W jakie fundusze inwestować?

TFI, PTE i inne...
Kopernik
Starszy szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 21 maja 2014 11:30

W jakie fundusze inwestować?

Postautor: Kopernik » 21 maja 2014 11:43

Jakie fundusze polecacie? Ja znalazłem Noble Funds Onlinie, zastanawiam się czy tu nie zacząć...... od 500zł i bez prowizji za zakup.... wyniki mieli całkiem niezłe.

REKLAMA


Kusep
Starszy chorąży
Posty: 1098
Rejestracja: 15 mar 2007 18:24
Lokalizacja: Polska Rzeczp. Przyznane pochwały: 5/5 Nagrody: 5/5

BPS Obligacji i inne najlepsze

Postautor: Kusep » 26 sty 2015 14:28

Zależy czego oczekujesz.
Przez ostatnie dwa m-ce analizuje codziennie fundusze obligacyjne i pieniężne

Jeśli chodzi o najlepsze: wyniki + bezpieczeństwo + możliwość konwersji na dobry pieniężny
to zdecydowanie 1 miejsce uzyskuje BPS Obligacji
Konwersja na BPS Płynnościowy.

Jeśli chodzi o najlepsze wyniki (3 i 2 lata) to:
Nr 1 = Uni Obligacje Aktywny (pierwsza minimalna wpłata: 180 tys. zł)
Nr 2 = Aviva Obligacji Dynamiczny
3 lata:
Nr 3 = KBC Delta (pierwsza minimalna wpłata: 180 tys. zł)
Nr 4 = PZU Polonez
Nr 5 = Novo Papierów Dłużnych
Nr 6 = BPS Obligacji
2 lata:
Nr 3 = BPS Obligacji
Nr 4 = Novo Papierów Dłużnych
Nr 5 = KBC Delta

Warte zaakcentowania jest to, że w okresie silnego spadku wszystkich funduszy obligacyjnych w roku 2013 najmniejszy spadek odnotował BPS Obligacji. On także najszybciej odrobił ten spadek.

Na platformie mBnku nie ma BPS Obligacji.
Jest na platformie Bossa.
Można też bezpośrednio przez http://www.bpstfi.pl/
Jednak w BPS pobierają raczej opłatę za konwersję. Jak wyczytałem.
Zaś nie pobierają jej w Bossa - w ramach tego samego parasola. Jak mnie poinformowali w Bossa.

Zamiast KBC Delta można nabyć też jednostki KBC Papierów Dłużnych, bo ma prawie tak samo dobre wyniki, a nie wymagane jest 180 tys. zł

Kolejnym dobrym oprócz wyżej wymienionych jest MetLife Obligacji Skarbowych.

Kusep
Starszy chorąży
Posty: 1098
Rejestracja: 15 mar 2007 18:24
Lokalizacja: Polska Rzeczp. Przyznane pochwały: 5/5 Nagrody: 5/5

BPS Obligacji

Postautor: Kusep » 17 mar 2015 20:32

Czas znowu pokazał, że przyszłość nie musi być taka jak historia.
BPS Obligacji w ciągu m-ca (nabyty 16 lutego) spadł tym razem najwięcej.
Okazał się najgorszym funduszem pod względem spadków.
Zjechał prawie 1 %.
Pozostałe dłużne nie przebiły 0,8%.

Niepotrzebnie go pochwaliłem.

Uwaga: wcześniej napisałem o konwersji BPS Obligacji na BPS Płynnościowy – to jednak nie jest zamiana, bo to dwa różne parasole, więc podatek pobiorą.
Jak ktoś chce bez podatku to musi zamienić BPS Obligacji np. na BPS Pieniężny – to ten sam parasol FIO.

BPS Płynnościowy należy do innego parasola – do SFIO.

I jeszcze jedno. W BPS Obligacji nie warto lokować znacznych kwot, bo można wpłynąć na kurs jednostek. Najwyżej kilkadziesiąt tysięcy, bo ten fundusz ma mały rozmiar: około 35 mln aktywów.
Wpłata 100 tys./35mln daje 0,285%
Przy 200 tys./35 mln = 0,57 %

Zastanawiam się, co byłoby z kursem przy wycofaniu jednostek za 0,5 mln zł

Kusep
Starszy chorąży
Posty: 1098
Rejestracja: 15 mar 2007 18:24
Lokalizacja: Polska Rzeczp. Przyznane pochwały: 5/5 Nagrody: 5/5

Union przechwala się UniObligacje Aktywny

Postautor: Kusep » 28 wrz 2016 00:23

Dzisiaj Union Investment TFI przechwala się, że subfundusz UniObligacje Aktywny 4 raz otrzymał najwyższy rating Analiz Online.
"Na ocenie zaważyły świetne wyniki osiągnięte przez Krzysztofa Izdebskiego w ostatnich miesiącach oraz na przestrzeni ostatnich lat."

No tak... od 14.04.2015 do 28.09.2016 nie zarobił ten subfundusz nawet 2%.
W tym samym czasie Aviva Obligacji Dynamiczny zarobił 4,5%

Ale zarządzający UniObligacje Aktywny chwali się:
"Na świetny wynik subfunduszu UniObligacje Aktywny w ostatnich ośmiu miesiącach wpłynęły przede wszystkim trafne inwestycje podejmowane na fali pobrexitowej paniki. W lipcu i sierpniu rynki finansowe wyraźnie
odreagowały po załamaniu wywołanym Brexitem. Skorzystałem wówczas z dobrej passy na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Wysokie stopy zwrotu osiągnąłem zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach regionu"

A wszystko to nieprawda - co widać po wynikach.
Sprawdziłem też te 8 m-cy:
Owszem wypadli lepiej prawie o cały 1% od Aviva Obligacji Dynamiczny, lecz tylko dlatego, że od 03.12.2015 do 28.01.2016, czyli 2 m-ce przed owymi 8-ma m-cami - którymi się chwalą - zaliczyli minus 2,5% (a do 15.12.2015 było to nawet 3,5%). Podczas gdy Aviva Obligacji Dynamiczny miał prawie 1% zysku w czasie owych 2-ch m-cy.

Niech zatem sie lepiej nie przechwalają, bo przez prawie 1,5 roku 2% to gorszy wynik niż na funduszach pieniężnych!
Co za obligacje ma Izdebski (zarządzający)?
W końcu odsetki kiedyś wypłacą za te obligacje.
Skąd zatem tak niskie wyceny?
Pozostaje mieć nadzieję, że w końcu fundusz nadrobi owe marne 2% które wyszły za 15 m-cy.
Może więc teraz jest dobry czas na zakup, skoro jest tak wyceniany?
Sam jestem ciekaw.
Pożyjemy zobaczymy.

Kusep
Starszy chorąży
Posty: 1098
Rejestracja: 15 mar 2007 18:24
Lokalizacja: Polska Rzeczp. Przyznane pochwały: 5/5 Nagrody: 5/5

UniObligacje Aktywny (UniFundusze SFIO)

Postautor: Kusep » 17 lis 2016 10:49

22 sierpnia 2016 r Zbigniew Jakubowski, wiceprezes zarządu Union Investment TFI w "Obnizka-stop-procentowych-znowu-w-grze.pdf" napisał:
"Obligacje mogą pozytywnie zaskoczyć Biorąc pod uwagę ostatnie dane, RPP może więc zmienić swoją dotychczasową retorykę „wait and see” i obniżyć stopy procentowe. Rynek nie wycenia jeszcze takiego ruchu,
co jest dobrą wiadomością dla osób, które inwestują pieniądze za pośrednictwem funduszy obligacji. Dlaczego? Cięcie stóp procentowych skłoni wielu inwestorów zagranicznych do powrotu na polski rynek długu. To zaś spowoduje jeszcze silniejszy spadek rentowności
obligacji, a tym samym wzrost cen papierów znajdujących się w portfelach funduszy inwestycyjnych. Tutaj warto zwrócić uwagę, że inwestorzy coraz mocniej wierzą w obligacje. Tylko w lipcu do funduszy obligacji zagranicznych wpłynęło aż 700 mln zł a do funduszy obligacji polskich 266 mln zł*. Jeśli RPP zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych – a coraz więcej za tym przemawia – napływy do tej klasy aktywów
mogą jeszcze wzrosnąć. Podobnie jak stopy zwrotu z funduszy inwestujących w obligacje."

Nic się z powyższego nie sprawdziło, a wręcz odwrotnie – w niecałe 3 m-ce Uni Obligacje Atywny stracił 4%.


Zaś 14.11. 2016 Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny ds. papierów dłużnych Union Investment TFI, widzi przyszłość funduszy obligacji czarno.
„UI TFI: Czeka nas trudny rok na rynku długu
Sytuacja na polskim rynku długu w 2017 r. będzie trudna, gdyż powróci problem wysokiego deficytu oraz możliwego braku popytu na krajowy dług. Jeśli na rynkach bazowych będzie źle, to przełoży się to na nasz rynek, a jeśli będzie dobrze, to powróci problem dużego deficytu i braku chętnych na dług.
W tym roku dużo papierów kupiły banki, które przebudowały swoje portfele w związku z podatkiem bankowym, ale w przyszłości z kupującymi może być problem. Z drugiej strony, inwestorzy zagraniczni mają tak dużo papierów, że nawet lepiej by było, żeby ich już nie kupowali, bo jesteśmy jednym z krajów najbardziej wystawionych na ryzyko zagraniczne - powiedział Dariusz Lasek

W ocenie Laska, członkowie RPP zbyt pochopnie zapowiadają podwyżki stóp procentowych na przełomie 2017 i 2018 roku. - Inflacja powinna się pojawić na przełomie roku, chociaż spadające ceny paliw mogą teoretycznie ten ruch opóźnić. Odległość do dolnej granicy celu inflacyjnego NBP jest jeszcze bardzo duża. Teoretycznie, do środka celu, czyli 2,5 proc., RPP nie powinna nic robić - ruch wcześniej oznacza gaszenie gospodarki. Przy takim założeniu, zapowiedzi Rady, że będą podnosić stopy pod koniec 2017 r. lub na początku 2018 r. można uznać za nieodpowiedzialne - członkowie RPP sami zabierają sobie możliwość interwencji werbalnej w sytuacji, gdyby wydarzyło się coś nieoczekiwanego - powiedział.

- Ostatni moment, żeby obniżyć stopy był kilka miesięcy temu - teraz jest już za późno na taki ruch. Niemniej, Rada powinna brać obniżki pod uwagę - nawet nie po to, żeby je robić, tylko po to, żeby sygnalizować rynkowi taką możliwość - dodał."
z https://www.analizy.pl/fundusze/wiadomo ... dlugu.html

Jeśli jest odwrotnie niż głoszą analitycy, to na rynku obligacji teraz byłby czas na wzrosty. ;)
Co nie byłoby dziwne po tak mocnym spadku w ostatnich 3-ch m-cach.

Jeśli będą spadki to zastanawiam się ile mogą spaść maksymalnie fundusze obligacji?

wk2
Starszy plutonowy
Posty: 20
Rejestracja: 27 paź 2010 09:40

Postautor: wk2 » 17 lis 2016 20:44

inwestowanie w fundusze obligacji to strata czasu, przynajmniej w tym momencie. zwroty tak słabe i niepewne, ze lepiej samemu inwestować w obligacje i więcej sie zarobi. I mam na myśli jakieś pewne firmy ( w porównaniu). z 10-20 emitentów. Polsat, Alior, Poczowy, PKN, Kruk, BBI. PKO. takie dadza oprocentowanie Wibor+200 średni, czyli na ten moment 3.8%. i luz bez oczekiwania czy mi zarobią 1%, czy 2.1%.
To już nawet rządowe 6 latki mają oprocentowanie ok 3 % na rok. Ciekawe który fundusz zarobi ponad 18% w ciągu tego okresu, Pewnie parę tak, ale to jednak loteria, czy się go trafi. Dopóki zarządzajacy tymi funduszami nie zaczną myśleć i aktywnie zarządzać to szkoda zachodu. Bo po co ja im mam placić w opłacie za zarządzanie, aby mi moze zarobił 2 % na rok ? przez najbliższe lata nie bedzie obniżek stóp, więc szanse ze zarobek będzie z siedzenia na pozycji przez zarządzajacych większy niż 2% ( w przypadku obligacji rządowych bardzo małe). Natomiast w przypadku obligacji korporacyjnych oprocentowanie oparte o wibor, to będzie rosło, równie z wiborem.

maksik
Starszy kapral
Posty: 8
Rejestracja: 26 lis 2016 13:41

Postautor: maksik » 02 gru 2016 12:11

Ja dopiero zaczynam inwestować po okiem doradcy. Zaczynałam z tego miejsca https://www.xelion.pl/fundusze-inwestycyjne/otwarte i szukam dodatkowych informacji.

Lucyna_Warda
Kapral
Posty: 6
Rejestracja: 18 lis 2016 15:46

Re: W jakie fundusze inwestować?

Postautor: Lucyna_Warda » 05 gru 2016 12:27

Jakie fundusze polecacie? Ja znalazłem Noble Funds Onlinie, zastanawiam się czy tu nie zacząć...... od 500zł i bez prowizji za zakup.... wyniki mieli całkiem niezłe.
Ja rozważyłabym inwestycje w spółki na wczesnym etapie rozwoju, kiedy ich dynamika wzrostu jest największa. Kapitał ulokowany z sukcesem umożliwia wyjście z zyskiem na poziomie 30-50%. Takie firmy prezentują siebie i swój produkt na platformach crowdfundingu udziałowego. Proces inwestycyjny w całości odbywa się online i trwa ok. 3 minut. Inwestorzy wpłacają środki na kapitał, w zamian obejmując udziały w spółce. W ten sposób partycypują w zyskach. Startupy z kolei mają środki na rozwój i dalszą ekspansję, co najczęściej jest dużym problemem spółek na wczesnym etapie rozwoju.

Na FindFunds.pl wkrótce ruszamy z kampanią Scabrosus Sp z o.o.. To wrocławski startup, który zajmuje się przetwarzaniem pozostałości produkcyjnych na błonnik. Naturalne włókna wykorzystywane są później w produkcji żywności, pasz dla zwierząt hodowlanych czy jako wypełniacz w chemii budowlanej. Firma działa na rynku niecały rok, a już ma obroty na poziomie 400.000 zł miesięcznie. Teraz stawia na nowe technologie i poszukuje inwestora. Pozyskane pieniądze przeznaczy m.in. na uruchomienie nowych linii produkcyjnych. Tutaj przeczytacie więcej o Scabrosusie: http://mamstartup.pl/technologie/10195/ ... kosmetykow

Sądzę, że warto rozważyć taką inwestycje. Środki ulokowane w innowacyjnych projektach mają dużą szansę znacznie "urosnąć". Scabrosus wyznacza nowe trendy na rynku przetwórstwa, bo stawia na ekonomię produkcji, ekologię i zdrowy tryb życia. Te trzy filary działalności z pewnością przełożą się się na wyniki finansowe.

lilirose12
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 25 sty 2017 11:02
Kontakt:

Postautor: lilirose12 » 25 sty 2017 11:08

Z własnego doświadczenia polecam Quercus, ale najlepiej moim zdaniem sprawdzić serwis analizy.pl - tam jest kompleksowe zestawienie różnych funduszy ;)

neemeroosi
Starszy szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 05 lut 2017 11:39
Kontakt:

Postautor: neemeroosi » 05 lut 2017 11:49

Ja sobie chwalę fundusze WBK, ale trzeba stale śledzić, co jest na topie i na co warto się przerzucić.

marszu91
Starszy szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 20 lut 2017 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: marszu91 » 20 lut 2017 15:52

Wydaje się, że teraz przy tej hossie na GPW to trzeba wszystko ładować w fundusze akcyjne. Tylko wcześniej poczekać na jakąś korektę. Wydaje się, że to jedyne co zostaje teraz. Podobno najlepszy wynik wykręcił teraz akcyjny PZU spółek dywidendowych.

skorny
Starszy kapral
Posty: 9
Rejestracja: 20 wrz 2017 21:33
Kontakt:

Re: W jakie fundusze inwestować?

Postautor: skorny » 26 paź 2017 15:52

Jak nie jesteście pewni jak inwestować w fundusze, można na przykład zdecydować się na wsparcie http://www.viennalife.pl oni maja bardzo korzystne produkty finansowe, mogą doradzić jak ulokować oszczędności. Fundusze to dobre rozwiązanie, bo dają możliwość inwestowania na różnych rynkach.

KaeR
Plutonowy
Posty: 14
Rejestracja: 24 kwie 2015 13:25

Re: W jakie fundusze inwestować?

Postautor: KaeR » 27 lis 2017 10:19

Według mnie im więcej pośredników, tym więcej opłat, które zżerają zysk. Głównie to i tak zależy od koniunktury na świecie. Kupujesz w czasach hossy, to musisz się liczyć z ryzykiem krachu. Ja czekam na jakąś bessę solidną i wtedy kupuję jakieś jednostki uczestnictwa.

violson96
Starszy szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 28 sty 2018 15:52

Re: W jakie fundusze inwestować?

Postautor: violson96 » 28 sty 2018 15:57

Witam serdecznie. Mam do zaoferowania inwestycję o charakterze obligacji korporacyjnych ze stałą stopą zwrotu na poziomie 10%-13% w skali roku. Inwestycja może trwać od 10 do 13 miesięcy, w zależności od zaangażowanego w nią kapitału. Minimalną kwotą jest 20 tysięcy złotych. Odsetki wypłacane co miesiąc, zwrot kapitału- na koniec okresu inwestycji. Zapraszam do kontaktu.

alphonsehovany
Starszy szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 23 maja 2021 09:44

Re: W jakie fundusze inwestować?

Postautor: alphonsehovany » 23 maja 2021 10:30

Tylko wcześniej poczekać na jakąś korektę. Wydaje się, że to jedyne co zostaje teraz. Podobno najlepszy wynik wykręcił teraz akcyjny PZU spółek dywidendowych.
Nox Vidmate VLC


Wróć do „Fundusze”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości