Opcje - zysk, strata, otwieranie, zamykanie, krótka, długa.

dyskusja na temat instrumentów pochodnych
mppoznan
Starszy chorąży

Opcje - zysk, strata, otwieranie, zamykanie, krótka, długa.

Postautor: mppoznan » 04 cze 2006 13:23

Witam, zaczynam w tym temacie i mam kilka pytań:

1) Kiedy wygasają obecne opcje, tzn chodzi mi o te na czerwiec, którego dnia czerwca są one rozliczane ?
2) Jeżeli bym miał opcje kupna instrumentu WIG20 na np: 3000pkt, a w tym dniu czerwca, na który przypada koniec życia opcji WIG20 będzie stał 3050pkt to za każdą opcje dostaję 50pkt * 10zł = 500zł ?
3) Czy jest możliwość ze w dniu wygasnięcia opcji nie zarobie ponieważ strona przeciwna się wycofa ?
4) Jaka jest prowizja za kupno i sprzedaż opcji, orientacyjna ?
5) Ilość pozycji krótki i długich musi być równa ? To czy może się stać taka sytuacja, że nie będe mógł kupić opcji ponieważ nikt nowy nie chce otworzyć pozycji ? Będę najwyżej mógł odkupić opcje od kogoś innego ?

Dziękuje, pozdrawiam

clintonik
Starszy sierżant

Re: Opcje - zysk, strata, otwieranie, zamykanie, krótka, dłu

Postautor: clintonik » 04 cze 2006 23:22

Witam, zaczynam w tym temacie i mam kilka pytań:

1) Kiedy wygasają obecne opcje, tzn chodzi mi o te na czerwiec, którego dnia czerwca są one rozliczane ?
2) Jeżeli bym miał opcje kupna instrumentu WIG20 na np: 3000pkt, a w tym dniu czerwca, na który przypada koniec życia opcji WIG20 będzie stał 3050pkt to za każdą opcje dostaję 50pkt * 10zł = 500zł ?
3) Czy jest możliwość ze w dniu wygasnięcia opcji nie zarobie ponieważ strona przeciwna się wycofa ?
4) Jaka jest prowizja za kupno i sprzedaż opcji, orientacyjna ?
5) Ilość pozycji krótki i długich musi być równa ? To czy może się stać taka sytuacja, że nie będe mógł kupić opcji ponieważ nikt nowy nie chce otworzyć pozycji ? Będę najwyżej mógł odkupić opcje od kogoś innego ?

Dziękuje, pozdrawiam
1. 16 czerwca (trzeci piątek miesiąca)
2. Tak, zakładając, że masz długą na opcji "call"
3. Jeśli masz otwartą pozycję, to strona przeciwna nie może się wycofać (jeśli masz długą, to ktoś musi mieć krótką)
4. Około 2 zł +- :/
5. Jest tyle samo długich co krótkich, i może się zdarzyć tak, że w arkuszu nie będzie strony przeciwnej :( Możesz nawet nie móc od kogoś odkupić, stratnych pozycji. Taka sytuacja miała miejsce całkiem niedawno - poczytaj wątek "Majowe polowanie na śmieciarzy" i posty Guru :D
Kobieta to najbardziej nierentowna inwestycja świata ;]

Wróć do „Kontrakty, opcje”