika ze zmiany wartości parametrów, a w szczególności ze wzrostu zmienności. Nie będę się spierał ze specjalistą. A na temat dziwnych transakcji to podobno było to spowodowane zamykaniem przez biura stratnych pozycji klientów, tyle, że tym transakcjom towarzyszył wzrost otw. poz. a nie ich spadek!!!
Tak więc jakby nie patrzeć to coś mi tu nie gra......

Jakieś sugestie??

Pozdrowienia dla Caribou:)


Wróć do „Kontrakty, opcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości