WIG20 2014 - konkurs

luźne dyskusje inwestorów
Trolejbus
Porucznik
Posty: 29088
Rejestracja: 07 sie 2005 14:10

WIG20 2014 - konkurs

Postautor: Trolejbus » 27 gru 2013 21:49

Wprawdzie jest jeszcze trochę czasu, ale już teraz otwieram nowy wątek, by gracze, zwłaszcza nowi, mogli zapoznać się z zasadami i zdecydować, czy będą chcieli wziąć udział w zabawie. Nie ukrywam, że liczę na większe zainteresowanie konkursem, bo raz, że są większe emocje, gdy więcej osób bierze udział a dwa, że nie jest wcale tak łatwo zyskiwać punkty. Inna sprawa, że ostatnio cuda się działy na grajdole (czyt. grubas robił nas w trąbę).

Po raz szósty zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w konkursie. Wiem, że mam zaległości w podaniu ostatnich statystyk za zeszłe lata. Będzie także podsumowanie 5 lat, ale postaram się wszystko wyprostować, o ile czas na to pozwoli. Wszystko zostanie podane tak szybko, jak to możliwe.

By zachować ciągłość, wszystkie zasady zostają takie same jak były. Nowe treści w regulaminie są jednocześnie pogrubione i podkreślone. Dlatego zapoznajcie się jeszcze raz z regulaminem. Liczę na starą gwardię, ale także nowych uczestników gry. No to zaczynamy:


OGÓLNE ZASADY
Konkurs dotyczy typowania wartości indeksu WIG20 w ciągu dni sesyjnych. Konkurs odbędzie się, gdy do pierwszego typowania zapisze się co najmniej 12 osób.

ORGANIZATOR
Konkurs organizuje BIURO MAKLERSKIE, w którym gracze posiadają wirtualne rachunki.

MIEJSCE
http://forum.parkiet.com/viewtopic.php?t=198990
Wyłącznie w tym wątku można podawać swoje typy na kolejne sesje giełdowe. Typy podane w innym miejscu - w innym wątku niż obecny nie będą brane pod uwagę, chyba że typujący w porę dostrzeże swój błąd i poda go przed wymaganym czasie w tym miejscu.

CZAS TRWANIA KONKURSU
Konkurs trwa od 2.01.2014 do 31.12.2014 r.

Zapisy do konkursu przyjmowane są z chwilą wysłania tego postu do dnia 2.01.2014 r. do godziny 4:00:00. Na końcu nie będzie podawana jako podsumowanie lista osób wraz z podanymi przez was typami. Od chwili podania przez was typów do pierwszego notowania będzie można zacząć zabawę. Istnieje możliwość wzięcia udziału przez inne osoby, które wcześniej się nie zgłosiły w ciągu następnych dni co znaczy, że konkurs jest otwarty aż do jego zakończenia.

ZASADY
Konkurs polega na wytypowaniu wartości indeksu WIG20 na koniec sesji giełdowej na kolejną sesję. Każdy z graczy podaje wartość punktową, do dwóch miejsc po przecinku, w jednym poście dzień przed faktycznymi notowaniami do godz. 4:00:00.

Posty wraz z typami wysłane po tej godzinie nie będą uwzględnione w bieżącej sesji. Zostaną natomiast zaliczone na kolejne notowanie sesji. Punktacja typowań indeksów będzie w miarę możliwości prowadzona na bieżąco po każdej sesji. Nie ma możliwości, by dwóch lub więcej graczy otrzymało taką samą liczbę punktów. W takiej sytuacji więcej punktów otrzymuje osoba, która podała typ wcześniej, Może się wtedy zdarzyć, że kolejna lub kolejne osoby nie otrzymają już wtedy żadnych punktów.
Nie ma obowiązku typowania na każdą sesję. Można typować tylko na jedną kolejną sesję, jednak w pewnych sytuacjach dopuszczalna jest możliwość typowania na maksymalnie 5 kolejnych sesji giełdowych (szczególnie w porze wakacyjnej). Należy wtedy podać daty i typy swoich notowań. Jednak gracz musi brać pod uwagę fakt, że wiąże się to z ryzykiem, że rynek pójdzie znacznie w stronę inną niż zakładał i może się wiązać nawet z nieprzyjęciem takiego typu - jeśli odchylenie będzie 200 pkt. w stosunku do ostatniego notowania.

Nie można zmieniać raz podanego typu. Posty ze zmienionymi typami nie zostaną uwzględnione na daną sesję giełdową. Jeśli gracz pomyli się (o możliwych pomyłkach w dalszej części regulaminu) należy wysłać kolejny post nawet wtedy, jeśli nastąpiłby on jeden po drugim, z właściwym przez was typem.

WIDEŁKI PRZY TYPOWANIU
Każdy z typujących graczy, może podawać swoje typy w ramach ustalonych widełek punktowych czyli różnicy względem ostatniego faktycznego zamknięcia indeksu WIG20 z dnia poprzedniego. Odchylenie (widełki) w stosunku do poprzedniego faktycznego zamknięcia giełdowego nie mogą wynosić więcej niż 200 pkt. W przypadku większej różnicy (np. wskutek niezamierzonego błędu pisarskiego polegającego na podaniu trzech zamiast czterech cyfr zaokrąglonych czyli przykładowo podaniu "210" zamiast "2100"), takie typy nie będą uwzględnione.Jeśli typujący w porę spostrzeże swój błąd i go poprawi przed wymaganym czasem, wtedy taki typ zostanie zaliczony. Właściwy typ należy wtedy podać w nowym poście.

PUNKTACJA
Niezależnie od ilości graczy w danym dniu tylko pierwsze trzy osoby, które były najbliżej prawdy otrzymają punkty. Będę to osoby, które najmniej się pomyliły podając wartość zamknięcia indeksu w danym dniu. Osoba, która zajęła pierwsze miejsce otrzyma 3 punkty, osoba, która zajęła 2 miejsce - 2 punkty a 1 punkt otrzyma osoba, która zajęła trzecie miejsce od góry.
W przypadku, gdyby w danym dniu brało udział mniej niż 7 osób typy uznaje się za nieważne. Nie ma znaczenia, czy gracz pomyli się o ilość punktów w górę czy w dół. Interesuje nas tylko sama ilość punktowa. Punkty z każdego typowania będą sumowane w kolejnych dniach na koncie każdego z graczy. W przypadku, gdyby więcej niż jedna osoba miała na koncie taką samą ilość punktów, aktualnym zwycięzcą zostaje osoba, która wysłała swój typ na daną sesję wcześniej (decyduje godzina wysłania).

FINAŁ
Konkurs kończy się 31.12.2014 r. Wygrywa osoba z największą ilością punktów. W przypadku, gdyby więcej niż jedna osoba miała na koncie taką samą ilość punktów, zwycięzcą zostaje osoba, która wysłała swój typ na daną sesję wcześniej (decyduje godzina wysłania). Jeśli tylko jedna z osób mających podobną ilość punktów wyśle swój typ a druga nie to wygrywa osoba, która zatypowała.

STATYSTKI
Równolegle na koniec każdego miesiąca i na koniec roku podawane będą statystyki. Jednak nie będą one miały wpływu na wynik każdego graczy w rankingu ogólnym. Statystyki będą podawane w następujących kategoriach:

1. Ile razy gracz był "typerem dnia" czyli jego wynik punktowy był najbliższy wartości zamknięcia indeksu wig20 w dniu, na który typował.

2. Trafność. Najlepszy wynik gracza czyli najmniejsza pomyłka względem zamknięcia WIG20 w danym dniu, na jaki typował każdy z graczy.

3. Trafność. Gracze, którzy byli "najbliżej prawdy" typując na dany dzień sesyjny. W rankingu ujęte są osoby, które pomyliły się mniej niż 3 pkt względem zamknięcia indeksu WIG20.

4. Skuteczność jako suma wszystkich punktowych pomyłek każdego gracza względem WIG20 na koniec dnia na jaki typował dzielona przez ilość sesji czyli średnia punktów jakie zdobył każdy z graczy. Im mniej tym lepiej. W rankingu wzięci pod uwagę zostali gracze, którzy typowali na co najmniej połowę sesji w danym miesiącu.

5. Skuteczność jako ilość zdobytych punktów dzielona przez ilość typowań. Tu inaczej niż w poprzedniej statystyce: im więcej punktów tym lepiej. Tutaj także wzięci pod uwagę zostali gracze, którzy typowali na co najmniej połowę sesji w danym miesiącu.

6. Zgodność z kierunkiem. W konkursie typujemy wartość punktową, jednak w tej statystyce będzie się liczyła wartość procentowa. Będziemy badać, czy grać typował na spadek czy na wzrost na daną sesję i czy miał rację, przy czym nie ma znaczenia, czy typował np. wzrost o 1% a było np. 0,2%. Jeśli typował zgodnie z kierunkiem i tak było wtedy otrzyma 1 pkt. Liczba punktów sumuje się i będzie podawana co miesiąc w następującej postaci: np. gracz typował zgodnie 20 na 25 sesji giełdowych w danym miesiącu

7. Czwarte miejsce. Ile razy gracz w danym miesiącu zajął czwarte - niepunktowane miejsce i tym samym był bliski zdobycia punktu.

8. Lider rankingu ogólnego. Ten ranking mówi nam, przez ile dni sesyjnych gracz był liderem rankingu ogólnego w danym miesiącu, Na koniec roku tak jak w pozostałych rankingach wyniki te sumują się. Lider może się zmieniać w ciągu miesięcy lub może przez dłuży czas być ten sam. Uzależnione jest to od ilości zdobywanych punktów w ciągu każdego dnia sesyjnego. Zmiana na pozycji lidera w rankingu ogólnym następuje tylko wtedy, gdy na jedną sesję typują dwie lub kilka osób i w rankingu ogólnym w tym dniu punkty zdobędzie osoba, która zatypowała jako pierwsza na tą sesję (np. w danym momencie ma tyle samo co aktualny lider) a zajmowała dotychczas inne miejsce w rankingu ogólnym,

9. Ranking ogólny miesięczny - zdobyte punkty w danym miesiącu.

Zapraszam do udziału w zabawie, także nowych graczy, którzy do tej pory nie brali udziału w poprzednich edycjach. Jeśli macie jakieś sugestie co do regulaminu, propozycje to piszcie.
"Chcesz mieć hossę? Bądź jak James Bond: kup trochę akcji i uratuj  świat." - Trolejbus.
Wróżbici z Parkietu: viewtopic.php?f=1&t=229359


korekta.
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2018
Rejestracja: 01 lip 2006 00:21
Lokalizacja: z nizin

Postautor: korekta. » 29 gru 2013 22:47

A może typujmy dwa zestawy czyli każdy na oba Wigi 20 ? i 30 ?
A może jeszcze inna opcja, że każdy wybiera, który Wig chce punktować, a do punktacji uwzględniamy oczywiście różnicę, którą uzyskał typujący zawodnik. Może dzięki temu będzie więcej emocji i mniej przytulania. :lol:

vito
Kapitan
Posty: 41175
Rejestracja: 14 kwie 2005 17:28
Lokalizacja: Poznań

Postautor: vito » 30 gru 2013 17:16

A może typujmy dwa zestawy czyli każdy na oba Wigi 20 ? i 30 ?
A może jeszcze inna opcja, że każdy wybiera, który Wig chce punktować, a do punktacji uwzględniamy oczywiście różnicę, którą uzyskał typujący zawodnik. Może dzięki temu będzie więcej emocji i mniej przytulania. :lol:
ale za dużo liczenia
zostańmy przy starym w20 i jakże intymnym "przytulaniu" :wink:

vito
Kapitan
Posty: 41175
Rejestracja: 14 kwie 2005 17:28
Lokalizacja: Poznań

Postautor: vito » 31 gru 2013 01:40

to pozwolę sobie zacząć ten rozdział

2370,32 vito

Trolejbus
Porucznik
Posty: 29088
Rejestracja: 07 sie 2005 14:10

Postautor: Trolejbus » 31 gru 2013 13:16

Vito, ubiegłeś mnie. Też myślę, że styczeń zaczniemy z przytupem.


Na jutro 2379,35.


A jak to było w poprzednich 10ciu latach? Jak zaczynały się notowania w pierwszym dniu sesji nowego roku?

- w 2013 r. był to wzrost o 1,67%, po mocno wzrostowym grudniu
- w 2012 r. był to wzrost o 2,31%, po spadkowym grudniu
- w 2011 r. był to wzrost o 1,39%, po mocno wzrostowym grudniu
- w 2010 r. był to wzrost o 2,34%, po mocno wzrostowym grudniu
- w 2009 r. był to wzrost o 4,90 %, po mocno wzrostowym grudniu
- w 2008 r. był to spadek o 1,01 %, po mocno spadkowym grudniu
- w 2007 r. był to spadek o 1,89 %, po mocno spadkowym grudniu
- w 2006 r. był to wzrost o 1,51 %, po mocno wzrostowym grudniu
- w 2005 r. był to wzrost o 0,31 %, po umiarkowanie wzrostowym grudniu
- w 2004 r. był to wzrost o 2,72 %, po mocno wzrostowym grudniu

Co z tego wynika? Statystycznie nie było dawno spadkowej sesji na pierwszej sesji nowego roku. Dlatego uważam, że pora właśnie na taką sesję. Tym bardziej, że słabość naszego marketu już widać od dawna. Czy tak będzie? Przekonamy się już niebawem.
"Chcesz mieć hossę? Bądź jak James Bond: kup trochę akcji i uratuj  świat." - Trolejbus.
Wróżbici z Parkietu: viewtopic.php?f=1&t=229359

rd3
Starszy chorąży
Posty: 1220
Rejestracja: 21 maja 2010 12:24

Postautor: rd3 » 31 gru 2013 16:09

2386 rd3

jarek67_116912
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 7149
Rejestracja: 14 mar 2007 09:17

Postautor: jarek67_116912 » 01 sty 2014 13:13

2382 :arrow: :wink:
Ww. tekst nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozp. MF z dn. 19.10.05 r.

rob:)
Sierżant sztabowy
Posty: 150
Rejestracja: 11 maja 2006 08:29

Postautor: rob:) » 01 sty 2014 13:42

dołączę i ja.....a że lubię grać pod prąd to:

2413,85 rob:)

daimond
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3554
Rejestracja: 13 mar 2006 20:42

Postautor: daimond » 01 sty 2014 17:42

2408,13 daimond

Vi-wenci
Sierżant
Posty: 57
Rejestracja: 24 lis 2013 13:18

Postautor: Vi-wenci » 01 sty 2014 18:10

2425 Vi-wenci

Pan_Rafal
Chorąży
Posty: 824
Rejestracja: 26 lip 2013 21:41

Postautor: Pan_Rafal » 01 sty 2014 18:18

2422,67 no-tsu
zapraszam na konkurs - liczne nagrody pieniężne :)
http://forum.parkiet.com/viewtopic.php? ... 97831e3713

korekta.
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2018
Rejestracja: 01 lip 2006 00:21
Lokalizacja: z nizin

Postautor: korekta. » 01 sty 2014 21:06

Tak było na ostatniej sesji 2013 roku.

nazwa........ max............ min........... ostatni ................zmiana
WIG............51 365,35.... 51 168,36 51 284,25... 0,0
WIG20 .... 2 409,44............ 2 395,24.. 2 400,98... -0,1
mWIG40 ... 3 355,74........... 3 327,45.. 3 345,28... 0,5
sWIG80 ... 14 360,41 .......... 14 247,21 .. 14 336,82... 0,3

2380,23 korekta.

Toldo
Starszy chorąży
Posty: 1111
Rejestracja: 17 lut 2009 12:39
Lokalizacja: Bairiki, Kiribati

Postautor: Toldo » 01 sty 2014 21:54

2401,29 neutralnie na początek
toldo
Nie daję łapówek i nie biorę łapówek, ale zawsze można się ze mną dogadać

zaid1
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 7036
Rejestracja: 17 lut 2006 00:38

Postautor: zaid1 » 01 sty 2014 21:58

2392,66 zaid

klusek
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3815
Rejestracja: 01 sty 1970 01:00
Lokalizacja: warszawa

Postautor: klusek » 01 sty 2014 23:31

2389,28 klusek


Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości