Opcje - pomocy !

dyskusja na temat instrumentów pochodnych
tom80
Sierżant
Posty: 44
Rejestracja: 05 kwie 2006 15:22
Lokalizacja: Katowice

Postautor: tom80 » 08 mar 2007 10:31

Dzieki :) Tak wiem, rachunek odpowiedni dla pochodnych juz mam dosc dlugo otwarty. Na podana stronke juz wczesniej sie natknalem czytajac to i owo. Ale dzieki raz jeszcze.

REKLAMA


tom80
Sierżant
Posty: 44
Rejestracja: 05 kwie 2006 15:22
Lokalizacja: Katowice

Postautor: tom80 » 09 mar 2007 08:40

Dzień dobry:)

Tym razem mam pytanie o "system" dla opcji. Nie chodzi mi o system typu spread byka czy niedzwiedzia ale o system typu np. Sygnał strategii jaki podaje Parkiet czy inne tego rodzaju systemy podawane przez niektórych forumowiczów. Czy taki system dla kontraktów można odnieść również dla opcji?
Może podzieli się ktoś swoja strategia dla opcji. W materiałach edukacyjnych wyczytałem, że regularne zyski można osiągać tylko za pomocą takich systemów, gdyz eliminuje sie w ten sposób emocje, które jak wiadomo często niweczą nasze plany.
Wiem że znaczna częsc osób traktuje giełde jako dodatkowe źródło dochodów. Czy w takim przypadku mając zakupione jakieś opcje czy kontrakty można sobie pozwiloć na to aby np. jeden dzień nie patrzeć na notowania? Bezpieczniej jest zamknąć pozycje ale z drugiej strony można na tym stracić jeśli indeks podąża w odpowiednim kierunku. Jaka jest Wasza taktyka?
Z góry dziękuję za wszelkie uwagi.

Udanych tranzakcji.

chew-z
Sierżant sztabowy
Posty: 138
Rejestracja: 20 paź 2006 15:02
Lokalizacja: Praga
Kontakt:

Postautor: chew-z » 09 mar 2007 11:00

Dzień dobry:)

Tym razem mam pytanie o "system" dla opcji. Nie chodzi mi o system typu spread byka czy niedzwiedzia ale o system typu np. Sygnał strategii jaki podaje Parkiet czy inne tego rodzaju systemy podawane przez niektórych forumowiczów. Czy taki system dla kontraktów można odnieść również dla opcji?
Może podzieli się ktoś swoja strategia dla opcji. W materiałach edukacyjnych wyczytałem, że regularne zyski można osiągać tylko za pomocą takich systemów, gdyz eliminuje sie w ten sposób emocje, które jak wiadomo często niweczą nasze plany.
Wiem że znaczna częsc osób traktuje giełde jako dodatkowe źródło dochodów. Czy w takim przypadku mając zakupione jakieś opcje czy kontrakty można sobie pozwiloć na to aby np. jeden dzień nie patrzeć na notowania? Bezpieczniej jest zamknąć pozycje ale z drugiej strony można na tym stracić jeśli indeks podąża w odpowiednim kierunku. Jaka jest Wasza taktyka?
Z góry dziękuję za wszelkie uwagi.

Udanych tranzakcji.
Kontrakty są jednowymiarowe, więc łatwo o system mechaniczny. A opcje mają co najmniej 3 wymiary - baza, czas, zmienność. Matematycznie jest to trudniejsze ;)

Jeśli chcesz tylko kupować opcje, to nie ma depozytu więc jest to mniej nerwowe i nie trzeba śledzić rynku. Wystawianie opcji wiąże się z większymi nerwami i bardziej przypomina kontrakty.

Musisz zdecydować na czym chcesz zarabiać. Jeśli na upływie czasu to wystawiasz opcje. Albo śmieciowe albo ATM ale zabezpieczone kontraktem lub inną opcją.

Możesz inaczej - wystawiać opcje przewartościowane względem wartości teoret. a kupować te niedowartościowane.

Jeśli chcesz zarabiać na zmianie bazy, to kupujesz/wystawiasz opcje zgodnie ze swoim przekonaniem co do kierunku ruchu. Albo opcje ATM albo daleko OTM. Albo gołe albo w jakiejś "strategii".

Możesz też grać na zmienności przewidując jej wzrost lub spadek a zabezpieczając się przed zmianami bazy.
Wreszcie dodatkowej zagadki dostarcza KDPW ze swoim systemem liczenia zmienności i depozytów.

Jednym słowem tych decyzji jest mnóstwo co czyni opcje wyrafinowanym instrumentem do którego trudno zastosować jedną mechaniczną strategię.

Musisz popróbować i sam stwierdzić co odpowiada twojemu temperamentowi.

chew-z

tom80
Sierżant
Posty: 44
Rejestracja: 05 kwie 2006 15:22
Lokalizacja: Katowice

Postautor: tom80 » 09 mar 2007 12:51

Dziękuje za szybka odpowiedź.
Mam jednak problem z niektórymi pojęciami np. opcje śmieciowe - co to takiego?
Mam też problem z opcjami put.

Napisałeś ze: "Możesz inaczej - wystawiać opcje przewartościowane względem wartości teoret. a kupować te niedowartościowane."

Wyliczylem sobie wartość opcji put ze strony http://www.quant.org.pl/BS.aspx dla założen: Zmienność 0,253; Asset 3280; Strike 3100; Rentowność [%] 4,1; Wygaśniecie 16,03 br. Dywidenda [%] 0,0 i wyszła mi wartość 2,4. Tymczasem aktualna wartość dla OW20O7310 wynosi 11-12. Załóżmy wiec ze wystwiam taka przewartosciowana opcje po 12 - pytanie ile place premii (chyba 12*10 + prowizja)? Ile muszę mieć na depozyt zabezppieczajacy? Wreszcie ile strace/zarobie gdy ktoś kupi moją opcje za 12? Chyba wychodze na minusie o prowizje - czy tak?

Pozdrawiam.

chew-z
Sierżant sztabowy
Posty: 138
Rejestracja: 20 paź 2006 15:02
Lokalizacja: Praga
Kontakt:

Postautor: chew-z » 09 mar 2007 13:50

Dziękuje za szybka odpowiedź.
Mam jednak problem z niektórymi pojęciami np. opcje śmieciowe - co to takiego?
Mam też problem z opcjami put.

Napisałeś ze: "Możesz inaczej - wystawiać opcje przewartościowane względem wartości teoret. a kupować te niedowartościowane."

Wyliczylem sobie wartość opcji put ze strony http://www.quant.org.pl/BS.aspx dla założen: Zmienność 0,253; Asset 3280; Strike 3100; Rentowność [%] 4,1; Wygaśniecie 16,03 br. Dywidenda [%] 0,0 i wyszła mi wartość 2,4. Tymczasem aktualna wartość dla OW20O7310 wynosi 11-12. Załóżmy wiec ze wystwiam taka przewartosciowana opcje po 12 - pytanie ile place premii (chyba 12*10 + prowizja)? Ile muszę mieć na depozyt zabezppieczajacy? Wreszcie ile strace/zarobie gdy ktoś kupi moją opcje za 12? Chyba wychodze na minusie o prowizje - czy tak?

Pozdrawiam.
Opcjami śmieciowymi nazywamy takie, które mają małe szanse realizacji. Dziś zostało 5 sesji do wygaśnięcia i musiałaby wybuchnąć wojna atomowa aby indeks spadł na tyle by np. put na 2700 się zrealizowały. No to jest oczywiście subiektywna ocena gracza, co jest ***. Poza tym są różne strategie. To co jest *** może być dla kogoś przydatne.

Te opcje mają charakter mocno spekulacyjny. Wojna może nie ale jak widzieliśmy w zeszłym tygodniu bardzo mocne spadki są możliwe. Więc ci co je kupują rozumują tak - zainwestuję stosunkowo mało a jest jakaś szansa, że zarobię. To jak kupowanie losu na loterię.

Dlatego m.in. opcje śmieciowe kosztują powyżej ich teoretycznej wartości. To jest ta premia za nadzieję :)

Jeśli byś chciał wystawić taką opcję to dostaniesz 12 pkt, czyli 120 zł minus prowizja. Ale będziesz musiał zostawić na tydzień depozyt. Depozyt możesz sobie wyliczyć z arkusza KDPW - www.kdpw.pl/irip/pliki/wdz.xls

czyli twoja inwestycja to ten depozyt a zysk to 120 zł minus prowizja.

Obserwuj te opcje w tym tygodniu, pewnie będą szybko tracić na wartości. Możesz je zatem odsprzedać zanim wygasną. Twój wybór.

chew-z

PS. poczytaj wątek "guru_rynku_opcji_kontra_Antena" tam dyskutują aktywni opcjomaniacy. Przejrzyj go wstecz, to zobaczysz odpowiedzi na rożne pytania i problemy jakie mamy.

chew-z
Sierżant sztabowy
Posty: 138
Rejestracja: 20 paź 2006 15:02
Lokalizacja: Praga
Kontakt:

Postautor: chew-z » 09 mar 2007 14:14



Zmienność 0,253

Pozdrawiam.
A i jeszcze jedno, zwróć uwagę, że KDPW inaczej liczy zmienność (nie jest to po prostu zmienność historyczna) i aktualnie zmienność KDPW jest wyższa niż historyczna. To też ma wpływ na wycenę.

Ze względu na zmienność teoretyczną cena opcji nie ma charakteru obiektywnego tylko jest wartością subiektywną. Czas i poziom indeksu mierzysz obiektywnie a zmienności nie da się zmierzyć dokładnie.

chew-z

tom80
Sierżant
Posty: 44
Rejestracja: 05 kwie 2006 15:22
Lokalizacja: Katowice

Postautor: tom80 » 17 mar 2007 18:16

Dzięki za odpowiedzi.

Pośledziłem troche wskazany wątek ale mam chyba jeszcze więcej pytań. Tak czy inaczej zacząłem zabawe z opcjami na żywo - na sucho jakoś mnie to nie bawi.
Wczorajsza ostatnia godzina bardzo mi pomogła bo byłbym z 80% w plecy a tak tylko 10% :). Ale mniejsza o to.
Mam takie pytanko - wczoraj około godziny 16.20 jak już indeks był w okolicy zamknięcia tj. 3314 pkt. po stronie kupna pojawiło się ponad 200 szt. chętnych na opcje OW20C7330 po cenie 31,90. Opcje te wczoraj wygasły a ewentualny zakup po tej cenie wydaje mi się bezsensowny bowiem przy tym poziomie indeksu W20 jesteśmy przeciez na minusie. Mam rację czy czegoś tu nie rozumiem? Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

Pozdrawiam.

Fatum
Starszy chorąży
Posty: 1009
Rejestracja: 10 wrz 2006 11:32

Postautor: Fatum » 17 mar 2007 23:09

Na opcjach siedzę od niedawna ale jak czytałem regulamin obrotu to jest taka zasada że w dniu wygaśnięcia opcji liczy się średnią wartość indeksu WIG20 z ostatniej godziny i ta średnia wartość jest kursem rozliczeniowym. Dlatego kurs rozliczeniowy jest wyższy od ceny zamknięcia. Ktoś sobie to po prostu wcześniej wyliczył i wyszło mu że się opłaca. Jeśli się mylę to mnie poprawcie.
Pozdrawiam

tom80
Sierżant
Posty: 44
Rejestracja: 05 kwie 2006 15:22
Lokalizacja: Katowice

Postautor: tom80 » 19 mar 2007 16:56

Witam ponownie.


Dzisiaj mam pytanie o kurs zamknięcia na opcje - jak jest on wyliczany?
Przykładowo dzisiejsze zamknięcie na OW20F7370 wynosi 91,10 a ostatnią tranzakcję wykonano po 49,90 - skąd ta róznica? Poza tym dzisiejsze kursy opcji kupna wg mnie powinny rosnąć wraz ze wzrostem indeksu W20 a one spadały. Mógłby ktoś objaśnić o co tu chodzi?
Z góry wielkie dzięki.

Pozdrawiam.

Fatum
Starszy chorąży
Posty: 1009
Rejestracja: 10 wrz 2006 11:32

Postautor: Fatum » 19 mar 2007 18:22

Rzeczywiście trochę pokręcona sprawa z tymi opcjami...Zmiany procentowe czasami nie mają nic do tego co dzieje się na rynku...Zauważ że liczone są one od kursu odniesienia (tak mi przynajmniej wychodzi)...Sam zaś kurs odniesienia podejrzewam że jest liczony na podstawie pewnego modelu np. jakaś zmodyfikowana forma modelu BSM...Zwracam się z prośbą do bardziej obeznanych w opcjach graczy aby wyjaśnili mi moje wąpliwości...
Pozdrawiam

chew-z
Sierżant sztabowy
Posty: 138
Rejestracja: 20 paź 2006 15:02
Lokalizacja: Praga
Kontakt:

Postautor: chew-z » 19 mar 2007 22:03

Witam ponownie.


Dzisiaj mam pytanie o kurs zamknięcia na opcje - jak jest on wyliczany?
Przykładowo dzisiejsze zamknięcie na OW20F7370 wynosi 91,10 a ostatnią tranzakcję wykonano po 49,90 - skąd ta róznica? Poza tym dzisiejsze kursy opcji kupna wg mnie powinny rosnąć wraz ze wzrostem indeksu W20 a one spadały. Mógłby ktoś objaśnić o co tu chodzi?
Z góry wielkie dzięki.

Pozdrawiam.
91,13 to teoret. cena z modelu BS dla dzisiejszego zamknięcia indeksu i zmienności podawanej przez depozyt. A 49.9 to cena transakcyjna. One się mogą znacznie różnić na opcjach OTM. I takie dalekie opcje nie zawsze zachowują się zgodnie z kierunkiem indeksu a często po prostu zgodnie z prawem aktualnego popytu i podaży.
Płynność jest stosunkowo mała. Można na tym zarobić albo i stracić.

chew-z

Marcin_Bre
Plutonowy
Posty: 12
Rejestracja: 27 lut 2007 11:54

Postautor: Marcin_Bre » 20 mar 2007 00:42

Witam ponownie.


Dzisiaj mam pytanie o kurs zamknięcia na opcje - jak jest on wyliczany?
Przykładowo dzisiejsze zamknięcie na OW20F7370 wynosi 91,10 a ostatnią tranzakcję wykonano po 49,90 - skąd ta róznica? Poza tym dzisiejsze kursy opcji kupna wg mnie powinny rosnąć wraz ze wzrostem indeksu W20 a one spadały. Mógłby ktoś objaśnić o co tu chodzi?
Z góry wielkie dzięki.

Pozdrawiam.

Przy teoretycznej wycenie lepiej rozrozniac poziomy zmiennosci dla opcji call i put, dla tych pierwszych zmiennosc implikowana jest czesto nizsza niz ta podawana przez KDPW, dla putow znacznie wyzsza. Swego czasu jak pracowalem nad jednym arkuszem natknalem sie na calkiem ciekawe opracowania dot. liczenia sredniej zmiennosci implikowanej. Jedna z metod kladla wiekszy nacisk na ATM, inna na OTM. Jednak rozroznienie na call i put jest tu kluczowe. Jeden parametr podawany przez KDPW nie zdaje zupelnie egzaminu przy porownaniu pozniej do ofert rynkowych. I co rownie wazne, opcje bardziej podlegaja ruchom dla FW20 niz WIG20, przy wysokiej bazie futures wzgledem indeks, moze to byc istotne w koncowej wycenie.

chew-z
Sierżant sztabowy
Posty: 138
Rejestracja: 20 paź 2006 15:02
Lokalizacja: Praga
Kontakt:

Postautor: chew-z » 20 mar 2007 10:57



Przy teoretycznej wycenie lepiej rozrozniac poziomy zmiennosci dla opcji call i put, dla tych pierwszych zmiennosc implikowana jest czesto nizsza niz ta podawana przez KDPW, dla putow znacznie wyzsza. Swego czasu jak pracowalem nad jednym arkuszem natknalem sie na calkiem ciekawe opracowania dot. liczenia sredniej zmiennosci implikowanej. Jedna z metod kladla wiekszy nacisk na ATM, inna na OTM. Jednak rozroznienie na call i put jest tu kluczowe. Jeden parametr podawany przez KDPW nie zdaje zupelnie egzaminu przy porownaniu pozniej do ofert rynkowych. I co rownie wazne, opcje bardziej podlegaja ruchom dla FW20 niz WIG20, przy wysokiej bazie futures wzgledem indeks, moze to byc istotne w koncowej wycenie.
Opcje OTM muszą mieć większą zmienność implikowaną, bo ich wycena jest oparta nie na rozkładzie normalnym, tylko na grubych ogonach rozkładów. Można łatwo udowodnić, że to jest statystycznie poprawna wycena. Poza tym cała wycena opcji daleko OTM to wartość czasowa i "wartość nadziei"

Ja kiedyś przysłuchiwałem się dyskusji, którejś ktoś - całkiem słusznie - stwierdził, że wobec braku krótkiej sprzedaży na GPW opcje put stanowią jej substytut. I w związku z tym z reguły sa droższe niż call, bo zająć długą pozycję (szczególnie w trendzie wzrostowym) jest łatwo na innych instrumentach.

Inna interpretacja jest taka, że na opcjach działają mało doświadczeni inwestorzy i ich pesymizm wyrażający się w kupnie put jest jednym z warunków wzrostu. Są systemy oparte na obserwacji put i call. (To nie jest moje zdanie, tylko powtarzam, jak to wyjaśniała ta teoria Moim zdaniem raczej zawsze znajdzie się grupa, która woli zagrać przeciw trendowi, choćby jako zabezpieczenie długiej pozycji)

A co do zmienności KDPW, to jest ona modyfikowana przez zmienność implikowaną. W związku z tym zdarzają się zagrywki, takie że ktoś specjalnie przepłaca za śmieciowe opcje aby podnieść zmienność KDPW i potem drożej wystawiać/sprzedawać te ITM.

chew-z

mroza
Starszy sierżant
Posty: 75
Rejestracja: 07 sie 2006 01:07
Lokalizacja: wro

Postautor: mroza » 20 mar 2007 13:21

Ja kiedyś przysłuchiwałem się dyskusji, którejś ktoś - całkiem słusznie - stwierdził, że wobec braku krótkiej sprzedaży na GPW opcje put stanowią jej substytut. I w związku z tym z reguły sa droższe niż call, bo zająć długą pozycję (szczególnie w trendzie wzrostowym) jest łatwo na innych instrumentach.
chew-z
hmm, jakos mnie to nie przekonuje. Pozycje krotka jest rownie latwo zajac na kontraktach czy to na akcje, czy indeksy. I jesli rzeczywiscie by byla taka przewaga spragnionych krotkiej sprzedazy, to mielibysmy tam do czynienia z non-stop ujemna baza. Zreszta z taka dysproporcja (drozszymi putami) mamy tez do czynnienia na rozwinietych gieldach, a tam zapewne problemy z mechanizmami short sa duzo mniejsze.
Mi jest ciut blizsze bardziej intuicyjne wytlumaczenie ze jak mamy do czynienia ze spadkami, to maja one zwykle duzo wieksza dynamike niz wzrosty. Zwlaszcza w czasie kilkuletniej hossy (wielu pod koniec lutego przypomnial sie maj'06). Strach jest raczej silniejszy od chciwosci;). Mozna by sie pokusic o policzenie zmiennosci historycznej z rozbiciem na sesje tylko spadkowe i tylko wzrostowe, ciekawe czy by sie to potwierdzilo.

chew-z
Sierżant sztabowy
Posty: 138
Rejestracja: 20 paź 2006 15:02
Lokalizacja: Praga
Kontakt:

Postautor: chew-z » 20 mar 2007 15:18

hmm, jakos mnie to nie przekonuje. Pozycje krotka jest rownie latwo zajac na kontraktach czy to na akcje, czy indeksy. I jesli rzeczywiscie by byla taka przewaga spragnionych krotkiej sprzedazy, to mielibysmy tam do czynienia z non-stop ujemna baza. Zreszta z taka dysproporcja (drozszymi putami) mamy tez do czynnienia na rozwinietych gieldach, a tam zapewne problemy z mechanizmami short sa duzo mniejsze.
Mi jest ciut blizsze bardziej intuicyjne wytlumaczenie ze jak mamy do czynienia ze spadkami, to maja one zwykle duzo wieksza dynamike niz wzrosty. Zwlaszcza w czasie kilkuletniej hossy (wielu pod koniec lutego przypomnial sie maj'06). Strach jest raczej silniejszy od chciwosci;). Mozna by sie pokusic o policzenie zmiennosci historycznej z rozbiciem na sesje tylko spadkowe i tylko wzrostowe, ciekawe czy by sie to potwierdzilo.
No tak ale kupno opcji put jest symetryczne tylko z kupnem akcji (jak się nie chcesz martwić o uzupełnianie depo). Ale twój pomysł jest dobry, bardzo dobry. Policzę to :-)

A swoją drogą ciekawe - trend spadkowy też charkteryzuje się zawsze gwałtownymi korektami w drugą stronę - czy to sytuacja się zmieni wraz ze zmianą długoterminowego trendu.

chew-z

Tak BTW Według najnowszej pracy Goldsteina i Taleba http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm? ... _id=970480

większość profesjonalistów ma problemy gdy mówią o zmienności. :)


Wróć do „Kontrakty, opcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości