Guru_rynku_opcji kontra AntenA :)

dyskusja na temat instrumentów pochodnych
mroza
Starszy sierżant
Posty: 75
Rejestracja: 07 sie 2006 01:07
Lokalizacja: wro

Postautor: mroza » 22 sie 2007 18:14

Ładnie dziś wieje, zupełnie jak wczoraj na Mazurach. Biały szkwał po prostu :) Mam nadzieję, że nikomu nie powywracało pozycji.
chew-z
wychodzi mi, ze zmiennosc historyczna (z 20sesji) wlasnie siegnela 35%, doganiajac tym samym ta z mini-armegedonu z czerwca 2006. I nie wydaje mi sie zeby na tym mialo poprzestac. Lato zdecydowanie dla kupujacych :)

o co tutaj kaman ???
-> Graf - animator wylicza ceny opcji bazujac na cenach kontraktow. Moglbys doprecyzowac watpliwosci co do screenow? Nie bardzo wiadomo o co Tobie kaman :) Jesli chcesz sprawdzic greki, sa do tego dziesiatki kalkulatorow, nie wylaczajac wyprodukowanych przez nasza rodzona gielde.

REKLAMA


MART
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3885
Rejestracja: 17 lip 2006 21:34

Postautor: MART » 22 sie 2007 19:14

Ładnie dziś wieje, zupełnie jak wczoraj na Mazurach. Biały szkwał po prostu :) Mam nadzieję, że nikomu nie powywracało pozycji.
chew-z
wychodzi mi, ze zmiennosc historyczna (z 20sesji) wlasnie siegnela 35%, doganiajac tym samym ta z mini-armegedonu z czerwca 2006. I nie wydaje mi sie zeby na tym mialo poprzestac. Lato zdecydowanie dla kupujacych :)
(...)
Ten dzisiejszy łabądź (ile to było G ?) nie był dla mnie przyjazny. Rano oddałem prawie wszystkie długie call. Strasznie buja, ja chyba aż na taką zmienność nie mam nerwów.

ssdf
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 279
Rejestracja: 06 cze 2005 14:54

Postautor: ssdf » 22 sie 2007 21:27

-> Graf - animator wylicza ceny opcji bazujac na cenach kontraktow. Moglbys doprecyzowac watpliwosci co do screenow? Nie bardzo wiadomo o co Tobie kaman :) Jesli chcesz sprawdzic greki, sa do tego dziesiatki kalkulatorow, nie wylaczajac wyprodukowanych przez nasza rodzona gielde.
co bo jesli wyliczma cene dla ow20 bazujacych na WIG20 to wychodzi mi inna delta... na tronie GPW podana była 0,54

mi wychodzi 54,234 co rozumiem jest tylko spowodowane kwestia przecinkow...jak licze dla instrumentu bez diwidendy czyli FUT

ale ta DELTA dla Ow20 ze strony GPW jest robiona dla instrumentu bazowego FUT czy dla Wig20 ?

i ktora zmiennosc wpisywac ? ta ze stronki GPW dla danej OPCJI czy ogolna zmeinnosc instrumentu na ktory dana opcja opiewa ??

bo minimalne zmiany danych wejciowych zmieniaja mi mocno dane wyjsciowe...
Giełda Centralnie Sterowana oddział Warszawa

mroza
Starszy sierżant
Posty: 75
Rejestracja: 07 sie 2006 01:07
Lokalizacja: wro

Postautor: mroza » 22 sie 2007 21:51

dzizas, musialem sie mocno skupic, wstawiaj pliz czasem przecinki :)

co bo jesli wyliczma cene dla ow20 bazujacych na WIG20 to wychodzi mi inna delta... na tronie GPW podana była 0,54
mi wychodzi 54,234 co rozumiem jest tylko spowodowane kwestia przecinkow...jak licze dla instrumentu bez diwidendy czyli FUT
ale ta DELTA dla Ow20 ze strony GPW jest robiona dla instrumentu bazowego FUT czy dla Wig20 ?


tak, to kwestia przecinkow, wyszlo Ci idealnie. Nie jestem pewien dla ktorego instrumentu, i troche mi sie nie chce sprawdzac. Istotne jest do czego na codzien musisz sie odnosic, chcac kupic/sprzedac/zabezpieczyc, a tu chodzi o fw.


i ktora zmiennosc wpisywac ? ta ze stronki GPW dla danej OPCJI czy ogolna zmeinnosc instrumentu na ktory dana opcja opiewa ??

bezpieczniej tą dla danej opcji, a jeszcze bezpieczniej probowac wyliczyc ją sobie samemu na podstawie akutalnych cen. Sama zmiennosc pomiedzy seriami bedzie sie znacznie roznic, a ta dla instrumentu bazowego (historyczna) to raczej wartosc pogladowa.

bo minimalne zmiany danych wejciowych zmieniaja mi mocno dane wyjsciowe...
garbage in, garbage out :).

GrafZero
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 341
Rejestracja: 18 mar 2007 00:54

Postautor: GrafZero » 22 sie 2007 23:05

dzizas, musialem sie mocno skupic, wstawiaj pliz czasem przecinki :)
no nie bylo chyba az tak zleeee :roll: :wink:
-----------------------------
http://solarisalphastation.spaces.live.com/
moje prace nad wykresami

chew-z
Sierżant sztabowy
Posty: 138
Rejestracja: 20 paź 2006 15:02
Lokalizacja: Praga
Kontakt:

Postautor: chew-z » 23 sie 2007 10:52

i ktora zmiennosc wpisywac ? ta ze stronki GPW dla danej OPCJI czy ogolna zmeinnosc instrumentu na ktory dana opcja opiewa ??

bo minimalne zmiany danych wejciowych zmieniaja mi mocno dane wyjsciowe...
Na tym właśnie polega cały trick zabawy z opcjami - na próbie przewidzenia zmienności. Zmienność historyczna to tylko pewien punkt wyjścia. Ciebie tak naprawdę interesuje oszacowanie zmienności w przyszłości, w okresie na jaki zajmujesz pozycję i w zależności od tego jaką strategię sobie tworzysz - wystawiasz, kupujesz, robisz jakiś arbitraż etc.

Możesz albo próbować zrobić sobie lepszy model (np. zm. historyczna ze skokami) albo starać się coś odczytać jakieś informacje ze zmienności implikowanej. Jest wiele podejść i sporo teorii na ten temat.
Ale tak naprawdę to jak sobie postroisz różne modele i poobserwujesz rynek to po z czasem zyskasz intuicję co do tego "jak to jest u nas". I czy aktualnie jest tanio, czy drogo :)

chew-z

chew-z
Sierżant sztabowy
Posty: 138
Rejestracja: 20 paź 2006 15:02
Lokalizacja: Praga
Kontakt:

Postautor: chew-z » 30 sie 2007 15:10

Departament Rynków Finansowych BRE Banku SA poszukuje Kandydatek/Kandydatów na stanowisko:

Dealer Opcji na Akcje i Indeksy Giełdowe
Lokalizacja: Warszawa

Główne zadania:

zawieranie transakcji na opcjach na akcje i indeksy giełdowe, ze szczególnym uwzględnieniem instrumentów notowanych na GPW
współpraca przy pełnieniu funkcji animatora rynku
zarządzanie ryzykiem portfela w/w opcji w ramach ustalonych limitów
Oczekujemy:

licencji maklera papierów wartościowych
praktycznej znajomości zasad wyceny opcji na akcje i indeksy giełdowe
bardzo dobrej znajomości języka angielskiego
zdolności analitycznych, dokładności, samodzielności
umiejętności ustalania odpowiednich priorytetów i terminowej realizacji zadań
wykształcenia ekonomicznego lub matematycznego
doświadczenie zawodowe w instytucjach finansowych na podobnym stanowisku będzie dodatkowym atutem


Może ktoś z kolegów chce się załapać po drugiej stronie mocy? :)

chew-z

Czarny28,
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 274
Rejestracja: 25 sie 2007 00:02

Postautor: Czarny28, » 30 sie 2007 19:11

MROCZEK TY KURWO ***** W DUPE PRZEZ STADO ***

BEZ KOZERY DODAM:

ZASZCZANA POMARSZCZONA GNIDO LUDZKA!

chew-z
Sierżant sztabowy
Posty: 138
Rejestracja: 20 paź 2006 15:02
Lokalizacja: Praga
Kontakt:

Postautor: chew-z » 06 wrz 2007 14:56

Od jutra GPW zmienia sposób liczenia zmienności implikowanej dla opcji. W skrócie opisałem to tutaj:
http://cs.quant.org.pl/blogs/opcje/arch ... wanej.aspx

a sam plik ze specyfikacją jest tu http://cs.quant.org.pl/files/folders/sa ... try24.aspx

Generalnie - na ile się zdążyłem zorientować - zmienność będzie liczona ze średnich kwotowań a nie z zamknięcia. (Tak wynika z różnic między starą a nową specyfikacją) Dzięki temu będzie bardziej "realna".

pozdrawiam,

chew-z

MART
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3885
Rejestracja: 17 lip 2006 21:34

Postautor: MART » 06 wrz 2007 16:31

Od jutra GPW zmienia sposób liczenia zmienności implikowanej dla opcji. W skrócie opisałem to tutaj:
http://cs.quant.org.pl/blogs/opcje/arch ... wanej.aspx

a sam plik ze specyfikacją jest tu http://cs.quant.org.pl/files/folders/sa ... try24.aspx

Generalnie - na ile się zdążyłem zorientować - zmienność będzie liczona ze średnich kwotowań a nie z zamknięcia. (Tak wynika z różnic między starą a nową specyfikacją) Dzięki temu będzie bardziej "realna".

pozdrawiam,

chew-z
Normalnie nie wierzę, że na to wpadli.

Barek84
Chorąży
Posty: 723
Rejestracja: 10 maja 2007 23:35

Postautor: Barek84 » 06 wrz 2007 22:42

Słuchajcie mam pytanie czy znacie jakiś dobry program w ktorym mógłbym sobie tworzyć wykresy jak działają opcje chodzi mi o takie proste wykresy jak np wygląda opcja call lub put. Z góry dzięki za odpowiedź
By się ostatnim śmiać

MART
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3885
Rejestracja: 17 lip 2006 21:34

Postautor: MART » 07 wrz 2007 08:38

Słuchajcie mam pytanie czy znacie jakiś dobry program w ktorym mógłbym sobie tworzyć wykresy jak działają opcje chodzi mi o takie proste wykresy jak np wygląda opcja call lub put. Z góry dzięki za odpowiedź
Spróbuj na stronie Chew-z. Adres masz w jego stopce 3 posty nad moim. Jest tam kilka narzędzi, może któreś się Ci spodoba. To o co Ci chodzi jest w gałązce Portfel.
Dodatkowo na stronie GPW w dziale o opcjach są pewne arkusze kalkulacyjne do symulowania.

Barek84
Chorąży
Posty: 723
Rejestracja: 10 maja 2007 23:35

Postautor: Barek84 » 07 wrz 2007 14:37

Dzięki!
A wy jak np wystawiacie opcje to wyliczacie jej wartość właśnie za pomoca takiego kalkulatora i on np wyliczy wartość opcji 85,5 ptk to żądacie premi od kupujacego w wysokości 855?? Sory, ze zadaje takie pytania, ale mam wrażenie, że jestem już blisko rozkminienia jak to wszystko mniej więcej funkcjonuje tylko czasami mam "zawiechy".
pozdrawiam!!
By się ostatnim śmiać

chew-z
Sierżant sztabowy
Posty: 138
Rejestracja: 20 paź 2006 15:02
Lokalizacja: Praga
Kontakt:

Postautor: chew-z » 07 wrz 2007 15:11

Dzięki!
A wy jak np wystawiacie opcje to wyliczacie jej wartość właśnie za pomoca takiego kalkulatora i on np wyliczy wartość opcji 85,5 ptk to żądacie premi od kupujacego w wysokości 855?? Sory, ze zadaje takie pytania, ale mam wrażenie, że jestem już blisko rozkminienia jak to wszystko mniej więcej funkcjonuje tylko czasami mam "zawiechy".
pozdrawiam!!
I tak i nie. Generalnie wystawiający chce wyrwać ile się da. Więc raczej jest tak, że licząc według wzoru orientuje się jak bardzo nieefektywna jest wycena rynku. Im bardziej nieefektywna tym bardziej skłonny jest wystawić opcję. Jednym słowem liczysz wartość teoret. i patrzysz ile możesz uzyskać na rynku. Tak w uproszczeniu oczywiście.
Z tym, że jedni to robią ze słuchu a inni mają jakieś swoje złożone sposoby liczenia.

chew-z

DarkoZZZ
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3314
Rejestracja: 19 wrz 2006 16:47
Lokalizacja: London

Postautor: DarkoZZZ » 10 wrz 2007 14:14

Co myślicie o serii OW20I370? Dzisaj tego trochę wziełem, żeby mieć w razie czego zabezpieczenie dla szortów( chociaż dzisaj się wysypałem z S FW20), ale przy tej cenie zastanawiam się czy nie brać więcej, żeby troche na tym przyciąć. 3700 na W20 to bardzo prawdopodobny poziom - myślę - jeżeli zaczniemy rosnąć, to wtedy 3650 będzie cięzkim oporem, ale przecież top tylko 50 pkt niżej.
Z drugiej strony, to w tej cenie coś jest - IMHO ceny opcji więcej zawsze mówiły o przyszłym ruchu W20, niż FW20 i jego baza :)
http://dorobkiewiczgpw.blogspot.co.uk/ - czyli jak podwoić oszczędności na giełdzie


Wróć do „Kontrakty, opcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości