Po uruchomieniu systemu UTP obroty na giełdzie spadły

WGPW, KPWiG, KDPW, biura maklerskie i inne...
News-Trader
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2526
Rejestracja: 12 cze 2012 11:38

Po uruchomieniu systemu UTP obroty na giełdzie spadły

Postautor: News-Trader » 15 maja 2013 22:42

Po uruchomieniu systemu UTP obroty na giełdzie spadły

Uruchomiony 15 kwietnia system transakcyjny UTP jest w stanie obsłużyć ponad 20 razy więcej zleceń niż jego poprzednik – wysłużony Warset. Nic więc dziwnego, że uczestnicy rynku spodziewali się, że nowoczesna platforma, która daje nieznane wcześniej możliwości inwestowania, przyniesie m.in. zwiększenie obrotów.

Tymczasem na razie efektu w postaci długo oczekiwanego ożywienia na GPW nie widać.

Jak się okazuje, średnie obroty na sesję w ciągu ostatniego miesiąca wyniosły zaledwie nieco ponad 743,3 mln zł, podczas gdy miesiąc wcześniej (od 15 marca do 12 kwietnia) było to prawie 905,7 mln zł. Trudno za ten spadek winić koniunkturę, ponieważ ostatnie 20 sesji przyniosło wzrost indeksu WIG20, podczas gdy wcześniejsze 20 – jego spadek.

Wojciech Wyżga, dyrektor w BM Alior Banku, ma nadzieję, że sytuacja ulegnie zmianie w ciągu najbliższych miesięcy. Miałoby to nastąpić za sprawą odmiennej technologii, umożliwiającej komunikację brokerów z giełdą, która w tej chwili nie jest jeszcze w pełni wykorzystywana.

Specjaliści są jednak przekonani, że mniejsze obroty nie są bezpośrednim efektem zmian organizacyjnych. – Projekt wdrożenia UTP został zrealizowany perfekcyjnie i na poziomie organizacyjno-technicznym możemy mówić o dużym sukcesie – ocenia jednak Dariusz Kułakowski, dyrektor generalny ds. technologii GPW. – Pierwsze tygodnie jego eksploatacji przebiegały bez jakichkolwiek incydentów – dodaje.

Na giełdzie do żadnych nieprawidłowości faktycznie nie doszło. Nie można jednak tego powiedzieć o wszystkich domach maklerskich. W opinii Michała Masłowskiego, wiceprezesa Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, usterki, które się zdarzyły w niektórych biurach, były drobiazgami w porównaniu z tym, co mogło się stać w tak skomplikowanym procesie.

– Myślę, że można je uznać za choroby wieku dziecięcego, które szybko zostały wyleczone – twierdzi Masłowski. Generalnie wiceszef SII jest zadowolony. – System działa szybciej niż poprzedni, sprawdzają się nowe typy zleceń – wylicza.

Inaczej sytuację widzi jednak Jarosław Ryba, analityk serwisu Bankier.pl. – Przez kilka dni po uruchomieniu UTP użytkownicy naszego portalu zgłaszali wiele usterek, które jako klienci zaobserwowali w swoich domach maklerskich – mówi. Chodziło zarówno o drobne błędy, jak i o poważne awarie, jak brak dostępu do notowań czy zablokowana możliwość składania zleceń.

– Prawdziwy test dopiero przed nami – twierdzi Masłowski. – Będzie nim sesja, podczas której kursy największych spółek będą masowo spadać po 5–6 proc. lub w równie dużym stopniu piąć się w górę. A wszystko to przy bardzo wysokich obrotach.
http://forsal.pl/artykuly/704387,po_uru ... padly.html

REKLAMA


News-Trader
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2526
Rejestracja: 12 cze 2012 11:38

Postautor: News-Trader » 15 maja 2013 22:44

HFT na NewConnect :arrow: By się przydało :lol:

mixer
Chorąży sztabowy
Posty: 5105
Rejestracja: 19 lut 2006 11:25

Postautor: mixer » 15 maja 2013 22:58

Ja jednego nie rozumiem. Od czasu wprowadzenia nowego systemu na TKO często mam na K wyższe ceny niż na S. I to jeszcze o 8:59 np... :roll: :?: :lol:

Badd
Chorąży sztabowy
Posty: 6608
Rejestracja: 14 mar 2006 09:55

Postautor: Badd » 15 maja 2013 23:01

HFT na NewConnect :arrow: By się przydało :lol:
HaFTowanie przeca tam już jest... od samego patrzenia :lol:

News-Trader
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2526
Rejestracja: 12 cze 2012 11:38

Postautor: News-Trader » 15 maja 2013 23:09

HFT na NewConnect :arrow: By się przydało :lol:
HaFTowanie przeca tam już jest... od samego patrzenia :lol:
Beż żartów. Mam podejrzenia, że Merrill Lynch i JP Morgan ustawiają kursy niektórych (mniej płynnych oczywiście) walorów na NewConnect :lol: :lol: :lol:

cylon
Chorąży sztabowy
Posty: 4470
Rejestracja: 11 mar 2010 19:02

Postautor: cylon » 15 maja 2013 23:29

Ja jednego nie rozumiem. Od czasu wprowadzenia nowego systemu na TKO często mam na K wyższe ceny niż na S. I to jeszcze o 8:59 np... :roll: :?: :lol:
też tego nie rozumiem.

1010
Starszy chorąży
Posty: 1176
Rejestracja: 11 lut 2011 12:02

Postautor: 1010 » 16 maja 2013 08:36

od pierwszego dnia dzialania systemu utp obroty na kontraktach fw20 sa o kilkanascie razy nizsze niz na bazie . za czasow wersetu nigdy tak sie nie zdazalo .byly wyzsze badz czasem o kilka procent nizsze . czy teraz brokerzy maja inna metodologie ustalania obrotow?.
po drugie zgadza sie z przedmowcami ,ze brokerzy nie doparacowali szczegoly .mialem problem z czasem wyswietlania komunikatu o statusie zlecenia. np zlozylem zlecenie a komunikat o stanie zlecenia wyswietlal sie z opoznieniem do kilku dziesieciu sekund ,bardzo uciazliwe bylo to w czasie fixingu . jeszcze teraz mam problemy z wejsciem zlecenia na rynek kilka sekund przed fixem po pkc ,odrzuca zlecenie. tez mam klopoty ze zleceniami z limitem aktywacji nie z bardzo duzym opoznieniem realizuje. to nie sa zlecenia na jakas duza ilosc a na doslownie kilka kontraktow. dla mnie jako drobnego gracza werset pod kazdym wzgledem lepiej obslugiwal moje zlecenia .korzystam ze zlecen z limitem aktywacji byc moze w utp tego typu zlecenia maja mniejsza wage niz w wersecie badz jest inny powod wchodzenia z opoznieniem raz sie zdazylo ,ze zostalo nie zrealizowane. gdzie na tablicy notowan limit spokojnie zaspokoil moje zlecenie i jeszcze mial czas na wypicie kawy :)


Wróć do „Instytucje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości