Czemu polskie podm. mialbyby kupowac obligacje RP w USD?

luźne dyskusje inwestorów
mm.sec
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 10 paź 2012 22:29

Czemu polskie podm. mialbyby kupowac obligacje RP w USD?

Postautor: mm.sec » 10 paź 2012 23:00

Witam,

mam do Forumowiczow nastepujace pytanie: niedawno MF sprzedalo na rynku amerykanskim obligacje (tu link: http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const ... 1&typ=news). Zaintrygowalo mnie dlaczego polskie podmioty w ogole je kupowaly? Rentownosc nizsza niz 10-latek w PLN, a dodatkow przeciez biora na siebie ogromne ryzyko walutowe. Czy macie jakies hipotezy, ktora wg was jest najprawdopodobniejsza? a moze dysponujecie jakas wiedza 'insiderska'?

Dzieki!

REKLAMA


marcinucha1982
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2597
Rejestracja: 15 maja 2006 23:44
Lokalizacja: Krajna

Postautor: marcinucha1982 » 15 paź 2012 21:11

Kupno obligacji w walucie obcej może okazać się bardziej opłacalną inwestycją od obligacji w PLN, nawet jeśli te ostatnie są lepiej oprocentowane.

Fundusz dodatkowo zabezpiecza się przed wahaniem kursu walut. Co więcej zabezpieczenie te przynosi funduszowi dodatkowe zyski, które sprawiają właśnie, że obligacje polskie w USD czy EURO są lepsza inwestycją niż w PLN.

Poczytaj o kontraktach FX SWAP. Ja niestety nie będą w stanie wytłumaczyć tego w jakiś przystępny sposób. W skrócie - fundusz zarabia na kontraktach FX SWAP dzięki temu, że stopa procentowa w PLN jest wyższa niż w USD czy EUR i druga strona transakcji dopłaca różnicę.


Wróć do „Hyde Park”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości