Podatek od Zyskow Kapitalowych-Czy mozna zapłacic mniej?

WGPW, KPWiG, KDPW, biura maklerskie i inne...
slalom
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3720
Rejestracja: 08 cze 2006 18:55

Postautor: slalom » 19 lis 2006 15:13

jedyna spółka jaka da zrobić stratę zarabiając to ELKOP
emisja z pp termin pp to 29 grudnia -3 dni sprzedaż po pp i jest strata a pp na następny rok
Czytam to wszystko ze zdziwieniem żeby pominąć inne słowa.Większość nie ma zielonego pojęcia o konstrukcji ustawy podatkowej i sposobie rozliczania podatku.Zapoznajcie się z tym bo jak US dobierze się Wam do skóry za sposób rozliczenia podatku to wyjdziecie "cacy".
Po drugie mamy hossę i trzeba być wybitnym antytalentem żeby stracić, dlatego zarabjajcie a biuro Wam wyliczy Wasze zyski od których trzeba zapłacić podatek.
Szkoda "nafty" na bzdury.Grajcie i zarabiajcie.
Ja chciałbym płacić taaaaaaaaki podatek giełdowy co oznacza jedynie tyle że tyyyyyyyyyyle zarobiłem

REKLAMA


pawelblu
Chorąży sztabowy
Posty: 4091
Rejestracja: 20 wrz 2006 23:01

Postautor: pawelblu » 19 lis 2006 15:14

Najprostrzy sposob jest taki:

Pod koniec roku na moment kupic akcji za tyle zeby sumaryczny zakup + prowizja z calego roku pokryl sie ze sprzedaza.

Tak robimy co roku az w koncu ktos zrealizuje obietnice i zniesie podatek (np. przed wyborami). I jak bedzie zniesiony, pod koniec grudnia sprzedac wszystko. Potem po wyborach moga znowu przywrocic, ale my zaczniemy od zera :)
BARDZO MOCNO SIĘ MYLISZ I JESZCZE TEN BŁĄD PUBLIKUJESZ.KOSZT ZAKUPU MA SIĘ NIJAK DO ZYSKÓW/STRAT/.
PODATEK PŁACIMY OD OSIĄGNIĘTYCH ZYSKÓW/STRAT/ POMNIEJSZONY O KOSZTY.
Fakt, przedobrzylem. No to zostala w takim razie opcja z PP w takim samym scenariuszu.

Darexy
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3986
Rejestracja: 16 lis 2005 09:21

Postautor: Darexy » 19 lis 2006 15:17

Witam, bardzo ciekawy temat. "Przerabialem" to. Wiec zalozenie firmy jednoosobowej dzialalnosci gospodarczej i obliczanie kosztow zwiazanych z dzialalnoscia gieldowa jest mozliwe jesli jest to DZIALALNOSC UBOCZNA! Nie mozna zalozyc firmy i jedynie inwestowac , musi sie robic cos innego jako glowna dzialalnosc. Ciekawsza forma jest sp. z o.o. , tu mozna jedynie inwestowac i sporo wrzucac w koszty prowadzenia dzialalnosci. Natomiast najciekawsza forma jest wg mnie (do czego od 2007 roku zamierzam sie przymierzyc) zalozenie spolki z o.o. na Cyprze. CIT wynosi tam jedynie 10%, mozna wrzucac wszystkie koszty prowadzenia dzialalnosci, jesli zysk sie reinwestuje CIT wynosi 0%!!! Spolke zaklada biuro prawne w Wawie, koszt zalozenia spolki to ok. 6-10tys. EUR (wraz z kapitalem wlasnym spolki w wys. 2tys. EUR), koszty rocznego prowadzenia spolki (ksiegowosc, prawnicy, biuro, itd) to 4,5tys. EUR. Wszystko zalatwia biuro prawne w Wawie, ja sie nie ruszam z domu i nie place podatku;) O co Nam wszystkim chodzi! Milego weekendu i czekam na korzystniejsze rozwiazanie ;)!
Dziekuje za jak narazie najciekawszy post,ktory odniosl w sposob merytoryczny do pytan zawartych we wstepie do watku.
bylbym wdzieczny za przeslanie jakis szczegolow na priv. Mam zarejestrowana dzialalność w innym zakresie (obecnie zawieszona),mysle o tym żeby odwiesic i rozszerzyc w tym zakresie.Czy to juz przecwiczyles?PZDR

mbmbmmb
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 217
Rejestracja: 18 kwie 2006 22:46

Postautor: mbmbmmb » 19 lis 2006 15:25

Ja mam dwa pytania:
1. Czy algorytm obliczania podatku od zysków na giełdzie to: suma kosztów sprzedaży minus suma kosztów zakupów w całym roku razy 19%?

2. Czy nie zapłacę podatku w bieżącym roku jeżeli (przykład):

kupię 100 akcji spółki A za 100 zł = 10000 zł;
zakładając zysk sprzedam 100 akcji spólki A za 200 zł = 20000 zł;

czyli mój dochód do opodatkowania wynosi 10000 zł;

na koniec grudnia za 10000 zł kupuję akcje spółki B (oczywiście takiej na której nie da się zbytnio zyskać, ani stracić) i sprzedaję na początku stycznia tracąc ew. tylko prowizję. :?:

Wiem, ze to tylko może być przełożenie kosztów na drugi rok, ale:
* może zniosą podatek;
* w następnym roku mogę stracić na giełdzie;
* mogę obracać przez rok dodatkowymi pieniędzmi.
Widzę, że Tobie ten podatek to jednak "czarna magia" dlatego masz bardzo proste wyjście - ZARABJAJ I PŁAĆ.
Nie Tobie, tylko dla Ciebie...
Każdy kiedyś zaczyna. I wątpię, aby inwestowanie zaczynał od studiowania ustawy. Zresztą widoczne różnice w podejsciu do podatku "starych wyjadaczy" świadczy, że problem jest.

Dla podsumowania rozumiem, że przy powyższym przykładzie, czy kupię akcje spółki B w grudniu, czy nie i tak zapłacę 19% z 10000 zł???

Rysiu
Podporucznik
Posty: 16574
Rejestracja: 13 maja 2005 14:28
Lokalizacja: Z TWOJEGO NAJBARDZIEJ MROCZNEGO SNU

Postautor: Rysiu » 19 lis 2006 15:41

Witam, bardzo ciekawy temat. "Przerabialem" to. Wiec zalozenie firmy jednoosobowej dzialalnosci gospodarczej i obliczanie kosztow zwiazanych z dzialalnoscia gieldowa jest mozliwe jesli jest to DZIALALNOSC UBOCZNA! Nie mozna zalozyc firmy i jedynie inwestowac , musi sie robic cos innego jako glowna dzialalnosc. Ciekawsza forma jest sp. z o.o. , tu mozna jedynie inwestowac i sporo wrzucac w koszty prowadzenia dzialalnosci. Natomiast najciekawsza forma jest wg mnie (do czego od 2007 roku zamierzam sie przymierzyc) zalozenie spolki z o.o. na Cyprze. CIT wynosi tam jedynie 10%, mozna wrzucac wszystkie koszty prowadzenia dzialalnosci, jesli zysk sie reinwestuje CIT wynosi 0%!!! Spolke zaklada biuro prawne w Wawie, koszt zalozenia spolki to ok. 6-10tys. EUR (wraz z kapitalem wlasnym spolki w wys. 2tys. EUR), koszty rocznego prowadzenia spolki (ksiegowosc, prawnicy, biuro, itd) to 4,5tys. EUR. Wszystko zalatwia biuro prawne w Wawie, ja sie nie ruszam z domu i nie place podatku;) O co Nam wszystkim chodzi! Milego weekendu i czekam na korzystniejsze rozwiazanie ;)!

NO TO NA BANK NIE PRZERABIAŁES BO BZDURY PISZESZ! :lol:
Inwestycje rozpoczyna się w głębokiej bessie, a to co tu wszyscy uprawiają to taka gra, która polega na tym, żeby znaleźć głupszego od siebie, któremu akcje wciśnie się drożej niż się samemu kupiło

gipsi
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 323
Rejestracja: 13 cze 2006 10:52
Kontakt:

Postautor: gipsi » 19 lis 2006 15:44

Pytanie do "starych" posiadaczy akcji NFI :
Czy art. 21 ust 1 pkt 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest ciągle aktualny ?

"Wolne od podatku dochodowego są:

dochody uzyskane z tytułu sprzedaży akcji narodowych funduszy inwestycyjnych, utworzonych na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. nr 44, poz. 202, z 1994 r. nr 84, poz. 385 oraz z 1997 r. nr 30, poz. 164, nr 47, poz. 298 i nr 107, poz. 691) - w skali roku do łącznej wysokości połowy jednomiesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej"


korzyść wynikająca z tego przepisu nie jest ogromna ale każda możliwość zmniejszenia podatku powinna być brana pod uwagę
Na Investstocku napiszał to szpak10,o posiadaniu NFI i wspólnym rachunku współmałżonkiem. Nie sprawdzałem. Tu link.http://www.investstock.home.pl/board/in ... 547&st=300

marie
Młodszy chorąży
Posty: 658
Rejestracja: 21 kwie 2006 12:11

Postautor: marie » 19 lis 2006 16:19

Witam, bardzo ciekawy temat. "Przerabialem" to. Wiec zalozenie firmy jednoosobowej dzialalnosci gospodarczej i obliczanie kosztow zwiazanych z dzialalnoscia gieldowa jest mozliwe jesli jest to DZIALALNOSC UBOCZNA! Nie mozna zalozyc firmy i jedynie inwestowac , musi sie robic cos innego jako glowna dzialalnosc. Ciekawsza forma jest sp. z o.o. , tu mozna jedynie inwestowac i sporo wrzucac w koszty prowadzenia dzialalnosci. Natomiast najciekawsza forma jest wg mnie (do czego od 2007 roku zamierzam sie przymierzyc) zalozenie spolki z o.o. na Cyprze. CIT wynosi tam jedynie 10%, mozna wrzucac wszystkie koszty prowadzenia dzialalnosci, jesli zysk sie reinwestuje CIT wynosi 0%!!! Spolke zaklada biuro prawne w Wawie, koszt zalozenia spolki to ok. 6-10tys. EUR (wraz z kapitalem wlasnym spolki w wys. 2tys. EUR), koszty rocznego prowadzenia spolki (ksiegowosc, prawnicy, biuro, itd) to 4,5tys. EUR. Wszystko zalatwia biuro prawne w Wawie, ja sie nie ruszam z domu i nie place podatku;) O co Nam wszystkim chodzi! Milego weekendu i czekam na korzystniejsze rozwiazanie ;)!
Dziekuje za jak narazie najciekawszy post,ktory odniosl w sposob merytoryczny do pytan zawartych we wstepie do watku.
bylbym wdzieczny za przeslanie jakis szczegolow na priv. Mam zarejestrowana dzialalność w innym zakresie (obecnie zawieszona),mysle o tym żeby odwiesic i rozszerzyc w tym zakresie.Czy to juz przecwiczyles?PZDR
a jak masz "zawieszoną" działalność gospodarczą? bo zus zrobił się bardzo dociekliwy i kwestionuje czasowe zawieszenie ..... nawet po 6 latach i każe sobie płacić składki wraz z odetkami... to tyle tytułem zawieszenia natomiast jeśli chodzi o samo w profilu prowadzenia działalności gosp. można zapisać dowolnie wiele rodzajów i niekoniecznie z działalności określonej jako podstawowa musisz osiągać zysk.....ale ponoszone koszty muszą być związane z rodzajem prowadzonej działalności- chodzi o to, żeby były prawdopodobne i których kwestionować nie mógłby pracownik US :!: osobny problem stanowi rozliczanie straty z kapitałowych/50% na rok/ ale ten temat chyba nikogo narazie :wink: nie interesuje

maverick-
Chorąży sztabowy
Posty: 5786
Rejestracja: 19 kwie 2006 12:40
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: maverick- » 19 lis 2006 16:28

Sprzedać spółki generujące stratę (oczywiście jak najdrożej się da), nie czekać, aż odbiją.

Następnie odkupić te same spółki, najlepiej taniej (jeśli nadal rokują jakieś nadzieje), lub zainwestować w coś innego, co dajew większe szanse na przyszłość.

W najgorszym wypadku (opcja odkupienia tego samego waloru), odraczamy zapłatę podatku o minimum rok.

Innego wyjścia nie ma, chyba, że wciąż trzymamy i trzymać będziemy akcje nieopodatkowane.
Albo gdy mamy generalnie rok na minusie
:twisted:

slalom
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3720
Rejestracja: 08 cze 2006 18:55

Postautor: slalom » 19 lis 2006 16:52

Sprzedać spółki generujące stratę (oczywiście jak najdrożej się da), nie czekać, aż odbiją.

Następnie odkupić te same spółki, najlepiej taniej (jeśli nadal rokują jakieś nadzieje), lub zainwestować w coś innego, co dajew większe szanse na przyszłość.

W najgorszym wypadku (opcja odkupienia tego samego waloru), odraczamy zapłatę podatku o minimum rok.

Innego wyjścia nie ma, chyba, że wciąż trzymamy i trzymać będziemy akcje nieopodatkowane.
Albo gdy mamy generalnie rok na minusie
:twisted:
To bardzo sensowne rozwiązanie.Rozegrałem to w ubiegłym roku i wyszło OK.W grudniu sprzedać akcje będące na minusie i odkupić /najlepiej taniej/ nawet tego samego dnia.

maverick-
Chorąży sztabowy
Posty: 5786
Rejestracja: 19 kwie 2006 12:40
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: maverick- » 19 lis 2006 16:55

Sprzedać spółki generujące stratę (oczywiście jak najdrożej się da), nie czekać, aż odbiją.

Następnie odkupić te same spółki, najlepiej taniej (jeśli nadal rokują jakieś nadzieje), lub zainwestować w coś innego, co dajew większe szanse na przyszłość.

W najgorszym wypadku (opcja odkupienia tego samego waloru), odraczamy zapłatę podatku o minimum rok.

Innego wyjścia nie ma, chyba, że wciąż trzymamy i trzymać będziemy akcje nieopodatkowane.
Albo gdy mamy generalnie rok na minusie
:twisted:
To bardzo sensowne rozwiązanie.Rozegrałem to w ubiegłym roku i wyszło OK.W grudniu sprzedać akcje będące na minusie i odkupić /najlepiej taniej/ nawet tego samego dnia.
Właśnie zacząłem to ćwiczyć co do roku 2006.
:roll:

marauder2002
Chorąży
Posty: 807
Rejestracja: 25 sty 2006 01:52

Postautor: marauder2002 » 19 lis 2006 17:27

Najprostrzy sposob jest taki:

Pod koniec roku na moment kupic akcji za tyle zeby sumaryczny zakup + prowizja z calego roku pokryl sie ze sprzedaza.

Tak robimy co roku az w koncu ktos zrealizuje obietnice i zniesie podatek (np. przed wyborami). I jak bedzie zniesiony, pod koniec grudnia sprzedac wszystko. Potem po wyborach moga znowu przywrocic, ale my zaczniemy od zera :)
???????? :shock: :shock:
Jak mozna takie bzdury wypisywac?

Trzeba policzyc zyski/straty ze wszystkich sprzedanych akcji w danym roku (najpozniej 4 sesje przed koncem roku). I od tego placimy podatek 19%.
Do kosztow uzyskania przychodu oprocz kosztow zakupu akcji wliczamy rowniez prowizje biura maklerskiego i koszty ewentualnych kredytow na zakup akcji.
Bytka abo ne bytka to je zapytka

Tomik
Młodszy chorąży
Posty: 577
Rejestracja: 14 kwie 2005 17:28

Postautor: Tomik » 19 lis 2006 20:57

Witam, bardzo ciekawy temat. "Przerabialem" to. Wiec zalozenie firmy jednoosobowej dzialalnosci gospodarczej i obliczanie kosztow zwiazanych z dzialalnoscia gieldowa jest mozliwe jesli jest to DZIALALNOSC UBOCZNA! Nie mozna zalozyc firmy i jedynie inwestowac , musi sie robic cos innego jako glowna dzialalnosc. Ciekawsza forma jest sp. z o.o. , tu mozna jedynie inwestowac i sporo wrzucac w koszty prowadzenia dzialalnosci. Natomiast najciekawsza forma jest wg mnie (do czego od 2007 roku zamierzam sie przymierzyc) zalozenie spolki z o.o. na Cyprze. CIT wynosi tam jedynie 10%, mozna wrzucac wszystkie koszty prowadzenia dzialalnosci, jesli zysk sie reinwestuje CIT wynosi 0%!!! Spolke zaklada biuro prawne w Wawie, koszt zalozenia spolki to ok. 6-10tys. EUR (wraz z kapitalem wlasnym spolki w wys. 2tys. EUR), koszty rocznego prowadzenia spolki (ksiegowosc, prawnicy, biuro, itd) to 4,5tys. EUR. Wszystko zalatwia biuro prawne w Wawie, ja sie nie ruszam z domu i nie place podatku;) O co Nam wszystkim chodzi! Milego weekendu i czekam na korzystniejsze rozwiazanie ;)!
Dziekuje za jak narazie najciekawszy post,ktory odniosl w sposob merytoryczny do pytan zawartych we wstepie do watku.
bylbym wdzieczny za przeslanie jakis szczegolow na priv. Mam zarejestrowana dzialalność w innym zakresie (obecnie zawieszona),mysle o tym żeby odwiesic i rozszerzyc w tym zakresie.Czy to juz przecwiczyles?PZDR
Jutro sie zmailujemy. Co do jednoosobowej dzialalnosci bylem u doradcy podatkowego , ktory powiedzial, ze zgodnie z zapisami ustaw nie ma mozliwosci prowadzenia dzialalnosci jedynie na gpw, bo ma to byc dzialalnosc pociagajaca za soba np.: wystawianie faktur VAT, jednak jako poboczna dzialalnosc moze byc, czyli jesli np. 20% generowanych kosztow i zyskow pochodzi z gpw fiskus nie bedzie robil problemow, jednak w przypadku gdy odsetek jest wiekszy fiskus interpretuje to jako osobista dzialalnosc (zgodnie z ustawa) na gpw, wiec rowno tnie 19% od zyskow. Lepiej zalozyc spolke z o.o. nawet jednoosobowa. Wtedy nie ma problemow.

amstaffek
Młodszy chorąży
Posty: 420
Rejestracja: 23 wrz 2006 17:23
Lokalizacja: POZNAŃ...

Postautor: amstaffek » 19 lis 2006 22:04

Witam, bardzo ciekawy temat. "Przerabialem" to. Wiec zalozenie firmy jednoosobowej dzialalnosci gospodarczej i obliczanie kosztow zwiazanych z dzialalnoscia gieldowa jest mozliwe jesli jest to DZIALALNOSC UBOCZNA! Nie mozna zalozyc firmy i jedynie inwestowac , musi sie robic cos innego jako glowna dzialalnosc. Ciekawsza forma jest sp. z o.o. , tu mozna jedynie inwestowac i sporo wrzucac w koszty prowadzenia dzialalnosci. Natomiast najciekawsza forma jest wg mnie (do czego od 2007 roku zamierzam sie przymierzyc) zalozenie spolki z o.o. na Cyprze. CIT wynosi tam jedynie 10%, mozna wrzucac wszystkie koszty prowadzenia dzialalnosci, jesli zysk sie reinwestuje CIT wynosi 0%!!! Spolke zaklada biuro prawne w Wawie, koszt zalozenia spolki to ok. 6-10tys. EUR (wraz z kapitalem wlasnym spolki w wys. 2tys. EUR), koszty rocznego prowadzenia spolki (ksiegowosc, prawnicy, biuro, itd) to 4,5tys. EUR. Wszystko zalatwia biuro prawne w Wawie, ja sie nie ruszam z domu i nie place podatku;) O co Nam wszystkim chodzi! Milego weekendu i czekam na korzystniejsze rozwiazanie ;)!
Dziekuje za jak narazie najciekawszy post,ktory odniosl w sposob merytoryczny do pytan zawartych we wstepie do watku.
bylbym wdzieczny za przeslanie jakis szczegolow na priv. Mam zarejestrowana dzialalność w innym zakresie (obecnie zawieszona),mysle o tym żeby odwiesic i rozszerzyc w tym zakresie.Czy to juz przecwiczyles?PZDR
Jutro sie zmailujemy. Co do jednoosobowej dzialalnosci bylem u doradcy podatkowego , ktory powiedzial, ze zgodnie z zapisami ustaw nie ma mozliwosci prowadzenia dzialalnosci jedynie na gpw, bo ma to byc dzialalnosc pociagajaca za soba np.: wystawianie faktur VAT, jednak jako poboczna dzialalnosc moze byc, czyli jesli np. 20% generowanych kosztow i zyskow pochodzi z gpw fiskus nie bedzie robil problemow, jednak w przypadku gdy odsetek jest wiekszy fiskus interpretuje to jako osobista dzialalnosc (zgodnie z ustawa) na gpw, wiec rowno tnie 19% od zyskow. Lepiej zalozyc spolke z o.o. nawet jednoosobowa. Wtedy nie ma problemow.
jako koszty pochodzące z gpw masz na myśli stratę z inwestycji ? i czy wtedy (jako firma) rozliczamy się z zysków/strat też raz na rok czy częściej ( bo prowadząc działalnośc zdaje sięże podatek od zysków i VAT[o ile jest się płatnikiem] płaci się co miesiąc... mam rację?

nino
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3468
Rejestracja: 19 sty 2006 10:03

Re: W jedności siła!

Postautor: nino » 19 lis 2006 22:24

Jestem jak najbardziej za jednodniowym strajkiem a do tego konieczna byla by manifestacja lub wiec w Warszawie pod ministerstwem finansów a może i w innych miastach tylko to musi być dobrze zorganizowane może zajmnie sie tym Parkiet wespól z SII a może i ziązek maklerów dopomoże
Obietnice wyborcze powinny być dotrzymywane a to był jeden z punktówe programu

Trzeba by zorganizować to i rozpowszechnić po wszystkich forach biznesowych ekonomicznych i giełdowych w miare szybko
Inwestoer indywidualny jest slaby ale grupą jesteśmy duża i znaczącą siłą

strajk przez niezawieranie żadnych transakcji przez jeden dzień to pomysł bardzo dobry a manifestacja też rozsądna


Bankrut co o tym myślisz jak bedziemy siedzieć cicho to nas obłupią ze skóry

slalom
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3720
Rejestracja: 08 cze 2006 18:55

Re: W jedności siła!

Postautor: slalom » 19 lis 2006 22:42

Jestem jak najbardziej za jednodniowym strajkiem a do tego konieczna byla by manifestacja lub wiec w Warszawie pod ministerstwem finansów a może i w innych miastach tylko to musi być dobrze zorganizowane może zajmnie sie tym Parkiet wespól z SII a może i ziązek maklerów dopomoże
Obietnice wyborcze powinny być dotrzymywane a to był jeden z punktówe programu

Trzeba by zorganizować to i rozpowszechnić po wszystkich forach biznesowych ekonomicznych i giełdowych w miare szybko
Inwestoer indywidualny jest slaby ale grupą jesteśmy duża i znaczącą siłą

strajk przez niezawieranie żadnych transakcji przez jeden dzień to pomysł bardzo dobry a manifestacja też rozsądna


Bankrut co o tym myślisz jak bedziemy siedzieć cicho to nas obłupią ze skóry
Od samego początku na wątku podatkowym szedł "swąd" polityczny.Ustawa budżetowa zaklapana, a części chodzi tylko o manifestację.Gdyby to było przed uchwalaniem ustawy budżetowej OK, ale przed drugą turą wyborów ??? To już polityka.


Wróć do „Instytucje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość