Prawo karne

DAMF ENERGY, DAMF GAZ
Nowmon

Prawo karne

Postautor: Nowmon » 25 mar 2024 10:25

Mam bardzo kontrowersyjne pytanie, które nie daje mi spokoju.
Sprawca dopuszcza się gwałtu na kobiecie, argumentując, iż skoro kobieta posiadała przy sobie prezerwatywę, którą następnie podała sprawcy, oznacza to, iż godziła się na stosunek. Wersja kobiety natomiast jest taka, iż wyraziła stanowcze "Nie", jednak gdy zobaczyła, że nic to nie daje zrezygnowała z krzyku i obrony i postanowiła uchronić się przed ewentualnymi następstwami w postaci chorób, poza tym liczyła na możliwość ucieczki w trakcie czynności związanych z użyciem tejże prezerwatywy przez sprawcę, co jednak nie skończyło się sukcesem.
Moje pytanie jest nastepujące: czy zachowanie kobiety może mieć wpływ na kwalifikację prawną czynu ( jeśli tak, to jaki konkretnie), czy można w jakiś sposób "miarkować" odpowiedzialność sprawcy, potraktować to jako wprowadzenie w błąd?

REKLAMA


ojlon

Re: Prawo karne

Postautor: ojlon » 25 mar 2024 12:49

ad rem - zgwałcenie to zgwałcenie a nie oznacza nie. to, że kobieta chciała uchronić się od ew. skutków czyli ciąży czy zarażenia chrobą nie powinno mieć najmniejszego wpływu na orzekanie o winie. a jakby prowadzący chciał być mądrzejszy to radzę to odpowiednio uargumentować. w razie czego służę pomocą.

Od siebie polecam tę księgarnię https://lexliber.pl/prawo-karne Warto jest sięgnąć w tym temacie po literaturę z zakresu prawa karnego.


Wróć do „Nova Giełda”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości